Αποστολέας Θέμα: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου  (Αναγνώστηκε 7433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ


Μια συνάντηση κορυφής…Ο Διονύσης Σαββόπουλος σε τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου

Ο δίσκος που τους έφερε μαζί στο στούντιο και ένωσε τις μελωδίες του ενός με το χαρακτηριστικό τρόπο ερμηνείας του άλλου…

Η επιτυχία της συνεργασίας αυτής φάνηκε έμπρακτα και στην ατμόσφαιρα που δημιούργησαν φέτος το χειμώνα στη μουσική σκηνή που εμφανίζονταν…

Νέα τραγούδια και διασκευές από προηγούμενους δίσκους του Θανάση Παπακωνσταντίνου με την πινελιά του μεγάλου «Νιόνιου»…

Συμμετέχει σε ένα τραγούδι και ο Γιάννης Χαρούλης…

1 ΑΣΠΡΟΜΟΝΤΕ
2 ΑΥΤΟ
3 Ο ΦΟΡΤΙΝΟ ΣΑΜΑΝΟ
4 ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
5 ΟΡΥΧΕΙΑ
6 RAMON
7 ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ - Θανάσης Παπακωνσταντίνου
8 SARA
9 ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ
10 Ο ΜΕΘΥΣΤΗΣ - Γιάννης Χαρούλης + Θ.Παπακωνσταντίνου
11 ATTINSE
12 ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/08, 14:50 από Renu Rose★ »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #1 στις: 03/07/08, 15:03 »
Λοιπόν ο δίσκος αυτος μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση. Τον έχω ακούσει 2-3 φορες απο χθες κ έχω ξεχωρίσει πολλά τραγούδια, όπως "Ο Φορτίνο Σαμάνο", "Το κάλεσμα", "Ασπρομόντε", "Attinse", "Ramon" κ.λπ. Ακόμη πολύ καλές είναι οι επανεκτελέσεις των "Sara" και "Ορυχεία" από τον δίσκο "Βροχή Από Κάτω"!! Α ΡΕ ΘΑΝΑΣΑΡΑ!!! ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!  ;D ;D



πι.ες.1:Ελπίζω να ακούσω και κανένα άλλο σχόλιο εκτός από τα δικά μου...  ;)
πι.ες.2:Όποιος θέλει τον δίσκο, ας μου στείλει pm...   ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #2 στις: 04/07/08, 00:57 »
Μας δουλεύει αυτός ο Θανάσης...  :o Έχει τέλος αυτή η δημιουργικότητά του; Μάλλον όχι. Ο Νιόνιος καταπληκτικός και η ερμηνείες του μάλλον θα κλείσουν πολλά στόματα... Ενορχηστρώσεις για σεμινάριο, φοβερή ποίηση... δεν θα μπορούσαμε να ζητήσουμε κάτι παραπάνω! Εκτός ίσως από το να συμπεριληφθεί Η Μπουμπού στο δίσκο...  :-\
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος King_of_Angmar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #3 στις: 12/07/08, 00:39 »
Όπως ακριβώς τα είπε ο trooper είναι. Φοβερός δίσκος που τον έχω ακούσει πάνω από 20 φορές και ακόμη συνεχίζω... :)
Εύγε Θανάση! Μπράβο και στο Σαβό για τις υπέροχες ερμηνείες του. Δίσκος σταθμός στην Ελληνική δισκογραφία...

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #4 στις: 11/09/08, 14:34 »
Πάρα πολύ ωραίος ο δίσκος, αν κ δεν είμαι fan του Θανάση, με έκανε να θέλω να τον ακούσω πολλές φορές, καθώς πολλές μελωδίες έμειναν στο μυαλό μου. Η συμμετοχή του Σαββόπουλου καταλυτική στο τελικό αποτέλεσμα :)
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #5 στις: 19/10/08, 04:54 »
Χμ... Λοιπόν, γενικότερα, στο μυαλό μου ο Θανάσης και ο Σαββόπουλος είναι τα δύο άκρα. Τον Θανάση τον αγαπώ πάρα πολύ σαν μουσικό καθώς και όσο έχω δεί μέχρι τώρα είναι πάρα πολύ "σωστός" σαν άτομο, αν και δεν τον έχω γνωρίσει οπότε επιφυλάσσομαι στο να εκφέρω ικανοποιητική γνώμη. Απο την άλλη τον Σαββόπουλο... έχω μια αλλεργία ρε παιδί μου, δεν αντέχω να τον βλέπω (πάνω απ' όλα), να τον ακούω κτλ. Εντάξει, παραδέχομαι απόλυτα την μουσική του προσφορά, την ερμηνεία του κάποιες φορές που είναι πάρα πολύ θεατρική (με τον καλό τρόπο, αλλά κυρίως κατ' εμέ με τον κακό) αλλά μου βγάζει μια απίστευτη αντιπάθεια.

Όταν λοιπόν, ενθουσιασμένος, περίμενα τους καρπούς και τα live της καινούριας τότε συνεργασίας του Θανάση με τους Night On Earth (οι οποίοι μου άρεσαν ήδη πολύ απο πρίν, έχοντας τους δεί live) φανταστείτε την απογοήτευσή μου όταν έμαθα για τον Διονύση και τα επερχόμενα tours...

Εντάξει, πήγα προσπαθώντας να μην έχω καμία απολύτως προκατάληψη αν και τελικά τα πιο πολλά μου σημεία αντιπάθειας επιβεβαιώθηκαν πλήρως. Ιδίως αυτό το θέμα με την ψευτοθεατρικότητα, που ό,τι και αν έλεγε ειλικρινά μου ακουγόταν λες και ο τύπος το είχε προγραμματίσει μήνες και πάλευε να το κάνει να ακουστεί φρέσκο και αυτοσχέδιο (και ο Παπακωνσταντίνου πιο πολύ αμήχανος μου φάνηκε σε αυτές τις στιγμές, όπως καθόταν λίγο πιο κει). Δεν μπορώ να πώ οτι οι εκτελέσεις μου ακούστηκαν ιδιαίτερα φοβερές, ειδικά απο άποψη ενορχήστρωσης, αν και η μουσικότητα όλων (Κιουρτζόγλου ftw!) είναι σε κορυφαία επίπεδα και όντως απο αυτή την άποψη απόλαυσα παίξιμο. Και γενικότερα, ούτε κρύο, ούτε ζέστη και δεν μου κίνησε κάν το ενδιαφέρον να κοιτάξω τον δίσκο.

Τώρα, φτάνοντας στο ζουμί... Είναι μια δουλειά που έχει όπως πάντα τον χαρακτήρα του Θανάση, με τους στίχους, με τις ιδέες και όλα τα γνωστά στοιχεία. Και μου άρεσε οτι γενικότερα παρ' όλη την συνεργασία με έναν νεκρό μουσικά, αν και πολύ έμπειρο, άνθρωπο δεν δίστασε να συνεχίσει να προσπαθεί και να δοκιμάζει καινούρια πράγματα (αν και φανερά λιγότερα τολμηρά απο τον "Διάφανο" π.χ. κατ' εμέ, για να μην μιλήσω για "Βροχή απο Κάτω").

Παίξιμο απο τους μουσικούς όπως προανέφερα άριστο, πολύ σωστό, απόλυτα δεμένο. Και ο Διονύσης, έχει σημεία που δεν μπορώ να πώ οτι με ενθουσιάζει, υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά αφήνω το όλο προσωπικό θέμα στην άκρη και θαυμάζω τις δυνατότητες και το feeling που καταφέρνει ανα στιγμές. Κορύφωμα για μένα η επανερμηνεία του Sara, παρ' όλο που θεωρώ οτι ο δίσκος αυτός είναι κρίμα να αγγίζεται διαφορετικά απ' ό,τι είναι, όπως και οι φοβεροί στίχοι και η δύναμη που τους δίνει στο Αυτό ή στο Ο Φορτίνο Σαμάνο. Απο την άλλη, μάλλον αδιάφορος μένω για την εκτέλεση (και μουσικά επίσης) του Ορυχεία ή του Το Κάλεσμα.

Κομμάτια που με κόλλησαν απο την πρώτη στιγμή είναι το Αυτό, η "επανεκτέλεση" του Σαν Αστραπή, το O Φορτίνο Σαμάνο και πάνω απ' όλα το απίστευτα εύθυμο και καλογραμμένο Ασπρομόντε.

Εν τέλει, είναι αρκετά απολαυστικός δίσκος, αν και υστερεί κατ' εμέ σε σχέση με το παρελθόν του, και συνεχίζω να προσμένω με μεγαλύτερο ενδιαφέρον (ειδικά μετά τα τελευταία live που είδα) την αντίστοιχη συνεργασία με Night on Earth ή και σε κάτι άλλο, καθώς και να ελπίζω οτι σιγά σιγά φτάνει ο καιρός που θα αποκολληθεί απο το συγκεκριμένο ντουέτο και θα πάει για άλλα πράγματα, που κατα την γνώμη μου θα αφήσει σε αυτόν περισσότερη δυνατότητα και χώρο για πειραματισμό ώστε να ξετυλιχθούν οι ιδέες του σε κλίμακα που τον δικαιώνει, και όχι χρησιμοποιούμενες εν μέρει ώς μέσο αναβίωσης άλλων μουσικών ή και όχημα στο να τον γνωρίσει ένα πιο ευρύ και "ελαφρύ" κοινό.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/08, 04:58 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #6 στις: 12/01/09, 23:31 »
Μερικά τραγούδια από αυτόν τον δίσκο τα άκουσα πρώτη φορά
σε συναυλία που δώσανε φέτος το καλοκαίρι ο Δ. Σαββόπουλος με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου
στο νησί μου στην Ζάκυνθο και με στείλανε
'Απαιχτοι και οι δυο
πολύ καλά τραγούδια

Αποσυνδεδεμένος Τειρεσίας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • tragoudistan
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #7 στις: 31/01/09, 14:25 »
Εξαιρετικός δίσκος! Αστείρευτη η δημιουργικότητα του Θανάση, απροσδόκητα καλές οι ερμηνείες του Σαββόπουλου. Ασπρομόντε και Attinse εμηρεασμένα από Κάτω Ιταλία. Φορτίνο Σαμάνο και Ραμόν από τη Λατινική Αμερική και την ιστορία της. Το Ζεϊμπέκικο της Κυριακής εξαιρετικό λαϊκό κομμάτι ντυμένο άψογα με πνευστά από τον Κυπουργό. Πολύ καλή δουλιά, παρόλο που στην αρχή δεν με είχε ενθουσιάσει.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #8 στις: 31/01/09, 23:41 »
μόνο εγώ απογοητεύτηκα απο αυτή τη συνεργασία δλδ?

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ο Σαμάνος-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
« Απάντηση #9 στις: 02/02/09, 09:08 »
μόνο εγώ απογοητεύτηκα απο αυτή τη συνεργασία δλδ?

Count me in too.... >:(
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 23:54
από Mrs Brightside
198 Απαντήσεις
66870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 13:04
από Αγγέλα
20 Απαντήσεις
10480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 14:15
από Fusalida
39 Απαντήσεις
16318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 20:43
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/07, 12:51
από Anaximandros
51 Απαντήσεις
17875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 19:19
από MechMech
1 Απαντήσεις
2843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 02:27
από Kli Klis
9 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 14:58
από TheVrachnoprofiter
8 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 11:41
από johntziallas
0 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 16:14
από MARIOS F