Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!  (Αναγνώστηκε 6379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θάνος94

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα παίδες....και καλώς σας βρήκα στο forum (εδώ που τα λέμε ευτυχώς που σας βρήκα ;-ρ)

Ας ξεκινήσω με μερικές γενικές πληροφορίες....Είμαι 16 στα 17. Εδώ και 7-8 μήνες ένας καλός φίλος ξεκίνησε ηλεκτρική κιθάρα....Πριν μερικές ημέρες απαοφάσισα να την πάρω στα χέρια μου και να πειραματιστώ. Μετά από αρκετούς αυτοσχεδιασμούς και δεκάδες φωνές από το γείτονα (καθώς είμαι άσχετος από μουσική, μόνο το "φεγγαράκι μου λαμπρό" και το "επεράσαμε όμορφα" ξέρω να παίζω στο αρμόνιο :P ) αποφάσισα να παίξω ένα γνωστό κομμάτι, να δω τι θα βγει..!! Ποιό άλλο, λοιπόν? Μόνη λύση το "Smoke on the water"....Μετά από μερικές προσπάθειες που έκαναν την κιθάρα να τσιρίζει κατάφερα να το βρω..!! Και ενθουσιασμένος έπαιζα ξανά και ξανά το ίδιο κομμάτι.....Έτσι, λοιπόν, αποφάσισα να ξεκινήσω και εγώ με τη σειρά μου κιθάρα.....

Χαμένος, λοιπόν μερικές ώρες στους λαβύρινθους των forum διάβασα αυτοδίδαχτους να κράζουν τα ωδεία και άλλους πάλι να θεωρούν απαραίτητα 2-3 χρόνια με κλασσική κιθάρα σε ωδείο ώσπου να μάθεις τα βασικά.....
Και είμαι πραγματικά μπερδεμένος...η λύση της κλασικής κιθάρας φυσικά αποκλείεται....δεν έχω σκοπό να κάνω μαθήματα μέχρι τα 19 μου και να μάθω μονάχα τη θεωρία.....δεν θα αντέξω και θα τα παρατήσω....δεν σκέφτομαι την κιθάρα ούτε να παίξω κανονικά όυτε οτιδήποτε τέτοιο.....θέλω απλά να μάθω να παίζω για να κάνω το χαβαλέ μου και με παρέα.....οπότε θα ξεκινήσω σίγουρα με μια ηλεκτρική απευθείας...Έχω πει ήδη ότι δεν ξέρω τίποτε από μουσική (συγχορδίες, ακόρντα κλπ που αναφέρετε συνεχώς όλοι σας). Σκέφτομαι, λοιπόν, να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα και έναν ενισχυτή και μπορώ να διαθέσω στο σύνολο 300€ το πολύ... Διάβασα πολλά για μονούς,διπλούς μαγνήτες, ταστιέρες από τριανταφυλλιά/maple και θέλω να με διαφωτίσετε σχετικά.....Θέλω να παίζω κυρίως ξένα ροκ τραγούδια (guns 'n' roses, led zeppelin κλπ, ίσως και πιο δυνατά) αλλά θέλω η κιθάρα μου να μπορεί να παίξει και ελληνικά ροκ πιο ήρεμα. Θα ήθελα επίσης προτάσεις για το πώς να ξεκινήσω... (μαθήματα με κάποιο καθηγητή ή να ψαχτώ με κάποιο βιβλίο;)

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post απλά ήθελα να είμαι όσο γίνεται πιο κατατοπιστικός..!!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/10, 18:44 από Θάνος94 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #1 στις: 15/05/10, 04:13 »
Καλωσήρθες φίλε

Θα βρεις πολλά παρόμοια post στο forum με άτομα που ξεκινάνε τα πρώτα τους βήματα, δεν νομίζω να βρείς κάτι καινούργιο από τις απαντήσεις μας, αλλα θα σου πώ κάποια πράγματα επιγραματικά:

- μην πάς ωδείο, ούτως ή άλλως είσαι μεγάλος για να γίνεις επαγγελματίας κλασικο-κιθαρίστας και να παίζεις σε κονσέρτα. Έπρεπε να ξεκινήσεις από τα 5, να αφήνεις τα lego και να πιάνεις την κλασική σου  ;D .  Απο αυτά που λές, μια χαρα θα τη παλέψεις αυτοδίδακτος, αρκεί να έχεις μεράκι.

- μην χάνεσαι απο τις επιλογές. με το πρώτο σου σετ κιθάρας-ενισχυτή θα πάρεις απλά ένα όργανο με το οποίο θα μάθεις. Όταν θα έχεις κατασταλάξει στον ήχο και το στυλ που σου αρέσει και θα έχεις περισσότερες απαιτήσεις, οι επιλογές για μαγνήτες, ξύλα, γέφυρες, ενισχυτη, προφίλ λαιμού κτλ θα έχουν νόημα. Πάρε τώρα απλά ένα όργανο που να είναι κάπως αξιόπιστο. Ξεκίνα από εδώ: Προτάσεις για πακέτο κιθάρας-ενισχυτή για αρχάριους αν δεν το έχεις δει ήδη. Ούτως η άλλως, οι πληροφορίες που αναφέρεις (led zep και πυξ λαξ  ??? ) δεν βοηθάνε να σου προτείνουμε κάτι, και πίστεψέ με, τα γούστα σου θα άλλάξουνε όσο ασχολείσαι.

-Ακόμα και αυτοδίδακτος να μείνεις, θα σε βοηθήσει να κάνεις κάποια μαθήματα στο ξεκίνημα. Αν μπορείς κάνε το. Αν ξεκινήσεις εντελώς μόνος σου, παίζει να αποδειχτείς ταλέντο και να μην έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά παίζει και να πελαγώσεις, ή να αποκτήσεις κάποια κουσούρια αφού δεν θα έχεις κανέναν να σε διορθώνει. Αν έχεις φίλους που ξέρουν να σε βοηθήσουν είναι επίσης καλό.

Καλό ξεκίνημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Θάνος94

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #2 στις: 15/05/10, 04:29 »

- μην χάνεσαι απο τις επιλογές. με το πρώτο σου σετ κιθάρας-ενισχυτή θα πάρεις απλά ένα όργανο με το οποίο θα μάθεις. Όταν θα έχεις κατασταλάξει στον ήχο και το στυλ που σου αρέσει και θα έχεις περισσότερες απαιτήσεις, οι επιλογές για μαγνήτες, ξύλα, γέφυρες, ενισχυτη, προφίλ λαιμού κτλ θα έχουν νόημα. Πάρε τώρα απλά ένα όργανο που να είναι κάπως αξιόπιστο. Ξεκίνα από εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77554.0 αν δεν το έχεις δει ήδη. Ούτως η άλλως, οι πληροφορίες που αναφέρεις (led zep και πυξ λαξ  ??? ) δεν βοηθάνε να σου προτείνουμε κάτι, και πίστεψέ με, τα γούστα σου θα άλλάξουνε όσο ασχολείσαι.

-Ακόμα και αυτοδίδακτος να μείνεις, θα σε βοηθήσει να κάνεις κάποια μαθήματα στο ξεκίνημα. Αν μπορείς κάνε το.


Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.... Ναι γνωρίζω ότι το πρώτο μου σετ δεν θα είναι κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο κάτι απλό για το ξεκίνημα.... Λογικά για την κιθάρα θα πάω με αυτό τον φίλο μου που ασχολείται στα μαγαζιά να τις δούμε από κοντά.... έχω αποφασίσει η κιθάρα μου να μου πάρει κανένα 200άρι (άντε 250), όσο κόστισε και σε αυτόν, γιατί δοκιμάζοντας τη δική του έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος (τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο)... όντως οι προτιμήσεις μου θα αλλάξουνε, προς το παρόν θέλω κάτι να παίζει τα πάντα....από έλαφρύ ροκ μέχρι πολύ σκληρό (δύσκολο να βρεις τέτοιο εργαλείο, έτσι?)...

Οι απορίες μου είναι σχετικά με τον ενισχυτή...Ο ενισχυτής αυτού του παιδιού κόστισε γύρω στα 50-60€ και είναι αυτονόητο ότι δεν έχει πάρα πολλές επιλογές, ωστόσο νομίζω ότι είναι υπέραρκετος για εμένα, που στο κάτω-κάτω ο μόνος χώρος που θα παίζω θα είναι το δωμάτιό μου, άντε και στο σπίτι κανενός φίλου  :P
Αλλά εδώ είδα ότι όσοι ενισχυτές προτείνετε για αρχάριους είναι στα 100€ με πολλές επιλογές....μήπως λοιπόν αυτά είναι περιττά, αφού ξαναλέω δεν χρειάζομαι ούτε μεγάλη ισχύ ούτε τρομερά εφφέ??

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #3 στις: 15/05/10, 18:25 »
Αδερφέ, καλά κάνεις και σκέφτεσαι αυτά που λές για τον ενισχυτή, αλλά έχεις άδικο και θα σου πώ γιατι:
Σχετικά με τα watt, οι ενισχυτές που είδες στο post που σου πρότεινα, έχουν ακριβώς την ένταση που θες για το δωμάτιο. μην ξεχνάς οτι οι τρανζιστοράτοι παίζουν καλά σε οποιαδήποτε ένταση (αντίθετα με τους λαμπάτους). Οι ενισχυτές στα 50 ευρά έχουν πολύ διαφορά στην ποιότητα ήχου από αυτούς που είδες.
Σχετικά με τα εφέ, σαν αρχάριος θα χρειαστείς μεγάλη ποικιλία ήχων για να καλύψεις όλα τα γούστα. Σίγουρα θα βρεις και κάποιους ήχους που δεν σε ενδιαφέρουν, αλλά αποκτάς μια γκάμα ήχων που θα χρειαζόσουν αλλιώς πολλά πεταλάκια και ενισχυτές για να πετύχεις, για να μην αναφερθώ στην δυσκολία να πετύχεις τις σωστές ρυθμίσεις. Και με έναν modelling amp θα καλύψεις τα γούστα σου από σκυλάδικα μεχρι βοθρίλα. Έχεις την εντύπωση οτι η ευελιξία επιτυγχάνεται απο την κιθάρα και όχι τόσο τον ενισχυτη ? Ισχύει το αντίστροφο !

Και να στο πω και αλλιώς, μια κιθάρα 250 ευρώ, αναγκαστικά θα την αντικαταστήσεις όταν εξελιχτείς. Ένας modeling ενισχυτής θα σου είνια πάντα χρήσιμος ακόμα και αν τον αντικαταστήσεις με κάποιον ακριβό προσανατολισμένο λαμπάτο, γιατί είναι πρακτικοι, ευέλικτοι και απαραίτητοι και σε προχωρημένους, οι οποίοι καμιά φορά βαριούνται να συνδέσουν 5 συσκευές για να παίξουν 5 λεπτά, ή βαριούνται να περιμένουν να ζεσταθεί η λάμπα, η να ρυθμίζουν EQ ή δεν θέλουν να παίξουνε δυνατά, ή ότι άλλο συνεπάγεται ο καλός εξοπλισμός. Στην περίπτωσή σου, ο ενιχυτής είναι η μεγάλη επένδυση. Μακριά από τον Spider μόνο  :)

Για την κιθάρα, ο συνδιασμός διπλών και μονών μαγνητών που προτείνεται στο άρθρο του Απόλλωνα, θα σε καλύψει στην ευελιξία που θες. Το άρθρο δεν είναι τυχαίο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/10, 18:59 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Θάνος94

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #4 στις: 15/05/10, 18:35 »
Κοίταξε φίλε μου το πιθανότερο είναι να μην αντικαταστήσω την κιθάρα...γι' αυτό το σκέφτομαι.....μπορεί να την κρατήσω όσο παίζω και να μην ψάξω ποτέ κάτι καλύτερο....ο μόνος λόγος που θέλω να μάθω είναι επειδή πάντα το γούσταρα και θέλω να μπορώ να κάνω την πλάκα μου και να παίξω.....ωστόσο για να καλύψω διάφορα είδη απ' ότι κατάλαβα ο καλύτερος συνδυασμός μαγνητών είναι ο H-S-H και να μπορούν οι διπλοί να "σπλιτάρουν" (ή όπως αλλιώς το λέτε ;-ρ)???

δείτε μια που βρήκα....θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί με τράβηξε από την αρχή.....
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=2962

Όσο για ενισχυτή πρέπει να κοιτάξω δηλαδή για 15άρι....υπάρχει κάτι στα 60-70€ ας πούμε?? το συνολικό μου budjet είναι τα 300€ οπότε δεν θέλω να ξεφύγω από αυτό....υπολογίζω κάπου στα 230€ η κιθάρα και τα υπόλοιπα ο ενισχυτής......επίσης λάβε υπόψην σου ότι μένω στην επαρχία (Κατερίνη) και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσω να βρω αντιπροσώπους για γνωστές εταιρίες εδώ....ξέρω σίγουρα κάποιον που έχει τις Cort (καθώς cort έχει ενας φίλος μου) αλλά για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω......
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/10, 18:45 από Θάνος94 »

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #5 στις: 15/05/10, 18:45 »
χμμ...φίλε ότι και να κάνεις προσπάθησε να παίζεις καθαρά και ΜΗ βιάζεσαι...Ολα τα άλλα είναι σάλτσες

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #6 στις: 15/05/10, 18:48 »
Κοίταξε φίλε μου το πιθανότερο είναι να μην αντικαταστήσω την κιθάρα...γι' αυτό το σκέφτομαι.....μπορεί να την κρατήσω όσο παίζω και να μην ψάξω ποτέ κάτι καλύτερο....

Nταξει, αυτο το κανει 1 στους 50 που παιζουν κιθαρα...κατα 99%, θα πας σε δευτερη κιθαρα καποια στιγμη (μη σου κ σε τριτη, σε τεταρτη...)

Αποσυνδεδεμένος Θάνος94

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #7 στις: 15/05/10, 18:51 »
Το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο..... θα το δω αυτό στο μέλλον :-))

Η ibanez που βρήκα τι λέει?? σου φαίνεται καλή?? θα με καλύψει για διάφορα είδη?? όσο για έναν ενισχυτή μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πρόταση για κάποιον που να μου προσφέρει όπως είπες πολλές επιλογές? Έτσι κι αλλιώς, ομως, στο κατάστημα θα ψαχτώ καλύτερα, απλά θέλω μέχρι να πάω να κοιτάξω από κοντά να έχω μια πρώτη ιδέα....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #8 στις: 15/05/10, 19:07 »
Με 300 ευρω δυσκολα θα παρεις κ καλη κιθαρα κ καλο ενισχυτη απο ελληνικο μαγαζι...δεν ειμαι κ ειδικοτερος να σου απαντησω σε αυτο το θεμα, δηλαδη τι να παρεις, απλα βαζοντας τον εαυτο μου στη θεση σου κ με τα χρηματα που διαθετεις, μαλλον θα επαιρνα τα ακολουθα:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa60bs.htm
http://www.thomann.de/gr/laney_prism_p20.htm

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #9 στις: 15/05/10, 19:18 »
Φίλε, στην Ελληνική επαρχία όντως δεν θα βρεις μεγάλη ποικιλία, ούτε τιμές. Δοκίμασε και παζάρι-εκβιασμό αν σε παίρνει.. Θα σου πρότεινα να πάς για την κλασική κιθαρότσαρκα με τον κολλητό  για να δείτε όσα περισσότερα μπορείτε, και μετά κοίτα τιμές στο thomman. Πάρτε και έναν προαστιακό για Θεσ/νικη, Ριχάρδος και Στόλλας έχουν μπόλικο πράμα.  Μάλλον θα βρείς πολύ καλύτερες τιμές απο εξωτερικό, και  θα καταφέρεις να μείνεις στο ψυχολογικό όριο των 300

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #10 στις: 20/05/10, 09:27 »
Αγαπητε Θανο, για δες και αυτο το σετακι:

Jackson JS23 Dinky & Peavey Vypyr 15

http://www.dv247.com/guitars/jackson-js23-dinky-electric-guitar-natural--70671

http://www.dv247.com/guitars/peavey-vypyr-15-guitar-amp-combo--53192

Ερχεται λιγο παραπανω απο το budget σου (325 ευρω) αλλα δεν πληρωνεις μεταφορικα και πιστευω ειναι αρκετα ευελικτη λυση τοσο ηχητικα, οσο και απο θεμα βαρους ενισχυτη (αν θελησεις να τον μεταφερεις). Αν δεις οτι σε πχ 1-2 χρονια θελεις να ασχοληθεις πιο <επαγγελματικα> με την κιθαρα, προχωρας με πιο ακριβα οργανα και μπορεις να κρατησεις και αυτα (ενας καλος modeling ενισχυτης για προβες παντα χρειαζεται  ;) ). My 2 cents...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας κιθάρα....από το μηδέν..!!!
« Απάντηση #11 στις: 21/05/10, 15:15 »
Αλλος ενας πολυ καλος ενισχυτης (και μεσα στο συνολικο σου budget των 300 ευρω...) με πολυ καλο ηχο (καθαρα και "βρωμικα") ;)

http://www.dv247.com/guitars/roland-cube-15x-guitar-amp-combo--37585

Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 19:12
από varnakiotis stathis
0 Απαντήσεις
1224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 15:44
από tinios
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:19
από J.P. DiMaggio
17 Απαντήσεις
6464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
0 Απαντήσεις
1071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 08:15
από Χρήστοςφλ
19 Απαντήσεις
15082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/15, 21:00
από mad_nassos
13 Απαντήσεις
11835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/15, 01:34
από mad_nassos
11 Απαντήσεις
9125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/16, 21:13
από jamesio
13 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/21, 08:54
από GVen