Ψηφοφορία

έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση

ναι
οχι
Ναι μόνο σε ενήλικους
Ναι μόνο σε ανήλικους
οχι μόνο σε ενήλικους
οχι μόνο σε ανήλικους

Αποστολέας Θέμα: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 76209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

delfinaki

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #150 στις: 06/06/06, 17:00 »
Να επισημάνουμε μόνο, ότι κάποιες φορές (αν όχι αρκετές) τα μέτρα αντισύλληψης δεν είναι ασφαλή και φυσικά δεν έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (αυτό της απόλυτης ασφάλειας). Γνώση για την αντισύλληψη υπάρχει, το θέμα είναι τι γίνεται όταν προσέχεις και δεν προσέχουν αυτά......
Για να πω κ την γνώμη μου στο θέμα, είμαι κατά των εκτρώσεων, όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Σοβαροί λόγοι για μένα, είναι όταν ξέρεις ότι το παιδί σου θα γεννηθεί με 1002 προβλήματα που θα κάνουν τη ζωή του κόλαση, το ηλιακιακό (14 ή 16 χρόνων με παιδί, αφού είσαι ήδη παιδί).
Να αναλογιστούμε και τους ανθρώπους που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδί....

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #151 στις: 06/06/06, 17:37 »
Και μια ερώτηση απο εμένα...
Αν 3 μήνες πριν τη γέννηση γινόταν διάγνωση απο το γιατρό και μαθαίνατε πως το μωρό θα γεννηθεί με
κάποια ασθένεια (πχ σύνδρομο ντάουν ή οτιδήποτε άλλο) τί θα κάνατε?

άν δεν ενδιαφερεσαι για το στιγμα που σου αφηνουν οι φυσιολογικοι επειδη εχεις ενα καθυστερημενο παιδι και αν εισαι πεπεισμενος οτι θα το αγαπας εξισου με ενα φυσιολογικό νομιζω πως δε θα υπηρχε διλημμα...φυσικά και ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αλλά νομιζω οτι η διαφορετικοτητα δε το κανει λιγοτερο παιδι....λιγοτερο ζωντανο ανθρωπο.
Αν δεν τα ξεχωριζαμε απο τα φυσιολογικά παιδια και τα εντασσαμε στο ιδιο σχολικο περιβαλλον , στα ιδια κεντρα ψυχαγωγιας με τα υπολοιπα παιδια δε θα ηταν πολυ καλυτερα?Απομακρυνοντας τα απο τα φυσιολογικά παιδια αυτοματως τα στιγματιζουμε με τον ορο καθυστερημενα κι αυτος ειναι ο ορος που σε κανει να μη θες να εχεις ενα τετοιο παιδι...
Κάνεις οτι σου λεει το ενστικτο σου σε αυτη τη περιπτωση....
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #152 στις: 06/06/06, 17:43 »
Το ότι υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωρείται στην υπόλοιπή του ζωή
σου λέει κάτι?
Και δεν εννοώ μόνο το θέμα της κοινωνικής αντιμετώπισης, αυτό είναι το λιγότερο και εγώ προσωπικά θα τόγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι...
Εννοώ οτιδήποτε θα αφορά στην υγεία του.. ::)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος ΕιρήνηΑΙ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The answer my friend is blowin in the wind...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #153 στις: 06/06/06, 17:59 »
Εγώ θεωρώ οτι το προφυλακτικό είναι η καταλληλότερη μέθοδος αντισύλληψης. Πάντως, για τα ζευγάρια που προτιμούν άλλους τρόπους αντισύλληψης, πρέπει να ξέρετε οτι μπορεί τα αντισυλληπτικά να προστατεύουν από κάποια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αλλά όχι και από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Αντίθετα το προφυλακτικό μας προστατεύει και από αυτά...
Θα σβήσω το φως κι όσα δε σου 'χω χαρίσει
σ'ένα χάδι θα σου τα δώσω
κι ύστερα πάλι θα σε προδώσω
μες του μυαλού μου το μαύρο βυθό...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #154 στις: 06/06/06, 18:11 »
Το ότι υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωρείται στην υπόλοιπή του ζωή
σου λέει κάτι?


Οπως και ενας υγιης ανθρωπος ο οποιος στη διαρκεια της ζωης του παθαινει κατι...ειτε απο ασθενεια ειτε απο ατυχημα.
Ειπαμε πραττει ο καθενας αναλογα...οτι του λεει η λογική του.
Και μη μπεις στη διαδικασια να με ρωτησεις αν θα κρατουσα ή οχι ενα τετοιο παιδι ουτε θα μπω στη διαδικασια να πεισω τον οποιοδηποτε να κρατησει ενα τετοιο παιδι . Ειναι πολυ λεπτες οι γραμμες....
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #155 στις: 08/06/06, 14:53 »
κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία και  οι γονείς να κάθονται να συζητήσουν με τα παιδιά τους για προφυλακτικά,αντισυλληπτικά, εκτρώσεις,εγκυμοσύνες  κλπ κλπ, από κει και πέρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερη ανάλυση το θέμα...
όλα είναι θέμα διαπαιδαγώγησης.
τώρα όσον αφορά το θέμα του βιασμού είναι αυτό που λέμε "να μη σου τύχει"...συνεχίζοντας έχω διαβάσει πως σε τέτοιες περιπτώσεις  τα θύματα δεν καταφεύγουν πλέον στην έκτρωση,αλλά σε άλλα επιστημονικά επιτεύγματα(βλέπε το χάπι της επόμενης ημέρας)!









τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #156 στις: 08/06/06, 15:04 »
το χάπι της επόμενης ημέρας
Μα αν είχε συλλάβει, αυτό το μιας ημέρας γονιμοποιημένο ωάριο ήταν ένας μελλοντικός άνθρωπος... φόνος! ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #157 στις: 08/06/06, 19:44 »
Μα αν είχε συλλάβει, αυτό το μιας ημέρας γονιμοποιημένο ωάριο ήταν ένας μελλοντικός άνθρωπος... φόνος!

μη μπερδευεις τον κατακρεουργισμο του ήδη ανεπτυχθέντος οργανισμού , με την προληψη κατά μιας  πιθανης εγκυμοσυνης...
αλλο το ενα αλλο το άλλο.... :) καθως και την περιπτωση μιας εγκυμοσυνης που προηλθε με την συναινεση σου με αυτήν που προκληθηκε με βία... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/06, 19:49 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #158 στις: 08/06/06, 21:06 »
μη μπερδευεις τον κατακρεουργισμο του ήδη ανεπτυχθέντος οργανισμού , με την προληψη κατά μιας  πιθανης εγκυμοσυνης...
Το χάπι της επόμενης μέρας, το οποίο μπορεί να επιδράσει ακόμα και μια εβδομάδα μετά το... συμβάν, δεν είναι πρόληψη, αλλά διακοπή κύησης. Συμφωνώ με τον διαχωρισμό μεταξύ ανεπτυγμένου/μη ανεπτυγμένου οργανισμού. Το έμβρυο στις πρώτες εβδομάδες του δεν είναι ανεπτυγμένος οργανισμός - συνεπώς δεν βλέπω προς τί η αγανάκτηση για τις αμβλώσεις κατά αυτήν την περίοδο (δεν μιλάω προσωπικά για εσένα, porky).
Παράθεση
καθως και την περιπτωση μιας εγκυμοσυνης που προηλθε με την συναινεση σου με αυτήν που προκληθηκε με βία... :)
Χμμ... εγώ πάλι συμφωνώ, και θα προσέθετα ότι άλλο πράγμα η εγκυμοσύνη που προήλθε με τη συναίνεσή σου και άλλο αυτή που προήλθε από ατύχημα... παρ'όλα αυτά, σύμφωνα με κάποιους εδώ δεν έχεις το δικαίωμα να στερήσεις την πιθανότητα ζωής από το γονιμοποιημένο ωάριο no matter what... βιασμός ή όχι, το αποτέλεσμα είναι ότι στερείς την πιθανότητα ζωής από το γονιμοποιημένο ωάριο. Άρα γιατί αυτό είναι καλό και άγιο, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση φωνάζουμε "φόνος" και φρίττουμε για την εγκληματικότητα της πράξης? (Και πάλι, δεν μιλάω για εσένα porky... μην παρεξηγηθώ).
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #159 στις: 08/06/06, 22:20 »
@Vagabond
Καταρχάς προτείνω να χαμηλώσεις τους τόνους και να μην αναφέρεσαι στη λέξη "δολοφονία". Κανείς δεν είπε οτι είναι δολοφονία η έκτρωση. Τότε οι μισές ελληνίδες θα 'πρεπε να 'ναι Κορυδαλλό. Απλά, για μένα, η γυναίκα στερεί τη δυνατότητα στο έμβρυο να ζήσει. Επίσης εδώ δεν μιλάμε για ένα άτομο, οπότε μη το βλέπουμε προσωπικά, αλλά γενικά σαν φαινόμενο. Το φαινόμενο της έκτρωσης συζητάμε που έχει πάρει ανησυχιτικές διαστάσεις.
Η διαφορά μεταξύ της έκτρωσης και της λήψης χαπιού είναι οτι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει "κάτι" που θα "ρίξει" η γυναίκα (το ξέρει ήδη οτι υπάρχει), ενώ στην δεύτερη παίρνει την προφύλαξη της ούτως ώστε να μην δημιουργηθεί αυτό το "κάτι". Συνεπώς δεν είναι το ίδιο πράγμα. Παρότι είμαι αντίθετος και στο χάπι, όσον αφορά τις παρενέργειες που θα έχει στον οργανισμό της γυναίκας...
Γενικά είμαι αντίθετος σε ό,τι αντιβαίνει στη φύση.
Τέλος, θέτεις ένα ερώτημα. Τι θα γίνει με τα έμβρυα που είναι αποτέλεσμα βιασμού. Ειλικρινά, είναι πολύ δύσκολο ερώτημα. Αλλά εγώ δεν θα ασχοληθώ πολύ μ' αυτό, γιατί από τις 250.000 εκτρώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στο Ελλάντα, αμφιβάλλω αν η παραπάνω περίπτωση πιάνει 4-ψήφιο νούμερο. Θα ασχοληθώ με την πλειοψηφία των περιπτώσεων, που έχουν σχέση με αδυναμία της γυναίκας να γίνει μητέρα για λόγους οικονομικούς, ηλικίας, αμωριμότητας κλπ.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #160 στις: 09/06/06, 09:06 »
μη μπερδευεις τον κατακρεουργισμο του ήδη ανεπτυχθέντος οργανισμού , με την προληψη κατά μιας πιθανης εγκυμοσυνης...
Το χάπι της επόμενης μέρας, το οποίο μπορεί να επιδράσει ακόμα και μια εβδομάδα μετά το... συμβάν, δεν είναι πρόληψη, αλλά διακοπή κύησης.

Καλή μου Ποπη για προληψη μιλαμε σε αυτη τη περιπτωση ....εκτος κι αν ειναι σιγουρη η γυναικα οτι τη συγκεκριμενη μερα ηταν μερα ωορηξιας της οποτε σιγουρα το παιρνει για να κανει διακοπή κυησης.

Παράθεση
Συμφωνώ με τον διαχωρισμό μεταξύ ανεπτυγμένου/μη ανεπτυγμένου οργανισμού. Το έμβρυο στις πρώτες εβδομάδες του δεν είναι ανεπτυγμένος οργανισμός - συνεπώς δεν βλέπω προς τί η αγανάκτηση για τις αμβλώσεις κατά αυτήν την περίοδο (δεν μιλάω προσωπικά για εσένα, porky).

Θα συμφωνησω πως αντιδρασεις του στυλ φονος ναι ειναι υπερβολικές , και ξεφευγουν κατά πολύ απο τα όρια της λογικης .Δε μπορω να δεχτώ όμως πως νοημων γυναικα που καθε τρεις και λιγο κανει αμβλωση δε βαζει το μυαλο της στη διαδικασια να σκεφτει οτι αυτο που κανει εχει επιπτωσεις στην υγεια της. Το να σου τυχει μια φορα αντε να το καταλαβω μα να κανεις 2-3 αμβλωσεις (που υπαρχουν πολυ χειροτερα...17 αμβλωσεις εχει κανει η μητέρα μου 2-3 πριν απο μενα παλι καλά που γλιτωσα δηλαδή ειμαι τυχερη... ) ειναι εγκλημα.Οχι ως προς το βρεφος αλλα προς την ψυχικη και σωματική σου υγεια.

Παράθεση
καθως και την περιπτωση μιας εγκυμοσυνης που προηλθε με την συναινεση σου με αυτήν που προκληθηκε με βία... :)
Χμμ... εγώ πάλι συμφωνώ, και θα προσέθετα ότι άλλο πράγμα η εγκυμοσύνη που προήλθε με τη συναίνεσή σου και άλλο αυτή που προήλθε από ατύχημα... παρ'όλα αυτά, σύμφωνα με κάποιους εδώ δεν έχεις το δικαίωμα να στερήσεις την πιθανότητα ζωής από το γονιμοποιημένο ωάριο no matter what... βιασμός ή όχι, το αποτέλεσμα είναι ότι στερείς την πιθανότητα ζωής από το γονιμοποιημένο ωάριο. Άρα γιατί αυτό είναι καλό και άγιο, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση φωνάζουμε "φόνος" και φρίττουμε για την εγκληματικότητα της πράξης? (Και πάλι, δεν μιλάω για εσένα porky... μην παρεξηγηθώ).

Εδω τι να σου πω.. :-\...παντως το συγκεκριμενο θεμα οταν ανοιχθηκε δε συμπεριελαμβανε όλες τις πιθανες αιτιες που οδηγουν μια γυναικα στο να κανει εκτρωση αλλά την περιπτωση που μια γυναικα μενει εγκυος (και μαλλον προκειται για νεαρά που απο ατυχημα μενει εγκυος) αλλά δε θελει το παιδι γενικώς και αοριστως...Οποτε μαλλον οι τοποθετησεις εγιναν βασει αυτού και όχι περιλαμβανομένων όλων των συνθηκων κατω απο τις οποιες οδηγείται μια γυναικα στο να κανει εκτρωση.Ετσι ξεφυγαμε όλοι.Γιατι εγω υποστηριζω πως ειναι εγκλημα  όταν κανεις αμβλώσεις επειδη εισαι ανημερωτη στο τι σημαινει αντισυλληψη αλλά δεν το υποστηριζω οταν κανεις αμβλωση επειδη προηλθε απο βιασμο λ.χ.
 
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #161 στις: 09/06/06, 09:30 »
το χάπι της επόμενης ημέρας
Μα αν είχε συλλάβει, αυτό το μιας ημέρας γονιμοποιημένο ωάριο ήταν ένας μελλοντικός άνθρωπος... φόνος! ::)

Η Επείγουσα Αντισύλληψη είναι ένας ασφαλής και αποτελεσματικός τρόπος για να αποφύγει μια γυναίκα μια πιθανή ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, μετά από μια σεξουαλική επαφή στην οποία δεν λήφθηκαν ή απέτυχαν τα μέσα αντισύλληψης. Η μέθοδος αυτή είναι επίσης γνωστή και ως «χάπι της επόμενης μέρας».

Η αγωγή της Επείγουσας Αντισύλληψης (το χάπι της επόμενης ημέρας) για να έχει μέγιστη αποτελεσματικότητα, απαιτεί τη λήψη των δύο δισκίων, που περιέχονται στη συσκευασία, ταυτόχρονα εντός 12 ωρών μετά από σεξουαλική επαφή, κατά την οποία δεν λήφθηκαν ή απέτυχαν τα μέτρα προφύλαξης / αντισύλληψης.

Μπορεί να ληφθεί έως και 3 ημέρες (72 ώρες) μετά από τη σεξουαλική επαφή, όμως η αποτελεσματικότητα του μειώνεται με την πάροδο του χρόνου. Πιο συγκεκριμένα εάν ληφθεί:

 Μεταξύ 12-24 ωρών μετά την σεξουαλική επαφή, η αποτελεσματικότητά του φθάνει το 95%.

 Μεταξύ 24-48 ωρών μετά την σεξουαλική επαφή, η αποτελεσματικότητά του φθάνει το 85%.

 Μεταξύ 48-72 ωρών μετά την σεξουαλική επαφή, η αποτελεσματικότητά του μειώνεται στο 58%.

Η χρήση της Επείγουσας Αντισύλληψης (το χάπι της επόμενης μέρας) συνιστάται αν τις τελευταίες 72 ώρες έγινε σεξουαλική επαφή, κατά την οποία δεν λήφθηκαν ή απέτυχαν τα μέτρα προφύλαξης / αντισύλληψης ή σε περίπτωση βιασμού.

Κάθε αντισυλληπτική μέθοδος είναι δυνατόν να αποτύχει ή να µην χρησιμοποιηθεί σωστά, όπως για παράδειγμα:

 Προφυλακτικό που γλίστρησε, έσπασε ή αφαιρέθηκε µε λάθος τρόπο.

 Παράληψη δόσης αντισυλληπτικών δισκίων.

 Διάφραγμα που μετακινήθηκε.

 Αποτυχία μεθόδου διακεκομμένης συνουσίας.

 Βιασμός.

 Οποιοδήποτε απρόβλεπτο γεγονός.

Το χάπι της επόμενης ημέρας είναι το μοναδικό μέσον για να προλάβει κάποια γυναίκα μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη μετά τη σεξουαλική επαφή, ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.

Το χάπι της επόμενης ημέρας δεν ανήκει στις συνήθεις μεθόδους αντισύλληψης (προφυλακτικό, αντισυλληπτικά χάπια, διάφραγμα, σπιράλ, κ.ο.κ.) και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ.
 
 :)

μαρφ...

« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/06, 09:38 από marfy »
τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #162 στις: 26/07/06, 23:01 »
Πολύ προσωπικό θέμα για τον καθένα αυτό.Πάντως μην ανησυχείς και τόσο αν συναίβει κάποιο ατύχημα,δεν τρέχει τίποτα :)
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #163 στις: 27/07/06, 00:23 »
Εγώ πάντως όσο είχα σχέση (1,5 χρόνο) κάναμε έρωτα χωρίς καμία μέθοδο αντισύλληψης (και για να μην με πείτε ελαφρόμυαλο και ανεύθυνο, κυριως εκείνη με πίεζε, γιατί το θεωρούσε πιο απολαυστικό) προσέχοντας κατά την εκσπερμάτιση! Με βασική τη προϋπόθεση ότι ο άντρας εκσπερματώνει "έξω", ξέρει κανείς πιθανότητες εγκυμοσύνης (απο προ-σπερματικά υγρά λόγου χάρη);. Εμείς πάντως -ευτυχώς- κανένα πρόβλημα....
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #164 στις: 12/11/06, 22:31 »
Το χάπι της επομένης δεν μπορεί να διακόψει την κύηση...!!
Δεν προκαλεί αποβολή.. Αν είναι μέρα ωορηξίας και οι συνθήκες κατάλληλες και το ωάριο γονιμοποιηθεί, τότε το χάπι δεν έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα..
Αυτό που κάνει είναι να αποτρέψει την εγκυμοσύνη, ΠΡΙΝ αρχίσει. Επισπεύδει την διαδικασία της εμμήνου ρύσεως, ώστε το ωάριο να μην γονιμοποιηθεί (γιατί, ως γνωστόν, τα σπερματοζωάρια ζουν 3 ή και παραπάνω μέρες μέσα στο γυναικείο σώμα).
Καταστά δηλαδή το περιβάλλον άγονο.
Αν, ξαναλέω, η σύλληψη έχει συντελεστεί, τότε το χάπι δεν έχει αποτέλεσμα.
(Γαι Το χάπι της επομένης αυτό, γιατί νομίζω κυκλοφορούν και άλλα σκευάσματα, ικανά να προκαλέσουν αποβολή).
Τώρα... για την άμβλωση...
Αν η κοιλιά της γυναίκας ήταν διάφανη και μπορούσαμε να δούμε μέσα της το έμβρυο,
τότε νομίζω δεν θα το συζητούσαμε καν το θέμα.....
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Air

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #165 στις: 28/11/06, 19:07 »
Οι πιθανότητες πιθανούς εγκυμοσύνης χωρις χρήση προφυλαξεων απο τα προυγρα είναι γύρω στο 13,3%.Αν και μικρο ποσοστο δεν πρεπει να αγνοείται.Προσοχη

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #166 στις: 19/11/07, 15:09 »
Έκτρωση ένα θέμα που με έχει στοιχειώσει απ` όταν είδα το παρακάτω βίντεο .
 :'( :'( :'(
1 Έχουμε το δικαίωμα να αφαιρέσουμε μια ζωή;
2 και αν όχι τι μπορούμε να κάνουμε ?
3 σε πια περίπτωση θα δεχόσασταν την έκτρωση ;
4 Θα έπρεπε να γίνονται εκτρώσεις σε ανηλίκους ;


Προσοχή είναι πολύ σκληρό βίντεο
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/07, 15:16 από x-versous »
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #167 στις: 19/11/07, 15:36 »
κατηγορηματικα ναι.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #168 στις: 19/11/07, 15:52 »
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα, τα έχω συγχωνεύσει!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #169 στις: 19/11/07, 22:19 »
 Δεν εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες απαντησεις (ειναι και παρα πολλες) αλλα θα καταθεσω τη δικη μου αποψη... Η ανεπυθυμητη εγκυμοσυνη πρεπει να προλαμβανεται με σωστη αντισυλληψη και οχι με τετοια μεσα κατοπιν.."εορτης"!  Και σε αυτο η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση παιζει πολυ πολυ σημαντικο ρολο ειδικα στις πιο νεαρες ηλικιες. Αλλα και στις μεγαλυτερες.. δεν ειναι λιγοι εκεινοι οι ανδρες που εχουν "τσακωθει" με το προφυλακτικο και περηφανευονται πως μπορουν να "κρατιωνται" (αλλη πατατα και τουτη) με τα γνωστα αποτελεσματα..
 Αν λοιπον ο κοσμος ειχε σχετικη παιδεια σε θεματα αντισυλληψης μονο σε 2 περιπτωσεις θα δικαιολογουσα την εκτρωση.. Σε περιπτωση βιασμου και σε περιπτωση εμβρυου που θα εμφανισει σοβαρα προβληματα.. και στις 2 περιπτωσεις αυτο πρεπει να γινει ΑΜΕΣΑ! Το αποκλειω οταν το εμβρυο εχει ηδη εξελιχθει και αποκτησει αντιληψη. Oταν ομως το εμβρυο ειναι μολις λιγα κυτταρα, οχι, δεν το θεωρω και ιδιαιτερα ζωντανο με τα δικαιωματα του ζωντανου αργανισμου. Μου φαινεται ελαφρα υποκριτικο, ιδιαιτερα τη στιγμη που το καλοκαιρι ολοι μας σκοτωνουμε απειρες μυιγες και κουνουπακια επειδη απλα μας ενοχλουν... και ας ειναι πολυ πιο εξελιγμενοι οργανισμοι απο μερικα ενωμενα κυτταρα στην κοιλια μιας γυναικας.. Θα πρεπει να κοιταζουμε και το δικαιωμα της μητερας να μη φερει στον κοσμο τον καρπο του βιασμου της η ενα παιδι που θα εχει τοσα προβληματα ωστε να μη χαρει ποτε τη ζωη οπως ολα τα αλλα παιδια και να δημιουργει-αθελα του- δυσκολες καταστασεις στην οικογενεια του εφ' ορου ζωης. Μοσο σε αυτες τις 2 περιπτωσεις δικαιολογω την εκτρωση και οσο πιο νωρις γινεται..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #170 στις: 19/11/07, 23:13 »
κατηγορηματικα ναι.
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος τι σε κάνει να πιστεύεις τόσο έντονα αυτό το ναι ???
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #171 στις: 20/11/07, 02:32 »
 Και μιας και το forum ειναι μουσικο... αν δεν κανω λαθος ο μεγας Bruce Dickinson αποτελει μια αποτυχημενη προσπαθεια διακοπης κυησης της μητερας του!! Σιγουρα η γυναικα θα ειχε καποιους λογους που δεν ηθελε να κρατησει τον αγεννητο ακομα Bruce. Αλλα... ποσο μεγαλη απωλεια για τη μουσικη παγκοσμιως θα ηταν αν τα ειχε καταφερει!!! Οπως ειπα και πριν.. μονο σε 2 περιπτωσεις δεχομαι τη διακοπη της κυησης. Ολες οι αλλες απλα δειχνουν ανωριμοτητα και ελλειψη παιδειας πραγματα τα οποια δε χρειαζεται να τα πληρωσει ενας αγεννητος οργανισμος που μπορει και να ειναι φτιαγμενος και για μεγαλα πραγματα... σωστα Bruce;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #172 στις: 20/11/07, 04:58 »
Όλα είναι απλώς μία απόφαση. Η οποία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Έαν σε πετάξουνε στη θάλασσα, χωρίς να ξέρεις να κολυμπάς.

α) Περίπτωση πνίγεσαι
β) Περίπτωση κολυμπάς

Έαν σε πετάξουνε στη θάλλασα και ξέρεις να κολυμπάς.

α) Περίπτωση κολυμπάς
β) Περίπτωση πνίγεσαι

Εάν έπρεπε με την έκτρωση να φύγουνε όχι μία ΥΓΙΗ ζωή, αλλά και οι 2 υπεύθυνοι, ως απόξεση από την ίδια τη ζωή τα πράματα θα ήταν διαφορετικά.

Προσέχουμε ΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ βάζουμε το πουλάκι μας και ανοιγούμε τα ποδαράκια μας.

Η δε Τεχνολογία έχει φτάσει και σε τρομερό στάδιο ιατρικών εξετάσεων των 2 συντρόφων για να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο, ώστε να πρέπει να το ρίξουμε.

Έλα μωρέ πρέπει να τα κάνουμε όλα αυτά για ΕΝΑ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ? ? ? ?

πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα για το τιποτΑ!

ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ! ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ! Πέραν ενός ελάχιστου ποσοστού, που δεν πήγαινε κάτι καλά ΙΑΤΡΙΚΩΣ με τον έμβρυο..........

ΣΑΣ ΕΡΩΤΩ..................

ΕΑΝ Η ΣΥΝΟΥΣΙΑ, σήμαινε 100% γέννηση ενός παιδιού...........ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ θα βάζατε το κλειδί στην κλειδαρότρυπα ? ? ? ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΤΟ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ  ? ? ?

Οπως δεν σας αρέσει να σας σκοτώνουν τη ΣΥΝΟΥΣΙΑ.........φροντίστε και εσείς να μην σκοτώνετε την ΓΕΝΝΗΣΗ.

Εγώ είμαι αντίθετος στην έκτρωση.

Δεν κατηγορώ όσους την κάνανε. Άλλα όσους την κάνανε και το υποστηρίζουνε ως σωστό και λογικό.

Λάθοι γίνονται, αλλά όχι συνέχεια τα ίδια, γιατί τότε είναι μαλ***α εγκεφάλου, όχι λάθος.

Όσο για την αφρική..........με τα υποσιτισμένα παιδάκια.........και τα λοιπά και τα λοιπά, την ζωή φίλε μου, την διαφυλλάτεις και την προάγεις εξελίσσοντας τη και όχι ΣΤΕΙΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗ. Αλλίως και εγώ ενώ ανήκω σε μια μεσαία τάξη, θα προτιμούσα να μην κάνω παιδί με όλα αυτά που συμβαίνουνε τριγύρω μου! Στο παιδί μου θα βασιστώ να γίνει ομορφότερη η ζωή στο μέλλον! Και η ίδια η ζωή στα παιδιά μας στηρίζεται! Και όσο υγιές και αν είναι μάγκα και όσο πλούσιο και όσο έξυπνο και όλα τα καλά του κόσμου.......δεν ξέρω αύριο τι μου ξημερώνει και τι του ξημερώνει. Προτιμώ να το φέρω στο κόσμο, με την ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά. Έαν δεν στηριζόμουνα σε αυτή την ελπίδα, δεν θα έκανα ποτέ παιδί. Στην αφρική οι ανθρωποι χρειάζονται, νερο, φαγιτό αγάπη, μόρφωση και όλα αυτά που θα τους κάνουνε να νιώσουνε άνθρωποι. Οχι έκτρωση ούτε στείρωση.
Με ανάλογο μάτι θα κοιτάνε εμάς τους φτωχούς οι Σουπερ πλούσιοι! Το ότι δεν έχουμε τα αγαθά, τις ανέσεις και τη σιγουριά κάποιων άλλων δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε να αναπαραγόμαστε.

Όσο για τα ζωάκια που μιλήσατε με διάφορους τρόπους! μάλλον πρέπει να πάρουμε μαθήματα, για το πως προσπαθούνε να διατηρήσουνε το είδος τους!μέσα σε μια ζούγκλα.



Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #173 στις: 20/11/07, 10:21 »
Αλλο ενα κατηγορηματικο ναι κι απο μενα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #174 στις: 20/11/07, 10:53 »
Αλλο ενα κατηγορηματικο ναι κι απο μενα...


Κι ενα απο μενα...δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο ατομο, που ξερει οτι το παιδακι του θα γεννηθει υγιες, σε ενα σωστο περιβαλλον, και οτι θα μπορει να το μεγαλωσει, και υπο αυτες τις προυποθεσεις θα αποφασιζε να κανει εκτρωση... Και ειναι ευκολο για μενα η για οποιονδηποτε αλλο που μιλαει εκ του ασφαλους να λεει οτι η εκτρωση ειναι φονος και λοιπα κηρυγματα...αλλα δεν ειναι τοσο απλα ολα...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
132 Απαντήσεις
35043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous