Αποστολέας Θέμα: Ποια η χρησιμοτητα ενος λαμπατου ενισχυτη. Αποψεις και Συμβουλες  (Αναγνώστηκε 75108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Να σου πω, κάτα βάση κάτι όσο πιο κοντά γίνεται στον ήχο του Malmsteen ;)

Εγω γούσταρα/γουστάρω πάρα πολύ τον DSL401 (40W), αλλά θελει modificiation με ανεμιστήρα, διαβάζω,
αλλιώς καίει δάκτυλα (κ' τον εαυτό του τον ίδιο)...

Ακομή, ο TSL602 (60W) είναι ζόρικος,
ΑΛΛΑ φοβάμαι οτι θα φάω πακέτο σπίτι,
αφού δεν μπορώ με τίποτα να τον ανοίξω πολύ
(αν δηλ. υποθέσουμε οτι η κ@υλα βρίσκεται βάζοντας το master vol. στο 7,
ε γω αντε να το βάλω στο 3  ;D :-X


Κάτι λοιπόν κοντά στη σειρά JCM2000, αλλά να ακούγεται καλά με σιγαστήρα...  ;D
malmsteen rocks (an hes usin my amp)
  :D



ΥΓ. Σ'ευχαριστώ για τη προσφορά σου για δοκιμη του Harlequin. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 22:19 από shred »

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Αμα θες κατι πολυ οικονομικο οπως ειπε και ο Ιασωνας το LC15 ειναι πολυ καλη λυση!
Εγω ρε γαμοτο θα ψηνομουν και για κατι τετοιο, αλλα ειναι καπως τσουχτερο
http://www.roccaforteamps.com/Levant_Club_18.htm
για ακου και ενα κλιπακι που εκανε ο Steve Stevens στο στουντιο του
http://www.roccaforteamps.com/sounds/steve_stevens_18w_combo_heavy.mp3

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
A... Roccaforte... Εχω ακουσει πολλα γι αυτους αλλα χωρις να εχω ακουσει τους ιδιους τους ενισχυτες...

Βεβαια μιλαμε για κεφαλες, ενω εγω νομιζα οτι αναφερομαστε σε combo...

Αν ειναι να μεινουμε στο 'κεφαλαιο' κεφαλες, ψηνομαι χοντρα να ακουσω τον High Gain 30. Kανεις αλλος για ενα ταξιδακι στο Μιλανο, τη μονη Ευρωπαϊκη τοποθεσια που εχει στοκ Roccaforte?

Kαι μιας και πιασαμε το θεμα των bootique ενισχυτες που θα βλεπουμε μονο μεσω internet και στις σελιδες περιοδικων, τι λετε για εναν Gerhart Gilmore στo 1/2 Watt? Ιδανικο για οσους μενουν σε πολυκατοικιες με χαρτινους τοιχους και γειτονες με ιδιαιτερα αυξημενη ακοη... ;)

Χμμμ... Ειδικα το κλιπακι με τιτλο Cranked με βαζει σε σκεψεις...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Ωραίος παιδες ο LC (15 ή 30 - μάλλον ο 30).

Πάντως, δεν αποτελεί για μενα πρόβλημα το οικονομικό.
(Είμαι διατεθειμένος να δώσω έως 1200 ευρώ).

Απλά, όπως σας είπα, βασικό είναι να ακούγεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στον ήχο που περιέγραψα,
κ' να μη χρειάζεται να το δυναμώσω πολύ, για να γουστάρω.


Κάποιες άλλες εναλλακτικές μέχρι 40W? (διαθέσιμες στην Ελλάδα, ε?)
(νομίζω πως μέχρι τόσο, θα είμαι κυριλέ απο θέμα "cranking vs γείτονες"!!)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/06, 02:19 από shred »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Δυστηχως για τον ηχο που θες να βγαλεις, δεν υπαρχει επαρκες υποκαταστατο απο μια κεφαλη Marshall 1987 στα 50W.
Κατασκευαζεται ακομα ως μερος της Vintage σειρας της Marshall, υπο τον κωδικο 1987Χ και με τιμη 1400€ (απο Thomann.de).

Δυο αλλοι ενισχυτες που πιθανον να εχει χρησιμοποιησει ο Yngwie ειναι ο Rhino YJM 50 Blackstar Head και ο Cornford Mk50 Head. Ο πρωτος μαλλον δεν κατασκευαζεται πλεον ή τουλαχιστον εγω δεν καταφερα να εντοπισω τον κατασκευαστη μετα απο εκτενεις ερευνες. Ο δευτερος, αν και η εταιρεια δεν συγκαταλεγει τον Yngwie στους endorsers της, ειναι πιθανον να αποτελεσε κομματι του rig του καθ' οτι υπαρχουν κλιπακια στο website της Cornford με τον τιτλο "Hendlicks" και "Βallad" και τον Σουηδο ως δημιουργο τους.

To σημαντικο παντως στο tone του Yngwie ειναι οτι ουτε οι ενισχυτες ουτε οι μαγνητες που χρησιμοποιει ειναι hi-gain. Το ολο μυστικο φαινεται οτι κρυβεται στον συνδυασμο του overdrive πεταλιου και της μεγαλης εντασης στην οποια παιζει.

Τωρα αν θελεις οπωσδηποτε καποιον απο αυτους τους ενισχυτες, τοτε σιγουρα μιλαμε για συνδεση με 1x12" καμπινα και κατα μεγαλη πιθανοτητα την χρηση ενος attenuator.

Αν ομως εισαι ανοικτος σε αλλες λυσεις, με τις ακολουθες παραχωρησεις στο θεμα "πιστοτητας ηχου του Yngwie", τοτε εδω ειμαστε...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
...μήπως θέλεις να φτιάχνει και καφέ; Nα σου φέρνει και κουλουράκι;
Καλό είναι να είμαστε πιο ρεαλιστές σε αυτά που θέλουμε και κατ'επέκταση εξηγούμε στους άλλους.Ειδάλλως να μην παρεξηγούμαστε αν μας πάρουν στο ψιλό  ;)
Για να έχεις τον ήχο του Μalmsteen,χρειάζεσαι ένα Plexi 50w...και τα χέρια του.Κατα προτίμηση και τα 2 στην...τσίτα.
Μιας και αυτό δεν είναι εφικτό (και θέλουμε σώνει και καλά λάμπα) πηγαίνουμε και παίρνουμε το Koch Studiotone 20w με 800 ευρώπουλα:
http://www.guitars.gr/koch_pricelist.htm
Έχει και είσοδο για ακουστικά,και ενσωματωμένο powersoak.Αλλά πάνω απ'ολα είναι καλός ενισχυτής.
......η χαρά του παιδιού.
Αποφεύγουμε οποιαδήποτε λύση του στύλ Laney "LC-κάτι",μιας και δεν είναι ενισχυτής "για metal καταστάσεις",όπως λέει και κάποιος εδω μέσα...  8)
..xώρια ότι  ο LC-30 είναι ΠΟΛΥ δυνατός γισ σπίτι και απέχει παρασάγκας από τον ήχο που ψάχνεις.
Τελικά μήπως δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις;
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
@Arg0: σχετικά με το Rhino: γνωρίζω --> όντως, μαγική εικόνα/endorsement...
50 Watts λες, ε? Μονόδρομος?
Αρα τότε, συγκρατω το
Παράθεση
Αν ομως εισαι ανοικτος σε αλλες λυσεις, με τις ακολουθες παραχωρησεις στο θεμα "πιστοτητας ηχου του Yngwie", τοτε εδω ειμαστε...   ;)

κ μένω για την ώρα με τον avt100 μου (κ' το PodXT)
Αν και δεν είμαι κ' δυσαρεστημένος, έτσι?!! :)
(Που θα πάει πάντως - θα μπορέσω να τη χαρω καποια στιγμή σ'όλο της το μεγαλείο τη καλή μου τη κιθάρα με το DODάκι ;) )


Παράθεση
To σημαντικο παντως στο tone του Yngwie ειναι οτι ουτε οι ενισχυτες ουτε οι μαγνητες που χρησιμοποιει ειναι hi-gain. Το ολο μυστικο φαινεται οτι κρυβεται στον συνδυασμο του overdrive πεταλιου και της μεγαλης εντασης στην οποια παιζει.

I know-I know :)
Quote απο yngwie.org:
Παράθεση
Question from Mike Bodnar: "Why do you use the DOD Overdrive 250 distortion pedal, isn't the natural distortion of your toneful 50 Watt Marshall 1987 Mk II amps with Tesla tubes at your loud volumes good enough? Also, do you leave the DOD Overdrive 250 on all of the time that you are playing? One more question: I heard that you have expressed that your favorite Marshall speakers are the Celestion G12T-75 Watt. Is this true, and if so, why? "

Answer from Yngwie: "Unlike modern amplifiers with built-in overdrive circuits and diodes that clip the signal and create distortion, the vintage Marshalls are pure 100% tube circuitry in its most basic form. The preamps do not create lots of distotion and gain like modern amps. These old amps get their crunch from the power amps instead. Even then the level of distortion created is mild (like a crunchy blues). The DOD Overdrive is not a distortion box, but a voltage booster with only mild signal clipping itself. It boosts the voltage of the guitar signal, which then overdrives the front end of the Marshalls' inputs and creates the classic distortion sound. The DOD is on all the time, but the volume knob on the guitar can be rolled back to clean up the sound somewhat. In my early days, I used 30-watt Celestions, but as far back as the late 80s I started using 300-watt cabinets, which of course contain 4 x 75-watt speakers. The reason..... I don't like speaker cone distortion: too raspy, plus it can't respond as well to fast notes. Since a 50-watt Marshall can actually put out up to 150 peak watts when overloaded with a DOD 250, the 4 x 75-watt speaker cabinets can better and more accurately reproduce the note clarity instead of 25 or 30-watt speakers, which would be loose and flabby all over the place. You have to hear every note or it is mush."

α' και μη ξεχάσω (σχετικά με τους υβριδικούς ;) ):
Πάλι quote απο yngwie.org:
Παράθεση
Question from Pedro Ortega: "Could you tell me what equipment does Yngwie use in his clinics?"

Answer from Yngwie: "Because most clinics are held in stores or small rooms, I use the Fender Roc Pro 1000 amp. It produces a good tone while at low volume-- obviously full Marshalls would be too loud for the more intimate clinic setting."

ήτοι:
Παράθεση
100W tube hybrid amplifier. 100W into 4 ohms, 12" Fender special design speaker, Dual selectable channels each with dedicated and independent tone controls, Mid- Shift select, 12AX7/ECC83 pre-amp tube, Variable FX loop with mix control, Line out, Extension speaker line out, 3 button foot switch (Accutronics Reverb, Channel, Gain), Genuine black Tolex cabinet.

(κ' τελικο solid-state ;) )



Ευχαριστώ για το χρόνο σου, Ιάσονα! ;)

ΥΓ. Όντως, τα (σχετικα) samples της Cornford είναι (γνώριμη!) τρέλλα!!! (K' όχι μόνο απο Yng!)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/06, 08:03 από shred »

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
@RoyBatty: ΑΡΑΞΕ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΣΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ, που "θα μας πάρεις κ' στο ψιλό"  ::) ,
με μισή ανάγνωση ενός ποστ μου...  >:( :-X

Που βρήκες ότι δε-ξέρω-τι-θέλω  ::)
μάλλον όχι: οτι ψάχνω για ενισχυτη-καφετιέρα-υπηρέτρια  ::) ::)
κ' βέβαια την ηλικία μου  ::) ::) ::)
ANTE ΓΕΙΑ...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/06, 07:38 από shred »

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
A... Roccaforte... Εχω ακουσει πολλα γι αυτους αλλα χωρις να εχω ακουσει τους ιδιους τους ενισχυτες...

Βεβαια μιλαμε για κεφαλες, ενω εγω νομιζα οτι αναφερομαστε σε combo...

Αν ειναι να μεινουμε στο 'κεφαλαιο' κεφαλες, ψηνομαι χοντρα να ακουσω τον High Gain 30. Kανεις αλλος για ενα ταξιδακι στο Μιλανο, τη μονη Ευρωπαϊκη τοποθεσια που εχει στοκ Roccaforte?

Kαι μιας και πιασαμε το θεμα των bootique ενισχυτες που θα βλεπουμε μονο μεσω internet και στις σελιδες περιοδικων, τι λετε για εναν Gerhart Gilmore στo 1/2 Watt? Ιδανικο για οσους μενουν σε πολυκατοικιες με χαρτινους τοιχους και γειτονες με ιδιαιτερα αυξημενη ακοη... ;)

Χμμμ... Ειδικα το κλιπακι με τιτλο Cranked με βαζει σε σκεψεις...


Μεσα για Μιλανο!
Ουτε γω τους εχω ακουσει και ψηνομουν χοντρα
Εχω μιλησει με τον τυπο (Doug) αρκετες φορες στο HC, και εχω
ακουσει τα καλιτερα γι αυτον απο τον Peter Diezel.
Jason που μενεις;

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
@RoyBatty: ΑΡΑΞΕ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΣΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ, που "θα μας πάρεις κ' στο ψιλό"  ::) ,
με μισή ανάγνωση ενός ποστ μου...  >:( :-X

Που βρήκες ότι δε-ξέρω-τι-θέλω  ::)
μάλλον όχι: οτι ψάχνω για ενισχυτη-καφετιέρα-υπηρέτρια  ::) ::)
κ' βέβαια την ηλικία μου  ::) ::) ::)
ANTE ΓΕΙΑ...


Καλά παλικάρι μου,μή βαράς,δεν σε είπαμε και καμπούρη  :)
Ψοφάτε για παρεξήγηση εδω μέσα....τζάμπα τα έλεγα σε άλλο thread.

Δέν είναι κακό να μην ξέρεις τι θέλεις.Όλη την έχουν περάσει αυτή τη φάση.
Ούτε σε πήρα στο ψιλό.Το κακό είναι ότι το μετέφρασες σαν να σου είπα "δεν ξέρεις που πάν τα τέσσερα".
Αλλά κάποια πράγματα ΔΕΝ γίνονται,και σε κάποια άλλα είσαι "εκτός" με αυτά που λές.
Kαι επειδή αντίθετα από αυτό που νομίζεις διάβασα παραπάνω από μισό post σου....θέλεις να δείς μερικά από αυτά;
1) "Να σου πω, κάτα βάση κάτι όσο πιο κοντά γίνεται στον ήχο του Malmsteen" ακολουθούμενο από
"Ωραίος παιδες ο LC (15 ή 30 - μάλλον ο 30).".
Ωραίος ώς προς τί; Ξαναλέω ότι ο LC30 είναι blues-rock ενισχυτής και δεν κάνει αυτή τη δουλειά.
2)"Κάποιες άλλες εναλλακτικές μέχρι 40W? (διαθέσιμες στην Ελλάδα, ε?)
(νομίζω πως μέχρι τόσο, θα είμαι κυριλέ απο θέμα "cranking vs γείτονες"!!)"
ΟΧΙ,δεν θα είσαι,είναι too much  :)
Κανένα από τα post μου δεν είναι σκωπτικό εκούσια,αλλά διάβασε και συ παραπάνω από το μισό πριν απαντήσεις  ;)

Παρεπιπτόντως...
σχηματικό δεν βρήκα,αλλά βρήκα αυτό:
http://img3.freeimagehosting.net/image.php?49f6096103.jpg
γράψου σε αυτό το forum http://www.marshallampforum.com/forum/search.php
και ζήτα το,κάποιος το έχει σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/06, 12:32 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Μεσα για Μιλανο!
Ουτε γω τους εχω ακουσει και ψηνομουν χοντρα


Bεβαια, αυτο να γινει οταν υπαρχει το κεφαλαιο. Γιατι προς το παρον ουτε χρηματα να αλλαξουμε χορδες δεν εχουμε...  :-[

Jason που μενεις;


Αθηνα. Οταν κανονισω με τον Αλεξ (τον γνωστο σου, μου και γενικα του forum) την επομενη τακτικη "συνεδριαση" για μπυρες θα του πω να σου κανει ενα τηλεφωνακι...  ;)


Μιας και αυτό δεν είναι εφικτό (και θέλουμε σώνει και καλά λάμπα) πηγαίνουμε και παίρνουμε το Koch Studiotone 20w με 800 ευρώπουλα:
http://www.guitars.gr/koch_pricelist.htm
Έχει και είσοδο για ακουστικά,και ενσωματωμένο powersoak.Αλλά πάνω απ'ολα είναι καλός ενισχυτής.
......η χαρά του παιδιού.


Ενδιαφερουσα προταση που ομολογω οτι δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο.

Αποφεύγουμε οποιαδήποτε λύση του στύλ Laney "LC-κάτι",μιας και δεν είναι ενισχυτής "για metal καταστάσεις",όπως λέει και κάποιος εδω μέσα...  8)
..xώρια ότι  ο LC-30 είναι ΠΟΛΥ δυνατός γισ σπίτι και απέχει παρασάγκας από τον ήχο που ψάχνεις.


Σωστο οτι o LC-30 ειναι πολυ δυνατος για σπιτι, εξου και παντα περιοριζω τις προτασεις μου στο μικρο του αδελφακι. Aν και υπαρχει μελους του forum που τον τρεχει με attenuator και ειναι ιδιαιτερα ευχαριστημενος. Οσο για τον ηχο, οντως απο μονος του ειναι μεχρι classic rock αλλα δεν ξερω τα αποτελεσματα που θα ειχε με ενα overdrive μπροστα του. ;)

Επισης αν και συμφωνω με τις προτασεις σου, πιστευω οτι αν επελεγες αλλες εκφρασεις τοτε θα αποφευγονταν η ολη παρεξηγηση... Φιλικη συμβουλη...  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Επισης αν και συμφωνω με τις προτασεις σου, πιστευω οτι αν επελεγες αλλες εκφρασεις τοτε θα αποφευγονταν η ολη παρεξηγηση... Φιλικη συμβουλη...  ;)

Με συγχωρείς που έχω προσωπικότητα,κάνω φιλότιμες προσπάθειες να την εξαλείψω,αλλά αυτή δε λέει να πεθάνει :P
....αν και παραδέχομαι ότι είμαι λίγο ιδιόρρυθμος ώρες ώρες.
(οκ,μάλλον τις περισσότερες ώρες  8) )
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
@RoyBatty:
πιστευω οτι αν επελεγες αλλες εκφρασεις τοτε θα αποφευγονταν η ολη παρεξηγηση... Φιλικη συμβουλη...  ;)

Εντούτοις, σου οφείλω ένα ευχαριστώ για τα links για τα σχεδια  :)


Κ', o Koch επίσης, που λες, όντως είναι πολύ καλή λύση,
κ' μάλιστα διαβάζω κ' καλύτερα λόγια για την ποιότητα του σε σχέση με τον laney,
όμως, o laney, μπορεί να μην έχει σπουδαία γκάζια,
αλλά υπάρχει η πιθανότητα να παίζει ωραία με το DOD - αυτο δεν μπορώ να το ξέρω.

Κι πάλι όμως, την ίδια στιγμή, όταν λες:
Για να έχεις τον ήχο του Μalmsteen,χρειάζεσαι ένα Plexi 50w...και τα χέρια του.Κατα προτίμηση και τα 2 στην...τσίτα.
Μιας και αυτό δεν είναι εφικτό (και θέλουμε σώνει και καλά λάμπα) πηγαίνουμε και παίρνουμε το Koch Studiotone 20w με 800 ευρώπουλα:
http://www.guitars.gr/koch_pricelist.htm

είναι προφανές πως εννοείς ότι έχω λεφτά για πεταμα...  ::)


ΥΓ. Σορυ, αλλα δε μπορείς να λες κάτι που θες όπως σου'ρχεται (εννοώντας όμως άλλα),
κ' μετά να κατήγορείς τους άλλους ότι έχουν και σηκωμένα τα μανίκια για καυγά  ;)
Έτσι είναι ο γράπτος λόγος, θέλει προσοχή στη διατύπωση
-κι ας μη το ρίχνουμε έτσι ευκολά στη "προσωπικότητα" του καθενός- ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/06, 09:52 από shred »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ

ΥΓ. Σορυ, αλλα δε μπορείς να λες κάτι που θες όπως σου'ρχεται (εννοώντας όμως άλλα),
κ' μετά να κατήγορείς τους άλλους ότι έχουν και σηκωμένα τα μανίκια για καυγά  ;)
Έτσι είναι ο γράπτος λόγος, θέλει προσοχή στη διατύπωση
-κι ας μη το ρίχνουμε έτσι ευκολά στη "προσωπικότητα" του καθενός- ;)

Νομίζω πως σου είπα και στο προηγούμενο post ότι κατάλαβες άλλα αντί άλλων.Το "θέλουμε σώνει και καλά λαμπάτο ενισχυτή" έχει να κάνει με την "λυχνιολαγνεία" πολλών εδω μέσα.Δεν πήγαινε σε σενα προσωπικά.Εκτός και αν τα παίρνεις όλα προσωπικά,οπότε το θέμα ανάγεται σε...ψυχολογικό  ;)
Ο γραπτός λόγος δεν θέλει προσοχή μόνο στη διατύπωσή του,αλλά και στο διάβασμα-κατανόησή του. 
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Το ποστ σου εκείνο πάντως χρειαζόταν απαραιτήτως διερμηνέα! ;)
Τελος πάντων  :)


Το "θέλουμε σώνει και καλά λαμπάτο ενισχυτή" έχει να κάνει με την "λυχνιολαγνεία" πολλών εδω μέσα.
Πλάκα-πλάκα, ειδικά στο Internet, μπορείς να βρείς άπειρους με "tube-fetish"  :o
όμως, οι πιο πολλοί, παίκτικώς είναι... βιρτουόζοι στο αφρικανικό μονόχορδό...  ;D

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
μου φαινεται πως θες να ψαρεψεις αυτους που εχουν λαμπατους ενισχυτες να σου πουν γιατι τους πηραν.γιατι?
1002 λογους θα σου πει(οπως ειδες)ο καθενας.
εγω ας πουμε εχω λαμπατο γιατι (καταρχας δεν παιζω βαρυ και ασηκωτο μεταλ) χρειαζομαι εναν ποιο καθαρο αλλα και ποιοτικο ηχο.
επειδη παιζω leaD και θελω μεγαλυτερο ογκο.
επειδη δουλευουν καλυτερα τα πεταλια μου σε εναν λαμπατο.
γιατι γιατι γιατι......
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος vito

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδες ριξτε μια ματια κ στο legacy της carvin εμενα μου αρεσε αρκετα
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
παιδες ριξτε μια ματια κ στο legacy της carvin εμενα μου αρεσε αρκετα
 ;)

Διαφημηση μου μυριζει... αφηστε τα νεκρα θεματα εκει που ανηκουν¨στον ταφο τους!  :P

Εγω παλι χρησιμοποιω '70ς λαμπατους μεγαθηρια (SoundCity, Orange ktl) γιατι στελνουν πιο πολυ ρευμα και κανει ο κονος του μεγαφωνου μεγαλυτερη διαδρομη και μου αρεσει να παρατηρω αυτο το εφε  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Γεια χαρα και παλι σε ολους! Επιτελους η μαμα πατριδα με ξεφορτωθηκε και ειμαι και παλι ελευθερος να πεσω με τα μουτρα στη μουσικη και στην παρεα σας!!!
 Διαβασα λιγο το θεμα που συζητατε και εχω μια απορια... ισως και ασχετη με το αντικειμενο... Ποιος πραγματικα ο λογος να θελει καποιος σωνει και καλα να παιζει με τον ηχο καποιου αλλου κιθαριστα και να ξοδευει ουκ ολιγα χρηματα γι'αυτο; Περα απο το γεγονος οτι δεν προκειται ποτε καποιος να αντιγραψει απολυτα τον ηχο αυτο (του Malmsteen ας πουμε) για πολλους πολλους λογους (χερια, σεταρισμα κιθαρας, κατασκευη καλωδιων, τυπος-αριθμος-μετατροπες ενισχυτων/καμπινων/μικροφωνων κλπ) εχει καμμια σημασια; Πιο καλα δεν ειναι ο καθενας να ψαχνεται με βαση το αυτι, τα γουστα, τα χρηματα και-βεβαιως- τις αρκετες επιρροες του να φτιαξει εναν προσωπικο ηχο που θα ικανοποιει τον ιδιο και θα κανει και το παιξιμο του καποια στιγμη αναγνωρισιμο? Αλλιως νομιζω πως μπαινει ο καθενας σε ενα τριπακι απο το οποιο θα βγει μαλλον απογοητευμενος και χωρις να υπαρχει λογος!!!
 Σε αυτο το ψαξιμο ενας ανισχυτης modelling πιστευω ειναι κατι παραπανω απο χρησιμος αφου σου δινει τη δυνατοτητα να πειραματιστεις με απειρους συνδιασμους πολλων "καλουδιων" της ηλεκτρικης κιθαρας και εν πασει περιπτωσει αν καποιος καταληξει σε ενα δυο πραγματα που τον εκφραζουν απολυτα, τοτε ας κινηθει προς την αγορα των αυθεντικων ενισχυτων και ηχειων. Οπως και να εχει ομως με εναν ενισχυτη κατηγοριας "δωματιου" τον ηχο του Σουηδου, ουτε απο διπλα!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον το θέμα και θα καταθέσω την -αυστηρά υποκειμενική μου- άποψη. Είναι γεγονός ότι υπάρχει η άποψη ότι οι τρανζίστορ ενισχυτές είναι πιο κατάλληλοι ή τουλάχιστον αρκετοί για metal κυρίως επειδή ο metal ήχος θεωρείται ο αρκετά "τζιτζικιασμένος". Οι καιροί αλλάζουν όμως και οι μεταλλάδες άρχισαν κι αυτοί να "γυαλίζουν" τον ήχο τους! ;D

Για να κάνω μια συγκεκριμένη σύγκριση έχω ακούσει/παίξει τις προσομοιώσεις από τις "ακριβές" πεταλιέρες boss και POD (500-600ε περίπου), περασμένες σε λαμπάτο ενισχυτή (δηλαδή ουσιαστικά είναι προενίσχυση + λαμπάτος τελικός) και ο ήχος ούτε καν συγκρίνεται με τον ήχο που βγαίνει με καρφί σε έναν "φτηνό" λαμπάτο ENGL των 1000 ευρώ (καλά, για πιο ακριβούς δε μιλάμε καν) και σε δυναμικές, και σε σαφήνεια και ποιότητα ήχου. Και φυσικά στον όγκο ο οποίος στις προσομοιώσεις ακούγεται περισσότερο ως μπασσίλα και όχι ως όγκος. Για τρανσιστοράτους ενισχυτές δεν μπορώ να είμαι κάθετος γιατί δεν έχω δοκιμάσει κανέναν "ακριβό" αλλά κάτω των 1000 ευρών... Και φυσικά δεν είναι όλοι οι λαμπάτοι ίδιοι, προσωπικά π.χ. δε μου έχει αρέσει οτιδήποτε έχω παίξει σε Marschall! Όλα αυτά με βάση καθαρά το δικό μου γούστο και όχι ως "γενική αλήθεια"!

Γενικά όταν ακούς μόνο μπορεί να μην καταλάβεις τη διαφορά λάμπας-τρανζίστορ-προσομοίωσης αλλά όταν παίζεις σε λάμπα δεν σου κάνει κλικ κάτι;  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Συμφονωντας σε γενικες γραμμες με τους προλαλησαντες (ειδικα για τα μπασα σε προσομοιωσεις...) να προσθεσω για τον φιλο Βαικινκ, οτι τα πρωτα ρακ προενισχυσης εκαναν προσομοιωσεις μουσικων, οχι ενισχυτων!!! Οποτε δεν εβαζες ηχο π.χ. Βοξ, αλλα διαλεγες π.χ. ηχο Μπραιαν Μει.
Γενικοτερα γι'αυτο γινεται χαμος τελευταια με σιγκνατουρ μοντελα, ο κοσμος δυστυχως δεν θελει κατι αυθεντικο, αλλα να αντιγραφει καποιον αλλο....
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Αν θυμαμαι καλα η Digitech το ειχε πρωτοκανει με το 2120 Artist αλλα μπορει να κανω και λαθος.. Μου φαινεται γενικα λιγο "ανωριμο" να θες σωνει και καλα να παιξεις σαν τον "ταδε" κιθαριστα ειτε σε θεμα τεχνικης ειτε σε θεμα ηχου. Ο κοσμος εχει ηδη ευτον τον κιθαριστα... δε χρειαζεται δευτερο! Αλλα παλι αυτα ειναι και λιγο θεμα ηλικιας. Κι εγω στα 15 ηθελα να ακουγομαι σαν τον Kirk Hammet..  Ευτυχως καταλαβα νωρις πως αυτο ουτε μπορει να γινει αλλα ουτε εχει και κανενα νοημα. Thanks Ηλια.. με βοηθησες να ανοιξω τα ματακια μου τοτε!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καλός πολίτης Vaiking,

Ήθελα να προσθέσω τη γνώμη μου στο σχόλιο που έκανες για τις αντιγραφές των ήχων διάσημων κιθαριστών.. Η αλήθεια είναι ότι ο καθένας μας θα ήθελε τον signature ήχο του αλλά επί των πραγμάτων αυτό είναι πρακτικά δύσκολο έως αδύνατο.. Για να "αναπτύξουν" τον ήχος τους οι γνωστοί μας κιθαρίστες πέρασαν από πολλά rigs, διότι είχαν την δυνατότητα να το κάνουν.. Άκουσαν πολλές κιθάρες και racks στο studio και έτσι κατέληξαν στον ήχο που ήθελαν.. Επιπροσθέτως με το να ασχολούνται 10+ ώρες την ημέρα με θέματα ήχου (αυτή ήταν η δουλειά τους άλλωστε) απέκτησαν γνώσεις και έμαθαν "μυστικά" που εμείς ίσως να μην μάθουμε ποτέ.. Δεν νομίζώ ότι για τους περισσότερους από εμάς κάτι τέτοιο είναι εφικτό.. Οπότε μοιραία αναζητάμε αυτό που μας αρέσει ηχητικά και όχι κάτι καινούργιο.. Τώρα αμα τύχει και είμαστε τυχεροί και φτιάξουμε ένα όμορφο και παράλληλα μοναδικό ήχο τότε "έχει καλώς".. Αν και όταν στάθηκα για μια φορά τυχερός και έφτιαξα ένα ενδιαφέρον ήχο στον ενισχυτή του studio που πήγαινα, αποδείχτηκε αντικειμενικά ότι δεν ήταν..

Επίσης στα Οικονομικά υπάρχει μια αρχή (της φθίνουσας οριακής χρησιμότητας) που παρά το "ψαρωτικό" της όνομα δηλώνει ότι όλα τα πράγματα έχουν ένα βαθμό απόλαυσης που όμως κάποτε φθίνει, μειώνεται.. Δεν υπάρχει περίπτωση όταν καταναλώνουμε ένα προϊόν να συνεχίσουμε να το απολαμβάνουμε με τον ίδιο βαθμό επ' άπειρον.. Έτσι και ο ήχος.. Μπορεί να φτιάξουμε τον δικό μας ήχο αλλά σίγουρα κάποτε θα τον βαρεθούμε οπότε το "κοπιάρισμα" διάσημων ήχων ίσως αποτελεί μια διέξοδο... 

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Σε ευχαριστω πολυ για την ευχη σου faser. Σε καποιο βαθμο εχεις καποιο δικιο οσον αφορα στον ηχο των "μεγαλων του γενους κιθαριστων"! Ομως απο τη στιγμη που σημερα η τεχνολογια σου δινει πολλες δυνατοτητες με λιγα σχετικα χρηματα (λεγε με Line 6..) δεν υπαρχει λογος να μην πειραματιστεις με πολλα και διαφορετικα rigs και οταν αρχισει να επιδρα πανω σου αυτος ο ορος με το πολυ ωραιο ονομα  :) δοκιμαζεις κατι καινουριο χωρις να πετας το παλιο. Και παλι το αυτι και η ψυχη σου ειναι ο καλυτερος οδηγος. Σιγα σιγα ερχονται οι γνωσεις και η πειρα. Αυτο παντως που ειπες περι μιας "διεξοδου" sorry που θα το πω αλλα μου ακουστηκε ολιγον... μιζερο (αν και μπορει να μην το εννοουσες ετσι) . Λιγο σαν ταινια του Ξανθοπουλου!! Πλακιτσα κανω.. μην παρεξηγηθεις ;) Α! Για να εισαι οσο γινεται πιο σιγουρος με τον ηχο σου ειδικα οταν προκειται να τον μεταφερεις εξω απο το δωματιο σου η το χωρο της προβας σου,καλο ειναι να φτιαχνεις τις ρυθμισεις σου με χρηση ακουστικων ωστε να εχεις την πιο πιστη εικονα αυτου που εφτιαξες. Μετα, κανεις τις απαραιτητες ρυθμισουλες αναλογα με το που πας να παιξεις.
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
77 Απαντήσεις
20536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 23:22
από foulis
40 Απαντήσεις
11707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura