Αποστολέας Θέμα: takamine eg523 sc  (Αναγνώστηκε 4615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
takamine eg523 sc
« στις: 02/11/13, 07:17 »
καλημέρα σε όλους !!! θα ήθελα την γνώμη σας εάν έχετε αυτή τη κιθάρα ή έχετε ακούσει διάφορες κριτικες ... στα ελληνικά καταστήματα τη βρίσκω στα 600 ευρώ και μου κάνει φοβερή εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά στο thomann ... μήπως είναι μεταχειρησμένη ?

http://www.thomann.de/gr/takamine_eg523sc_westerngitarre.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 23:27 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #1 στις: 02/11/13, 10:01 »
Ο Thomann δεν πουλάει μεταχειρισμένα, μόνο προϊόντα από επιστροφές των 30 ημερών, που αναγράφονται ως B-Stock, οπότε είναι σαφώς καινούργια. Μπορεί να είναι λίγο διαφορετικό μοντέλο κοίταξε τους κωδικούς με προσοχή, αλλιώς με τέτοια διαφορά έχεις μάλλον πέσει σε κλασσική Ελληνική νοοτροπία, επεσήμανε τους το γεγονός και δες τι θα σου πούνε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #2 στις: 02/11/13, 18:42 »
αυτές ειναι οι τιμές τριών ελληνικών καταστημάτων για τη συγκεκριμένη κιθάρα , και με ιντερνετιακή  έκπτωση παρακαλώ ,δε νομίζω να ειπάρχη ελληνικό κατάστημα με τη τιμή του thomann ......

http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=2589

http://www.rihardos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1963&Itemid=0

http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=10017
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 18:46 από Απόλλων »
............?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #3 στις: 02/11/13, 18:57 »
Αν έχεις αποφασίσει ότι αυτή είναι η κιθάρα που θέλεις και από τη στιγμή που δεν νομίζω κάποιο από τα προαναφερθέντα καταστήματα να σού κάνει έκπτωση της τάξης του 40% επί της αναγραφόμενης τιμής, νομίζω ότι η αγορά από τον Thomann αποτελεί μονόδρομο.

Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις σε αυτά τα καταστήματα, δεδομένου ότι ξέρεις την τιμή του Thomann. Aκόμα κι αν δεν σού κάνουν την ίδια τιμή, ίσως να είναι συμφέρον από κάποιες απόψεις να πληρώσεις λίγο παραπάνω (θα έλεγα γύρω στα 400 Ευρώ, το πολύ 450 Ευρώ) και να την πάρεις από ένα τοπικό κατάστημα όπου ενδεχομένως θα έχεις πιο προσωπική εξυπηρέτηση, κάποια καλούδια (π.χ. μια θήκη ή κάτι παρόμοιο), ίσως και κάποιο setup όταν η κιθάρα το χρειαστεί. Και φυσικά θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις το όργανο πριν το αγοράσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #4 στις: 02/11/13, 19:02 »
συμφωνω σε αυτό ναι , το θέμα όμως ειναι πως ακόμη και στα καλούδια προσπαθούνε να σου ρίξουν στάχτη στα μάτια , ότι έχουν για πέταμα η δεν φεύγει το πασάρουν σαν δώρο , το τσέκαρα αυτό σε μια αγορά που είχα κάνει , μου έδινε μια θήκη βαλίτσα της τάξεως των 50 ευρώ που δεν άξιζε σαν υλικό ούτε 20  και όταν του είπα να μου δώσει ένα ηχείο σαν δώρο το αρνήθηκε  ;D ;D


όσο για το τσεκάρισμα του οργάνου μπορείς απλα να πας να το τσεκάρεις και αν σου κάνει το παίρνεις από thomann στη μισή τιμή και αγοράζεις και κάτι άλλο ας πουμε με τα 350 σχεδον ευρω παραπάνω που ζητανε εδω
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 19:08 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #5 στις: 02/11/13, 19:26 »
συμφωνω σε αυτό ναι , το θέμα όμως ειναι πως ακόμη και στα καλούδια προσπαθούνε να σου ρίξουν στάχτη στα μάτια , ότι έχουν για πέταμα η δεν φεύγει το πασάρουν σαν δώρο , το τσέκαρα αυτό σε μια αγορά που είχα κάνει , μου έδινε μια θήκη βαλίτσα της τάξεως των 50 ευρώ που δεν άξιζε σαν υλικό ούτε 20  και όταν του είπα να μου δώσει ένα ηχείο σαν δώρο το αρνήθηκε  ;D ;D

όσο για το τσεκάρισμα του οργάνου μπορείς απλα να πας να το τσεκάρεις και αν σου κάνει το παίρνεις από thomann στη μισή τιμή και αγοράζεις και κάτι άλλο ας πουμε με τα 350 σχεδον ευρω παραπάνω που ζητανε εδω

Eνοοείται ότι δεν θα πάρεις στα τυφλά ό,τι άχρηστο αντικείμενο σού δώσει ο πωλητής σαν "δώρο" προκειμένου να δικαιολογήσει μια υπερβολική τιμή. Μιλάω για κάτι που χρειάζεσαι και θα σού κοστίσει κάποια χρήματα για να το αγοράσεις ξεχωριστά. Γι αυτό έκανα λόγο για ένα setup, το οποίο μπορείς να ζητήσεις να συμπεριληφθεί στην τιμή με σκοπό να το κάνεις μετά από μερικούς μήνες όταν η κιθάρα θα έχει παιχτεί και θα το χρειάζεται. Αυτό δεν μπορεί να σού το προσφέρει ο Thomann. Αν βέβαια η τιμή που θα σού πουν είναι ακόμα πολύ υψηλή, δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι.

Όσο για το πλεονέκτημα της δοκιμής, εννοούσα ότι θα μπορέσεις να δοκιμάσεις ακριβώς το κομμάτι που θα πάρεις και όχι απλά ένα ίδιο μοντέλο. Οι διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι στις ακουστικές κιθάρες είναι πιο έντονες από ό,τι στις ηλεκτρικές, γι αυτό και πολλοί κιθαρίστες ισχυρίζονται ότι δεν θα αγόραζαν ακουστικό όργανο χωρίς να το έχουν δει από κοντά και φυσικά δοκιμάσει.

Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά θα τα σκεφτείς αν συμφωνήσουν να σού κάνουν μια τιμή πιο κοντά σε αυτή του Thomann. Η διαφορά της τάξης των 200 Ευρώ είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι θα σού στοιχίσει ένα setup και όποια επιπλέον εξαρτήματα θέλεις να αγοράσεις (θήκη, ζώνη, βάση, κλπ). Αν δεν κατέβουν τουλάχιστον 100-150 Ευρώ, η συζήτηση είναι καθαρά φιλολογική...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #6 στις: 02/11/13, 19:43 »
αυτό με το setup το έχω διαβασει σε πολλές συζητησεις εδω και δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να το κάνεις αν δεν παρουσιάσει καποιο πρόβλημα το όργανο.. οτι χρειαζεται να γίνει καποια στιγμη ειναι σιγουρο αλλα βλέπω συνεχώς οτι χρειαζεται καθε 6 μηνες , καθε χρονο , καθε φορα που αλαζεις χορδες κτλ ... εγω 1.5 χρονο εχω να τη σεταρω εχω  αλλαξει αρκετες φορες χορδες  και δε βλεπω να συμπεριφερεται το οργανο διαφορετικα απο τοτε που το ειχα κανει , οποτε θεωρω εντελως περριτο εξοδο το προγραματισμενο setup εαν δεν βλεπουμε καποιο προβλημα ( αποψη μου παντα  :)  )
............?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #7 στις: 02/11/13, 20:10 »
αυτό με το setup το έχω διαβασει σε πολλές συζητησεις εδω και δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να το κάνεις αν δεν παρουσιάσει καποιο πρόβλημα το όργανο.. οτι χρειαζεται να γίνει καποια στιγμη ειναι σιγουρο αλλα βλέπω συνεχώς οτι χρειαζεται καθε 6 μηνες , καθε χρονο , καθε φορα που αλαζεις χορδες κτλ ... εγω 1.5 χρονο εχω να τη σεταρω εχω  αλλαξει αρκετες φορες χορδες  και δε βλεπω να συμπεριφερεται το οργανο διαφορετικα απο τοτε που το ειχα κανει , οποτε θεωρω εντελως περριτο εξοδο το προγραματισμενο setup εαν δεν βλεπουμε καποιο προβλημα ( αποψη μου παντα  :)  )

To setup δεν είναι επιδιόρθωση και γι αυτό δεν το κάνεις όποτε παρουσιάσει πρόβλημα η κιθάρα, όπως το αυτοκίνητο δεν του κάνεις service μόνο όταν εμφανιστεί βλάβη. Το setup είναι μια σειρά ρυθμίσεων που είναι καλό να γίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ανάλογα με τις συχνότητα, τη διάρκεια και τις συνθήκες που χρησιμοποιείς την κιθάρα, ώστε να είναι το όργανο σε καλή κατάσταση και να παίζει σωστά. Και πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι κάποιες από αυτές τις ρυθμίσεις, όπως π.χ. το ύψος των χορδών ή των μαγνητών, δεν γίνονται βάσει συγκεκριμένων στάνταρ, αλλά είναι σε κάποιο βαθμό ζήτημα προσωπικού γούστου. Ο κύριος σκοπός λοιπόν του setup είναι να φέρει την κιθάρα στα μέτρα σου και να βελτιώσει το playability όπως θέλεις εσύ... υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι ξέρεις τι ακριβώς θέλεις από το όργανο.

Επιπλέον, εγώ δεν μίλησα για "προγραμματισμένο" setup. Είπα ότι κάποια στιγμή θα το χρειαστεί. Ένα καινούργιο όργανο, ειδικά ακουστικό, συνήθως θα βελτιωθεί με ένα σωστό setup μερικούς μήνες μετά την αγορά, όταν θα έχει παίξει κάποιες ώρες. To ότι η δική σου κιθάρα "δεν συμπεριφέρεται διαφορετικά" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι σωστά σεταρισμένη εξ αρχής...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #8 στις: 02/11/13, 23:01 »
Συμφωνώ , αλλά τη γέφυρα , το κόκαλο θα τα αλλάξεις μια φορά να πας τις χορδές εκεί που θες ,θα ρυθμίσεις και τι βέργα να έρθει το μπράτσο εκεί που πρέπει και οκ ,για να απορυθμιστούνε αυτά θα πρέπει να γυρνάς από μαγαζί σε μαγαζί από studio se studio και από στάδιο σε θέατρο για να παίζεις κάθε μέρα με το όργανο ώρες ατελείωτες  η να το έχεις εκτεθειμένο σε μη κατάλληλες θερμοκρασίες, δε νομίζω πώς ένας ερασιτέχνης μουσικός που παίζει στη παρέα 1 φορά στο τόσο η κάθε μέρα 1-2 ώρες σπίτι του να χρειάζεται σετάρισμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα …


Ίσως να κάνω και λάθος , ίσως να εννοείς πώς με το setup κερδίζει χρόνια ζωής το όργανο δε ξέρω….είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, εγώ για παράδειγμα που δεν την έχω κάνει setup  1,5 χρόνο με το δικό μου αφτί δεν με χαλάει η ποιότητα του ήχου , ιδία μου φαίνετε και πριν το setupκαι μετά και τώρα μετά από 1.5 χρόνο που έχει να πάει για φρεσκάρισμα, οπότε σωστό η λάθος δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου , είναι καθαρά τι γεμίζει το αφτί του καθενός  . είναι και λίγο μόδα της εποχής αυτό πιστεύω από στόμα σε στόμα και από συζήτηση σε συζήτηση  για να βγάζουν και μεροκάματο οι οργανοποιοί . ακόμη και ένας τεράστιος κιθαρίστας αν έβγαινε στη σκηνή χωρίς σεταρισμένη κιθάρα, πόσοι άραγε από κάτω θα είχαν καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά ?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 23:21 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: takamine 3g523 sc
« Απάντηση #9 στις: 02/11/13, 23:50 »
Συμφωνώ , αλλά τη γέφυρα , το κόκαλο θα τα αλλάξεις μια φορά να πας τις χορδές εκεί που θες ,θα ρυθμίσεις και τι βέργα να έρθει το μπράτσο εκεί που πρέπει και οκ ,για να απορυθμιστούνε αυτά θα πρέπει να γυρνάς από μαγαζί σε μαγαζί από studio se studio και από στάδιο σε θέατρο για να παίζεις κάθε μέρα με το όργανο ώρες ατελείωτες  η να το έχεις εκτεθειμένο σε μη κατάλληλες θερμοκρασίες, δε νομίζω πώς ένας ερασιτέχνης μουσικός που παίζει στη παρέα 1 φορά στο τόσο η κάθε μέρα 1-2 ώρες σπίτι του να χρειάζεται σετάρισμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα …

Έτσι πίστευα κι εγώ.
Έλεγα εντάξει, μια χαρά την έχουν από το εργοστάσιο. Αυτό έλειπε να μην ξέρουν εκεί... Τι να πειράξω;

Και ξαφνικά, μια βροχερή μέρα, (όχι, αυτό έτσι το πα για εφφέ  ;D ) λέω δεν της κάνω ένα γερό setup που δεν έχει φάει ποτέ;

Και έκτοτε έγινε κιθάρα, από καυσόξυλο που ήτανε.

Και κάθε μέρα, όσο βελτιώνομαι, βλέπω ότι τις "θέλει" τις ρυθμίσεις της. Όλο και κάτι βελτιώνω σιγά σιγά, όσο βελτιώνομαι κι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: takamine eg523 sc
« Απάντηση #10 στις: 03/11/13, 10:12 »
Συμφωνώ , αλλά τη γέφυρα , το κόκαλο θα τα αλλάξεις μια φορά να πας τις χορδές εκεί που θες ,θα ρυθμίσεις και τι βέργα να έρθει το μπράτσο εκεί που πρέπει και οκ ,για να απορυθμιστούνε αυτά θα πρέπει να γυρνάς από μαγαζί σε μαγαζί από studio se studio και από στάδιο σε θέατρο για να παίζεις κάθε μέρα με το όργανο ώρες ατελείωτες  η να το έχεις εκτεθειμένο σε μη κατάλληλες θερμοκρασίες, δε νομίζω πώς ένας ερασιτέχνης μουσικός που παίζει στη παρέα 1 φορά στο τόσο η κάθε μέρα 1-2 ώρες σπίτι του να χρειάζεται σετάρισμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα …

Ένας μουσικός που παίζει με αυτή τη συχνότητα, πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή χορδών και σετάρισμα πολύ συχνά. Κάποιος που δεν παίζει τόσο πολύ θα χρειαστεί σετάρισμα ίσως κάθε μερικούς μήνες, αλλά και πάλι θα το χρειαστεί. "Ανά τακτά χρονικά διαστήματα" μπορεί να σημαίνει κάθε δύο εβδομάδες ή μια φορά το χρόνο. Και αν νομίζεις ότι οι διαφοροποιήσεις θερμοκρασίας και υγρασίας μέσα στο σπίτι σου ανάλογα με την ώρα της ημέρας ή την εποχή του χρόνου δεν προκαλούν σταδιακά μεταβολές σε μια κιθάρα (και ειδικά ακουστική), θα μού επιτρέψεις να σού πω ότι κάνεις λάθος.

Παράθεση
Ίσως να κάνω και λάθος , ίσως να εννοείς πώς με το setup κερδίζει χρόνια ζωής το όργανο δε ξέρω… είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, εγώ για παράδειγμα που δεν την έχω κάνει setup 1,5 χρόνο με το δικό μου αφτί δεν με χαλάει η ποιότητα του ήχου, ιδία μου φαίνετε και πριν το setup και μετά και τώρα μετά από 1.5 χρόνο που έχει να πάει για φρεσκάρισμα, οπότε σωστό η λάθος δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου , είναι καθαρά τι γεμίζει το αφτί του καθενός.

Δεν είμαι σίγουρος από τα παραπάνω αν διάβασες το μήνυμά μου ή αν κατάλαβες τι λέω. Δεν έκανα λόγο για βελτίωση του ήχου, ούτε για τη μακροβιότητα του οργάνου. Είπα ότι το σετάρισμα βελτιώνει κυρίως το playability, δηλαδή πόσο καλά παίζει το όργανο από πλευράς αίσθησης και όχι πόσο καλό ήχο βγάζει. Από εκεί και πέρα, εσύ μπορείς να πιστεύεις και να κάνεις ότι θέλεις. Αλλά μερικά πράγματα δεν είναι υποκειμενικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Takamine

Ξεκίνησε από Michalis Τα καλύτερα...

2 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/02, 23:17
από Απόλλων
24 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 00:04
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:11
από Salinas
5 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 21:09
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 02:25
από Takamine
9 Απαντήσεις
4448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 05:05
από Cuenca_60R
11 Απαντήσεις
12300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/19, 08:51
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
4927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 16:54
από Jarouso
2 Απαντήσεις
3761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/20, 22:11
από tolis255
6 Απαντήσεις
4613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/21, 08:50
από Kosthrash