Αποστολέας Θέμα: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )  (Αναγνώστηκε 51075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lefti

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
 ???Θέλω την γνώμη σας για το αρμόνιο της YAMAHA PSR 1000 ή κάποιας άλλης μάρκας στην κατηγορία του.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/03, 22:29 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #1 στις: 05/12/03, 01:10 »
Εξαρταται τι ζητας ακριβως.Εγω ( ευτυχως ή δυστυχως ) εχω 2 αρμονια απο την ιδια σειρα
το PSR 730 ( το σημερινο 740 )
και το PSR 310 ( εχει καταργηθει )
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ( αν και το 310 ειναι παλιας τεχνολογιας ) γιατι με εχουν καλυψει και σε 3-4 live και απο αποψη ηχων.Επισης, εαν το θελεις για midi controller καποια στιγμη, τα Yamaha δεν εχουν καποιο latency ή ιδιαιτεροτητα στην συνδεση τους ( μαλιστα κυκλοφορουν και USB συνδεσεις midi ).
Πριν παρεις ομως τιποτα, καλυτερα σκεψου καποια πραγματα.
Πχ..
1)Το θελω σαν αρμονιο για εκμαθηση?
2)Σκεφτομαι να συνεχισω το αρμονιο ή απλα να το φτασω καπου και μετα να το αφησω?
3)Θελω καποιες δυνατοτητες ηχου ή ειμαι ευχαριστημενος και με "πλαστικους" ηχους?
4)Μπορω με την ιδια τιμη να παρω καποια αλλη μαρκα με καλυτερα χαρακτηριστικα??
5)Θελω καθαρα αρμονιο ή ενα synth??Γιατι υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα και πολλοι μπερδευονται..Νομιζουν οτι το αρμονιο ειναι και synth..
Παντως, ως fan της Yamaha, μπορω να σου πω πως η σειρα PSR ( μετα το 210 βεβαια ) ειναι πολυ καλη, εχει καλο interface..Μονο οι τιμες ειναι υπερβολικες ( Νακας... ) και η εξυπηρετηση/service εχει πολλα προβληματα..
Αυτα..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #2 στις: 05/12/03, 02:15 »
egw tha sou protina roland...mporei apo apopsi design na min einai toso ''diastimika'' oso ta yamaha alla an pareis kalo montelo tha exeis terastia diafora stous ihous...i roland xrisimopoiei alli texnologia kai kathe ihos pou diathetoun ta armonia proerxetai apo pragmatiko organo,den einai diladi p.x.apomimisi violiou,alla kanoniko violi,den exei mesa pseytikes fwnes alla fwnes anthrwpwn ktl,perasmena ola me sampler...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Thanos Korg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #3 στις: 09/05/05, 15:16 »
Εγώ, μόλις αγόρασα το pa50 και μου αρέσει πάρα πολυ. Τα περισσότερα καταστήματα το πουλάνε 1050 ευρώ αλλά εγώ το βρήκα 1000 από ένα μικρό μαγαζί κοντά στην αντιπροσωπεία της ΚΟRG στην Ζα'ι'μη στην Αθήνα. Έμαθα ότι παίρνει και αναβαθμίσεις από το Internet. Θα το πρότεινα γιατί έχω ακούσει ότι τα ΥΑΜΑΗΑ δεν έχουν τόσο καλή ποιότητα και τα ROLAND έχουν μείνει τεχνολογικά, ένα βήμα πίσω σε αυτά τα λεφτα. :)

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #4 στις: 06/11/06, 13:11 »
ειμαι ασχετος στα synths και οφειλω να το παραδεχτω.Μονο που επειδη εδω και πολυ καιρο ακουω moby,stereo nova,bjork,brian eno κτλ μου εχει κολλησει η ιδεα να πειραματιστω λιγο με τον ηλεκτρονικο ηχο.Απο μια μικρη ερευνα που εκανα στο νετ και απο μικρες συζητησεις που ειχα με φιλους που ξερουν λιγα περισσοτερα πραγματα στον συγκεκριμενο τομεα βρηκα καποιες καλες επιλογες νομιζω

KORG - Micro

ROLAND - Juno-D61

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-189887.html


Αξιζουν?Οπως καταλαβαινετε ψαχνω κατι φτηνο μεχρι 500-600 ευρω καθως δν ξερω ουσιαστικα πιανο.Θελω το synths μοναχα για τους ηχους του και για απλα (απο αποψη τεχνικης) πραγματα.

Επισης πειτε μου και τι παιζει απο soft?

Τhanks in advance
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #5 στις: 07/11/06, 02:36 »
Οι λυσεις που εχεις ειναι σχετικα αρκετες, και πολλες καλες για τα χρηματα που θα δωσεις. Επειδη ειδα πως εχεις μια προτιμηση το thomann, θα σου αναφερω 2-3 synths που, κατα τη γνωμη μου, ειναι αρκετα προσιτα σε αυτο που θελεις να κανεις.
Καταρχας, να ξερεις πως αυτα τα οποια ειναι analog modeling synths, εχουν τελειως διαφορετικη νοοτροπια απο τα κλασσικα digital synths, γιατι προσπαθουν να μιμηθουν με διαφορετικες τεχνικες, την αναλογικη συνθεση του 70-80. Οπως καταλαβαινεις, ειναι πιο ακριβα, ομως υπαρχουν και απλες λυσεις.
Αν θελεις λοιπον να μαθεις τα πολυ βασικα πανω στην analog synthesis ( που στην ουσια ειναι και η βαση ), μπορεις να παρεις αυτο:
http://www.thomann.de/gr/roland_sh_201.htm
Εννοειται πως στο εν λογω οργανο, ξεκινας τη δημιουργια απο το 0, καθως δεν εχει ετοιμα presets. Και σιγουρα μην περιμενεις να δημιουργησεις ηχο που να ειναι πιανο, ή ηλεκτρικο οργανο.
Απο την αλλη, εγω θα προτεινα το πιο ακριβο μεν, αλλα πιο καλο Juno G:
http://www.thomann.de/gr/roland_juno_g.htm
Εχει τη μηχανη του fantom X ( ενος πολυ καλου μηχανηματος με καλους ηχους ), αλλα λειτουργει και σαν synth ( μην περιμενεις βεβαια την αυτοδυναμια του sh101 ).

Προσωπικη προταση.Μην αογρασεις τιποτα σε mikro. 3 οκταβες ειναι ακρως περιοριστικες, και 300Ε ειναι πολλα για καποιον που ξεκιναει τωρα και παιρνει ενα μικρο οργανο.
Αλλη προταση ειναι να κοιτας τις αγγελιες για μεταχειρισμενα synths. Δεν ξερεις τι κυκλοφορει εκει εξω, σε πολυ καλες τιμες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #6 στις: 07/11/06, 08:53 »
... χμμμ ... η δική μου γνώμη είναι να πάρεις ένα MIDI κλαβιέ και να ασχοληθείς με τα soft synths ...  ::)
(και να περάσεις και σε VST Instruments όπου είναι ο Παράδεισος των πληκτράδων ...   :o (φαντάζομαι  ;D)
Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα, δες εδώ :
http://www.synthzone.com/softsyn.htm
http://www.sonicspot.com/softwaresynth.html
http://www.soundtrackers.de/synths_without_frames.html
http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=adv&soft=i&type%5B%5D=0&f=vst&fe=vst&linux=1&mac=1&osx=1&win=1&free=1&com=1&un=1&sf=0&receptor=&de=0&sort=1&rpp=100

/nEwBiE  8)


Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #7 στις: 07/11/06, 15:04 »
... χμμμ ... η δική μου γνώμη είναι να πάρεις ένα MIDI κλαβιέ και να ασχοληθείς με τα soft synths ...  ::)
(και να περάσεις και σε VST Instruments όπου είναι ο Παράδεισος των πληκτράδων ...   :o (φαντάζομαι  ;D)
Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα, δες εδώ :
http://www.synthzone.com/softsyn.htm
http://www.sonicspot.com/softwaresynth.html
http://www.soundtrackers.de/synths_without_frames.html
http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=adv&soft=i&type%5B%5D=0&f=vst&fe=vst&linux=1&mac=1&osx=1&win=1&free=1&com=1&un=1&sf=0&receptor=&de=0&sort=1&rpp=100





 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) καινουριε ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #8 στις: 07/11/06, 16:08 »
Mikro να παρεις ενα σε ενδιαφερουν αποκλειστικα οι ηχοι. Τουλαχιστον οσο το εχω ακουσει εχει απειρες δυνατοτητες. Σκεφτομαι αρκετο καιρο να το αγορασω οταν βρω λεφτα. Και εχει και vocoder να το παιζεις Patton :P Γενικα ειναι αρκετα καλο με ευεληξια και αρκετες επιλογες. Τωρα αν θες κατι σε παραπανω οκταβες τοτε αυτα που σου προτεινει ο free ειναι τα καλυτερα σε αυτα τα λεφτα πιστευω αλλα εγω ειμαι υπερ των 25 πληκτρων αν θες μονο για ηχους. ΚΑι ειναι και με μπαταρια που μπορεις να φτιαχνεις ηχους παντου..... Επισης μια αλλη προταση που αξιζει ειναι http://www.thomann.de/gr/novation_xiosynth25.htm
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #9 στις: 07/12/06, 14:32 »
Θελω να επεκταθω σε synth οπότε βρίσκομαι σε σχετικο προβληματισμο.. Εχω εντοπισει δυο που μου φανηκαν καλα: (το πρωτο πιο ακριβο απο το δευτερο-με διαφορά περιπου 200ευρω):
http://www.korg.co.uk/products/workstations/tr_music/ws_tr_music_info01.asp(TR61) http://www.korg.co.uk/products/pro_keyboard/x50/pk_x50.asp

p.s1 το δευτερο μαρεσε κυριως επειδη ειναι μεταφερσιμο (ελαφρυ,χειρολαβες κλπ)
p.s2 δεν εχω κοιταξει καθολου απο Roland.. αν ξερετε κατι φωτίστε με

*σε τιμη οχι πολυ παραπανω απο 1000ευρω*
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/06, 14:37 από Ρινούλα »
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #10 στις: 07/12/06, 14:37 »
Εχοντας ακουσει λιγο το TR, μπορω να πω πως ειναι καλο για τα λεφτα του.
Η αισθηση του βεβαια ειναι λιγο "ουδετερη" σαν πληκτρο ( εξαλλου η korg ποτε δεν φημιζοταν για το πληκτρο της στα φθηνα της μοντελα ), ομως δεν δυσκολευει καποιον που θελει να εχει ενα workstation στην κατοχη του. Το X50 δεν το εχω ακουσει, και δεν μπορω να σου πω τιποτα γι'αυτο.
Μεχρι τι ποσο μπορεις να διαθεσεις, γιατι υπαρχουν και αλλες λυσεις, απο αλλες εταιριες, που μπορουν να ειναι φθηνοτερες. Επισης, τι ακριβως περιμενεις απο το synth. Να δημιουργεις απο το 0, ή να παιζεις σε ετοιμες "παλλετες" που περιεχουν.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #11 στις: 07/12/06, 14:51 »
οταν λες οτι η αισθηση ειναι "ουδετερη" τι εννοεις ακριβως;(δεν εχω ασχοληθει με synth στο παρελθον, μονο με αρμονιο). επαιξα λιγο στο TR κ μου αρεσε αρκετα ο ηχος του (το δευτερο δεν το ειχε, το εχω δει μονο σε φυλλαδιο). Εκει γυρω στα 800-1000ευρω σκεφτομαι. Δεν ενδιαφερομαι τοσο για το ποσους ηχους, ετοιμα "πραγματα" εχουν κλπ, οσο για την ποιοτητα ηχου (ειδικα στον ηχο του "πιανου"). Μπορεις να αναφερεις καποιες απο τις φθηνοτερες λυσεις απο αλλες εταιριες; (βεβαια επιθυμω η ποιοτητα να ειναι σαν το TR)
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #12 στις: 07/12/06, 14:56 »
Εχοντας παιξει μονο σε yamaha, παρατηρησα πως το return των πληκτρων του TR ειναι λιγο ενοχλητικο. Δεν ξερω αν στρωνουν με το παιξιμο ομως, πραγμα το οποιο γινεται στα πληκτρα της yamaha.
Τωρα, σαν προταση εχω και το Juno G της Roland
http://www.roland.com/products/en/JUNO-G/index.html το οποιο κοστολογειται μεταξυ 800-900Ε περιπου ( απο thomann, αλλα και ελληνικα καταστηματα ).
Απο την αλλη ( και με 1100Ε περιπου ) μπορεις να παρεις ενα μηχανημα που πολλοι το θεωρουν "το φτηνο OASYS"
http://www.alesis.com/product.php?id=19

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #13 στις: 07/12/06, 15:05 »
θα τα εχω υποψιν μου.. θα συνεχισω κ την ερευνα αγορας κ θα ξαναποσταρω.
thnx για την αμεση απαντηση :) :)
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #14 στις: 14/12/06, 19:33 »
   den ξερω αν επρεπε να ανοιξω αλλο ποστ, αλλα θελω τα φωτα των πληκτραδων (τι να κανω? ξεπεσα σε αυτο το τελμα! χαχαχαχα!  :P :P :P :P :P πλακα κανω... ...βοηθηστε!).

   Ειμαι αναμεσα στα κατωθι stage pianos και θα ηθελα να με συμβουλεψετε ποιο θα ηταν καλλιτερο για μενα, λαμβανοντας σοβαρα υπ'οψιν οτι α) δεν ειμαι πιανιστας (ουτε θελω να γινω), β) θελω 88 βαρυκεντρισμενα (hammer action) πληκτρα, γ) να εχει εστω ηχο κλασικου πιανου (δεν με ενδιαφερει κατι αλλο) και γ) να μην ειναι Clavinova! (εκτος αν ειναι μτχ και κατω απο €500!)

  • M-Audio ProKeys88
  • Korg SP200
  • Casio Privia PX110
  • Casio CDP100 StagePiano 88
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/06, 19:35 από Το Φαινομενο γνωστο εως τα περατα του κοσμου ως: Στρατάρχης eosforum sotriani »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #15 στις: 14/12/06, 23:18 »
Να αναφερεις ενα οριο χρηματων που θελεις να δωσεις καταρχας,
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #16 στις: 15/12/06, 15:21 »
   τα παραπανω κοστιζουν απο €400~600, εκει μεσα θελω να κινηθω!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #17 στις: 15/12/06, 17:54 »
Τοτε πεφτεις σε "χαμηλες" κατηγοριες, μιας και ενα αξιοπρεπες stage piano, ξεκιναει απο τουλαχιστον 200Ε πιο πανω απο την ανωτερη τιμη σου. Μαλλον, αρχισε να ψαχνεις για μεταχειρισμενα μηχανηματα, γιατι απο τη μια θελεις χαμηλη τιμη, ενω απο την αλλη αναζητας κατι με δικους του ηχους. Γιατι δεν κινεισαι στο τομεα των midi keyboards? Δεν εχουν δικους τους ηχους, αλλα με 500Ε μπορεις να παρεις κατι καλυτερο απο ενα stage piano με ηχους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #18 στις: 15/12/06, 18:59 »
   Ωραια! Ποια απο τα παραπανω να παρω?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #19 στις: 16/12/06, 09:18 »
Απο τη λιστα που προτεινεις? Απλα πηγαινε να τα δοκιμασεις και παρε αυτο που σε βολευει περισσοτερο στο χερι. Εγω δεν θα επαιρνα τιποτα απο αυτα. Korg, M-Audio και Casio ειναι στην "μαυρη λιστα" μου :D Η πρωτη δεν φημιζεται για τα stage piano, η δευτερη εχει ακομα δρομο και η τριτη θα ηθελε να βγαζει stage pianos ( πολυ ασχημο κλαβιε ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #20 στις: 21/12/06, 14:46 »
Ξέρω ότι είναι αρκετά off topic,αλλά δε ξέρω γιατί δε μπορώ να κάνω νέο θέμα σ'αυτή την κατηγορία.....anyway

ο πληκτράς μας θέλει να πάρει HAMMOND...Ξέρει κανένας ποιος και πού είναι ο αντιπρόσωπος,ή έστω κάποιο μαγαζί που να έχει hammond ώστε να πάει να δοκιμάσει? Λογικά από το Θωμά θα το πάρει,αλλά δεν ξέρει που να δοκιμάσει για να αποφασίσει μοντέλο...Έχουμε φάει τον κόσμο και δε βρίσκουμε!

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Poseras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Creation, Peace of Mind and FREEDOM
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #21 στις: 02/02/07, 21:37 »
Λοιπον παιδια,  :)

Επειδη δεν εχω ασχοληθεί και πολυ με αυτο το θεμα (ειχα παλια ενα αρμονιακι βεβαια αλλα...;D) και ειμαι λιγο μπερδεμενος και επειδη προβλεπεται καποια στιγμη στο μελλον να παρω κατι καλο....

Θα μπορουσε καποιος να αναφερει τις διαφορες αρμονιο - synth...?? Για παραδειγμα τα αρμονια υστερουν σε ηχους και ρυθμους απο τα synths..??


Θεωρω οτι αυτο το θεμα ειναι αρκετα χρησιμο γιατι αρκετοι μπερδευουν "Αρμονιο - Synthesizer"........(και γενικα ριξτε λιγο φως στην υποθεση ρε παιδια για να αποκτησουμε  μια γενικη αποψη και εμεις που ασχολουμαστε με κιθαρες... ;D ;D)
Be careful what you wish for, cause it may come true

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #22 στις: 02/02/07, 21:46 »
Το αρμονιο εχει εναν αριθμο απο ηχους τους οποιους ομως δεν μπορεις να πειραξεις, παρα μονο σε επιπεδο erffects ( reverb, sustain, chorus, κλπ ). Επισης δεν μπορεις να δημιουργησεις ηχους.
Τo synth σου παρεχει το προνομιο να φτιαχνεις ηχους, να επεξεργαζεσαι τους ηδη υπαρχοντες ηχους και γενικα να εισαι πιο ευελικτος στο θεμα παραγωγης και χρησης των ηχων.
Αυτα χονδρικα, γιατι δεν ειναι αναγκη να μπλεξεις με λεπτομερειες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #23 στις: 03/02/07, 09:49 »
Κιθαριστες και κιθαρίστριες (όχι καθαρίστριες) για σας.

 Τον τελευταίο καιρό θέλω να αγοράσω πλήκτρα, αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου και έτσι χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ο προυπολογισμός μου ανέρχεται μέχρι 150 (αντε 200 με το ζόρι).
Εγώ σκέφτηκα να πάρω κάτι σαν κι αυτό αλλά δεν ξέρω τι απαιτήσεις χρειάζεται (κάρτα ήχου, καλώδια, υποδοχές, μνήμη ram κλπ) και επίσης έχει πολύ λίγα πλήκτρα που σημαίνει πως θα δυσκολευτώ να μάθω.
Μετά σκέφτηκα να πάρω αυτό αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλό όταν το συνδέω με τον υπολογιστή.
Ποια λύση μου προτείνετε (κι ας μην είναι από τις παραπάνω);

Υ.Γ. Θέλω οπωσδήποτε να συνδέεται με υπολογιστή γιατί ένας φίλος μου έχει κάτι vst προγράμματα με 7000+ ήχους.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/07, 11:45 από spio »
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #24 στις: 03/02/07, 10:19 »
Το πρωτο σου παρεχει 25 πληκτρα...Δηλαδη περιπου 3 οκταβες! Το 2ο ειναι ενα κλασσικο psr της Yamaha, το οποιο συνδεεται με τον υπολογιστη, αλλα δεν εχει ουτε pitch bend ( αυτο με το οποιο μπορεις να αλλαξεις την τονικοτητα την ωρα που παιζεις ), ουτε modulation wheel ( αυτος χρησιμευει για να αλλαζεις ορισμενα δεδομενα του ηχου, οπως κυματομορφη κλπ ).
Επισης το πρωτο δεν εχει καθολου ηχους, ενω το 2ο εχει δικους του ( αν οχι και τους καλυτερους ).
Παντως με 200Ε, καλυτερα να παρεις ενα midi κλαβιε, οπως ειναι της korg, και ας εχει και 3 οκταβες μονο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
118 Απαντήσεις
65462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 20:49
από Fretwork
62 Απαντήσεις
69713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 02:08
από john f.
21 Απαντήσεις
30798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
αγορά synth

Ξεκίνησε από sfyrdim Πλήκτρα

2 Απαντήσεις
3063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 12:17
από TheRach3
7 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/09, 00:21
από ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ
44 Απαντήσεις
14747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/10, 10:13
από freemind
32 Απαντήσεις
10511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 21:23
από metalmike
1 Απαντήσεις
37350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 00:55
από ixolipsia.gr
12 Απαντήσεις
23691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/13, 19:03
από xρήστης
9 Απαντήσεις
8554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/17, 07:14
από panixgr