Αποστολέας Θέμα: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!  (Αναγνώστηκε 6295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Καλησπέρα,


Διάβασα το παρεμφερές νήμα που άνοιξε ο φίλος Kosthrash και είπα να ρωτήσω και εγώ για τα δικά μου. Στα πλαίσια της σύνθεσης ενός απλού rig για ηχογράφηση στο σπίτι ψάχνω για ένα daw προκειμένου να ηχογραφήσω τον εαυτό μου όταν παίζει κιθάρα. Τι θα μου προτείνατε ανεξαρτήτως πολυπλοκότητας ως προς την χρήση (γιατί η πολυπλοκότητα όσον αφορά drivers είναι ένα θέμα) για ένα Windows pc μαζί με το οποίο θα χρησιμοποιώ μια εξωτερική κάρτα ήχου (μια Focusrite Scarlett 2i2).


Γενικότερα προσπαθώ να κάνω το workflow μου πιο εύκολο. Η ηχογράφηση του Blackstar ID15 μου μέσω USB και μάλιστα χρησιμοποιώντας Audacity κάθε άλλο παρά βολική είναι αν θέλει κανείς να ακούει τι παίζει (και άρα τι ηχογραφείται) μέσω ηχείων ή ακουστικών και παράλληλα το backing track. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!
« Απάντηση #1 στις: 11/03/16, 01:46 »
δεν ειμαι ο καταληλοτερος για να απαντησει αλλα θα πω την εμπειρια μου...
PC με reaper η qbase. Προτιμω το reaper σαν daw (εχει και μεγαλη library με vst). Για καρτα ηχου εχω μια της πλακας (κλωνο της behringer) αλλα και παλι εκανε αυτα που ηθελα οποτε δεν πηγα σε καλυτερη. Αυτο που με χαλασε και τα παρατησα ειναι οτι χωρις Monitors δεν μπορεις να κανεις τπτ παραπανω απο το να ακους αυτα που γραφεις στο pc που τα εγραψες....Εκει επρεπε να ανεβει αρκετα το κοστος και δεν το κυνήγησα....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!
« Απάντηση #2 στις: 11/03/16, 02:19 »
Έχω εμπειρία, μόνο με PC, από το 1993 περίπου. Έχω δουλέψει με Cakewalk-Sonar, Cubase, Reason, Ableton Live, Tracktion και Reaper.

Σε ευκολία χρήσης, ταχύτητα στο να περνάς από ιδέες σε τελειωμένα κομάτια, interface κλπ, τίποτα δεν αγγίζει το Tracktion. Δυστυχώς μέχρι την έκδοση που δούλευα (v3) δεν ήταν το πιο efficient σε CPU χρήση και είχε κάποια προβληματάκια σταθερότητας (όχι σπουδαία). Ακούω ότι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε όλους τους τομείς χωρίς να θυσιάζει τα βασικά του χαρακτηριστικά.

Σε  CPU efficiency και παραμετροποίηση το Reaper είναι καταπληκτικό αλλά είναι (στην αρχική του μορφή) παραφορτωμένο σε menus-submenus-right click menus και πάει λέγοντας. Αν έχεις υπομονή να το παραμετροποιήσεις στα γούστα σου πετάει.

Με τις τιμές των tracktion και reaper δε βλέπω λόγο να πας κάπου αλλού (εκτός αν θες mac/Logic) ή σε σπασμένα.
To tracktion 4 είναι δωρεάν και είναι πληρέστατο. Το reaper έχει απίστευτα γεναιόδωρη τιμολογιακή πολιτική.

Γενικά μεγαλύτερη σημασία έχει το "know your tools" παρά το "tool". A, και φυσικά το να έχεις αξιοπρεπές hardware και να ξέρεις να το ρυθμίσεις.

http://tracktion.com
http://reaper.fm

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!
« Απάντηση #3 στις: 11/03/16, 12:19 »
Είχα κοιτάξει Reaper και Cubase Elements λόγω τιμής. Σπασμένα δεν με ψήνουν. Θα κοιτάξω λίγο αναλυτικότερα το Reaper, ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!
« Απάντηση #4 στις: 11/03/16, 12:49 »
Εχω εμπειρία μόνο με το Audacity (linux) και το Ardour2 https://ardour.org/  (Linux). Το Ardour2 είναι πολύ καλό, υποστηρίζει JACK interface (in/out switching). Με αυτό + rakarrack έχω κάνει όλες τις ηχογραφήσεις στο soundcloud.com .
Αλλοι είχαν επιτυχία και με το guitarix αλλά προσωπικά δεν.


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!
« Απάντηση #5 στις: 11/03/16, 13:15 »
Να υποθέσω ότι το Ableton Live Lite & τα s/w plugins που ειχε η καρτα σου (Focusrite Scarlett 2i2) δεν λεγαν και πολλα?


+1 για Reaper  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Digital Audio Workstation - Ας μιλήσει η εμπειρία!
« Απάντηση #6 στις: 11/03/16, 13:24 »
Να υποθέσω ότι το Ableton Live Lite & τα s/w plugins που ειχε η καρτα σου (Focusrite Scarlett 2i2) δεν λεγαν και πολλα?


+1 για Reaper  ;)
Αρκετά καλό ως προς την ηχογράφηση, αλλά περιορίζει στα των midi και συγκεκριμένα στα drum patterns. Βέβαια το ίδιο πάνω κάτω συμβαίνει και με το Pro Tools First που δοκίμασα, το οποίο βέβαια λειτούργησε με τα χίλια ζόρια λόγω προβλημάτων με τα plugins. Γενικότερα θα ήθελα να δω τι μπορώ να κερδίσω στο αμέσως επόμενο επίπεδο DAW πριν χρειαστεί να μαζέψω περισσότερα λεφτά για πλήρεις εκδόσεις. Αν δεν με καλύπτει κάποιο, μπορώ απλά να δουλέψω περισσότερο το Pro Tools ή το Ableton.


Θα δω τι λέει το Reaper επομένως και θα πράξω αναλόγως. Λογικά θα είναι ή αυτό ή θα μείνω με το Ableton.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 03:38
από giannis70
2 Απαντήσεις
4851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:57
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/09, 02:14
από Dr Bluz (G.K.)
0 Απαντήσεις
1406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 17:18
από Γιωργής
16 Απαντήσεις
6915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 14:14
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
21722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/11, 12:34
από Tempus
1 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 12:40
από fanhs
-Gnx 3000 WorkStation-

Ξεκίνησε από Tasos_G Εφέ

0 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 19:52
από Tasos_G
Digital Piano!!!

Ξεκίνησε από Neobek Πλήκτρα

1 Απαντήσεις
36212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/13, 19:57
από Neobek
6 Απαντήσεις
7071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/14, 23:44
από metalman