Ψηφοφορία

Ποια ?

Nikon D80
Canon Eos 450d
Sony a350

Αποστολέας Θέμα: αγορα φωτογραφικης μηχανης  (Αναγνώστηκε 9332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αγορα φωτογραφικης μηχανης
« στις: 19/02/09, 12:35 »
για να ανεβαζουμε καλυτερες φωτογραφιες στα διαφορα θεματα....σοβαρα τωρα θελω να παρω μια φωτογραφικη για να χαρω και ειμαι αναμεσα σε αυτες της 3:
1)http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/
2)http://www.dpreview.com/reviews/canoneos450d/
3)http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra350/

ειμαι πιο πολυ για την eos αλλα ακουω γνωμες και αλλες προτασεις βεβαια...οσοι θελουν ας πουν τιποτα και για φακους...ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 15:16 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #1 στις: 19/02/09, 13:46 »
Βαλε τα λινκ να δουλευουν.
Γενικως ασχολεισαι με τη φωτογραφια?Το λεω γιατι βλεπω οτι εχις βαλει πολυ καλα/ακριβα μοντελα.Αν ασχολεισαι δικια μου προταση και χωρις να τα εχω κοιταξει λεπτομερως ειναι να παρεις μια μηχανη πουνα σου δινει οσο πιο ευκολα γινεται manual χειρισμο.Συνηθως οι ψηφιακες εχουν τη μανια να προσπαθουν να στα δωσουν ολα αυτοματα και αν και διαθετουν τα κλασικα manual συστηματα φωτομετρησης ειναι δυσχρηστα.
Απο κει και περα αν δεν σε νοιαζουν ολα αυτα και θες απλα ΚΑΛΕΣ φωτογραφιες και πιο φτηνα μοντελα θα ηταν οκ.

Οσο για τους φακους αν ειναι αρχη οποιος φακος και να δινουν οκ θα ειναι.Δεν χρειαζεται να ειναι ουτε πολυ τηλεφακος ουτε πολυ ευργωνιος.Ενας ζουμ και εισαι ρεντι!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #2 στις: 19/02/09, 14:36 »
ένας φίλος μου έχει την D40 κ βγάζει απλά απίστευτες φωτογραφίες...
για μη επαγγελματία πιστεύω πως είναι πάρα πολή καλή λύση..
αντίστοιχα και η D80

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #3 στις: 19/02/09, 15:15 »
Βαλε τα λινκ να δουλευουν.
Γενικως ασχολεισαι με τη φωτογραφια?Το λεω γιατι βλεπω οτι εχις βαλει πολυ καλα/ακριβα μοντελα.Αν ασχολεισαι δικια μου προταση και χωρις να τα εχω κοιταξει λεπτομερως ειναι να παρεις μια μηχανη πουνα σου δινει οσο πιο ευκολα γινεται manual χειρισμο.Συνηθως οι ψηφιακες εχουν τη μανια να προσπαθουν να στα δωσουν ολα αυτοματα και αν και διαθετουν τα κλασικα manual συστηματα φωτομετρησης ειναι δυσχρηστα.
Απο κει και περα αν δεν σε νοιαζουν ολα αυτα και θες απλα ΚΑΛΕΣ φωτογραφιες και πιο φτηνα μοντελα θα ηταν οκ.

Οσο για τους φακους αν ειναι αρχη οποιος φακος και να δινουν οκ θα ειναι.Δεν χρειαζεται να ειναι ουτε πολυ τηλεφακος ουτε πολυ ευργωνιος.Ενας ζουμ και εισαι ρεντι!

ολες οι μηχανες που εχω βαλει ειναι Dslr δλδ εχουν manual χειρισμο αλλα βεβαια και αυτοματο...ειναι για να καταλαβεις μια μηξη ψηφιακης και αναλογικης(αν και πιστευω πως το ξερεις αυτο :P)
ολες ερχονται με φακο 18-55 και σαφως οχι wide :P εγω για αρχη θα ηθελα ενα ζουμ μεχρι 80 αλλα με νοιαζουν και τα κοντινα και βεβαια ολες ειναι 3,5-5,6(αν δεν κανω λαθος).ενταξει για δευτερο φακο πρεπει να ειναι 3,5-4,5 αλλα τωρα δεν εχω τοσα λεφτα.
Θα γουσταρα αναλογικη αλλα ειναι πιο μπελας αν δεν εχει δωματιο για να εμφανισεις η καποιον φιλο φωτογραφο(εχω αλλα τωρα που ειμαι ιταλια δεν μπορω να εχω 30 φιλμ και να τα εμφανιζω 3 φορες το χρονο).

ένας φίλος μου έχει την D40 κ βγάζει απλά απίστευτες φωτογραφίες...
για μη επαγγελματία πιστεύω πως είναι πάρα πολή καλή λύση..
αντίστοιχα και η D80

η D80 μετραει ρε φιλε πολυ αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολη στην χρηση...απο την αλλη εχει φακους sony και αυτο δεν ξερω αν ειναι πολυ καλο...εχουν κανει τραμπα :P και η Nikon δινει τους επεξεργαστες στην Sony
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #4 στις: 19/02/09, 17:33 »
Γιατί δε σκέφτεσαι και καμια Canon G9/G10; Φοβερές μηχανές!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #5 στις: 19/02/09, 18:03 »
Εμενα οι nikon μου αρεσαν παντως... Ειναι οντως λιγο πιο δυσκολη στη χρηση αλλα με λιγη εξασκιση θα το μαθεις. Ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να παρω και γω καμια τετοια.. :-[
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #6 στις: 19/02/09, 18:06 »
Γιατί δε σκέφτεσαι και καμια Canon G9/G10; Φοβερές μηχανές!

δεν θελω compact φιλε μου slr  με ενδιαφερει

Εμενα οι nikon μου αρεσαν παντως... Ειναι οντως λιγο πιο δυσκολη στη χρηση αλλα με λιγη εξασκιση θα το μαθεις. Ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να παρω και γω καμια τετοια.. :-[
ενας φιλος φωτογραφος που την εχει μου λεει πως αν ειχε την δυνατοτητα τωρα θα επερνε την εos:(
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 18:09 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #7 στις: 19/02/09, 20:07 »
@zero Ναι βρε το ξερω.Αλλα σου λεω οτι αν ασχολεισαι που απο οτι καταλαβα ασχολεισαι καλο ειναι το manual(ναι δν εννοω το βιβλιαρακι της ;D) να ειναι ευχρηστο ωστε να μην κανεις 10 ωρες να βγαλεις μια φωτογραφια οπως τη θες εσυ.
Απο κει και περα αλλο που κατα τη γνωμη μου πρεπει να κοιταξεις ειναι το τι φωτομετρο εχει πανω η μηχανη.Αν ειναι απο αυτα με τις πολλαπλες ζωνες που και καλα δινουν το τελειο αποτελεσμα καλυτερα να τα αποφυγεις αφου στην ουσια η μηχανη δουλευει περισσοτερο απο σενα και μαλιστα ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΗ θελει(Η nikon απο οτι βλεπω εχει τετοιο συστημα).

Αλλο πραγμα που ισως σε ενδιεφερε ειναι να βρεις καποια προσφορα ψηφιακης με full frame sensor που βρισκεται διπλα ακριβως στη ποιοτητα του φιλμ στις περιπτωσεις που οι ψηφιακες υστερουν(Πολυ υψηλες ταχυτητες οπου δημιουργεται ''θορυβος''..)http://en.wikipedia.org/wiki/Full-frame_digital_SLR

Ομως επειδη ολα αυτα αυτα και προσωπικα τα βρισκω καπως υπερβολικα εστω και για ερασιτεχνες φωτογραφους γνωμη μου ειναι να παρεις καποια που θα ειναι ευχρηστη + αυτο που ειπα στην αρχη.Προσωπικα θα ημουν αναμεσα σε canon και nikon αλλα θα παιρνα canon λογω προηγουμενης εμπειριας ;D

Oσο για το φιλμ εχεις δικιο.Ειναι κατι αρκετα πιο μαγικο απο οτι η ψηφιακη αλλα εχει περισσοτερη ουσια αν το κανεις μονος σου.Τωρα ξεκινησα και λεει παρα πολυ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #8 στις: 19/02/09, 20:20 »
πως εμφανιζεις?σε δωματιο?πες μου οτι εχεις φτιαξει δωματιο να γουσταρεις???
εγω να σου πω ειμαι για την eos ως πιο φιλικη μηχανη...δεν ξερω ομως ποσο θα βγαζω εγω τις φωτο αν και απο μια που δοκιμασα ενθουσιαστηκα...αλλα αυτη ειχε και φακο 600e αρα...αα μ αρεσε πολυ η ταχυτητα της...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #9 στις: 19/02/09, 23:49 »
Βασικα στην αποθηκη..Και μολις τελειωσει η εξεταστικη θα αρχισω πιο μαζικα..ναι ειναι γαμαουα.. ;D ;D

Ενταξει μη φανταστεις και με ενα μετριο φακο νομιζω πως για αρχη θα εισαι μια χαρα..Εμενα η δικια μου εναν  35-80 της Canon εχει και δεν ειναι πολυ φωτεινος(αργοτερα θα κοιταξω για εναν με ανοικτοτερο διαφραγμα) αλλα τη δουλεια που μπορω εγω να κανω την κανει ανετοτατα.Μην ειμαστε και πλεονεκτες. 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #10 στις: 20/02/09, 00:16 »
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά κ σε αυτό το site:

http://www.photographyblog.com/

Έχει αρκετά reviews (ανάμεσα τους κ των φωτογραφικών που σε ενδιαφέρουν) με λεπτομερή στοιχεία, συγκριτικά, κ βαθμολογίες.

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Kiratzo.
Πολλές φορές αναζητώντας το "καλύτερο", θυσιάζουμε το χρηστικό, κ για μένα, η χρηστικότητα είναι πολύ σημαντική... ;)

Προσωπικά, θα σου πρότεινα τη Nikon, κ χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, οι τιμές εδώ, είναι πολύ καλές  :)

Καλή αναζήτηση!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #11 στις: 20/02/09, 00:19 »
Για D-SLR η Canon είναι εγγύηση.. Ειδικά συγκρινόμενη με τη Sony... Let's face it.. Η Sony έβγαλε τη σειρά Alpha για να μπει στην αγορά των slr.. Ειδικά όσον αφορά το value for money, ασυζητητί την Eos..

Πάντως, σαν γενικό σχολιο θα πρόσθετα ότι για ένα μη επαγγελματία, η αγορά μιας D-SLR είναι λιγάκι πολυτέλεια, εκτός αν έχει μεγάλο μεράκι με τη φωτογράφηση.. Επίσης μια slr δεν είναι αυτό που θα λέγαμε plug 'n' play.. Θα πάρει καιρό για κάποιον να μάθει τα διαφράγματα, τις ευαισθησίες, τις εκθέσεις, τα ISO, τον θόρυβο, κλπ... Σίγουρα πολύ θα τα παρατήσουνε γιατί θα βγάζουν πολύ άσχημες φωτογραφίες στην αρχή και είναι κρίμα να "σκάσεις" ένα κάρο χρήματα και μετά να τα αφήνεις να κάθονται στη θήκη τους.. Όσο για τις απλές SLR εκτός από την ευκολία της οθόνης, η ποιότητα μιας D-SLR με μιας SLR απλά δεν συγκρίνεται.. Σαν διαδικασία είναι, δεν λέω, γοητευτική, αλλά η φωτογραφία είναι μια ενασχόληση (μαζί με άλλες βέβαια) όπου η τεχνολογία δεν εξωραϊζει τα ήδη υπάρχοντα προϊόντα αλλά προοδεύει καθημερινά..

Α, και βάλε στην άκρη του μυαλού σου την αγορά και ενός καλού tripod..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #12 στις: 20/02/09, 01:08 »
Φίλε zeromancer, η κοπέλα μου ασχολείται αρκετά σοβαρά με τη φωτογραφία και το είχαμε ψάξει πολύ το θέμα πέρσι όταν αγόρασε την καινούργια της μηχανή. Βασικά η επιλογή είναι ανάμεσα στη Nikon και την Canon, γιατί οι Sony γενικά δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Μια ματιά στα fora που ασχολούνται με το αντικείμενο θα σού το επιβεβαιώσει. Ανάμεσα στις δύο πρώτες λοιπόν, η κάμερα που επιλέχθηκε ήταν η Canon. Πολύ καλή κατασκευή και εργονομία, και κατά τη γνώμη μου σαφώς πιο εύκολη στο χειρισμό από τη Nikon. H ποιότητα και των δύο είναι αδιαμφισβήτητη και όποια από τις δύο κι αν επιλέξεις δεν νομίζω να απογοητευτείς.

Σχετικά με αυτό που ανέφερε ο faser, η αλήθεια είναι ότι αν δεν ασχολείσαι επαγγελματικά με τη φωτογραφία, μια DSLR μπορεί αντικειμενικά να θεωρηθεί λίγο πολυτέλεια. Βέβαια σε αυτό forum το να λέμε ότι μια αγορά είναι "πολυτέλεια", είναι σίγουρα σαν να μιλάμε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου. Πάντως θα πρέπει να σκεφτείς καλά πώς και πόσο θα χρησιμοποιήσεις μαι τέτοια φωτογραφική μηχανή, καθώς και πόσο χρόνο είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις για να τη μάθεις, γιατί έχει λειτουργίες και δυνατότητες που δεν φαντάζεσαι και το learning curve είναι πολύ ανηφορικό. Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς και τα μελλοντικά έξοδα που συνεπάγεται μια τέτοια αγορά από πλευράς επιπλέον φακών, αξεσουάρ, στουντιακού εξοπλισμού κλπ. Πάντως, όπως και στις κιθάρες (και οι ομοιότητες είναι πολλές), αν αγαπάς αυτό που κάνεις και έχεις το μεράκι να ασχοληθείς σοβαρά, μια μηχανή αυτού του επιπέδου θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #13 στις: 20/02/09, 01:15 »
@faser εχεις απολυτο δικιο οτι ειναι ρισκο να δωσεις τοσα λεφτα για κατι που μπορεις να παρατησεις...αλλα ειναι κατι αναλογο..εκτως των αλλων συγκεκριμενα για μενα το καλοκαιρι πηρα μερος κατι σεμιναρια φωτο(για να βγαλω γκομενα μη φανταζεσαι-το ξεφτιλλισα ε???-αλλα μ αρεσε μετα)και με κατι φιλους που εχουν και αυτοι φωτο λεμε να βγαζουμε(καποιοι ειναι και φωτογραφοι) αλλα εγω ρε φιλε το κανω σαν κινητρο για να βγω απο το σπιτι εστω και μονος..ισως να πιασει ισως και οχι.δεν γ**ιεται(σορρυ)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #14 στις: 20/02/09, 01:21 »
Απόλλων το ξερω οτι ειναι πολυτελεια αλλα οπως σωστα λες και εσυ στο forum αυτο ε παραπαει....ειναι σαν να αγοραζεις για αρχη esp horizon..γιατι οχι :P
ναι εχω σκεφτει και να μελλοντικα εξοδα αλλα οκ...λαμπατο ενισχυτη εχω τα σκεφτεσαι αυτα πριν παρεις κατι...
ευχαριστω παντως πολυ ολους σας...

@Zeppelin να σαι καλα φιλε μου αν και για την μηχανη εχω βρει πολυ καλη τιμη π.χ για την eos μαζι με φακο 18-55 520 την βρηκα...αρα αρκετα καλυτερα ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #15 στις: 20/02/09, 09:48 »
@faser εχεις απολυτο δικιο οτι ειναι ρισκο να δωσεις τοσα λεφτα για κατι που μπορεις να παρατησεις...αλλα ειναι κατι αναλογο..εκτως των αλλων συγκεκριμενα για μενα το καλοκαιρι πηρα μερος κατι σεμιναρια φωτο(για να βγαλω γκομενα μη φανταζεσαι-το ξεφτιλλισα ε???-αλλα μ αρεσε μετα)και με κατι φιλους που εχουν και αυτοι φωτο λεμε να βγαζουμε(καποιοι ειναι και φωτογραφοι) αλλα εγω ρε φιλε το κανω σαν κινητρο για να βγω απο το σπιτι εστω και μονος..ισως να πιασει ισως και οχι.δεν γ**ιεται(σορρυ)
Χαχαχα, zeromancer, sorry δεν σε ξέρω.. Αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ :D.. Πρέπει να είσαι τρελό τυπάκι!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #16 στις: 20/02/09, 10:24 »
Απόλλων το ξερω οτι ειναι πολυτελεια αλλα οπως σωστα λες και εσυ στο forum αυτο ε παραπαει....ειναι σαν να αγοραζεις για αρχη esp horizon..γιατι οχι :P

Με τη διαφορά ότι μια ESP Horizon δεν είναι πιο πολύπλοκη ή πιο δύσκολη στη λειτουργία της από μια Squier (μπορεί να είναι και πιο εύκολη λόγω ποιότητας κατασκευής). Aντίθετα η λειτουργία μιας DSLR σε σύγκριση με μια απλή ψηφιακή φωτογραφική μηχανή είναι η μέρα με τη νύχτα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #17 στις: 20/02/09, 10:55 »
...εγω θα πω το εξης: πρωτα Canon και μετα ολες οι υπολοιπες...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #18 στις: 20/02/09, 11:23 »
...εγω θα πω το εξης: πρωτα Canon και μετα ολες οι υπολοιπες...

Θα διαφωνήσω ΟΙΚΤΡΑ, κ γενικότερα γενικεύσεις τέτοιου τύπου, καλό είναι να αποφεύγονται.

Κάθε εταιρεία έχει το μερίδιο αγοράς της στο χώρο κ πολύ καλές μηχανές αντίστοιχα.

Τελευταία, η Canon έχει επενδύσει αρκετά στο design, κ έχει χάσει ελαφρώς σε θέματα αξιοπιστίας.
Βέβαια, παραμένει από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο με πολύ αξιόπιστο τμήμα service κ στην Ελλάδα (το χω χρησιμοποιήσει 3 φορές κ ξέρω  ;))
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #19 στις: 20/02/09, 12:16 »
Χαχαχα, zeromancer, sorry δεν σε ξέρω.. Αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ :D.. Πρέπει να είσαι τρελό τυπάκι!!! ;D

Και ειμαι και αλτρουιστης γιατι οχι μονο δεν την εβγαλα αλλα γουσταρε αυτη εναν φιλο μου...καταλαβαινεις

[/quote]
Τελευταία, η Canon έχει επενδύσει αρκετά στο design, κ έχει χάσει ελαφρώς σε θέματα αξιοπιστίας.
Βέβαια, παραμένει από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο με πολύ αξιόπιστο τμήμα service κ στην Ελλάδα (το χω χρησιμοποιήσει 3 φορές κ ξέρω  ;))
[/quote]

ενθαρρυντικο το μηνυμα σου :P φαινονται σκυλια πραγματικα(αν αναφαιρεσαι σε μηχανες)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/09, 12:29 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #20 στις: 20/02/09, 14:51 »
Nαι ρε ειναι πολυ ωραια ασχολια να βγαινεις να κανεις βολτες και να φτογραφιζεις..Αν ειναι και φιλμ δε λιωνεις περιμενωντας να το εμφανισεις και βλεπεις τι πατατες εχεις τραβηξει 8)...Παντως ναι αν σκοπευεις να μην την ειχες συνεχεια στο auto αλλα να ασχοληθεις θα γουσταρεις μετα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #21 στις: 20/02/09, 17:12 »
Δες οταν παρω auto ναι ισως και να την αφησω εκει μεσα αλλα επειδη τωρα ειμαι πολυ οικολογος :P :P δεν εχω ακομα δικο μου τουτου...ας παρω την φωτο εστω να φωτογραφιζω αμαξια(ηδη εχω καλο αρχειο απο φωτογραφιες αμαξιων που εχω βγαλει χεχεχε)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #22 στις: 06/04/09, 14:12 »
Η Canon είναι εγγύηση, μπορείς να διαλέξεις μία με κλειστά μάτια.

Εγώ έτυχε να βρω μια μεταχειρισμένη Olympus E-420 σε καλή τιμή και την "τσίμπησα". Είναι η μικρότερη σε μέγεθος DSLR (αλλά πλήρης σε δυνατότητες, έχει και live view). Τσέκαρέ την.

Επίσης, στα "αρνητικά" των DSLR, πρόσθεσε και το ότι δεν "τραβάνε" βίντεο... Εκτός από την καινούργια Nikon D90 που κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο €.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #23 στις: 12/04/09, 11:22 »
επεστρεψα με CANON 450d και ειμαι πολυ χαρουμενος.την εχω κανα μηνα και ειναι οτι πρεπει για καποιον που αρχιζει τωρα με της SLR.Θα μου πειτε γιατι δεν περιμενα να παρω την D500 που βγαινει τον τελη απριλιου....γιατι απλα δεν ειχα 1100 ευρω.αλλα και να ειχα μαλλον θα επερνα αυτη που πηρα γιατι δν με ενδιαφερει το βιντεο την SLR.αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παρω εναν δευτερο φακο μαλλον 50-250 μεχρι το καλοκαιρακι αν και θα ηθελα ενα σταθερο f2,5 αλλα ειναι λιιιιγο ακριβοι.....σας ευχαριστω ολους...αν και "κιθαρα" το φορουμ σκεφτομαι να ανοιξω ενα θεμα για να ανεβαζουμε φωτο μας(οχι μονο για κιθαρες....γενικα οτι μας αρεσει).αν σας ενδιαφερει βεβαια....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα φωτογραφικης μηχανης
« Απάντηση #24 στις: 12/04/09, 12:32 »
εγώ μέσα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
45 Απαντήσεις
17547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
Boss Gt-10...! Αγορά!

Ξεκίνησε από grmako « 1 2 » Εφέ

34 Απαντήσεις
14712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 02:14
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
2 Απαντήσεις
4107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/08, 14:51
από Stergios Kourou
23 Απαντήσεις
8384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 18:11
από giannis70
1 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 11:54
από Stergios Kourou
ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ

Ξεκίνησε από SIFIS14 Μπάσο

14 Απαντήσεις
6627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 03:09
από NickNT
3 Απαντήσεις
3479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky