Αποστολέας Θέμα: Ξύλα  (Αναγνώστηκε 41453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #50 στις: 17/07/08, 11:17 »
Κατά τη γνώμη μου όλα παίζουν το ρόλο τους στο τελικό ήχο. Σίγουρα τα ξύλα στη ηλεκτρική έχουν μικρότερο ρόλο από ότι σε μία ακουστική αλλά σημαντικό επίσης και κυρίως στο sustain. Επίσης όπως σωστά προαναφέρθηκε το σχήμα, δέσιμο και τα ηλεκτρικά/μαγνήτες και πάνω από όλα αυτός που παίζει (μην το ξεχνάμε). Πάντως όταν μεταπήδησα από squier σε fender strat USA είδα τεράστια διαφορά (με τον ίδιο ενισχυτή) και στον ήχο αλλά και στην ευκολία στο παίξιμο. Η maple ταστιέρα που τώρα έχω μου φαίνεται πολύ πιό άνετη για bends, vibrato από την rosewood (άλλος βέβαια μπορεί να πεί το αντίθετο) και μιλάω μόνο για το playability όχι για ήχο που σίγουρα επίσης θα διαφέρει
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #51 στις: 18/07/08, 01:51 »
Παράθεση
τα ξυλα βγαζουν τον ηχο οι μαγνητες τον μετατρεπουν σε ...ηλκτρ.σήμα

δεν είναι μικρόφωνα οι μαγνήτες. ποτέ θα το καταλάβουμε όλοι αυτό ?
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #52 στις: 18/07/08, 07:05 »
Παράθεση
τα ξυλα βγαζουν τον ηχο οι μαγνητες τον μετατρεπουν σε ...ηλκτρ.σήμα

δεν είναι μικρόφωνα οι μαγνήτες. ποτέ θα το καταλάβουμε όλοι αυτό ?

Mια μεμβράνη διαφορά έχουν μόνο όμως.....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #53 στις: 18/07/08, 09:15 »
Παιδια δεν εχουν μια μεμβρανη διαφορα. Καταρχην τα μικροφωνα δεν ειναι μονο δυναμικα (με μεμβρανη) υπαρχουν και πυκνωτικα αρα λιγο ακυρο αυτο με τα μοκροφωνα. Απο κει και περα, τα ξυλα ΔΕΝ βγαζουν τον ηχο. Οι χορδες που ταλαντωνονται βγαζουν τον ηχο και τα ξυλα απλα δονουνται μαζι με τις χορδες και το ολο συστημα κανει την δονηση πιο ακουστη απο οτι αν οι χορδες δεν ακουμπουσαν στα ξυλα (μεσω του nut και της γεφυρας.
Αυτο που κανουν τα ξυλα ειναι να προσφερουν επιφανεια στηριξης στην γεφυρα και στο nut/κλειδια και επειδη δονουνται και αυτα, αλλαζουν το αρμονικο περιεχομενο των συχνοτητων που παραγονται και ετσι αλλαζει ακουστικα ο ηχος. Απο κει και περα οι μαγνητες λαμβανουν κατα κυριο λογο το απευθειας σημα απο τις χορδες και για αυτο παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο στην τελικη διαμορφωση του ηχου, αλλα πιανουν και την δονηση των ξυλων και μετατρεπουν και αυτο το σημα σε ηλεκτρικο. Απλα αυτο το σημα (ανακλασεις πανω στο ξυλο και δονηση του ξυλου) ειναι πολυ ασθενεστερο απο το απευθειας (κατευθειαν πανω απο τον μαγνητη), με αποτελεσμα να αλλαζουν μεν τον ηχο, αλλα οχι σε τεραστιο ποσοστο. Οσο ασθενεστερος ειναι ο μαγνητης (και αρα δεν "τραβαει" πολυ δυνατα το απευθειας σημα απο τις χορδες), τοσο πιο ακουστο ειναι το σημα απο τα ξυλα και το αντιστροφο.
Με λιγα λογια, ναι παιζουν ρολο τα ξυλα στις ηλεκτρικες κιθαρες, αλλα οχι τοσο οσο μερικοι θελουν να πιστευουν ή θελουν να μας κανουν να πιστευουμε. Προσφερουν ομως αλλα πραγματα, περαν και της αισθητικης. Πχ ευκολοτερο συντονισμο σε ορισμενες συχνοτητες, περισσοτερες ανκλασεις σε αλλες κτλ που τα κανουν να αλλαζουν σε ενα ποσοστο τον ηχο και το sustain μιας κιθαρας, επικουρουμενα παντα ομως απο ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα μιας κιθαρας, οπως τροπος συναρμογης, ειδος γεφυρας και υλικα hardware, ηλεκτρικα, θεση μαγνητων, υψος μαγνητων και χορδων κτλ. Ειναι δλδ ενα δυναμικο συστημα που παραμικρη μεταβολη καποιου απο τα συστατικα του, αλλαζει απο ελαχιστα εως πολυ το τελικο ηχητικο αποτελεσμα. Δεν ειναι 1 ή 2 οι παραγοντες που επιρεαζουν τον ηχο, αλλα ολο το συστημα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Ξύλα
« Απάντηση #54 στις: 18/07/08, 09:30 »
Επειδή και διότι η διαφορά ενός μαγνήτη με ένα δυναμικό μικρόφωνο είναι μόνο η μεμβράνη, το ξύλο, ο σχεδιασμός, η ποιότητα κατασκευής κλπ έχουν να κάνουν σε μεγάλο ποσοστό με την ποιότητα του παραγόμενου ήχου.
Λέμε μαγνήτης, πηνίο και μεμβράνη ίδια αλλά μεγάφωνο με μεγάφωνο έχουν διαφορές, ακόμα κι αν είναι και του ίδιου τύπου και μάρκας.
O Gary Moore ανάμεσα σε 50 Les Paul δεν βρήκε 2 να παίζουν το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/08, 09:45 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #55 στις: 18/07/08, 09:37 »
Aκριβως, γιατι και η παραμικρη διαφορα αλλαζει τον ηχο σε μια κιθαρα εστω και ελαχιστα.
Αντιθετα ενα μικροφωνο sm58 θα ειναι ακριβως το ιδιο ηχητικα με οποιοδηποτε αλλο sm58 (εφοσον λειτουργουν και τα 2 κανονικα). Για αυτο και ειπα οτι ειναι ατυχες το παραδειγμα κιθαρας/μικροφωνου. Καταρχην το 1 συλλεγει ηχο και το μετατρεπει σε ηλεκτρικο σημα (μικροφωνο), ενω το αλλο παραγει σημα και ταυτοχρονα το μετατρεπει σε ηλεκτρικο σημα. Αρα δεν συγκρινονται...
Να μου λεγατε οτι μοιαζει το μικροφωνο με τον μαγνητη, ναι να το δεχτω εως ενα σημειο, αλλα οτι μοιαζει η κιθαρα με μικροφωνο... οχι σε καμια περιπτωση.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #56 στις: 18/07/08, 12:39 »
Σε αυτο με τα μικροφωνα, επισης σκεψου οτι το μικροφωνο παραγεται απο μηχανες και ειναι ακριβως ιδια, ενω οι λεςπολ του τοτε, οπως και οι μαγνητες, γινονταν με το χερι (με την βοηθεια μηχανηματων), οχι αυτοματοποιημενα δλδ.
Επισης τα specs αλλαζουν απο εποχη σε εποχη, πχ κλιση του headstock, long-short tenon, με weight releifs ή οχι, παχος καπακιων, ΤΑΣΤΑ (και αυτο σημαντικο..), υλικο γεφυρας κτλ.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #57 στις: 18/07/08, 13:04 »
Κατά τη γνώμη μου όλα παίζουν το ρόλο τους στο τελικό ήχο. Σίγουρα τα ξύλα στη ηλεκτρική έχουν μικρότερο ρόλο από ότι σε μία ακουστική αλλά σημαντικό επίσης και κυρίως στο sustain. Επίσης όπως σωστά προαναφέρθηκε το σχήμα, δέσιμο και τα ηλεκτρικά/μαγνήτες και πάνω από όλα αυτός που παίζει (μην το ξεχνάμε). Πάντως όταν μεταπήδησα από squier σε fender strat USA είδα τεράστια διαφορά (με τον ίδιο ενισχυτή) και στον ήχο αλλά και στην ευκολία στο παίξιμο. Η maple ταστιέρα που τώρα έχω μου φαίνεται πολύ πιό άνετη για bends, vibrato από την rosewood (άλλος βέβαια μπορεί να πεί το αντίθετο) και μιλάω μόνο για το playability όχι για ήχο που σίγουρα επίσης θα διαφέρει
Πιστεύω ότι η διαφορά που άκουσες πρέπει να οφείλεται στους καλύτερους μαγνήτες της Fender MIU σε σχέση με την Squier.. Γενικά σε όλο το θέμα με τα ξύλα (εκτός από την πρόταση μου για testing -- βλ. απάντηση #19) έχω να πω ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μπαταρίες στα πεταλάκια τους (Eric Johnson).. Αυτός ναι.. Εφόσον ισχύει το παραπάνω, μπορεί να καταλάβει τη διαφορά στα ξύλα.. Για όλους τους άλλους πιστεύω ότι το να υποστηρίζουμε ότι μπορούμε blind-folded να καταλάβουμε το alder από το mahogany είναι λίγο τραβηγμένο.. Για να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο νομίζω ότι θα πρέπει να έχεις δοκιμάσει τις άπειρες κιθάρες.. Τα παιδιά που δουλεύουν σε καταστήματα μουσικών ειδών και έχουν ακούσει πάρα πολλές κιθάρες ίσως να μπορούν να διακρίνουν αυτές τις διαφορές.. Για όλους τους άλλους όμως θαρρώ ότι είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο.. Προσωπικά έχω ακούσει και παίξει με πάνω από 50 κιθάρες αλλά δεν είμαι confident για το αν μπορώ να κάνω κάποιο "χοντρό" διαχωρισμό.. Η διαφορά στους ενισχυτές είναι σαφώς πιο διακριτή και πολύ άνετα μπορεί κάποιος να διακρίνει ένα τελικό με 6L6 από έναν με EL34.. Για τα ξύλα όμως (τουλάχιστον στα ηλεκτρικά όργανα) η όλη διαδικασία φαντάζει σαν να ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα.. Ειδικά όταν αυτό συνεπάγεται και ένα τεράστιο premium στις τιμές των οργάνων με "καλά" ξύλα, τότε νομίζω ότι ίσως να μην αξίζει και τον κόπο τελικά..

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Ξύλα
« Απάντηση #58 στις: 18/07/08, 16:28 »
Κι όμως εγώ τουλάχιστον την διαφορά του μαονιού από το άλντερ η το Ας την καταλαβαίνω από την δόνηση του σκάφους (μόνο το μαόνι και τον κέδρο νιώθω, όλα τα άλλα με μπερδεύουν ακουστικά-παικτικά).

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #59 στις: 19/07/08, 01:59 »
Παράθεση
Παιδια δεν εχουν μια μεμβρανη διαφορα. Καταρχην τα μικροφωνα δεν ειναι μονο δυναμικα (με μεμβρανη) υπαρχουν και πυκνωτικα αρα λιγο ακυρο αυτο με τα μοκροφωνα. Απο κει και περα, τα ξυλα ΔΕΝ βγαζουν τον ηχο. Οι χορδες που ταλαντωνονται βγαζουν τον ηχο και τα ξυλα απλα δονουνται μαζι με τις χορδες και το ολο συστημα κανει την δονηση πιο ακουστη απο οτι αν οι χορδες δεν ακουμπουσαν στα ξυλα (μεσω του nut και της γεφυρας.
Αυτο που κανουν τα ξυλα ειναι να προσφερουν επιφανεια στηριξης στην γεφυρα και στο nut/κλειδια και επειδη δονουνται και αυτα, αλλαζουν το αρμονικο περιεχομενο των συχνοτητων που παραγονται και ετσι αλλαζει ακουστικα ο ηχος. Απο κει και περα οι μαγνητες λαμβανουν κατα κυριο λογο το απευθειας σημα απο τις χορδες και για αυτο παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο στην τελικη διαμορφωση του ηχου, αλλα πιανουν και την δονηση των ξυλων και μετατρεπουν και αυτο το σημα σε ηλεκτρικο. Απλα αυτο το σημα (ανακλασεις πανω στο ξυλο και δονηση του ξυλου) ειναι πολυ ασθενεστερο απο το απευθειας (κατευθειαν πανω απο τον μαγνητη), με αποτελεσμα να αλλαζουν μεν τον ηχο, αλλα οχι σε τεραστιο ποσοστο. Οσο ασθενεστερος ειναι ο μαγνητης (και αρα δεν "τραβαει" πολυ δυνατα το απευθειας σημα απο τις χορδες), τοσο πιο ακουστο ειναι το σημα απο τα ξυλα και το αντιστροφο.Με λιγα λογια, ναι παιζουν ρολο τα ξυλα στις ηλεκτρικες κιθαρες, αλλα οχι τοσο οσο μερικοι θελουν να πιστευουν ή θελουν να μας κανουν να πιστευουμε. Προσφερουν ομως αλλα πραγματα, περαν και της αισθητικης. Πχ ευκολοτερο συντονισμο σε ορισμενες συχνοτητες, περισσοτερες ανκλασεις σε αλλες κτλ που τα κανουν να αλλαζουν σε ενα ποσοστο τον ηχο και το sustain μιας κιθαρας, επικουρουμενα παντα ομως απο ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα μιας κιθαρας, οπως τροπος συναρμογης, ειδος γεφυρας και υλικα hardware, ηλεκτρικα, θεση μαγνητων, υψος μαγνητων και χορδων κτλ. Ειναι δλδ ενα δυναμικο συστημα που παραμικρη μεταβολη καποιου απο τα συστατικα του, αλλαζει απο ελαχιστα εως πολυ το τελικο ηχητικο αποτελεσμα. Δεν ειναι 1 ή 2 οι παραγοντες που επιρεαζουν τον ηχο, αλλα ολο το συστημα.

Πάρα πολύ καλά το ξεκίνησες, μέχρι που λες αλλα πιανουν και την δονηση των ξυλων και μετατρεπουν και αυτο το σημα σε ηλεκτρικο. Δεν πιάνουν καμία δόνηση ξύλου!!!  Οι μαγνήτες έχουν πηνία και αν μπροστά απο αυτά τα πηνία κουνήσεις
κάτι μεταλλικό (οτιδήποτε) με μια συγκεκριμένη ταχύτητα με την βοήθεια των μαγνητών που έχουν απο κάτω παράγετε ηλεκτρικό σήμα και όχι ήχος. Βάλτε νάιλον χορδές σε μια ηλεκτρική για να δείτε οτι οι μαγνήτες ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ απολύτως είτε από τον ηχώ των χορδών είτε του σώματος!!!!! Γιαυτό έχω βαρεθεί να λέω οτι σε ηλεκτρική κιθάρα (και οχι βάζοντας το αυτί επάνω
όταν δεν είναι συνδεδεμένη πουθενά) δεν παίζουν ρόλο τα ξυλααααααααααα (ή έστω για κάποιους, παίζουν ελάχιστο ρόλο).

Παράθεση
έχω να πω ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μπαταρίες στα πεταλάκια τους
αυτό μπορώ να πω οτι διεκδικεί την πρώτη θέση στα ποιο κούφα που έχω ακούσει στην ζωή μου, μαζί με ένα άλλο που έλεγε
ποιες μπαταριές "ακούγονται" (ήμαρτον) καλύτερα στους ενεργούς μαγνήτες.

κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα με τα ποιο κούφα που έχω διαβάσει στο νετ και ειδικότερα στο θέμα κιθάρας και
ήχου γιατί έχει παραγίνει το κακό και δεν είναι τυχαίο οτι οι κιθαριστές είναι τα μεγαλύτερα κορόιδα ή θύματα (βάζω και εμένα μέσα)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/08, 02:07 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #60 στις: 19/07/08, 03:38 »
Οι μαγνητες ομως δονουνται μαζι με το ξυλο (τουλαχιστον οσοι ειναι τοποθετημενοι κατευθειαν πανω στο ξυλο και οχι στον "αερα")  ;)
Αρα παιζουν και συντονισμοι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #61 στις: 19/07/08, 13:56 »
Και παλι ομως αυτο δε στεκει 100%...Αν παρεις δηλαδη εναν μαγνητη και αρχισεις να τον κουνας θα βγαλει ηχο? Ο μαγνητης πιανει απλα οτιδηποτε μεταλλικο κουνιεται μπροστα του. Σιγα μην μπορεις να καταλαβεις καμια διαφορα με το ανθρωπινο αυτι. Νομιζω τελικα ολα αυτα διαφημιστικα τρικ ειναι για να μας κοροιδευουν. Τα ξυλα παιζουν καποιο ρολο αλλα μονο στο sustain και αντε και ενα πολυ μικρο ποσοστο στον ιδιο τον ηχο. Μην ξεχναμε και οτι ολοι αυτοι οι μεγαλοι κιθαριστες εχουν και εναν τονο πεταλακια απο πισω και 100 ατομα να επεξεργαζονται τον ηχο τους. Απο δω και περα μονο basswood που ειναι και ελαφρυ!  ;D

Αλλιώς θα πέρναμε ολοι μια stag ή μια Ariapro ,, θα της βαζαμε μαγνητες dimarzio και θα μετατρεπόταν σε κιθαρα του Vai.  :P
Αυτο δεν γινεται δεν εχουν vine of life inlays.  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/08, 14:00 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #62 στις: 19/07/08, 14:12 »
Τα ξυλα παιζουν μεγαλο ρολο στον ηχο, ο ΤΥΠΟΣ του ξυλου δεν παιζει μεγαλο ρολο στον ηχο. Μερικοι βλεπω τα εχετε παρερμηνευσει λιγο τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #63 στις: 19/07/08, 14:27 »
Παράθεση
έχω να πω ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μπαταρίες στα πεταλάκια τους

αυτό μπορώ να πω οτι διεκδικεί την πρώτη θέση στα ποιο κούφα που έχω ακούσει στην ζωή μου, μαζί με ένα άλλο που έλεγε
ποιες μπαταριές "ακούγονται" (ήμαρτον) καλύτερα στους ενεργούς μαγνήτες.

κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα με τα ποιο κούφα που έχω διαβάσει στο νετ και ειδικότερα στο θέμα κιθάρας και
ήχου γιατί έχει παραγίνει το κακό και δεν είναι τυχαίο οτι οι κιθαριστές είναι τα μεγαλύτερα κορόιδα ή θύματα (βάζω και εμένα μέσα)

Διάβασε και αυτό εδώ.. Ίσως σου καλύψει κάποιες απορίες σχετικά με τα διαφορετικά χαρακτηριστικά των μπαταριών.. Συμφωνώ και εγώ στο ότι ο ηλεκτρικός ήχος δεν επηρεάζεται τόσο από τα ξύλα.. Αλλά όπως το λέει η λέξη, είναι ηλεκτρικός.. Επομένως, η συμπεριφορά του ηλεκτρισμού (με κάθε έννοια του) στο rig μας παίζει μεγάλο ρόλο στο πως θα ακούγεται ο ήχος μας.. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι αυτό που ξεχωρίζει ένα καλό rig item από ένα κακό είναι η ποιότητα των ηλεκτρικών του..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #64 στις: 19/07/08, 14:27 »
Ε τωρα μην ακουω χαζομαρες αν παρεις εναν μαγνητη και τον κουνας περα δωθε δεν θα κανει ηχο.
Αμα ειναι ετσι, βγαλε ολες τις χορδες απο την στρατ σου και χτυπα λιγο με το χερι οποιοδηποτε σημειο πανω στο σωμα ή στο pickguard και πες μου αν ακους ηχο (συνδεδεμενη η κιθαρα). Θα ακουσεις ηχο γιατι δονειται το σωμα, οι μαγνητες κτλ κι ας μην υπαρχουν χορδες πανω στην κιθαρα. Οποτε αυτο που λετε με τα μεταλλικα μερη ειναι ακυρο. Αν ισχυε θα επρεπε να βγαζουν ηχο ΜΟΝΟ εφοσον δονειται κατι μεταλλικο πανω απο τους πολους των μαγνητων πραγμα που σαφως δεν ισχυει... Και ο τυπος του ξυλου παιζει ρολο (λογω πυκνοτητας, αλλη συχνοτητα συντονισμου, αλλο φιλτραρισμα λογω πυκνοτητας στις συχνοτητες και στις αρμονικες αυτων κτλ) και ολα παιζουν ρολο. Γιατι απλα δεν δεχεστε οτι ολα μα ολα παιζουν ρολο σε μια κιθαρα;
Αλλα πραγματα παιζουν πιο σημαντικο ρολο και αλλα μικροτερο, αλλα ολα παιζουν ρολο. Αυτο που λετε οτι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο καθολου, απλα δεν στεκει. Πολυ απλα παρτε 2 ιδιες κιθαρες (ολοιδιες) η μια με διαφορετικο ξυλο απο την αλλη, βαλτε την στον ιδιο ενισχυτη με ιδιες ρυθμισεις και παιξτε. Αν δεν ακουστετε διαφορα, ισως και να εχετε προβλημα. Βεβαια αν ειναι τπτ εντελως φτηνιαρικες ισως καινα μην ακουσετε διαφορα ή αν ειναι τυπος κιθαρας με παρα πολυ χαρακτηριστικο ηχο (πχ μια strat παντα θα ακουγεται σαν strat μην περιμενετε τραγικες διαφορες, αλλα οτι θα ακουσετε, θα ακουσετε).
Εγω το λεω αυτο γιατι το εχω κανει παλιοτερα με 2 fender HM series. Ακριβως ιδιο μοντελο και χρονολογια και οι 2, ειχαν 1 διπλο dimarzio 2 μονους fender, schaller floyd, basswood ή alder σωμα (δεν θυμαμαι σιγουρα αυτο) και η μια ηταν με rosewood ταστιερα ενω η αλλη με maple. Επειδη τοτε ηταν αναγορασω και ειχα πετυχει στο χρωμα που εψαχνα και τις 2, αποφασισα να δοκιμασω και τις 2 για να αποφασισω. Εβαλα την μια μετα την αλλη στον ιδιο ενισχυτη χωρις αλλαγη στις ρυθμισεις και ακουσα αρκετη διαφορα στον ηχο. Η maple ειχε καλυτερη ατακα αλλα λιγο πιο "θολο" και πιο γλυκο ηχο, η rosewood ειχε πιο καθαρο αλλα και λιγο πιο ηψηλομεσαιο ηχο, μαλλον καλυτερη για πιο high gain καταστασεις.
Μετα απο δοκιμες εμ τον ενισχυτη ειδα οτι με την rosewood ακουγοταν καλυτερα για πιο heavy/thrash καταστασεις ενω η maple εκανε καλυτερα για πιο κλασσικα rock/blues/hard rock/classic metal πραγματα. Τελικα πηρα εμ rosewood μιας και τοτε ημουν πιο σκληροπυρηνικος  :P
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #65 στις: 20/07/08, 03:33 »
Παράθεση
Ε τωρα μην ακουω χαζομαρες αν παρεις εναν μαγνητη και τον κουνας περα δωθε δεν θα κανει ηχο.
Αμα ειναι ετσι, βγαλε ολες τις χορδες απο την στρατ σου και χτυπα λιγο με το χερι οποιοδηποτε σημειο πανω στο σωμα ή στο pickguard και πες μου αν ακους ηχο (συνδεδεμενη η κιθαρα). Θα ακουσεις ηχο γιατι δονειται το σωμα, οι μαγνητες κτλ κι ας μην υπαρχουν χορδες πανω στην κιθαρα. Οποτε αυτο που λετε με τα μεταλλικα μερη ειναι ακυρο. Αν ισχυε θα επρεπε να βγαζουν ηχο ΜΟΝΟ εφοσον δονειται κατι μεταλλικο πανω απο τους πολους των μαγνητων πραγμα που σαφως δεν ισχυει.

Φίλε μου χίλια συγνώμη αλλά έτσι δεν γίνετε συζήτηση. Εγώ σου εξηγώ (σαν ηλεκτρονικός) πώς δουλεύει ένας μαγνήτης για κιθάρα και εσύ το απορρίπτεις και συνεχίζεις να υποστηρίζεις μια θεωρία....... (δεν ξέρω από που την έβγαλες ? και χωρίς κανένα επιχείρημα.
Εχει μαλλιάσει το στόμα μου να το λέω, οι μαγνήτες βγάζουν ήχο ΜΟΝΟ εφόσον δονείται κατι μεταλλικό πάνω απο τους πώλους των μαγνητών πράγμα που σαφώς ισχύει(υπάρχει βέβαια και η περίπτωση κάτι ηλεκτρικό να επηρεάσει το μαγνητικό του πεδίο)
Πάρε μια κιθάρα χωρίς τρέμολο, βγάλε τις χορδές και βάρα την όσο θες, και περιμενω να ακούσω την ηχογράφηση.  ;D

Παράθεση
Επομένως, η συμπεριφορά του ηλεκτρισμού (με κάθε έννοια του) στο rig μας παίζει μεγάλο ρόλο

ναι, το μόνο που μπορεί να επηρεάσει πχ μια 9V μπαταριά τον ήχο σου είναι το πόσο γεμάτη θα είναι. πχ αν θα έχει 9.5V
ή αν έχει αδειάσει στα 8.5V(αν το πιάσει το αυτί σου). Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να αντιληφθείς διαφορετικό """"ήχο"""" απο διαφορετική εταιρία που κατασκευάζει μπαταριές.

επισεις αν προσεξεις καλα λεει:
he intrinsic cell voltage is different for zinc-carbon and
>> >alkaline chemistries. This means a fresh zinc-carbon "9V"
>> >battery produces a different voltage than a fresh alkaline
>> >battery.

και μην ξεχνάς οτι αυτός κάνει διαφήμιση για οτιδήποτε χρησιμοποιεί και τα παίρνει!

Παράθεση
Οι μαγνητες ομως δονουνται μαζι με το ξυλο (τουλαχιστον οσοι ειναι τοποθετημενοι κατευθειαν πανω στο ξυλο και οχι στον "αερα")

ωραία, ας υποθέσουμε τι οι χορδές είναι τελείως σταθερές και δεν δονούνται ενώ παράλληλα το ξύλο για κάποιο λόγο δονείτε
(άρα αντί να κουνάμε τις χορδές επάνω στον μαγνήτη, κουνάμε τον μαγνήτη κάτω απ τις χορδές). Ρωτάω εγώ τώρα, πόσο
ήχο μπορούμε να πάρουμε απ αυτήν την απειροελάχιστη δόνηση???  και ποιος μαγνήτης ειναι βιδωμένος απευθείας στο ξύλο ???
και τη γίνεται αν έχουμε και noiz gate??  άρα γιατί ποσοστό επιρροής στον ήχο μιλάμε ???  1/άπυρο ???

Παράθεση
Τα ξυλα παιζουν μεγαλο ρολο στον ηχο, ο ΤΥΠΟΣ του ξυλου δεν παιζει μεγαλο ρολο στον ηχο. Μερικοι βλεπω τα εχετε παρερμηνευσει λιγο τα πραγματα.

Ο μόνος λόγος που τα ξύλα μπορούν να παίξουν ρολό είναι οτι οι χορδές ακουμπάνε απο την μια στο τρέμολο και απ την άλλη
είτε στο nut είτε σε κάποιο απο τα ταστα που παίζουμε και αυτά με την σειρά τους ακουμπάνε πάνω σε ξύλα. Η καθαρά προσωπική
μου άποψη είναι ότι αυτό δεν παίζει ρόλο ή τουλάχιστον παίζει ελάχιστο στη ίδια την ταλάντωση των
χορδών (γιατί όπως είπα και παραπάνω την ταλαντώσει του σώματος δεν μπορεί να την αντιληφθεί
ο μαγνήτης). Κάποιοι μπορεί να πιστεύουν οτι αυτό κάνει το 90% του ήχου. Παρόλα αυτά ακόμα περιμένω (απο ένα άλλο θέμα) αποδείξεις.  ;)







« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/08, 03:57 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Ξύλα
« Απάντηση #66 στις: 20/07/08, 08:25 »
Oι ταλαντώσεις που παράγονται από τις χορδές που πάλλονται διεγείρουν τους μαγνήτες και από εκεί βγαίνει ο ήχος στον ενισχυτή. Όμως η ποιότητα του παλμού εξαρτάται από τα μέσα που δημιουργούν την ταλάντωση (χορδές, σώμα κιθάρας, μάνικας) ακόμα ακόμα το nut, η γέφυρα ή τρέμολο, ακόμα και πώς είναι αυτό ρυθμισμένο.... εδώ παίζει ρόλο η γραμμή μεταφοράς σήματος (καλώδιο) δεν παίζει το σώμα της κιθάρας?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #67 στις: 20/07/08, 13:55 »
Φιλε Jim, καταρχην το χαζομαρες δεν πηγαινε σε σενα, αλλα σε ενα αλλο παιδι που ειπε ενα ακυρο παραδειγμα οτι βγαλε τον μαγνητη και κουνα τον περα δωθε με το χερι μεχρι να βγαλει ηχο, το οποιο σχολιο ηταν χαζο και sry κι ολας.
Οσο για το πειραμα που λες, εγω το εχω κανει σε les paul χωρις χορδες και βεβαια περναγαν ηχοι κρουστοι κτλ μεσω του σωματος της κιθαρας στους μαγνητες και απο κει στον ενισχυτη. Επισης αυτο συμβαινει σε οποιαδηποτε κιθαρα απο οσο ξερω. Ειδικα στις strat που εχει και pickguard αν κανεις απλα ενα χτυπηματακι πανω στο πλαστικο περναει θορυβος και ακουγεται. Εγω ακουγεται θορυβος ακομα κι αν βγαλεις τις χορδες και απλα ακουμπας και τραβας ρυθμικα το δαχτυλο σου πανω απο τους πολους του μαγνητη. Ναι δεν θα βγαλει ηχο χορδης, αλλα ηχο θα βγαλει, γιατι πανω κατω ολα εχουν ηλεκρικο φορτιο πανω τους και επιρρεαζουν λιγο εωσ πολυ το πεδιο του μαγνητη.
Απο κει και περα, υπαρχουν απειρες κιθαρες που οι μαγνητες ειναι στηριγμενοι πανω στο ξυλο απευθειας και οχι με την βοηθεια rings και ελατηριων, εγω προσωπικα εχω μια, h petrucci ειναι αλλη, η wolfgang και πολλες αλλες που δεν εχει νοημα να ονομασω.
Επισης γιατι λες για μια κιθαρα που δεν εχει τρεμολο;
Προσπαθεις να αποδειξεις την θεωρια σου (που απο θεωρητικης αποψης, καθαρα ηλεκτρονικα μπορει να ναι σωστη αν δεν βαλεις αλλες παραμετρους στην εξισωση), λεγοντας για κιθαρες που δεν εχον τρεμολο, που δεν εχουν απευθειας μαγνητες στο ξυλο κτλ.
Αν ισχυαν 100% οσα λες θα ισχυαν για ολες τις κιθαρες.
Τελος σου προτεινω να ξαναδιαβασεις το παραδειγμα που ειπα πιο πανω με τις strat HM. Εκει λοιπον αφου τα ξυλα δεν παιζουν σημασια καμια, και αφου οι κιθαρες ηταν ακριβως μα ακριβως ιδιες κατα τα αλλα, πως δικαιολογειται η διαφορα στον ηχο;
Και στην τελικη, ενα απλοϊκο παραδειγμα, αν νομιζετε οτι οντως δεν παιζουν ΚΑΜΙΑ διαφορα τα ξυλα, παρτε ενα σετακι dimarzio που εχει ο petrucci στην δικια του, κοτσαρετε τους σε μια squier ΙΙ φτιαγμενη απο plywood και βγαλτε τον ιδιο ηχο με μια petrucci signature (δεν ψαχνω το θεμα playability και ποιοτητας, μονο ηχου). Αφου μονο οι μαγνητες παιζουν ρολο, οι χορδες και τα ποτενσιομετρα αντε και η γεφυρα με το nut, αλλαξτε λοιπον μονο αυτα σε μια τετοια κιθαρα και αν βγαλετε ιδιο ηχο, εγω παω πασσο...
Εδω ρε παιδια υπαρχουν 10 ιδιες κιθαρες, ιδια μαρκα, ιδιο μοντελο ακομα και ιδιο χρωμα και ακουγονται διαφορετικα η μια απο την αλλη, εσεις λετε οτι παιζουν μονο οι μαγνητες σημασια; Ειπαμε, ναι, τα ξυλα δεν παιζουν τοοοοση σημασια οσο σε μια ακουστικη πχ, αλλα μεχρι εκει...
ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ παιζουν σημασια στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα μιας κιθαρας. Απο το scale, τα ξυλα, το μεγεθος, τους μαγνητες, τα ποτενσιομετρα, την γεφυρα, το nut, την ποσοτητα ξυλου, το ειδος του ξυλου, το ειδος του μεταλλου στην γεφυρα, το ειδδος του μεταλλου στο sustain block στα τρεμολο, ΟΛΑ... Ειναι μια περιπλοκη εξισωση οχι με 2-3 αγνωστους αλλα με 1003 και εσεις προσπαθειτε να αποδειξετε οτι δεν υπαρχει αγνωστος και οτι ολα αλλαζουν με μια μονο σταθερα: τους μαγνητες. Ε δεν ειναι ετσι ρε παιδια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JHN_GR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #68 στις: 20/07/08, 22:21 »
Παιδια 2 κουβεντες κι απο μενα.Το ξυλο παιζει ρολο στον ηχο κι εγω τουλαχιστον το ακουω.Με το ιδιο σωμα και 3 μπρατσα με διαφορετικο ξυλο ταστιερας(maple/maple,maple/rosewood kai maple/ebony)και τους ιδιους μαγνητες στο σωμα παντα το maple/rosewood θα εχει πιο αργο attack στην πενια (η χορδη δεν 8α φτανει τη μεγιστη ταλλαντωση της τοσο γρηγορα οσο στα αλλα μπρατσα)και λιγοτερες ψιλες συχνοτητες σε σχεση με τα αλλα 2.Αυτο με τη maple ταστιερα 8α ειναι αυτο με τη μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη και τα πιο πολλα πριμα.Αυτο με τον εβενο θα πλησιαζει σε ψιλες συχνοτητες με το maple αλλα θα ειναι το πιο compressed απο τα 3(μικροτερη δυναμικη περιοχη).Αυτα μονο για την ταστιερα χωρις να επεκταθω και στα αλλα μερη της ηλεκτρικης κιθαρας που εχουν ξυλα.Οσον αφορα την αποψη πως ολα γινονται ηλεκτρονικα ειναι λαθος.Υπαρχει και η Φυσικη παιδια.Συγκεκριμενα Κυματικη και οτι εχει να κανει με παλμο και τη διαδοση του μεσα απο τα υλικα.Οι μαγνητες σε μια ηλεκτρικη κιθαρα μεταφραζουν το παλμο της χορδης σε ρευμα ολοι το ξερουμε αυτο και συμφωνω.ΑΛΛΑ τι επηρεαζει τον παλμο της χορδης?Το ξυλο ρε παιδια  ;D Και αυτο ΔΕΝ εχει να κανει μονο με τη διαρκεια του παλμου αλλα και με τα χαρακτηριστικα του.Με αλλα λογια αυτο που λεμε εδω και 5000 χρονια ΧΡΟΙΑ.Γιατι η χροια κα8οριζεται απο το πληθος των αρμονικων και την ενταση της καθεμιας ξεχωριστα σε ολα τα Φυσικα οργανα.Ολες οι κιθαρες ανηκουν σε αυτα.Αν θελετε να περιορισετε τον ηχο σε ημιτονοειδεις και οτι αλλο κυματομορφες χρησιμοποιειστε καμια γεννητρια σε κανα synthακι.Τα εγχορδα παραγουν ΣΥΝΘΕΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ.Οταν τραγουδησεις μπροστα απο ενα καθρεφτη δε θα ακουσεις την ιδια χροια που 8α ακουσεις μπροστα απο ενα τοιχο με τουβλα.Ουτε οι φωνητικες χορδες σου αλλαζουν ουτε τα αυτια σου.Αλλαζει αυτο που λαμβανεις.Τα φαινομενα της Κυματικης (διαθλαση,αποροφηση,ανακλαση,μεταδοση απο ενα υλικο σε αλλο διαφορετικης δομης κλπ)ειναι φαινομενα που επηρεαζουν και τη τελικη μορφη του παλμου μιας χορδης σε ΟΛΑ τα εγχορδα οργανα ακομα και στην ηλεκτρικη.Δηλαδη τη χροια  :) .Μετα απο αυτα αναλαμβανουν τα οποια πιεζοηλεκτρικα η ηλεκτρομαγνητικα συστηματα μεταφρασης της παλμου=ΧΡΟΙΑΣ .Εγω ακουω τις διαφορες των ξυλων στην ηλεκτρικη κιθαρα και νασαι σιγουρος πως με τις σωστες συνθηκες μπορεις κι εσυ.Απλα δωσε λιγη σημασια στο τι ακους.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο καποιους ΒΤW δεν ειμαι ουτε Φυσικος ουτε Ηλεκτρονικος και προσπαθω να παιζω μουσικη

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #69 στις: 21/07/08, 02:35 »
Παράθεση
Επισης γιατι λες για μια κιθαρα που δεν εχει τρεμολο;

Για να μην υπάρχουν  αλλά μεταλλικά κινούμενα αντικείμενα όπως τα ελατήρια από κάτω για παράδειγμα.


Παράθεση
Οι μαγνητες σε μια ηλεκτρικη κιθαρα μεταφραζουν το παλμο της χορδης σε ρευμα ολοι το ξερουμε αυτο και συμφωνω.ΑΛΛΑ τι επηρεαζει τον παλμο της χορδης?Το ξυλο ρε παιδια

αυτό έγραψα και εγώ απλά δεν πιστεύω οτι επηρεάζουν πολύ:

 Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό δεν παίζει ρόλο ή τουλάχιστον παίζει ελάχιστο στη ίδια την ταλάντωση των
χορδών
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #70 στις: 21/07/08, 14:09 »
Κι εγώ φοράω EMG στήν Ibanez μου, γτ δέν βγάζω ίδιο ήχο με αυτόν το Reb Beach? Η του Hammet?

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #71 στις: 21/07/08, 15:11 »
Κι εγώ φοράω EMG στήν Ibanez μου, γτ δέν βγάζω ίδιο ήχο με αυτόν το Reb Beach? Η του Hammet?
Ε αλλο αυτο, γιατι δεν εχεις ουτε 53 ενισχυτες ουτε 261 πεταλακια ουτε εισαι ο Hammet η οποιος αλλος.
Παντως σιγουρα ως εναν βαθμο επηρρεαζουν τα ξυλα αλλα δεν ειναι και καθοριστικα. Και απο την στιγμη που μπαινει καποιο προσθετο εφε που και οι περισσοτεροι βαζουν αυτες οι διαφορες τεινουν να εξαφανιστουν.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #72 στις: 21/07/08, 15:12 »
Γιατι προφανως χρειαζεται να δωσεις αλλα 50000 ευρω σε ενισχυτες, και μετα μεικτες, και δενξερωκαιγωτι αλλα εργαλεια χρησιμοποιουν στα στουντιο. Χρειαζεται και χερια.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #73 στις: 21/07/08, 18:01 »
Ρε παιδια μην το ψαχνετε, σαφως και παιζουν ρολο τα ξυλα, οχι τοσο οσο σε μια ακουστικη αλλα παιζουν ρολο.
Σας ειπα παραδειγμα δικο μου με δοκιμες σε 2 ιδιες ακριβως κιθαρες με εναν ενισχυτη κτλ. Τωρα μπορει να εχετε μια αποψη και μια θεωρια, αλλα τοσοι κατασκευαστες δεν ειναι κοροϊδα να χρησιμοποιουν καποια ξυλα... Ενταξει, σαφως και παιζει και marketing απο πισω, αλλα ειπαμε, οχι κι ετσι...
Και ναι θα συμφωνησω οτι σε οσο πιο κατωτερα μηχανηματα (ενισχυτες κτλ) βαζεις την κιθαρα και οσο πιο πολυ μπασταρδευεις τον ηχο με επεξεργαστες, τοσο λιγοτερο χανεται η χροια του οργανου και τοσο περισσοτερο ακουγεται ο ενισχυτης, τα εφφε κτλ. Για αυτον τον λογο εξαλλου σε τοσα και τοσα threads με "νεους" στο αθλημα, λεμε παντα οταν θελουν να κανουν αναβαθμιση να παρουν πρωτα καλο ενισχυτη και μετα να κοιταξουν για κιθαρα.
Παντως πραγματικα παιζουν διαφορα τα ξυλα στον ηχο...Ειδικα με passive και πιο low/mid output μαγνητες φαινεται πολυη διαφορα. Βεβαια ακομα και με emg φαινεται η διαφορα, απλα δεν κανει και τοοοσο μπαμ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #74 στις: 21/07/08, 19:07 »
Φιλτατε Johnie Darko, θα συμφωνησω μαζι σου οτι τα ξυλα παιζουν μεγαλο ρολο στον ηχο. Αλλα ο τυπος του ξυλου? ΠΧ μια mahogany tele θα ακουστει ως τελε, μια ash sg θα ακουστει ως sg? Πολλοι εκει εξω λενε ναι.

Μεγαλο ρολο παιζουν τα ξυλα, και συγκεκριμενα τα χαρακτηρηστικα οπως βαρος, πυκνοτητα (δλδ μετα απο τα κατασκευαστικα ζητηματα). Δεν ειναι τυχαιο που πολλοι λενε οτι υπαρχουν λεςπολ που εχουν, μερικες φορες μεγαλες, αποκλισεις η μια απο την αλλη... Γιατι ομως? Αφου ιδιο ξυλο, ιδιο εργοστασιο... Ειναι τα υπολοιπα χαρακτηριστικα.

Δεν εχουμε σκεφτει, γιατι τα πιο εξωτικα και ακριβα ξυλα, ακουγονται 'καλυτερα'. Εχουν καποια μαγικη ιδιοτητα? Και οι es355 απο καπλαμα ειναι κατασκευασμενες. Δεν εχω δει ομως να λεει κανεις τιποτα για τον ηχο τους...Ή οι παλιες στρατ. Αυτοι που τις βρισκουν να ηχουν μαγικα, ξερουν οτι επι εποχης leo fender, προκειμενου να σωσει ο αγαπητος λεωνιδας την τσεπη του, εριχνε στην παραγωγη οτι ξυλο εβρισκε, και προμηθευοταν μπογιες και φινιρισματα απο ενα επιπλοποιειο της γειτονιας?

Αυτο που ακουω πχ, μια στρατ με rosewood και μια αλλη με maple δεν ακουγονταν το ιδιο. Ok, συμφωνοι. Εχουν ομως το ιδιο βαρος? Εχουν τα μπρατσα το ιδιο βαρος? Αν οχι, λογικο δεν ειναι να ακουγονται διαφορετικα?

Α, και αυτο που λενε πολλοι οτι ακουγονται 'καλυτερα'. Προτιμω το 'διαφορετικα'. Το καλυτερα ειναι υποκειμενικο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
42062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 22:50
από theodoropoulos
8 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
0 Απαντήσεις
2083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 02:44
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
4070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
34 Απαντήσεις
17072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/17, 21:27
από panixgr
33 Απαντήσεις
14979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/18, 18:57
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
6157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis