Αποστολέας Θέμα: Καντε το τεστ τωρα!!!  (Αναγνώστηκε 2989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Καντε το τεστ τωρα!!!
« στις: 13/11/09, 18:36 »
Ενταξει δεν ειναι ΠΑΠ τεστ...

Ειναι ομως πολυ ενδιαφερον!!!

http://emusician.com/tutorials/showdown-clubhouse-amp-software/index.html

Τι ειναι? Ειναι αρκετοι γνωστοι με περγ**ηνες μουσικοι στους οποιους παιξαν, καποια κλιπακια. Χωρις να πουν ποιο ειναι ποιο. Τα κλιπακια αυτα ηταν κατα βαση strat και les paul μεσα απο:

α) Κανονικο ενισχυτη με μικροφωνο. Fender twin, Vox Ac30 και marshall.
β) Διαφορα amp-modelling software.

Διευκρινησεις. Πρωτον δεν ηταν κλιπακια του τυπου ας δουμε ποσο ιδια μπορουμε να τα κανουμε. Μπηκαν στα μοντελλα του καθε software και τελος. Παιξαν τα ιδια θεματα. Δευτερον δεν ειναι παντου το ιδιο. Δηλαδη σε καθε τεστ συμμετεχουν διαφορα Softsims.

Συμπερασματα και το ποιος προτιμησε τι εχει στις 4 σελιδες του αρθρου. Εκανα το τεστ και μια κ δεν εχω εμπειρια σε vintage ενισχυτες και ηχους (που ποτε δε με ενθουσιασαν τοσο ωστε να ψαξω το καθε γρεζι και χαρακτηριστικο) ακομη και τωρα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το αληθινο και ποιο οχι. Εσεις?

Οι επαγγελματιες μουσικοι ειχαν τα εξης ως ερωτηση.

α)Ποιο ειναι το κλιπ με τον κανονικο ενισχυτη? Δε το βρισκαν παντα, σχεδον δε το βρισκαν και οσοι το βρισκαν με σιγουρια δεν ηταν οι ιδιοι ανα τεστ.
β)Ποιο σας αρεσε σαν ηχος? Και παλι οι αποψεις ηταν προσωπικες και δε συνεπεφταν παντα με το κλιπ του κανονικου ενισχυτη.
γ)Ποιο θα επιλεγατε για μιξαρισμα με μπαντα? Το ιδιο με παραπανω!

Ολα αυτα αρκετα ωραια. Πριν μπουν οι γνωστοι-αγνωστοι και πουν οτι τιποτα δε συγκρινεται με τον ενισχυτη που σε βαραει, να τονισω οτι το ζητουμενο εδω δεν ειναι να γινει η απολυτη ωμη προσομειωση ενος ενισχυτη απο 2 4ρια λεμε τωρα μονιτορ. Αν γινοταν αυτο, τοτε θα επαιρνες 2 4ρια μονιτορ (εστω 8ρια) και θα πηγαινες με αυτα διπλα στο drummer σου και θα περιμενες να κοβει ο ηχος και να βγαινει γεματος και ρωμαλεος (παλαμακια εδω).

Τα μοντελλινγκ στοχευουν στο amp in a room η recorded amp in the next room. Τοτε η συγκριση ειναι εφικτη. Αλλιως ακουνε τα μικροφωνα αλλιως ακουει το αυτι τον ενισχυτη με 5000 ανακλασεις στο δωματιο τα ρουχα σου και τους τοιχους και τα απλυτα της σεξυ γειτονισσας στο διπλα μπαλκονι.

Με βαση αυτα, παρε τον ενισχυτη και βαλε τον σε ενα στουντιο να βαραει, ακου τον απο τα μονιτορ στο κοντρολ room και μετα κανε το ιδιο με το amp modelling. Τοτε μπορεις να συγκρινεις. Παλιοτερα φαινοταν καποια πραγματα πιο ευκολα. Τωρα και με καρτα ηχου της πλακας περασαμε στα 24/bit 96khz και ξαφνικα πολλες κουβερτες φυγανε πανω απο καποια μηχανακια...Ποιος ξερει το αυριο!!!

Το αυτι θεωρει το δυνατοτερο και καλυτερο και καλα κανει...Ο ενισχυτης μας λοιπον παντα περιμενει να μας βομβαρδισει με 110 db οταν ειναι η ωρα για να ξεσκασεις!!! Ομως δεν ειναι παντα τετοια ωρα.


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καντε το τεστ τωρα!!!
« Απάντηση #1 στις: 13/11/09, 19:06 »
Ωραίο test!!! Έκανα το πρώτο παράδειγμα από κάθε ενισχυτή (Fender, Vox, Marshall) και είχα 3/3!!! Δεν θέλω να το παίξω χεράς, γνώστης και τα λοιπά συνακόλουθα (διότι πολύ απλά δεν ασχολούμαι τόοοσο πολύ με το άθλημα, δοκιμάζοντας 20 ενισχυτές την ημέρα) αλλά νομίζω ότι ο real amp είναι αυτό που λέμε "καθαρός".. Definition.. Το gain δηλαδή που λαμβάνεις είναι μουσικό.. Δεν είναι δηλαδή μπουκώσαμε τα μεσαία, βάλαμε το gain στο τέρμα, μοντελάραμε όλο αυτό και αποκτήσαμε ξαφνικά hard ήχο.. Πρέπει να υπάρχουν και άλλα στοιχεία στον ήχο για να γίνει μουσικός.. Σαφήνεια, καθαρότητα στο distortion και η αίσθηση του ring out και της "αναπνοής" του ενισχυτή στο clean channel..

Βέβαια για να πω την αλήθεια, έχω ακούσει πολύ πιστότερες αντιγραφές modelling αλλά αυτές είχαν ηχογραφηθεί με τη βοήθεια cab impulses.. Στο yahoo.answers της Boogie ένα μέλος είχε ποστάρει 3 clips.. Ένα real Triaxis, ένα με Triaxis modelling και ένα με Triaxis modelling + cab impulse καμπίνας Recto.. Ομολογώ ότι το 1 με το 3 είχαν ελάχιστη διαφορά και ειδικότερα αν με ρωτούσαν ποιο είναι το real one, τότε είμαι σίγουρος ότι δεν θα μπορούσα να απαντήσω.. Νομίζω ότι οι τύποι που κάνουν development τα cab impulses έχουν πιάσει το νόημα.. Περιμένω θαύματα από αυτούς στο μέλλον..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καντε το τεστ τωρα!!!
« Απάντηση #2 στις: 13/11/09, 19:35 »
Το I.R. cab modelling ειχα διαβασει καπου οτι βασιζεται κατα βαση στο reverb...! Μεσω αυτου του εφε πολλοι ηχογραφησαν τις "καμπινες" τους το "χωρο" τους (εννοιες εδω που τα λεμε απιστευτα αλληλενδετες στο αποτελεσμα κατα τη γνωμη μου) και τα φορτωνουν στο ιντερνετ!!! Και εγω περιμενω πολλα και δεν εχω ξανανιωσει τοσο ενθουσιασμενος απο τοτε που ξεκινησα να παιζω κιθαρα!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καντε το τεστ τωρα!!!
« Απάντηση #3 στις: 15/11/09, 01:59 »
Δεν εκανα το τεστ (μαλλον αυριο για να το κανω με την ησυχια μου και να μην ενοχλω), αλλα φανταζομαι οτι αν τους εβαζαν να παιξουν (και οχι να ακουσουν) τον ενισχυτη και το σοφτγουεαρ θα ενιωθαν (οχι ακουγαν) καποια διαφορα ισως.
Οπως και να εχει ο ψυχολογικος παραγωντας μετραει πολυ, οποτε ενας ενισχυτης ειναι παντα αυπροσδεκτος, ακομα και οταν δεν δινει κατι το παραπανω.
Επισης τα μοντελα εχουν 3-4 μαρκες ενισχυτων και 2-3 μοντελα απο την καθε μια, ενω οι ενισχυτες και ο ηχος τους εξελισεται συνεχως, οποτε δεν καλυπτουν τους παντες (π.χ. τον Μπογκνερ μου εχει επειχειρησει η Λαιν6 και αλλοι να τον μοντελοποιησουν, με παταγωδη αποτυχια...)
Προσωπικα εχω δοκιμασει καποια (οχι ολα) σοφτγουεαρ, και κανενα δεν μου φανηκε ικανο να αντικαταστησει τον πραγματικο ενισχυτη, ποσο μαλλον να προσθεσει επιλογες περα απο τα κλασικα μοντελα που λεγαμε πριν... το μονο που καταφερα να κανω τελευταια (ενω το προσπαθω χρονια) ηταν να βγαλω την καμπινα και το μικροφωνο απο την μεση, με το μηχανημα που γραφω στο αλλο θεμα, και με μοναδικα αποτελεσματα απο θεμα ποιοτητας και πιστοτητας.
Γι'αυτο το λογο πιστευω οτι στο μελλον (στο κοντινο μελλον μαλιστα), με λιγο καλυτερη δουλεια, καλυτερους αλγοριθμους, καλυτερη σχεδιαση προενισχυτων και μεγαλυτερο DSP-power, τα μοντελα θα ειναι σχεδον ιδια με τους ενισχυτες, αλλα αυτο οπως ειπα θελει πολυ δουλεια.
Πολυ δουλεια γιατι πρεπει να καλυψουν πολλες παραμετρους, αλλιως συμπεριφερεται ο Χ ενισχυτης στο καθαρο καναλι, αλλιως στο βρωμικο με την ενταση στο 4, τελειως διαφορετικα με την ενταση στο 7 και τα μεσαια στο 6 (αλλος ηχος τελειως π.χ.) κτλ.
Επισης απο πειραματα που εχω κανει με λαμπες κτλ, εχω δει οτι βαζωντας π.χ. μια ΝΟς λαμπα στη ν1 στον Ψ ενισχυτη στη θεση της κινεζικης, γινεται τελειως αλλο μηχανημα, κατι που τα μοντελα δεν κανουν, συνηθως περνουν το καθαρο του φεντερ ή το βρωμικο του μαρσαλ, βρισκουν ενα "γλυκο σημειο" στο οποιο να εχει τον κλασικο ηχο του ενισχυτη, και κανουν το μοντελο πανω εκει, ριχουν και ενα γενικο εκουαλαιζερ και βολιουμ και αυτο ηταν. Οποτε δεν εχεις ουτε το βρωμικο του τσιτομενου φεντερ, ουτε τα περιεργα που κανεις με το σειριακο εκουαλαιζερ κτλ, παρα μονο τον ηχο που ειχε η ρυθμιση που ειχε κανει αυτος που εφτιαξε το μοντελο.
Αυτο αν και καλο για πολυ κοσμο που θελει ευκολα εναν καλο ηχο να κανει την δουλεια του, δεν κανει για αυτους που θελουν να πειραματιστουν και να βρουν τον ηχο τους (να μην μιλησουμε βεβαια και για το πως συμπεριφερονται οι ενισχυτες με το Χ ή ψ πεταλακι, και χασουμε τελειως την μπαλα)  :)
Ελπιζω να μην σας μπερδεψα και να μην φαινομαι απολυτως, ειναι απλα η αποψη μου απο καποια πραγματα που εχω δοκιμασει, και μπορει ανετα την αλλη εβδομαδα να εχει αλλαξει αν δοκιμασω κατι που να μπορει να με εντυπωσιασει  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καντε το τεστ τωρα!!!
« Απάντηση #4 στις: 16/11/09, 13:28 »
Συμφωνω και πανω κατω αυτος ειναι και ο λογος που εκραζα τη Line6 σε προηγουμενο θεμα...Ποιανουν τη γενικη χροια και παιζουν με το eq κτλ...Οπως ευστοχα το εθεσε καποιος digital snapshot. Καμια σχεση με τις δυνατοτητες ενος πραγματικου ενισχυτη η την ακριβη προσομειωση σε feel και αλληλεπιδραση με τα eq του ενισχυτη (γιατι και η boss με το κυκλωμα δυναμικων που αλλαζει απο καθαρο σε βρωμικο τις ποιανει ολες τις δυναμικες αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι μια απλη γραμμικη σχεση, οποτε δε σημαινει οτι το κανει με τον ιδιο τροπο με ενα κανονικο ενισχυτη...)
Για τη line6 ουδεν σχολιο για δυναμικες ωστοσο πολλες φορες βρισκομαι προ εκπληξεως απο αποτελεσμα σε Live που τελικα ηταν Pod στην κονσολα.

Βεβαια, για 200-300 ευρω εχει το δρομο του στην αγορα ενα Pod x3 η οι ανταγωνιστες...Σε πολλα Live που ο χωρος ειναι το προβλημα με direct λυση θυσιαζεις feel (δεν εχεις ενισχυτη στη σκηνη...) αλλα γλυτωνεις χρονο (που μπορεις με ενα ασυρματο να ακους πως βγαινει εξω ο ηχος...) κουβαλημα (ωραιο πραγμα!!!) και τελικα να προσφερεις ενα αρκετα ισορροπημενο αποτελεσμα,,,και με τα τυμπανα να βαρανε χανονται αρκετες λεπτομερειες ποσο μαλλον τα 4 bit λιγοτερα που εχει το Pod x3 π.χ...

Ωστοσο, πλεον μιλαμε για μια εποχη στην οποια:

α) Το modelling σχεδιαζεται με virtual electric components δλδ πλεον virtual κυκλωματα ωστε να αλληλεπιδρουν μεταξυ τους και οχι in-out-κονσερβα ηχος. Εχω μεινει αναυδος με το γεγονος οτι μπορεις να βαλεις ενα κανονικο προενισχυτη κιθαρας σε main out σε virtual τελικο καμπινα κτλ και να παρεις κανονικο αποτελεσμα (καλο η κακο δεν εχει σχεση). Το αντιστροφο επισης γινεται!!! Δηλαδη να βαλεις εξωτερικα ενα distortion π.χ. metalzone σε virtual καθαρο και να ανταποκριθει σαν καθαρο...Για κανε το σε pod xt καθαρα η tech21 και η προσομειωση τα χανει τοσο που ακουγονται περιεργοι out of phase ηχοι, διοτι δε σχεδιαστηκαν ως κυκλωματα αλλα ως κονσερβες (κανενα προβλημα βεβαια...απλα ετσι ειναι). Επομενο βημα ειναι να παω σε p.c.----> preamp (και οχι κεφαλη) simulator-----> main out σε κανονικο τελικο κιθαρας με κανονικα κιθαριστικα ηχεια. Αν δουλεψει και αυτο, δε θα παραπονεθω καθολου, αν εχω ενα laptop με προσωμειωσεις bogner fish,CAE3+, studio preamp, jmp-1 με midi σε ενα τελικο με μια καμπινα για live!!!

β) I.R. cabinets. Το μικροφωνο του torpedo. Κατα βαση, μιλαμε για μοντελοποιηση ολοκληρης της αλληλεπιδρασης χωρου καμπινας...και κατα το δοκουν. Ποσες φορες ακουγεται καλα μια 4χ12 κολλημενη στον τοιχο ενος μικρου ξυλινου δωματιου 3 τ.μ.? Αντιστροφα ποσες φορες θα ακουστει καλα ενα 10ρακι κομπο διπλα στον ντραμερ με ανοιχτη πλατη σε απειρο αερα πανω σε μεγαλη σκηνη? Αν προσθεσεις και τη μοντελοποιηση, (που κανενα μοντελερ σα τα line6 δεν εχει) παραμετρων οπως μπασα πριμα καμπινας (και οχι παραμορφωσης η pressence τελικου) παραμορφωση κωνου και crunch που το revalver προσφερει σε ρυθμιστικα, φτανουμε στο σημειο, να απαιτειται και παλι, ο χρηστης να επιλεξει τις καλυτερες ρυθμισεις σε ενα σωρο παραμετρους, οπως στην πραγματικη ζωη. Για αυτο και θα ακουσεις τεραστιες διαφορες απο ενα amp sim με διαφορετικη Ι.R. και μονο. Ποσο μαλλον οταν προσωμειονονται ψευδως ηλεκτρικα και η αλληλεπιδραση του πουσαρισματος του τελικου π.χ...(στο vintage amp room ειναι εκδηλο). Αρκετοι παιρνουν μηχανακια της πλακας σε κοστος οπως pod, v-amp 2 και zoom g2 και χρησιμοποιουν τα σηματα τους σε Ι.R. cab sims απο το pc και φτανουν σε πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Τα μαθηματικα λειτουργουν και αντιστροφα σε καποιες περιπτωσεις. Τι θα λεγατε αν απο τον PSA 1.1 της tech21 αφαιρουταν η προσωμειωση καμπινας που εχει ενσωματωμενη ΚΑΙ ΔΕ ΣΒΗΝΕΙ ΠΟΤΕ? Τοτε θα ειχαμε ενα καλο προενισχυτη με απειρες ρυθμισεις και αποδεδειγμενα λειτουργικο ηχο για χρηση σε ρακ με κιθαριστικη καμπινα και οχι full range. Και εχει γινει με νεα αντιστροφα φιλτρα impulse response cabinet.
Πλεον δλδ, ξεφευγει το πραγμα. Θεωρω οτι για να γινοταν αυτο χρειαζονται αυτιαδες καμμενοι με την κιθαρα και τον προγραμματισμο ταυτοχρονα.

Τι να σου κανει ο randall smith, που σαφως εχει αυτια και κανει καλα αυτο που κανει, αλλα δεν ξερει να το μεταφερει αυτο σε κωδικα. Ο cliff της fractal τα καταφερε σε μεγαλο βαθμο!!! απο ο,τι φαινεται.

Η οπως ειπε και ο andrew barta, λατρευω τους ενισχυτες, ομως το σημα που θα ακουστει/γραφτει σε recording η σε κονσολα, ουτε κιλα ζυγιζει ουτε χαρτι μεγαφωνου που σπρωχνει αερα εχει, ουτε λαμπες. Ειναι μερικα mv!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/04, 00:21
από Σπύρος
5 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/06, 15:33
από twist 1N my Sobriety
13 Απαντήσεις
5094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 19:23
από TassosK
3 Απαντήσεις
7598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 22:31
από ΡΕΑ
Ψυχολογικό τεστ

Ξεκίνησε από Αγγέλα « 1 2 » Διασκέδαση

30 Απαντήσεις
11685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 21:33
από Spell@lchemist!
10 Απαντήσεις
4452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/07, 21:14
από Χρήστος Χ.Α.
1 Απαντήσεις
8019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 23:05
από bassman(4 String Suicide!)
51 Απαντήσεις
19206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 00:23
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/13, 18:48
από IxNiLaTiS
10 Απαντήσεις
11292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/20, 13:04
από mad_nassos