Αποστολέας Θέμα: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα  (Αναγνώστηκε 20783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koznina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καλησπερα!!!!
ειμαι καινούρια στην παρεα σας...
πρίν απο 15 μέρες περίπου αγόρασα μια ακουστική κιθάρα και προσπαθώ να μαθω μόνη μου, με την βοήθεια ενός βιβλίου..
έχω φτάσει στο σημείο που μαθαίνω συγχορδίες,όμως νομίζω οτι δεν δουλεύω σωστα τα δάκτυλα στο αριστερό μου χερι!
ειμαι άσχετη γενικά και παίζω μονο απο ταμπλατούρες.
για παράδειγμα:
οταν ειναι να παίξω σι 1,σολ 0 και ρε 2
δεν ξερω αν το κανω σωστα...
και κατι αλλο...
οταν πχ ειναι να παίξω μι 3 (λεπτή),σι 3 και σολ 0
την μι και την σι τις πιάνω με το ένα δάκτυλο???
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στη ζωή δεν μετράει πόσες ανάσες θα πάρεις.....
αλλα πόσες στιγμές θα σου κόψουν την ανάσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 07/07/12, 04:43 »
Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά νομίζω οτι αυτό που χρειάζεσαι είναι να βρεις την τοποθέτηση του χεριού σε όλες τις ανοιχτές συγχορδίες.
δες εδώ για παράδειγμα. οι αριθμοι 1,2,3,4 αντιστοιχούν στον δείκτη, μέσο, παράμεσο και pinky, ενώ το 0 σημαίνει οτι δεν ακουμπάς κανένα δαχτυλό σε εκέινη την χορδή, αλλά χτυπάς την χορδή ανοιχτή.

Καλά θα ήταν να βρείς και κάποιο resource με φωτογραφίες του χεριού για κάθε συγχορδία, σε πολλά βιβλία θα βρείς αυτή την πληροφορία.
Δοκίμασε να ψάξεις στο google για open chord hand position, για κάποια συγκεκριμένη συγχορδία. Θα δεις οτι ούτως η άλλως δεν υπάρχει μόνο ένας σωστός τρόπος να πιάσεις μια συγχορδία

Θεωρώ απαραίτητο να μάθεις τις νότες και συγχορδίες με το λατινικό σύστημο (c = ντο, d = ρε κτλ) για να μπορείς σαν αυτοδίδακτη να χρησιμοποιείς το internet προς όφελός σου. Εδώ θα βρείς πραγματικά όλες τις ανοιχτες συγχορδίες που θα χρειαστείς

Καλή αρχή...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 07/07/12, 10:03 »
Koznina, καλώς ήρθες στο φορουμ και την παρέα μας.
Υπάρχουν πάρα πολλά βοηθήματα για να ξεκινήσεις με τρόπο που θα σου δώσουν προοδο και σε κρατήσουν κοντά προσφέροντας σου δημιουργία και ευχαρίστηση από τα αρχικά βήματα.
Για μένα ένα από τα καλύτερα δωρεάν μαθήματα που υπάρχουν είναι το απίθανο site του Justin, με πλήρη βίντεο πολύ κατανοητά:
http://www.justinguitar.com/
Κοίταξε ειδικά την σειρά για αρχάριους: http://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php
ΆΛλη μία σειρά μαθημάτων που είναι πολύ καλή είναι το Jamorama: http://www.jamorama.com/
Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλή διασκέδαση στον εκφραστικό, δημιουργικό και απολαυστικό κόσμο της κιθάρας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος koznina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 07/07/12, 11:16 »
καλημέρα παιδιά...
σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας  ;D

kopaniamento:ξέρω τι εννοεί με τους αριθμους (ταστα) απλά μου ειναι δυσκολο να κάνω τις συγχορδίες.
δλδ η σωστη θέση είναι: 1ο δάκτυλο - 1ο τάστο, 2ο δάκτυλο - 2ο ταστο.....????

adr1anos:μήπως υπάρχει κάτι στα ελληνικά???? φοβάμαι οτι δεν γνωρίζω καποιες οργολογίες στα αγγλικά και θα μου ειναι δύσκολο!
Στη ζωή δεν μετράει πόσες ανάσες θα πάρεις.....
αλλα πόσες στιγμές θα σου κόψουν την ανάσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 07/07/12, 12:00 »
kopaniamento:ξέρω τι εννοεί με τους αριθμους (ταστα) απλά μου ειναι δυσκολο να κάνω τις συγχορδίες.
δλδ η σωστη θέση είναι: 1ο δάκτυλο - 1ο τάστο, 2ο δάκτυλο - 2ο ταστο..... ??? ?


Μπερδεύτηκες, πάμε απο την αρχή! Στην εικόνα που βλέπεις, οι οριζόντιες γραμμές είναι τα τάστα, οι καθετες είναι οι χορδές.
το που πρέπει να ακουμπήσουν τα δαχτυλα, φαίνεται απο τις βούλες πάνω στις χορδές. οι αριθμοι 0-4 συμβολίζουν το δάχτυλο που θα πατήσει την αντίστοιχη χορδή.
π. η Λα μινόρε (Am στο διαγραμμα), θέλει

1η (μι χορδή) την χτυπας κενή
2η (σι) , δείκτης στο 1ο τάστο
3η (σολ) παράμεσος στο 2ο τάστο
4η (ρε) μέσοσς στο 2ο τάστο
5η (λα) την χτυπάς κενή
6η (μι) δεν την χτυπας καθόλου (λόγω του 'χ')

Ξέχνα τα Ελληνικά, θα περιορίσεις πολύ τις επιλογές σου


Αποσυνδεδεμένος koznina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 07/07/12, 15:17 »
μπερδευομαι ετσι...
στο βιβλιο μου τα δείχνει πολυ πιο απλά :(
Στη ζωή δεν μετράει πόσες ανάσες θα πάρεις.....
αλλα πόσες στιγμές θα σου κόψουν την ανάσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 07/07/12, 15:45 »
Αυτό είναι σχεδόν το "παγκόσμιο" σύστημα απεικόνισης συγχορδιών.

Και εντάξει δεν είναι αστροφυσική αλλά δεν είναι και πρόσθεση.
Νέα είσαι, νέο σήμα είναι με την τριβή θα το συνηθίσεις. Θα το βλέπεις παντού.

Παιδιά τα όργανα θέλουν επιμονή και υπομονή δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος koznina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 07/07/12, 16:33 »
ναι απλα στο βιβλιο τα εχει αλλιως...
καθετα (το ιδιο ειναι θα μου πεις)
Στη ζωή δεν μετράει πόσες ανάσες θα πάρεις.....
αλλα πόσες στιγμές θα σου κόψουν την ανάσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 07/07/12, 17:52 »
Βλέπεις, το λυσες το θέμα! ;)

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 07/07/12, 18:11 »
Δοκιμασε και το ''accords for guitar'' και το ''chordie.com''.Σε καθε περιπτωση ομως καποιος πρεπει να σου δειξει τα ''βασικα'', πχ δακτυλοθεσιες,κλιμακες κλπ. Εγω προσωπικα εκανα γυρω στα 15 μαθηματα με δασκαλο και μετα [για οικονομικους λογους] συνεχισα μονος μου.Φανταζομαι οτι νεοι ανθρωποι [και οχι 59αρηδες σαν εμενα] εχουν πολυ καλυτερη προσληπτικη ικανοτητα στην εκμαθηση και κυριως ΜΗΝ σταματησεις να προσπαθεις. Οτι ειναι να μαθεις ,θα το μαθεις με υπομονη και επιμονη.Να εισαι σιγουρη ,οτι οταν αρχισεις να βγαζεις ολοκληρωμενα τραγουδια η ανταμοιβη σου θα ειναι αναλογη με την προσπαθεια σου.keep working!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος koznina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 08/07/12, 17:30 »
ok! σας ευχαριστω πολυ όλους  ;D
Στη ζωή δεν μετράει πόσες ανάσες θα πάρεις.....
αλλα πόσες στιγμές θα σου κόψουν την ανάσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος glgeorgiou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Θετική σκέψη και αισιοδοξία
    • Προφίλ
    • Web Development and Marketing / IT Education
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 01/08/12, 18:20 »
Koznina, καλώς ήρθες στο φορουμ και την παρέα μας.
Υπάρχουν πάρα πολλά βοηθήματα για να ξεκινήσεις με τρόπο που θα σου δώσουν προοδο και σε κρατήσουν κοντά προσφέροντας σου δημιουργία και ευχαρίστηση από τα αρχικά βήματα.
Για μένα ένα από τα καλύτερα δωρεάν μαθήματα που υπάρχουν είναι το απίθανο site του Justin, με πλήρη βίντεο πολύ κατανοητά:
http://www.justinguitar.com/
Κοίταξε ειδικά την σειρά για αρχάριους: http://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php
ΆΛλη μία σειρά μαθημάτων που είναι πολύ καλή είναι το Jamorama: http://www.jamorama.com/
Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλή διασκέδαση στον εκφραστικό, δημιουργικό και απολαυστικό κόσμο της κιθάρας.


Καλησπέρα και απο εμένα, είμαι καινούριος στο forum αυτό και το βρήκα τυχαία. Λόγω της ενασχόλησης μου με την κιθάρα, απο χόμπυ, τους τελευταίους 8 μήνες είπα να γράψω αυτη την παράθεση.
Το site με τα βίντεο μαθήματα του justinquitar είναι πράγματι πολύ ωραία. Προσωπικά έχω βρεί μαθήματα κιθάρας στο http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas τα οποία ακολουθώ. Θα ήθελα αν μου πεί κάποιος εάν τα έχει δεί. Πάντως προσωπικά με βοηθούν και ως συμπληρωματικό μάλλον θα βλεπω και τα βιντεομαθήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/12, 23:25 από Απόλλων »
Georgios Georgiou
Web Development and Marketing / IT Education
Url: http://www.ggeorgiou.gr

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 22/09/12, 22:15 »
Καλησπερα κι απο μενα.Αγορασα την πρωτη μου ηλεκρικη κιθαρα(YAMAHA ERG121),και ειμαι καραασχετος εντελως.
Ο αδερφος μου μου εχει δειξει καποια πραγματα για να ξεκινησω(μιας και ειναι γνωστης χρονια) με τις πρωτες ασκησεις 1234 κτλ,σε ολα τα ταστα,για να "ξεκλειδωσουν"τα δαχτυλα.

Ομως ρε παιδια,ενταξει (αν και δεν ειναι ανεφικτο),μου φαινετε αρκετα δυσκολο,ειδικα προς το τελος της τασιερας στα τελευταια ταστα που ειναι πιο ανοιχτα,και στην πανω χορδη,ελεος δεν πανε τα δαχτυλα ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ.
Αν και εχω μια χαρα δαχτυλα ,μακρυα (και οχι χοντρα),πανε με μεγαλη προσπαθεια στα τελευταια ταστα,σαν να τα αναγκαζω να κανουν σπαγκατο.
Θα φτιαξει αυτο?Εννοω με τον καιρο "ανοιγουν" τα δαχτυλα οι μυες,πως να το πω.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 22/09/12, 22:34 »
ναι, εννοείται πως θα φτιάξει....είναι σα να προσπαθούσες να κάνεις σπαγγάτο...αν δοκίμαζες στο άσχετο δεν υπήρχε περίπτωση να το καταφέρεις αλλά με συνεχή εξάσκηση κ διατάσεις θα το πετύχαινες άνετα!

just keep practising!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 23/09/12, 01:17 »
Γνώμη μου: Άσε τις χρωματικές για αργότερα και πιάσε κανένα ακόρντο. Δε λύνονται τα δάχτυλα με 1-2-3-4, όχι όπως πρέπει για αρχή.

Πρέπει πρώτα να μάθεις να βγάζεις όμορφο ήχο (ήχο που να σ αρέσει) για να καταλάβεις και το σκοπό των ασκήσεων
και να τις κάνεις κτίμα σου.
Άσκοπη γυροβολιά στα τάστα δε σου προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στο όργανο πέρα από μια αλφα τεχνική (η οποία όπως βλέπεις το μόνο που κάνει είναι να σε τσαντίζει)

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 23/09/12, 01:42 »
Με τσαντιζει και πολυ μαλιστα...αλλα νομιζω ειναι βασικη.Στην αρχη με το που πατουσα ,τα υπολοιπα δαχτυλα ακουσια σηκωνοντουσαν στον αερα!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 23/09/12, 02:49 »
Παιδια συνεχιστε να προσπαθειτε και θα τα καταφερετε!

Θα διαφωνησω με τον Υπνοβατη, για τοσο νωρις νομιζω ασκησουλες 1234 και μερικες απλες catchy μελωδιες στα 5 πρωτα ταστα (αρχικα με e,B και κατοπιν σιγα σιγα με ολες τις χορδες) ειναι απαραιτητες.
1) Για να "παρουν" τα δακτυλα στην ταστιερα. Πρεπει να ανεξαρτητοποιηθουν, να σκληρυνουν οι ακρες τους (νομιζω ολοι θυμομαστε ποσο ποναγαν αυτες οι ασκησεις στην αρχη, στην ακουστικη τουλ), να αποκτηθει μια ανεση στο να κινουνται σε ολες τις χορδες στην πρωτη κ δευτερη θεση (δεικτης στο 1ο κ 2ο ταστο αντιστοιχα) και φυσικα να μαθουν κ πως να κρατανε το οργανο, καθετοτητα δακτυλων και θεση του αντιχειρα. {ξερω οτι το τελευταιο θα ξεσηκωσει θυελλα αντιδρασεων, αλλα μην ξεχναμε οτι απευθυνομαστε σε πληρως αρχαριους... ας μαθουν τα βασικα κ πως να ειναι καθετα τα δακτυλα με ενα καλο πιασιμο στην κιθαρα, και αργοτερα κανουν κ τις αλτερνατιβιες  ;) }
2) Να μαθουν καταρχην να κρατανε την πενα σωστα, να συνηθισουν στο alternate picking και στην κινηση του καρπου και οχι του αγκωνα, να ξεχωριζουν τις χορδες μεταξυ τους.

Νομιζω ειναι δυσκολο σε καποιον παντελως αρχαριο να ξεκινησει κατευθειαν με συγχορδιες. Τα δακτυλα πονανε, δεν εχουν "σπασει" ακομα, οι εναλλαγες φαινονται γρηγορες και δυσκολο να τις πετυχεις ακριβως και καθαρα, να μαθεις να χειριζεσαι σωστα το ρυθμικο χερι (αυτα που ειπα παραπανω) και να κανεις κ strumming  με ρυθμο...

Ολα στην ωρα τους, δε χρειαζεται βιασυνη. Υπαρχει πολυ υλικο στο νετ, και η παρεα εδω στο Κιθαρα ειναι παντα προθυμη  :)
Μην τα παρατατε! Θελει υπομονη και επιμονη!

 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/12, 03:05 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 28/09/12, 00:36 »
Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις ,σαν αρχαριος που ειμαι και τωρα αρχιζουν τα δαχτυλα να "περπατανε"πανω στη τασιερα (για να μη πω οτι μπουσουλανε ακομη!)

Ερωτηση 1 :
Κανοντας την ασκηση 1234 ανακαλυψα κατι.Ειναι λαθος να ολισθαινουνουν λιγο τα υπολοιπα δαχτυλα που δεν παταν την νοτα,απο τα ταστα?
Τι θελω να πω.Στο 123 στο 4 το μικρο δαχτυλακι μετα βιας ισα ισα που παταει σωστα στο ταστο.Ειναι λοιπον λαθος τα υπολοιπα 3 δαχτυλα να μετατοπιστουν λιγο (δεξια) απο τα ταστα και να ολισθησουν λιιιγο ωστε να πατηθει καλυτερα το 4.
(ετσι και αλλιως στο 4 η νοτα θα παιξει απο το 4 δαχτυλο οχι απο τα αλλα 3)

Ερωτηση 2 :
Κανοντας την ασκηση 1434 ,το δευτερο δαχτυλο,δεν λεει να κατσει στις χορδες πανω,πεταγιετε ασυναισθητα χωρις να το θελω,(λες και κανω κωλοδαχτυλο).Οσο και να προσπαθω να το κρατησω κοντα στις χορδες αυτο πεταγιετε με το που παταω 4-3 !!Σαν να μη δινει εντολη ο εγκεφαλος τι να πω.
Ξερω οτι αισθητικος ειναι κακο αυτο,(και ας παιζεις σαν τον jimi hendrix!)ομως "φτιαχνετε", ή ετσι δουλευει εμενα το μυαλο μου .
Παντως οσο και αν προσπαθησα μου ειναι πολυ δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: 28/09/12, 08:46 »
Ολα αυτα που παθαινεις ειναι φυσιολογικα...κανε τις ασκησεις οοοοοσο πιο αργα γινεται ωστε να γινονται ΣΩΣΤΑ οι ασκησεις κ σε λιγο καιρο θα πετας!

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: 28/09/12, 20:45 »
Δηλαδη με το καιρο ,το "κωλοδαχτυλο"θα παψει να υφισταντε...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: 28/09/12, 20:55 »
Δηλαδη με το καιρο ,το "κωλοδαχτυλο"θα παψει να υφισταντε...
εξαρταται πως το χρησιμοποιεις!!! ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: 28/09/12, 21:11 »
Μαλλον δεν καταλαβες την ερωτηση2 μου

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #22 στις: 28/09/12, 22:47 »
Ερωτηση 1 :
Κανοντας την ασκηση 1234 ανακαλυψα κατι.Ειναι λαθος να ολισθαινουνουν λιγο τα υπολοιπα δαχτυλα που δεν παταν την νοτα,απο τα ταστα?
Τι θελω να πω.Στο 123 στο 4 το μικρο δαχτυλακι μετα βιας ισα ισα που παταει σωστα στο ταστο.Ειναι λοιπον λαθος τα υπολοιπα 3 δαχτυλα να μετατοπιστουν λιγο (δεξια) απο τα ταστα και να ολισθησουν λιιιγο ωστε να πατηθει καλυτερα το 4.
(ετσι και αλλιως στο 4 η νοτα θα παιξει απο το 4 δαχτυλο οχι απο τα αλλα 3)

Μάλλον δεν τοποθετείς σωστά το χέρι σου στην ταστιέρα. Δες τις εικόνες (Fig. 3) εδώ (αν και χρησιμοποιείται κλασσική κιθάρα, η τοποθέτηση είναι ίδια και στην ηλεκτρική). Με αυτή την τοποθέτηση το μικρό δάκτυλο δεν έχει πρόβλημα να πατήσει στο τάστο που του αντιστοιχεί και συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την κίνηση που αναφέρεις. Όταν θα εκτελείς την άσκηση, κάθε δάκτυλο θα μένει σταθερά κολλημένο στο τάστο του αφού παιχτεί η νότα του. Για παράδειγμα, για να παίξεις το τάστο "4", θα μετακινήσεις μόνο το μικρό δάκτυλο με τα πρώτα τρία δάκτυλα να πατάνε σταθερά στα τάστα τους (δεν τα σηκώνεις/μετακινείς καθόλου). Τα δάκτυλα θα τα σηκώνεις μόνο όταν "μπλοκάρουν" κάποιο τάστο που θες να παίξεις. Στην συγκεκριμένη άσκηση αυτό συμβαίνει όταν, αφού έχεις παίξει το "4", πας να παίξεις το "1" στην ίδια χορδή, οπότε τα δάκτυλα "2", "3", "4" σηκώνονται ταυτόχρονα. Προφανώς το δάκτυλο "1" είναι μονίμως ακίνητο και σηκώνεται μόνο όταν αλλάξεις χορδή.


Ερωτηση 2 :
Κανοντας την ασκηση 1434 ,το δευτερο δαχτυλο,δεν λεει να κατσει στις χορδες πανω,πεταγιετε ασυναισθητα χωρις να το θελω,(λες και κανω κωλοδαχτυλο).Οσο και να προσπαθω να το κρατησω κοντα στις χορδες αυτο πεταγιετε με το που παταω 4-3 !!Σαν να μη δινει εντολη ο εγκεφαλος τι να πω.
Ξερω οτι αισθητικος ειναι κακο αυτο,(και ας παιζεις σαν τον jimi hendrix!)ομως "φτιαχνετε", ή ετσι δουλευει εμενα το μυαλο μου .
Παντως οσο και αν προσπαθησα μου ειναι πολυ δυσκολο.


Αν σου βγαίνει έτσι καλώς. Εφόσον το δάκτυλο "2" δεν συμμετέχει στην άσκηση άστο να κάνει ότι θέλει. :) Βέβαια, στην πράξη, όταν παίζεις ένα κομμάτι θες όλα τα δάκτυλα να είναι κοντά στην ταστιέρα γιατί ακόμα και αν στιγμιαία κάποια από αυτά δεν χρειάζονται θα τα χρειαστείς μετά. Μην αγχώνεσαι όμως ιδιαίτερα, με το καιρό, και όσο το παίξιμο σου διευρύνεται και πέρα αυτού του τύπου ασκήσεων, ασυναίσθητα το χέρι θα προσαρμοστεί.

Όπως λέει και ο noe, κάνε τις ασκήσεις αργά, προσέχοντας ότι οι νότες ακούγονται καθαρά. Με το καιρό θα μπορείς να εκτελείς τις ασκήσεις χωρίς τέτοιες ανησυχίες και σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Για αυτού του τύπου τις ασκήσεις πολύ χρήσιμος θα σου είναι ένας μετρονόμος.

Καλή συνέχεια! :)

Υ. Γ.: Υπάρχει και ένας δεύτερος τόπος τοποθέτησης του χεριού στην ταστιέρα ηλ. κιθάρας, αυτός με τον αντίχειρα "από πάνω", ο οποίος όμως δεν είναι κατάλληλος για αυτή την άσκηση, ιδιαίτερα όταν την εκτελείς στις μπάσες χορδές και στα πρώτα τάστα.

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #23 στις: 29/09/12, 00:55 »
Fourier σε ευχαριστω πολυ,και το link πολυ κατατοπιστικο!Να εισαι καλα,θα λιωσω στην ασκηση!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #24 στις: 29/09/12, 01:26 »
Δηλαδη με το καιρο ,το "κωλοδαχτυλο"θα παψει να υφισταντε...
εξαρταται πως το χρησιμοποιεις!!! ;) ;D
μια χαρα καταλαβα...!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
17488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 04:13
από Zakk
26 Απαντήσεις
27147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
1 Απαντήσεις
4772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
7 Απαντήσεις
4033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
38 Απαντήσεις
18880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 12:15
από Dead Inside
5 Απαντήσεις
3129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 13:15
από metalmike
3 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
12891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis