Αποστολέας Θέμα: εγγραφη Music Video  (Αναγνώστηκε 5626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
εγγραφη Music Video
« στις: 21/05/08, 02:11 »
θα ηθελα να με βοηθησετε να καταφερω να γραψω ενα αξιοπρεπες ηχο-βιντεο με ''οικιακο'' εξοπλισμο :P.τα μονα μου εφοδια μια web cam με ενσωματωμενο μικροφωνο και η καρτα ηχου του pc μου.θα προτιμουσα να γινετε κατατοπιστικοι οσο γινεται,καθως ορολογιες τυπου .sth δε μου ειναι γνωριμες.οσο για τα απαραιτητα προγραμμα δεν υπαρχει προβλημα,οσα δεν διαθετω θα τα κατεβασω.επισης καλο θα ηταν να μου περιγραψετε ποιες θα ηταν οι ιδανικες ρυθμισεις στις εντασεις ηχου αλλα και μικροφωνου .


παρακαλω ....:-\

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #1 στις: 26/05/08, 22:18 »
(Χωρίς να το χω ψάξει ιδιαίτερα...)

Η webcam χμ...οκ...αυτήν έχεις αυτήν εμπιστεύεσαι....το ιδανικό θα ήταν κανονική dv camera
Από ήχο τώρα.....Αν θές να φτιάξεις ένα βίντεο κλιπ πχ,κάτι μουσικό,φαντάζομαι τον ήχο δεν θα τον πάρεις από την κάμερα...Τα μικρόφωνα που έχουν πάνω είναι για τα μπάζα ::)
Άρα τι μένει?θα πάρεις εικόνα από την κάμερα και ήχο κάπως αλλιώς(μικρόφωνο,κιθάρα κλπ)
Τον ήχο θα τον φτιάξεις με προγραμμα τύπου cubase,adobe audition,sonar klp...θα κάνεις ότι θες (κοψε-ράψε, μίξη, οτιδήποτε...
Και μετά θα συγρχονίσεις το βίντεο με τον ήχο....
Το βίντεο που τράβηξες,αν έτσι το θέλεις είμαστε οκ....Αλλιώς, το επεξεργάζεσαι κι αυτό...Κόβεις, ράβεις, παίρνεις κομμάτια από διαφορα βίντεο και τα μοντάρεις κλπ κλπ....Αυτά μπορείς να τα κάνεις πολύ απλά με το windows movie maker(xp) ή με το Nero vision, ή για "επαγγελματικά" πράγματα και πειράγματα,το Adobe Premiere που είναι ψιλοπακέτο....

Εχεις λοιπόν, ένα βίντεο και ένα αρχείο ήχου....Πας στο cubase,ανοίγεις τον ήχο και κάνεις file- Replace audio in video ,επιλέγεις το βίντεο, και κάνεις save κι έτσι τα συγχρονίζεις....(αυτό γίνεται και στο premiere,αλλά με άλλο τρόπο και πιο δύσκολα)

Μετά απ'όλα αυτά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτές είναι οι πληροφορίες και το επίπεδο που έψαχνες ;D ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #2 στις: 27/05/08, 21:01 »
σε αρχαριο μιλατε... :P!!! μια χαρα ειναι αυτα για αρχη! σε ευχαριστω Rory που μπηκες στον κοπο..θα τα εξετασω αυτα για αρχη και οταν σκαλωσω στα προγραμματα και στη χρηση τους θα ξαναποσταρω..οποιος εχει κατι αλλο να προσθεσει ,φυσικα δεκτον!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #3 στις: 27/05/08, 21:09 »
Πες όμως,τι στυλ βιντεο θες να κάνεις....αν μιλάμε για μουσικό,το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς, είναι η επεξεργασία του ήχου.....δηλαδή λιώνεις το cubase.....Εκεί είσαι σε κάποιο επίπεδο,ή ξεκινάμε από την αρχή τελείως??  ;)
Ορεξη για δουλειά να χεις και μια χαρά ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #4 στις: 27/05/08, 21:17 »
δες εδω μια αποτυχημενη προσπαθεια...ο ηχος στο δωματιο μου σε φαση ''αλλα λεει η γιαγια μου κι αλλα ακουν τ'αυτια μου''...μιλαμε για την πρωτη μου αποπειρα να κανω βιντεο οποτε τα αποτελεσματα ηταν προκαταδικασμενα.. :-\

αυτοσχεδιασμος..

αρα..απο την αρχη τελειως! :-[
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 00:02 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #5 στις: 27/05/08, 21:37 »
οκ.....το πιασα τι θες να κάνεις.....Θα κάνεις ένα playback λοιπόν....Στο βίντεο θα παίζεις,χωρίς να ακούγεσαι (σωστά όμως,να συμβαδίζουν αυτά που παίζεις μ'αυτά που ακούγονται..) και το όλο πακέτο θα το φας στο cubase....

Οπότε.....αν έχεις backing track το βάζεις στο cubase, μετά ηχογραφείς την ηλεκτρική είτε με μικρόφωνο μπροστά στον ενισχυτή είτε καρφί στην κάρτα, και βάζεις αντί για ενισχυτές κλπ κάποιο plugin με amp simulators,effects klp ...τα πιο γνωστά είναι το guitar rig και το amplitube.....
Έτσι γράφεις όσα κανάλια θες.....1 για ρυθμικές,1 για σόλα,1 για γεμισματα κ εφέ κοκ....Ακόμα καλύτερα να ξαναγράφεις τα μέρη,πχ το σόλο παίξτο 2 φορές με διαφορετικούς ήχους,τα ακκόρντα επίσης και κάθε πέρασμα σε διαφορετικό κανάλι και τα πανάρεις μετά αντίθετα-ισχύει το "ισχύς εν τη ενώσει" ;D
Αν θες πλήκτρα,παίρνεις ένα midi κλαβιέ ή τα γράφεις σε midi με το ποντίκι, και τα περνάς από κάποιο plugin,πχ το  Β4 αν θες ήχο hammond....
Αν δεν έχεις backing track, το γράφεις εσύ....Δηλαδή φτιάχνεις τύμπανα με plugins σε midi.....(EZ Drummer,Groove Agent....εγώ το ΕΖ προτιμώ) είτε τα γράφεις αξία προς αξία(δηλαδή τώρα θα σκάσει το hihat μετά το ταμπούρο κλπ) είτε θα πάρεις έτοιμους ρυθμούς που έχουν τα προγράμματα (κι αν θες τα πειράζεις, me midi programming για καμιά αλλαγή κλπ)...Μετά γράφεις μπάσο....
(Η σειρά ηχογράφησης είναι:drums, μπάσο, πλήκτρα, κιθάρες,φωνές  -χοντρικά)

Και το όλο πράγμα είναι η μίξη όλων αυτών.....Σωστές εντάσεις,equalizers, compressors, reverbs,delays, τα κάνεις γενικά να δέσουν μεταξύ τους τα όργανα...Θα βρεις στην πορεία χίλια κόλπα γενικώς..... :o

Οταν τελειώσεις τη μίξη, και πάρεις το τελικό σου αρχείο, μετά το συγχρονίζεις να παίξει ταυτόχρονα με το βίντεο...That's all! ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #6 στις: 27/05/08, 21:51 »
να το...απλοποιησω λιγο? εστω οτι ολα τα εφφε θα τα περασω απο τον ενισχυτη μου..θα χρειαστω οποτε μονο να γραψω τυμπανα στο cubase..παρεπιπτοντως..υπαρχει καποιος ''οδηγος'' χρησης cubase στο νετ ωστε να μπορεσω να κανω κατι τετοιο? ::)

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #7 στις: 27/05/08, 22:08 »
Tότε πρέπει να βρεις πρόγραμμα με το οποίο θα γράψεις τύμπανα (to EZ drummer πχ που σου ειπα) και μετά ψάχνεις οδηγό χρήσης του EZ Drummer...(είναι ξεχωριστό πρόγραμμα, απλά δουλεύει μεσω cubase)
Εγκαθιστάς το πρόγραμμα, και από το cubase πας vst instruments kai επιλέγεις το πρόγραμμα που θες να τρέξεις....

Νομίζω ο freemind κάπου στο φορουμ έχει συγκεντρώσει τα άπειρα links για cubase  check it out :)                   
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #8 στις: 27/05/08, 22:21 »
To cubase είναι μονόδρομος; Δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με ηχογραφήσεις,σκοπεύω όμως τώρα που θα έχω επιτέλους χρόνο.. Έχω το cool edit pro, και νομίζω μου κάνει για multitrack ηχογράφηση και είναι μικρό και εύχρηστο.. Είναι καλύτερα να κατεβάσω το cubase που δεν το ξέρω κι έχω ακούσει ότι είναι περίπλοκο και να το ψάξω απ'την αρχή;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη Music Video
« Απάντηση #9 στις: 27/05/08, 22:53 »
Οχι δεν είναι μονόδρομος, υπάρχουν κάμποσα, όπως το sonar το nuendo και το audition (μετεξέλιξη του cooledit) τα οποία κάνουν Multitrack...Το audition πάντως (δε ξέρω για τα άλλα) δεν δέχεται plugins,πράγμα πολύ βασικό,δε ξέρω πως τη βγάζουν πέρα...εκτός βέβαια αν θες να περάσεις τους ήχους έτοιμους

Δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο φαντάζεσαι....Να βρεις πως γίνονται 2-3 βασικά πράγματα και μετά ότι ψάχνεις προς όφελός σου...Τουλάχιστον στο κομμάτι της ηχογράφησης (REC το τάδε κανάλι στο τάδε σημείο) δεν είναι πιο πολύπλοκο απ'το cool edit
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
14 Απαντήσεις
6051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/06, 22:31
από actr
0 Απαντήσεις
50230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/07, 22:00
από parlats
0 Απαντήσεις
2268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos
22 Απαντήσεις
10452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/11, 20:41
από freemind
1 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/11, 11:21
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
2337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/11, 23:50
από diwattos
0 Απαντήσεις
1421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 00:35
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 16:13
από let me know 796
2 Απαντήσεις
6628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 23:25
από mixanobios