Αποστολέας Θέμα: Μικρε μου εαυτε  (Αναγνώστηκε 2443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Μικρε μου εαυτε
« στις: 09/09/09, 00:56 »
Ειμαι δεμενος σε μια πλαστικη καρεκλα
φιμωμενος και νηστικος σε ενα βρωμικο υπογειο
γεματο προγραμματα τηλεοπτικα
ανθρωπινα μελη
και παγανιστικες , μυστηριωδεις γραφες
που μιλουν τον χαμο μου.

Και ομως μπορω

να διαλυσω τα κοκκαλα
αυτου του γερικου σκιαχτρου
που πριονιζει τις σκεψεις μου
και με μια μου κινηση
να κανω κομματια
τις βαριες σου αλυσιδες.
Εδω.

Ειμαι αφημενος σε μια αποθηκη
στην καρδια της τσιμεντενιας σου ερημου
σαν πραγμα που καθεται και αφηνει τις μερες
να γυρνανε σφυριζοντας χυδαια και γελωντας
τα πιο ομορφα χρονια
να φευγουν μακρια μου.

Και ομως μπορω

να απλωσω αν θελω
 τα χερια μου
και να πεταξω μακρια,
πανω απο εναν κοσμο φωτεινο και γαληνιο
και μια εποχη
που ησουν δικια μου.Εδω.

Ειμαι ενα παιχνιδιαρικο , τρελο καρναβαλι γεματο χρωματα και μουσικη και ομως μπορω ναι μεινω σιωπηλος μια ζωη και στιχους να γραφω...φθηνους.

Και αστειους.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 00:59 από rakenditos »

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Μικρε μου εαυτε
« Απάντηση #1 στις: 09/09/09, 17:24 »
άλλο ένα διαμαντάκι από τον ρακένδυτο...Το πρόβλημα με τη γραφή σου είναι ότι είναι αρκετά προσωπική και εσωστρεφής κατά μία έννοια, οπότε είναι λογικό πολλά γραπτά σου να περνάνε χωρίς να τυγχάνουν της δέουσας προσοχής. Πάντως είσαι πολύ αυθεντικός και διαθέτεις στυλ.

Να σε ρωτήσω, ποιοι ποιητές θα έλεγες πως σε έχουν επηρεάσει ; Διαβάζοντας αυτό και κάποια άλλα δικά σου, και βλέποντας τους πειραματισμούς στη δομή, τη σκόπιμη χρήση ορισμένων αντιποιητικών φράσεων, το σαρκασμό και φυσικά την απομόνωση για την οποία συχνά μιλάς, θα έλεγα πως έχεις ασχοληθεί αρκετά με σύγχρονη ξένη ποίηση. Είμαι σωστός ;

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Μικρε μου εαυτε
« Απάντηση #2 στις: 10/09/09, 14:50 »
χμ...με προβληματιζεις...
οχι , δεν εχω σχοληθει με την συγχρονη ποιηση οπως δεν εχω ασχοληθει και  ιδιαιτερα με την ποιηση γενικοτερα...
ειμαι σιγουρος πως εχω διαβασει εξαιρετικα λιγη ποιηση... αν με ρωταγες για τα τραγουδακια που γραφω (δηλαδη τα στιχακια με ριμα) θα σου ελεγα ανετα οτι εχουν να κανουν κυριως με τον στιχο καποιων μουσικων ρευματων...δηλαδη σε αυτα απο αποψη θεματολογιας και στυλ δεν υπαρχει τιποτα το προτοτυπο η δικο μου και για να σου πω την αληθεια δεν το θεωρω και τοσο κακο αυτο...για τα υπολοιπα θα ελεγα πως απλως δεν ειναι ποιηματα..δηλαδη οταν τα γραφω απλως τα γραφω χωρις να σκεφτομαι αν θα τα διαβασει καποιος η αν θα του αρεσουν..για αυτο ειναι λιγο εσωστρεφη οπως λες εσυ η ακομα καποιες φορες μοιαζουν να μην βγαζουν νοημα παρολο που παντα γραφω για πολυ συγκεκριμενα πραγματα...απλα επειδη σε πρωτη φαση δε σκεφτομαι οτι θα τα διαβασει καποιος δεν μπαινω στον κοπο να τα "εξηγησω" αρκει να τα καταλαβαινω εγω...

η δομη παντως ειναι μεγαλο θεμα αλλα νομιζω δεν ενδιαφερει κανεναν να πω τι νομιζω για αυτο..αυτο ειναι το μονο πραγμα που εχω ψαξει λιγο και που προσπαθω να κανω κιολας...δηλαδη να γραφω εντελως ακατεργαστες σκεψεις και αντιποιητικες εκφρασεις με μια "αορατη" και κρυφη δομη για να γινουν λιγοτερο βαρετες... για να στο πω διαφορετικα θα ηθελα οταν καποιος διαβαζει αυτα που γραφω να νοιωθει οτι δεν διαβαζει ενα ποιημα η κατι τετοιο (γιατι στην τελικη ουτε θελω και κυριως δεν μπορω να κανω τεχνη) αλλα οτι απλως ακουει αυτο που λεω...με τον πιο απλο και συνηθισμενο τροπο...απλα για να εχει το ολο πραγμα λιγια ενταση χωρις να χανει την απλοτητα του προσπαθω να παιζω με την δομη... για παραδειγμα μπορεις να γραψεις κατι πολυ απλο και να χρησιμοποιησεις τετοιες προτασεις (σε μηκος) και να παιξεις με τις στροφες κτλ με τετοιο τροπο ωστε να κανεις αυτον που διαβαζει τους στιχους να λαχανιαζει στα σημεια που θελεις... αυτο ειναι πολυ ευκολο και παρολο που δεν ειναι "ανιχνευσιμη" δομη μπορει να κανει μια πολυ συνηθισμενη προταση αρκετα εντονη... γενικα καπως ετσι σκεφτομαι αλλα δεν νομιζω οτι ακολουθω εναν συγκεκριμενο κανονα που να εχω διαβασει καπου.... επειδη ομως πιστευω οτι κατα βαθος κατι "αντιγραφω" (οπως ολοι και ξαναλεω αυτο ΔΕΝ ειναι κακο) θα ηθελα να μαθω εσυ τι νομιζεις οτι θα μπορουσε να με εχει επηρεασει..?

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Μικρε μου εαυτε
« Απάντηση #3 στις: 15/09/09, 15:57 »
θα ηθελα να μαθω εσυ τι νομιζεις οτι θα μπορουσε να με εχει επηρεασει..?
Μήπως εγώ ; ;D ;D :P :P υπέροχος για άλλη μια φορά φίλε!!!
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Μικρε μου εαυτε
« Απάντηση #4 στις: 16/09/09, 13:25 »
φυσικα και θα μπορουσε να συμβαινει , γιατι οχι??!!!

υ.γ μερτσι για το σχολιο

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Μικρε μου εαυτε
« Απάντηση #5 στις: 26/09/09, 13:39 »
ω ναι... αυτο για την δομη το καταλαβαινω απολυτα...
ωστοσο αγαπητε ρακενδυτε, που παλι βαλθηκες να ταραξεις τα νερα μου, πιστευω πως πρεπει να εχεις διαβασει δυο τρια πραγματα απο υπερρεαλιασμο...
αυτο που ειπε ο βερσους πιο πανω...γιατι να το αποκλεισουμε ανδρεα; ειμαστε αρκετο καιρο εδω ετσι ωστε ο ενας να επηρρεαει τον αλλον...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/17, 00:42
από ΠΟΙΟΣ