Ψηφοφορία

Θα πέρνατε ποτέ κιθάρα custom??

ναι
οχι
μπορεί,αν βρω καλές τιμές

Αποστολέας Θέμα: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)  (Αναγνώστηκε 15274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Καλησπέρα...Ρε παιδιά βρήκα αυτο το site www.warmoth.com και το ψαξα λίγο

Είδα καλούτσικες τιμές . ::) Αξίζει όμως να φτιάξεις μια custom από το να πάρεις μια έτιμη ?

Τώρα θα μου πείς η custom θα είναι ακριβώς όπως σε βολεύει μεν,αλλα πανάκριβη....

Πες πως βρίσκεις μιa custom strat-style στα 1500 με ότι θες εσύ πάνω .Και βλέπεις και μια made in usa vintage strat . Τελικά η διαφορά στη τιμή θα σημαίνει και διαφορά στη ποιότητα ?

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #1 στις: 05/07/06, 01:23 »
Δεν ειναι και τοσο καλες η τιμες, εκτος και αν εγω την ειδα πολυ χουβαρδας οταν "διαλεγα" και μου βγηκε πολυ μεγαλο το συνολο
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #2 στις: 05/07/06, 10:54 »
εάν φτιαχτεί από άτομο που ξέρει, είτε τεχνικό είτε όχι, δεν νομίζω ότι έχει διαφορά με αντίστοιχο εταιρίας
όμως μεγάλο ρόλο παίζει αυτός που θα παραγγείλει την κιθάρα, είτε την φτιάξει ο ίδιος είτε όχι,
πρέπει να ξέρει από πριν τι δυνατότητες έχει και ποιες πρέπει να εκμεταλλευτεί, τι είναι αυτό που θέλει
συνήθως δε φτάνει να φτιάξει μια clone που θα την απολαμβάνει επειδή είναι δικιά του
γιατί ότι και να κάνει, είτε του ρθει φθηνότερα από το αυθεντικό είτε όχι, θα του ρθει ακριβά, ένα σεβαστό ποσό δλδ
οπότε κατά την άποψή μου πρέπει να ξέρει κάθε λεπτομέρεια, ποιο κομμάτι θέλει αλλά κυρίως και για ποιο λόγο
αλλιώς θα χάσει χρήματα όχι απλά μες στη διαδικασία, αλλά από τις επιλογές που έχει κάνει, τα standard που έχει βάλει
θα βλέπει κιθάρες τυποποιημένες που έχουν λεπτομέρειες που δεν έχει η δικιά του, και του π... η δικιά του θα είναι παραγγελία...

πολλούς δεν τους ενδιαφέρει το όργανο που θα φτιάξουν αλλά το ότι θα "φτιάξουν", άλλη κατηγορία στην οποία απλά δεν ανήκω
να πω ότι ξέρω άτομα που έχουν κάνει παραγγελίες, και προσπαθήσει να φτιάξουν κιθάρες, κι ότι θα το κάνω και γω στο μέλλον

επίσης το warmoth κατά την άποψη μου, τουλάχιστον σε συγκεκριμένα κομμάτια έχει πολύ ψηλές τιμές προτείνω να δεις κι άλλα site

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #3 στις: 05/07/06, 12:43 »
Μετά μεγάλης χαράς είμαι κάτοχος μια Warmoth Fat Strat Style εδώ και μία βδομάδα. Οφείλω να ομολογήσω πως (ανεξάρτητα από την κατάσταση του μεταχειρισμένου οργάνου που πήρα) η ποιότητα των ξύλων είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Ποτέ δεν περίμενα ένα τέτοιας μορφής custom όργανο να με ικανοποιήσει τόσο ηχητικά.

Δεν ξέρω αν από εδώ και πέρα θα λειτουργώ έτσι αλλά σίγουρα θα το σκεφτώ ΠΟΛΥ περισσότερο πριν δώσω 1000 € στο headstock κάποιου Χ κατασκευαστή...
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #4 στις: 05/07/06, 17:14 »
κατακαιρούς έχω παίξει με διάφορες...warmoth και γενικά καλές  custom....είναι μια χαρά κιθάρες απλά πιστεύω πως παραμένουν ένα patch...κατασκευαστικά...δεν φτάνουν με τίποτα καποιες εταιρίες...και όχι δεν εννοώ...τις Fender...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #5 στις: 05/07/06, 20:59 »
δεν διαφωνώ, αλλά μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?
δλδ καταρχήν μιλάμε για κιθάρες τις έτοιμες warmoth ή από κομμάτια warmoth
μιλάμε για warmoth οι οποίες έχουν ίδια ξύλα/μαγνήτες που θα χρησιμοποιούσε κάποια εταιρία από αυτές που λες?
μιλάς/συγκρίνεις κιθάρες αυθεντικές με τα αντίστοιχα clones τους έτσι, δε λες για σύγκριση parker/vigier με μια παραγγελία strat?
που βρίσκεται η διαφορά κατά την άποψή σου, δλδ ποιο ήταν το πρόβλημα, κακή ποιότητα ξύλου, κακή επεξεργασία?
να σημειώσω επίσης ότι συνήθως, δλδ ότι κατά πάσα πιθανότητα έχεις δοκιμάσει κιθάρα, με φτηνότερη επιλογή finish υλικών?
τα ρωτάω αυτά γιατί όπως ξέρεις ενδιαφέρονται όλοι για κατασκευή κιθάρας, ότι άλλο σχόλιο έχεις δώσε μας τα φώτα σου

να σημειώσω ότι εμπειρία έχω από κατασκευασμένες από τεχνικούς, δλδ από blank κι όχι από warmoth κομμάτια, ή warmoth έτοιμες

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #6 στις: 06/07/06, 09:57 »
λοιπόν 1. προφανέστατα...εταιρίες σαν την Fender...δεν έχουν καλύτερα ξύλα απο Warmoth!...σίγουρά τα Warmoth είναι καλύτερα...
2. το βασικό...θέμα με μια Custom κιθάρα είναι οτι δεν ξέρεις ποτέ ακριβώς πως θα βγει....όσο και έμπειρος να είναι ο τεχνίτης...
3. αυτός που θα συναρμολογήσει την κιθαρά ...πρέπει να ξέρει πάνω απο 5 πράγματα...όχι μόνο για τον ήχο αλλα για να μην τραυματίσει τα ξύλα...και πολύ απλά πλέον οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται....γιατι με τα απλά service βγάζουν πιο πολλά λεφτά.... επίσης ..το δύσκολο μετά είναι το setup!
4. τα ξύλα πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους...πχ ο suhr γυρνάει πίσω τα μισά ξύλα...γιατι απλά δεν του κάνουν και δεν τα ταιριάζει!
5. μεταπώληση...πολύ δύσκολη...τώρα όλοι θέλουν να μάθουν...όταν θα πρέπει να πουληθεί όμως δεν θα το παίρνει κανείς..!!!
6. γενικά ο παράγωντας τύχη παίζει μεγάλο ρόλο για το αποτέλεσμα...οπότε εγώ προσωπικά...δεν μπορώ να εμπιστευτώ λεφτά έτσι...είναι όπως η Fender...10 κακές κιθάρες για 1 καλή...!!!!
7. η μια warmoth που είχε έρθει έτοιμη μου άρεσε αρκετά...αλλά την έπαιζα και σε ένα custom audio OD100(το οποίο αγόρασα) τιμής 3200 Ε. οπότε δεν μπορώ να είμαι απόλιτα αντικειμενικός...στο πως θα παίξει σε ένα 15αρι Marshallaki...
8. εγώ πάντως τώρα έδωσα κάποια Warmoth κομμάτια και τα έβγαλα ebay...γιατί δεν εφευγαν με τίποτα...
9. Για να κλείσω..δεν πιστεύω πως υπάρχει Warmoth σαν κιθάρα...έστω κομμάτια...που να είναι καλύτερη απο σοβαρή εταιρία...μπορεί να ειναι καλύτερα απο τα fender mexico...αλλα μιλάμε τι είναι καλύτερο απο το χείριστο!
 Γενικά...καταλλήγω...όλα αυτά είναι για τον ελεύθερο χρόνο σου...αν πιάνουν τα χέρια σου και γουστάρεις....να ασχολήσε...πέρνεις κομμάτια και φτιάχνεις κάτι ...αμα παίζει και αξιοπρεπώς ...ακόμα καλύτερα...αν όχι τα πουλάς μισή τιμή....αν θές να παίζεις κιθάρα με ποιότικα όργανα και ο ελεύθερος σου χρόνος είναι για να μελετάς και να βελτιώνεσε...δεν ασχολήσε!!!... τραβάς μόνοδρομο...σε   
πανάκριβες κιθάρες  και ξενοιάζεις....απλά μετά χρωστάς σε όποιον μιλάει ελληνικά!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #7 στις: 06/07/06, 09:58 »
να συμπλήρώσω...ότι τα warmoth που είχα και έχω ακούσει ήταν απο τα ακριβά σχετικά κομμάτια...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #8 στις: 06/07/06, 12:31 »
ωραίος,
διαφωνώ στο ότι δεν ξέρεις πως θα βγει η κιθάρα όσο έμπειρος και να ναι ο τεχνίτης, γιατί κάποιοι τεχνίτες δούλευαν κανονικά στην παραγωγή των ίδιων σοβαρών εταιριών, κι αν έχεις δει και τα σχετικά video των εργοστασίων θα καταλάβεις ότι ίδιες είναι οι πιθανότητες να βγει καλή ή όχι η κιθάρα με τις σοβαρές εταιρίες

εγώ να πω από τη δική μου εμπειρία, ότι έχω πιάσει δύο κιθάρες παραγγελία - ε δεν έχω παίξει και με 200ες -
μιλάμε για διαφορετικό πράγμα βέβαια, δλδ μιλάμε για παραγγελία σε εξειδικευμένο τεχνικό στο εξωτερικό (σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη),
για τουλάχιστον τη μία από τις δύο που έχω πιάσει, επίσης για ακριβή παραγγελία και φυσικά όλα custom

καταρχήν έμεινα ευχαριστημένος από τον ήχο, το οποίο ναι μεν όπως είδαμε και στο forum είναι υποκειμενικό, αλλά συνήθως οφείλεται στο ότι δεν δοκιμάζονται/συγκρίνονται οι κιθάρες επιτόπου, και οι γνώμες βασίζονται απλά στην υποκειμενική εμπειρία του καθενός
εγώ δεν εκφράζω γνώμη εύκολα αν δε συγκρίνω επιτόπου τις κιθάρες, και συγκεκριμένα επειδή ο ιδιοκτήτης είχε πρόσβαση σε αρκετές κιθάρες είχαμε τη δυνατότητα να τις ακούσουμε με 2,3 κλασσικά μοντέλα, ενώ ο συγκεκριμένος με έπεισε να φτιάξω στο μέλλον μια δικιά μου

να πω ότι για όποιον ενδιαφέρεται, εννοείται πως φυσικά δε γίνεται λόγος για μεταπώληση, πως όταν φτιάχνεις μια κιθάρα τη φτιάχνεις με απόλυτη σιγουριά ότι θα την κρατήσεις - είναι κανόνας αυτό - κι επίσης το καλύτερο είναι αυτό που είπα δλδ παραγγελία ακριβή σε κάποιο πιο έμπειρο τεχνίτη, αλλιώς δεν αξίζει, ενώ δεν απορρίπτω αυτά που είπε ο night.crawler, δε χρειάζεται ο ένας να χει δίκιο κι άλλος άδικο, edit: επίσης προσωπική μου απόψη - αν δεν κάνεις τρομέρό σχέδιο, μην το κάνεις καθόλου, αγόρασε έτοιμη
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/06, 12:33 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #9 στις: 06/07/06, 12:35 »
Α, ετοιμάζω κι ένα topic παρόμοιο με το κατάλογος καταστημάτων αθηνών, για προμήθειες υλικών κατασκευής κιθάρας, έχω βρει πολλά πάνω στην αναζήτησή μου, εδώ και καιρό και θα τα ανεβάσω κάποια στιγμή μαζί με αυτά που ήδη έχουν γραφτεί εδώ, σας περιμένω κι εκεί λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #10 στις: 06/07/06, 12:45 »
νομίζω πως γενικα συμφωνούμε...
πάντως δεν νομίζω οτι κάποιος τεχνίτης στην Ελλάδα...δούλευε...σε κάποια πολύ μεγάλη εταιρία...δηλαδή...στην Suhr, Anderson, PRS, Tyler, Parker κτλ κτλ...ούτε καν στην Fender... έναν ξέρω που κάποια σχέση είχε με την Gibson...και δεν νομίζω σαν τεχνίτης... 8)
 οπότε επιμένω οτι οι περισσότεροι οικάζουν για το πως θα βγει η κιθάρα!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #11 στις: 06/07/06, 13:09 »
νομίζω πως γενικα συμφωνούμε...
πάντως δεν νομίζω οτι κάποιος τεχνίτης στην Ελλάδα...δούλευε...σε κάποια πολύ μεγάλη εταιρία...δηλαδή...στην Suhr, Anderson, PRS, Tyler, Parker κτλ κτλ...ούτε καν στην Fender... έναν ξέρω που κάποια σχέση είχε με την Gibson...και δεν νομίζω σαν τεχνίτης... 8)
 οπότε επιμένω οτι οι περισσότεροι οικάζουν για το πως θα βγει η κιθάρα!

Υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές οργάνων που φτιάχνουν πολύ ανώτερα όργανα απο τις εταιρίες που ανέφερες. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα δεχτούν να δουλέψουν με έτοιμα κομμάτια και πως θα κοστολογήσουν αυτή τη δουλειά.

Κάτι που όλοι παραβλέπουμε σε σχέση με τις Warmonth είναι ότι όλες είναι bolt-on...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #12 στις: 06/07/06, 14:57 »
οπότε επιμένω οτι οι περισσότεροι οικάζουν για το πως θα βγει η κιθάρα!

Συμφωνώ σ'αυτό, το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν ξέρει αν θα πετύχει τελικά το ταίριασμα των κομματιών (ξύλων κυρίως), άλλα αν πετύχει.... ;) Το θέμα είναι αν αξίζει το ρίσκο. Φυσικά υπάρχει και το μεγάλο μείον ότι η μεταπωλητική της αξία πάει περίπατο. Ενώ αλλιώς είναι αν γράφει Suhr, Tom Anderson κλπ..

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #13 στις: 06/07/06, 16:57 »
το ξέρω ότι οι warmoth είναι όλες bolt on και μιλάω γιαυτές γιατί με ενδιαφέρει 1 bolt on για επόμενη κιθάρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #14 στις: 06/07/06, 22:02 »
να ξεκαθαρίσω κάτι, σαφώς και δε μιλάμε για ελλάδα, υποστηρίζω την επιλογή κατασκευής, όταν μιλάμε
για πολύ ακριβή κατασκευή, για άνθρωπο που να το έχει επιλέξει και να χει διάθεση να το πληρώσει, όχι στην ελλάδα ελλείψει τεχνίτη
για φτηνή κιθάρα που θα ικανοποιήσει και το μεράκι του ιδιοκτήτη στην κατασκευή, όπως και όπου και να φτιαχτεί

όχι για μεσαία λύση όμως, όπως κάτι που μπορεί να κατασκευαστεί στην ελλάδα που νομίζω ότι είναι η πιο ασύμφορη, το κόστος της έτοιμης θα είναι πολύ μικρότερο, και μάλιστα σε σχέση με τις υπηρεσίες που θα δίνει η έτοιμη, οπότε αυτό πετάει και τους έλληνες τεχνικούς έξω (να σημειώσω ότι έχω παίξει με τις γνωστές ελληνικές κατασκευές και ξέρω πως κάποιες είναι καλές, απλά λέω ότι δε συμφέρει σε κανένα δυστυχώς, ούτε σε αυτόν που τις φτιάχνει)

για παράδειγμα, του πρώην καθηγητή μου δε του λέει κάτι κάποια έτοιμη, όχι επειδή απαραίτητα είναι ο απόλυτος κιθαρίστας, αλλά ξέρει ότι ούτως η άλλως δεν του καλύπτει τις ανάγκες κάτι έτοιμο, όσες κιθάρες έχει (ακριβές) τους έχει αλλάξει τα πετρέλαια στις αλλαγές, δε λέμε απλές αλλαγές, ουσιαστικά είναι άλλες κιθάρες, κάλλιστα τον σύμφερε να έκανε ακριβή παραγγελία από την αρχή

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #15 στις: 07/07/06, 00:13 »
Κιθάρα "Custom" και "αν βρώ καλές τιμές" δεν γίνεται....(γελάω μόνο που το σκέφτομαι)
Και αν βρείς κάποια μεταχειρισμένη,συνήθως είναι customized για κάποιον άλλον.
Αν αγόραζα κάτι "custom",δεν θα ήταν ούτε fender-warmoth,ούτε gibson style..είναι ανούσιο.Ακόμα και οι Suhr είναι υπερτιμημένες.
Αν είχα ΑΡΚΕΤΑ λεφτά για custom κιθάρα,θα έπαιρνα μια Randy Rhoads replica από GMW Guitarworks,ή μια Caparison Apple Horn.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #16 στις: 07/07/06, 10:01 »
Εξαρταται για τι ποσα μιλαμε... Εφοσον μιλαμε για 3500-4000€ τοτε προσωπικα, καλυτερα να τα δωσεις σε καποιον luthier και να κατασκευασεις μια κιθαρα που θα ανταποκρινεται στις δικες σου απαιτησεις παρα για μια κιθαρα που κατασκευαστηκε με βαση καποιου αλλου τις προϋποθεσεις.

Εγω π.χ. θα επαιρνα μια Enigma...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #17 στις: 08/07/06, 00:16 »
Εξαρταται για τι ποσα μιλαμε... Εφοσον μιλαμε για 3500-4000€ τοτε προσωπικα, καλυτερα να τα δωσεις σε καποιον luthier και να κατασκευασεις μια κιθαρα που θα ανταποκρινεται στις δικες σου απαιτησεις παρα για μια κιθαρα που κατασκευαστηκε με βαση καποιου αλλου τις προϋποθεσεις.

Και πόσοι ξέρουν τί πραγματικά τους αρέσει;
Επειδή πολλές ακριβές κιθάρες έχουν mahogany, οι περισσότεροι θα έφτιαχναν κιθάρα με body από mahogany.
Θα έβαζαν mahogany neck, με έβενο ταστιέρα.
Οι "ψαγμένοι" θα έβαζαν και ένα maple quilt top. Όχι πάνω από 5mm όμως, να μη βγει και πολύ ακριβή....
Grover κλειδιά, ένα wilkinson bridge...
Κι αν τους ρωτήσεις "Τι scale ο λαιμός;", θα σου πουν "Παίζει ρόλο;"  >:(

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αμφιβάλλω για το πόσοι πραγματικά έχουν ψάξει το όργανο τόσο πολύ, ώστε να είναι σίγουροι ότι χρειάζονται custom όργανο, και μάλιστα με συγκεκριμένα specs.

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #18 στις: 08/07/06, 10:55 »
zelur_zenabi, όντως γιαυτούς μιλάμε, αναφέρθηκε και πιο πριν, μόνο για όσους γνωρίζουν με κάθε λεπτομέρεια τι θέλουν, αλλιώς δε στη φτιάχνει κιόλας, τι να φτιάξει στην τύχη - ξύλα, λαιμοί, ταστιέρες, κλίσεις, τάστα, εξαρτήματα, finish, μαγνήτες, τα πάντα

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #19 στις: 09/07/06, 14:07 »
Α χα χα χα χα χα
Δείτε εδώ http://cgi.ebay.com/CUSTOM-BUILT-GUITAR-6-DiMarzo-Strat-Style-Humbuckers_W0QQitemZ280003146247QQihZ018QQcategoryZ621QQrdZ1QQcmdZViewItem
Πόσους μαγνήτες και πόσα switches μπορούν να χωρέσουν σε μια κιθάρα;
Αυτό θα πει "ψαγμένος". Ο τύπος το έψαξε και κατέληξε ότι θέλει μια κιθάρα με 6 μαγνήτες και 32 switches....
Είναι τραγικό....

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #20 στις: 09/07/06, 14:24 »
Α χα χα χα χα χα
Δείτε εδώ http://cgi.ebay.com/CUSTOM-BUILT-GUITAR-6-DiMarzo-Strat-Style-Humbuckers_W0QQitemZ280003146247QQihZ018QQcategoryZ621QQrdZ1QQcmdZViewItem
Πόσους μαγνήτες και πόσα switches μπορούν να χωρέσουν σε μια κιθάρα;
Αυτό θα πει "ψαγμένος". Ο τύπος το έψαξε και κατέληξε ότι θέλει μια κιθάρα με 6 μαγνήτες και 32 switches....
Είναι τραγικό....


:o

Υπερβολικά ψαγμένος μάλλον. Tόσο που προφανώς δεν "κατέληξε", γι αυτό και τώρα την πουλάει. Τραγικό; Ανόητο; Χάσιμο χρόνου; Δεν είμαι σίγουρος. Θα είχα όμως μεγάλη περιέργεια να ακούσω τι ήχους μπορεί να βγάλει μια κιθάρα με 6 humbuckers...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #21 στις: 09/07/06, 14:31 »
Α χα χα χα χα χα
Δείτε εδώ http://cgi.ebay.com/CUSTOM-BUILT-GUITAR-6-DiMarzo-Strat-Style-Humbuckers_W0QQitemZ280003146247QQihZ018QQcategoryZ621QQrdZ1QQcmdZViewItem
Πόσους μαγνήτες και πόσα switches μπορούν να χωρέσουν σε μια κιθάρα;
Αυτό θα πει "ψαγμένος". Ο τύπος το έψαξε και κατέληξε ότι θέλει μια κιθάρα με 6 μαγνήτες και 32 switches....
Είναι τραγικό....


:o

Υπερβολικά ψαγμένος μάλλον. Tόσο που προφανώς δεν "κατέληξε", γι αυτό και τώρα την πουλάει. Τραγικό; Ανόητο; Χάσιμο χρόνου; Δεν είμαι σίγουρος. Θα είχα όμως μεγάλη περιέργεια να ακούσω τι ήχους μπορεί να βγάλει μια κιθάρα με 6 humbuckers...


Θα ήθελα να ακούσω και τους 6 humbuckers ταυτόχρονα  ;D Οι χορδές δεν θα πάλλονταν για πολύ...


Παράθεση
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #22 στις: 09/07/06, 14:57 »
Το λιγότερο που μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς αυτό το εγχείρημα είναι ΑΣΤΕΙΟ.
Δείτε πόσα switches έχει.
Και για να  χωρέσουν όλοι οι μαγνήτες και τα switches, με όλα τα καλώδια (έχει και Active SET!!!), δεν πρέπει να απέμεινε παρά μόνο το top της κιθάρας. Όλο το ξύλο πρέπει να έφυγε....
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #23 στις: 09/07/06, 15:08 »
Οι "ψαγμένοι" θα έβαζαν και ένα maple quilt top. Όχι πάνω από 5mm όμως, να μη βγει και πολύ ακριβή....

5mm? Δηλαδη θα το βαλεις μονο για την ομορφια? Προσωπικα αν εφτιαχνα custom με maple top θα της εβαζα 12mm καπακι, τουλαχιστον αφου το πληρωνω ας το βαλω τοσο οσο να επιρεαζω τον ηχο.  ;)

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αμφιβάλλω για το πόσοι πραγματικά έχουν ψάξει το όργανο τόσο πολύ, ώστε να είναι σίγουροι ότι χρειάζονται custom όργανο, και μάλιστα με συγκεκριμένα specs.

Σωστοτατη κουβεντα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #24 στις: 09/07/06, 16:39 »
hehe, τα switches είναι λίγα (χωρίς πλάκα) για να καταλάβετε τι άτομα κυκλοφορούν δλδ
έχω δει πολλές κι έχω πιάσει και κιθάρα με πολύ περισσότερα, όλο το ξύλο δλδ switches και βασικά έχουν και κανονικά κουμπιά ενισχυτών, σαν πίνακας σπιτιού είναι, ενώ αν αναρωτιέστε τι κάνουν στους μαγνήτες τα παραπανίσια - τπτ, άλλο πράγμα κάνουν...
ε... είναι απλό: χωρίς πετάλια - το πιάσατε? αλήθεια όλαυτά υπάρχουν, τόσο τρελοί κι άσχετοι - περιέργως αρκετοί σχολιάζουν θετικά
ενώ αρκετές έτοιμες κιθάρες με πολλά switches έχουν πάρα πολύ μεγάλη επιτυχία, κι εγώ σκέφτομαι να πάρω μια κανονική βέβαια κιθάρα από έναν που κατασκευάζει αρκετές τέτοιες περίεργες, αλλά είναι γνωστός κατασκευαστής γενικότερα και είμαι fan του

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 17:59
από MechMech
24 Απαντήσεις
9168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 15:01
από Jezus
6 Απαντήσεις
6436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
54 Απαντήσεις
17076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 20:59
από Salinas
7 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 12:21
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
3780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 20:40
από Ibanezακιας
13 Απαντήσεις
5852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
27 Απαντήσεις
11008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 12:39
από panicX
15 Απαντήσεις
18596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 11:46
από Antonis_Liakos
0 Απαντήσεις
1474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/23, 18:31
από Ioannis Anastassakis