Αποστολέας Θέμα: καταστηματα στην αθηνα  (Αναγνώστηκε 15049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καταστηματα στην αθηνα
« στις: 02/11/08, 02:03 »
σε λιγες μερες κατεβαινω αθηνα και λεω να φαω μια μερα τριγυρνωντας σε καταστηματα μουσικων οργανων (να γινω τσιμπουρι).
καθε φορα που κατεβαινω το αναβαλλω, δεν πρεπει και εγω σαν παιδι που ειμαι να παιξω με αρκετες κιθαρες για να εκφερω πιο τεκμηριωμενες αποψεις? ποια καταστηματα εχουν τη μεγαλυτερη ποικιλια σε διαθεσιμες κιθαρες και κυριως φιλικους πωλητες?
τα περισσοτερα βρισκονται σε ομονοια και εξαρχεια η κανω λαθος? καμια διευθυνσουλα αν ειναι ευκολο...

ευχαριστω προκαταβολικα  :)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #1 στις: 02/11/08, 04:13 »
Χμμμ...φιλικοί πωλητές σε κατάστημα στην Αθήνα...θέλει σκέψη  ;D.

Γενικά ναι, Εξάρχεια υπάρχουν πολλά μαγαζιά, π.χ. Καγμάκης, Διαμαντόπουλος, Δήμου...
Υπάρχει μία λίστα με διευθύνσεις εδώ-> http://www.noiz.gr/index.php?page=dealers.

Πάντως όπως ίσως έχεις διαπιστώσει από συζητήσεις στο φόρουμ, πολλές φορές ακόμη κι αν βρεις αυτό που ψάχνεις σε ελληνικό κατάστημα, μπορεί να μη σε αφήσουν να δοκιμάσεις...χαρακτηριστικό παράδειγμα, ο άλλος κιθαρίστας της μπάντας έψαχνε να δοκιμάσει τον Fender Blues Junior (σιγά το σπάνιο ενισχυτή, έτσι;) ). Τον βρήκε μετά από αρκετά τηλέφωνα ετοιμοπαράδοτο σε ένα μαγαζί, όπου οταν ρώτησε αν μπορεί να πάει να τον δοκιμάσει, η φοβερή απάντηση ήταν "μπορείς να τον δοκιμάσεις, αλλά μόνο αν είναι να τον πάρεις σίγουρα, γιατί έχω ένα κομμάτι μόνο, κι αυτό σφραγισμένο, και τι θα γίνει αν κάποιος μου το ζητήσει σφραγισμένο;".  ::)

Προσωπικά έχω περάσει άνετα αρκετή ώρα δοκιμάζοντας στον Κοσμά που είναι σχεδόν δίπλα στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μαρούσι και κάνει και καλούτσικες τιμές (για Ελλάδα). Από τεχνικά θέματα δεν έχουν ιδέα, αλλά έχουν αρκετά μοντέλα και δοκιμάζεις άνετα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #2 στις: 02/11/08, 10:36 »
ευχαριστω φιλε. καγμακη και κοσμα εχω ακουσει και σε αλλες συζητησεις, θα τους θεωρησω must λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #3 στις: 02/11/08, 12:34 »
....κι επειδη ενα search δεν εβλαψε κανεναν...κι επειδη αν δε παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να πλακωσει....ιδου το θρεντ του kithara  ;)

Διευθύνσεις μουσικών καταστημάτων...

...καλη αναζητηση... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #4 στις: 02/11/08, 14:15 »
Επίσης θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε και στο Guitar Store.
Σουλτάνη 4 - Εξάρχεια.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #5 στις: 02/11/08, 14:47 »
Επίσης θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε και στο Guitar Store.
Σουλτάνη 4 - Εξάρχεια.
Αν είναι το Guitar Store που νομίζω, έχει όντως ό,τι μπορείς να φανταστείς (Mesa Boogie, VHT, Tech21, είδα έναν Peavy JSX, Soldano, Schecter, PRS, Suhr, Music Man, πολλά καλά πετάλια και άλλα) ΑΛΛΑ, μια φορά που πήγα για να παίξω λιγάκι με τον Dual Rectifier και τον VHT Sig:X, για να δω ρε παιδί μου πως θα μου φανούν μιας που έχουν τόσο καλή φήμη, κόντεψαν να με φάνε!! Μάλλον θα έπρεπε να είμαι 25+ χρονών, να μην έχω ακουμπήσει modeller στη ζωή μου (γιατί με ρώτησαν και αυτό για να δουν την εμπειρία μου...) και να έχω το ύφος και τη συμπεριφορά κανενός πλούσιου rockstar για να με πάρουν στα σοβαρά. Αν τα έχεις, ή δε σε νοιάζει η γελοιοποίηση που ενδεχομένως θα αντιμετωπίσεις, go for it!

Από άλλα καταστήματα ο Τρίμμης (αντιπρόσωπος Ibanez) είναι αρκετά καλός και θα σε αφήσει να δοκιμάσεις ότι θες και όσο θες χωρίς να κάθεται πάνω από το κεφάλι σου, ο Δήμου το ίδιο αν και δεν έχει τεράστια ποικιλία από ενισχυτές και από κιθάρες (έχει αρκετές Cort όμως). Άμα πας Νάκα καλή τύχη (είναι γνωστά τα καπρίτσια και η ασχετοσύνη των πωλητών του).
Ακόμα ο Κουρμπής στα Εξάρχεια (κοντά στο Guitar Store) έχει Suhr, Heritage και κάποιες άλλες κιθάρες και πάρα πολλούς καλούς ενισχυτές (Diezel, VHT, Bobcat, Elmwood B-52 -δεν είμαι σίγουρος ότι λέγονται έτσι οι τελευταίοι)
και έχω δει και Xotic pedals εκεί αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ανθρώπινος καθώς δεν έχω πάει να δοκιμάσω κάτι.

Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #6 στις: 02/11/08, 16:53 »
...ΑΛΛΑ, μια φορά που πήγα για να παίξω λιγάκι με τον Dual Rectifier και τον VHT Sig:X, για να δω ρε παιδί μου πως θα μου φανούν μιας που έχουν τόσο καλή φήμη, κόντεψαν να με φάνε!! Μάλλον θα έπρεπε να είμαι 25+ χρονών, να μην έχω ακουμπήσει modeller στη ζωή μου (γιατί με ρώτησαν και αυτό για να δουν την εμπειρία μου...) και να έχω το ύφος και τη συμπεριφορά κανενός πλούσιου rockstar για να με πάρουν στα σοβαρά. Αν τα έχεις, ή δε σε νοιάζει η γελοιοποίηση που ενδεχομένως θα αντιμετωπίσεις, go for it!

Πάντως εγώ που πήγα εκεί με αντιμετώπισαν με εξαιρετικό σεβασμό, και με άφησαν μάλιστα και μόνο μου στον επάνω όροφο να δοκιμάζω ακουστικές της τάξεως των 2500-3000 Ευρώ για κανένα μισάωρο. Δεν ξέρω αν έφταιγε το γεγονός οτι έψαχνα για κιθάρα σε αυτή την κατηγορία, ή το οτι είμαι 29 χρόνων, πάντως τελικά, αν και δεν την πήρα από εκεί, έχω εξαιρετικές εντυπώσεις από τα παιδιά!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #7 στις: 02/11/08, 17:37 »
...ΑΛΛΑ, μια φορά που πήγα για να παίξω λιγάκι με τον Dual Rectifier και τον VHT Sig:X, για να δω ρε παιδί μου πως θα μου φανούν μιας που έχουν τόσο καλή φήμη, κόντεψαν να με φάνε!! Μάλλον θα έπρεπε να είμαι 25+ χρονών, να μην έχω ακουμπήσει modeller στη ζωή μου (γιατί με ρώτησαν και αυτό για να δουν την εμπειρία μου...) και να έχω το ύφος και τη συμπεριφορά κανενός πλούσιου rockstar για να με πάρουν στα σοβαρά. Αν τα έχεις, ή δε σε νοιάζει η γελοιοποίηση που ενδεχομένως θα αντιμετωπίσεις, go for it!

Πάντως εγώ που πήγα εκεί με αντιμετώπισαν με εξαιρετικό σεβασμό, και με άφησαν μάλιστα και μόνο μου στον επάνω όροφο να δοκιμάζω ακουστικές της τάξεως των 2500-3000 Ευρώ για κανένα μισάωρο. Δεν ξέρω αν έφταιγε το γεγονός οτι έψαχνα για κιθάρα σε αυτή την κατηγορία, ή το οτι είμαι 29 χρόνων, πάντως τελικά, αν και δεν την πήρα από εκεί, έχω εξαιρετικές εντυπώσεις από τα παιδιά!


Καλοί άνθρωποι μου φάνηκαν και εμένα οι πωλητές και μπορεί απλά να είχαν μια άσχημη μέρα όταν πήγα εγώ (αν και αυτό δεν δικαιολογεί τη συμπεριφορά), είχαν όμως αυτό το δασκαλίστικο ύφος και μια καχυποψία (του τύπου: ήρθε να μας φάει το χρόνο). Άσε που από τους δύο ενισχυτές που πήγα να δοκιμάσω, μόνο τον VHT με αφήσανε και μάλιστα ούτε να πειράξω τις ρυθμίσεις δε με άφησαν. Ύστερα με ρώτησαν και πώς μου φάνηκε ο ήχος :P

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #8 στις: 02/11/08, 18:05 »
....κι επειδη ενα search δεν εβλαψε κανεναν...κι επειδη αν δε παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να πλακωσει....ιδου το θρεντ του kithara  ;)

Διευθύνσεις μουσικών καταστημάτων...

...καλη αναζητηση... :)


Ουπς...ορίστε που είχαμε και τέτοιο thread και εγώ βιάστηκα και έβαλα από αλλού :heh:
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #9 στις: 02/11/08, 18:45 »
εγω παντως ειμαι 21, 1,85 μελαχρινος, μακρυ μαλλι και γενια. περναω το face control? τι λετε ρε παιδια? κι εγω νομιζα οτι στην αθηνα με τοσο κοσμο που θα μπαινοβγαινει στα μαγαζια τους θα εχουν βαρεθει να τους ζαλιζουν.
αν δεν με εξυπηρετησουν ψηνεται κανενας αλλος απογοητευμενος να το διαρρηξουμε? βαζω φορτηγακι... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: καταστηματα στην αθηνα
« Απάντηση #10 στις: 11/01/09, 04:21 »
εμένα πάντως σε όλα τα μαγαζιά που έχω πάει για να δοκιμάσω οτιδήποτε ήταν όλοι πολύ καλοί και υπομονετικοί και πραγματικά τα εχω γυρίσει και εχω δοκιμάσει σε όλα τα μαγαζιά στο κέντρο.
2 κακές εμπειρίες εχω σε όλη μου τη ζωή και αναφέρω τις ιστορίες παρακατω.



1)
Μια φορά γυρνούσα με ενα φίλο μαγαζιά στην αθήνα ψάχνοντας τον Marshall AVT-50.
θέλαμε να ακούσουμε τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
τον ενισχυτή τον βρήκαμε πρώτα λοιπόν στον Καγμάκη, απ' όπου έλειπε ο υπέυθυνος και ήταν εκεί μια γυναίκα.
με τα πολλά με τα λίγα μας έδειξε τον ενισχυτή, δεν μας άφησε όμως να τον δοκιμάσουμε με τη δικαιολογία οτι
λείπει ο υπεύθυνος και πως αν είναι να τον ακούσω, θα πρέπει να τον ακούσω σωστά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις
όπου θα μου υποδείξει εκείνος και πως κάθε μηχάνημα είναι ξεχωριστό που μόνο εκείνος ξέρει να το χειρίζεται.      γιαυτό να ξανάρθω αύριο.

βρε εχω έρθει απο μακριά...
τίποτα...
αν μου κάνει θα τον αγοράσω μετρητοίς (και πράγματι αν μου έκανε θα τον έπαιρνα)
τίποτα...
δεν μπορώ να ξανάρθω...
τίποτα...
καλημέρα σας.



2)
ήμουν στο Ηράκλειο Κρήτης και επειδή βαριόμουνα μπήκα σε ενα κατάστημα με μουσικά όργανα.
τους έδειξα για ποιον ενισχυτή ενδιαφέρομαι... πολύ ευχαρίστως να τον δούμε μου λέει... πιάνει μια Gibson SG. κάθεται σε ενα σκαμπό και αρχίζει να παίζει. επαιζε 5λεπτά χωρίς να τον διακόψω. μετα που πιάσαμε την κουβέντα του είπα οτι θέλω να κάτσω να παίξω στον ενισχυτή (μου φαίνεται πολύ λογικό μιας και... έπαιζε διαφορετικά είδη μουσικής ο φίλος... αλλα ακόμα και αν έπαιζε την ίδια... τα δικά μου τα δάχτυλα θέλω να ακούσω).
Μου απάντησε "Γιατί τώρα δεν τον ακους? πες μου τι θέλεις να αλλάξω..." Έτυχε λοιπόν να έχω εισπράξει μια επιταγή απ την τράπεζα όλα σε 20ευρα... και βγάζω ενα πάκο 20ευρα απ την τσέπη μου και λέω... εγω ήρθα να αγοράσω ενισχυτή. μετα την κοπάνησα με ελαφρά αφου σηκώθηκε πάνω και είπε: "αν θέλεις να τον αγοράσεις σήμερα βεβαίως να τον δοκιμάσεις"
τονε σένιαρα καλά τον πού**η:Ρ


αυτές ήταν οι 2 κακές εμπειρίες με πωλητές της ζωής μου:)



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
11941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 18:51
από andy I
26 Απαντήσεις
26434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/05, 04:35
από tendril
25 Απαντήσεις
17498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:54
από Jezus
2 Απαντήσεις
6361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 18:19
από hot_sauce (φλουτσ)
47 Απαντήσεις
15742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 12:52
από Snowy
2 Απαντήσεις
3142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 14:36
από Κ.Dee
3 Απαντήσεις
2927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 00:52
από rockguide
19 Απαντήσεις
6597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/10, 09:44
από Neikos
1 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 20:08
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 18:40
από hot_sauce (φλουτσ)