Αποστολέας Θέμα: ερωτησεις για windows 7 ...  (Αναγνώστηκε 7141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος awarlord

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
ερωτησεις για windows 7 ...
« στις: 29/08/10, 10:45 »
καλημερα σε ολους...

μολις αγορασα ενα καινουριο λαπτοπ και αντιμετωπιζω καποιες δυσκολιες με τα windows 7 ..


1 ) οταν κλεινω το modem αλλα και το pc απο την πριζα του τοιχου , και μετα απο ωρες τα ξαναβαζω , τοτε και ενω ολα εχουν γινει σωστα , και το modem εχει συνδεθει στο ιντερνετ τοτε το λαπτοπ δεν συδεεται στο νετ... για να συνδεθει πρεπει να αποσυνδεσω και να ξανασυνδεσω επι τοπου το ethernet καλλωδιο ... επειτα ολα καλα... ομως γιατι να γινεται αυτο ?


2 ) προβλημα με το wifi . το λαπτοπ εχει ενα κουμπακι που οταν το πατας ενεργοποιητε το wifi... ομως μεσα απο τα windows δεν μπορω με τιποτα να βρω το εικονιδια που θα κανει αναζητηση των διαθεσιμων δυκτιων.

3 ) το ιδιο με το 2 συμβαινει και με το bluetooth... ενω παταω το κουμπι πανω στο λαπτοπ και ενεργοποιηται το bluetooth οταν προσπαθω να στειλω μια φωτο απο το κιν μου στο λαπτοπ μου λεει το κινητο οτι δεν βρισκει την συσκευη( λαπτοπ )

4 ) τελος εχω κανει καποια αρχεια  κρυφα ( hidden ) ομως τωρα δεν ξερω πως μπορω να τα βρω...


η επιβιωση των windows 7 στο λαπτοπ μου κρεμεται απο τις απαντησεις σας γιατι ετσι οπως παει σιγουρα θα ξαναβαλω τα xp... σημειωτεων οτι εχω δυστηχως τα ελληνικα windows 7...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #1 στις: 29/08/10, 11:17 »
To πρώτο πρόβλημα που αναφέρεις δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Αν όμως το modem σου είναι wireless και μπορεί να σού δώσει ασύρματο δίκτυο, ίσως θα ήταν καλύτερα να το χρησιμοποιείς με αυτό τον τρόπο ώστε να μην χρειάζεσαι το ethernet καλώδιο.

Το εικονίδιο για την αναζήτηση διαθέσιμων δικτύων μπορείς να το βάλεις στο taskbar στο κάτω μέρος της οθόνης (ή όπου έχεις εσύ το taskbar). Κάνεις δεξιό κλικ πάνω στο taskbar, επιλέγεις properties, μετά πας στο πρώτο tab (taskbar) και πατάς το κουμπάκι που λέει customize στο notification area. Aυτό σού ανοίγει ένα καινούργιο μενού με διάφορες επιλογές για ειδοποιήσεις και shortcuts στο taskbar. Μια από αυτές τις επιλογές αφορά το network, με το οποίο μπορείς να βλέπεις τα διαθέσιμα δίκτυα με το πάτημα ενός κουμπιού. Δες επίσης μήπως σε αυτό το μενού υπάρχει επιλογή και για το bluetooth.

Η εμφάνιση των κρυφών αρχείων είναι θέμα ρυθμίσεων και δεν αφορά αποκλειστικά τα Windows 7. Στον Windows Explorer, πάτα Organize (στο πάνω αριστερό μέρος της σελίδας) και μετά "Folder and Search Options". Στο καινούργιο μενού που θα ανοίξει, πήγαινε στο μεσαίο tab (View) και ενεργοποίησε την επιλογή "Show hidden files, folders and drives".

Συγγνώμη που σού τα γράφω στα Αγγλικά, αλλά πιστεύω ότι θα μπορέσεις να βρεις τα αντίστοιχα μενού στα Ελληνικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος awarlord

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #2 στις: 29/08/10, 23:24 »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα συνεχιζω να δυσκολευομε... αν καποιος εχει ελληνικα windows ας με βοηθησει... απολλωνα... σε ευχαριστω παρα πολυ παραυτα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #3 στις: 27/12/10, 10:17 »
Θα αξιοποιησω το συγκεκριμενο θεμα για να ρωτησω κατι που με ενδιαφερει!

Το συστημα μου αποτελειται απο 2 SATA σκληρους και εναν ATA!

Ο ενας SATA περιεχει τα XP PRO EN SP3 και τον χρησιμοποιω ως Internet/Movies theater ( :P ) σκληρο!

Ο αλλος SATA περιεχει παλι XP PRO EN SP3 και τον χρησιμοποιω αποκλειστικα για μουσικα προγραμματα και παραγωγη!

Ο ATA ειναι ενας παλιος σκληρος που τον εχω ως BACKUP disc. Εχει μεσα τα XP σε περιπτωση που "κομπλαρουν" οι αλλοι 2 κι επειδη εχει την ονομασια "C" περιεχει και το boot.ini για ολους τους σκληρους!


Θελω λοιπον στον internet δισκο να βαλω τα 7, γιατι δοκιμαζοντας τα στο laptop μου, ειδα πως ειναι πιο ελαφρια και καταλληλα για internet/gaming/multimedia.

Η απορια μου ειναι η εξης:

Εαν εγω βαλω τα 7 στον ενα SATA, θα μπορω παλι στο BIOS να επιλεγω σε ποιο δισκο θα κανω BOOT? Αφου ο ενας θα ειναι σε 7 κι ο αλλοι θα ειναι σε XP. Συν πως δε ξερω εαν η εγκατασταση των 7 θα πειραξει το boot.ini file του C!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #4 στις: 27/12/10, 19:32 »
Θα αξιοποιησω το συγκεκριμενο θεμα για να ρωτησω κατι που με ενδιαφερει!

Το συστημα μου αποτελειται απο 2 SATA σκληρους και εναν ATA!

Ο ενας SATA περιεχει τα XP PRO EN SP3 και τον χρησιμοποιω ως Internet/Movies theater ( :P ) σκληρο!

Ο αλλος SATA περιεχει παλι XP PRO EN SP3 και τον χρησιμοποιω αποκλειστικα για μουσικα προγραμματα και παραγωγη!

Ο ATA ειναι ενας παλιος σκληρος που τον εχω ως BACKUP disc. Εχει μεσα τα XP σε περιπτωση που "κομπλαρουν" οι αλλοι 2 κι επειδη εχει την ονομασια "C" περιεχει και το boot.ini για ολους τους σκληρους!


Θελω λοιπον στον internet δισκο να βαλω τα 7, γιατι δοκιμαζοντας τα στο laptop μου, ειδα πως ειναι πιο ελαφρια και καταλληλα για internet/gaming/multimedia.

Η απορια μου ειναι η εξης:

Εαν εγω βαλω τα 7 στον ενα SATA, θα μπορω παλι στο BIOS να επιλεγω σε ποιο δισκο θα κανω BOOT? Αφου ο ενας θα ειναι σε 7 κι ο αλλοι θα ειναι σε XP. Συν πως δε ξερω εαν η εγκατασταση των 7 θα πειραξει το boot.ini file του C!


Είναι κάπως επίφοβο, γιατί το πρόβλημα είναι ότι τα XP, επειδή είναι παλιότερα, πιθανόν να μην μπορούν να δουν τα καινούρια 7. Η λογική πάντως λέει ότι αν τα βάλεις (και) στον C: δεν θα έχεις πρόβλημα, αφού τα 7 βλέπουν τα XP. Όπως και να 'χει, κάνε backup πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #5 στις: 27/12/10, 19:35 »
Αυτη τη στιγμη τρεχω στον ενα σκληρο SATA με τα Win 7 Ultimate και στον αλλον τα κλασσικα Win XP PRO SP3.

Η εγκατασταση ηταν σουπερ, τα 7 τρεχουν εκπληκτικα και το μονο που αλλαξε ειναι πως το boot menu αναγραφει "Windows 7 Ultimate" και "Previous Versions Of Windows" οταν εχω να κανω τις επιλογες μου!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #6 στις: 28/12/10, 01:59 »
ακριβός, το boot menu το αναλαμβάνουν τα νεότερα windows και γιαυτό τα βάζουμε τελευταία. Δεν παίζει ρόλο ο δίσκος εγω τα έχω στον "I:"

τώρα για το πόσο ελαφρύτερα ειναι τα 7 θα με θυμηθείς σε λίγο καιρό οτι δεν είναι. Ειναι τραγικά βαρύτερα απο τα XP και ασε τους να λένε στο ιντερνετ, σου μιλάω εκ πείρας  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #7 στις: 28/12/10, 02:07 »
Jim.ni οι εφαρμογες που τρεχω στο σκληρο με το ιντερνετ ειναι photoshop, dreamweaver, θεαση ταινιων με media player classic, mozilla, επεξεργασια κειμενου, κλπ!

Μεχρι στιγμης ολα τρεχουν σφαιρα ( με ρυθμισμενα τα 7 βεβαια, οχι οπως τα δινει η "μαμα" ) και μαλιστα παρατηρω καλυτερη αποδοση στη χρηση της μνημης και του επεξεργαστη!
Και μιλαμε για παλιο συστημα βεβαια ( Pentium 4 hyper threading στα 3GHz, 3GB RAM ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #8 στις: 30/12/10, 09:12 »
Τα windows 7, ειναι αναμφισβήτητα τα καλύτερα windows που έχουν βγει.
Παρόλα αυτά αν θές ενα pc χωρίς προβλήματα πάνω στο οποίο θα έχεις τον έλεγχο (και δεν θα κάνει οτι γουστάρει) προτιμότερο ειναι να βάλεις linux (τα ubuntu ειναι μια καλή αρχή), οπου θα έχεις τεράστιο support και λιγότερα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #9 στις: 30/12/10, 10:42 »
Δε θα εχω ομως τη δυνατοτητα να "τρεξω" εφαρμογες μουσικης παραγωγης ( DAWs και Editing Programs ) και photo editing ( κυριως Photoshop ). Κι ο,τι κυκλοφορει τωρα για τα Linux δεν ειναι τοσο καλο, οσο τα προγραμματα που προανεφερα ( κοινως δε μπορω να εχω πελατη και να παλευω να βρω τι προγραμματισμο θελει ενα προγραμμα ή να μην εχει αυτα που θελω :D ).


Σαφως για εναν internet user τα Linux ειναι πολυ καλυτερα. Ολα αυτα βεβαια σε πλατφορμα PC γιατι σε MAC....γιατι να αλλαξεις τα MAC OS με κατι...χειροτερο; :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #10 στις: 30/12/10, 10:46 »
Ολα αυτα βεβαια σε πλατφορμα PC γιατι σε MAC....γιατι να αλλαξεις τα MAC OS με κατι...χειροτερο; :D
exactly... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #11 στις: 04/06/11, 03:17 »
Ξεθάβω το θεματάκι, γιατί έχω διλληματάκι...Καταρχην ξαναχαίρετε, όπως καταλάβατε όοοοολοι έχουμε εξεταστική και γι' αυτό με βλέπετε :p

Λοιπόν...αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

1) Εάν το ψάξετε στον γούγλη θα δείτε ότι αρκετοί χρήστες WinXP δεν μπορούν πλέον να τρέξουν DVD-R (κι εγώ είμαι ένας απ' αυτούς) έχω δοκιμάσει διάφορα που έχω βρει κατά καιρούς στο νετ αλλά τίποτα από αυτά δεν βολεύει.

2) Οπότε, επειδή υποψιάζομαι ότι η Microsoft κάνει λαμογιά για να αναβαθμιστούμε ούλοι σε Win7 ή σε Σ-Vista...Αποφάσισα να υποκύψω :p... Τώρα έχω κάποια ερωτήματα φυσικά.

i) Να κάνω partition στo δίσκο και να έχω και τα ΧP για να προλάβω θέματα ασυμβατότητας ή όχι γιατί δεν θα υπάρχουν τέτοια θέματα επειδή τα win7 είναι υπεργ....; Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει και λειτουργία να τρέξει το Win7 σε ΧPmode ισχύει;

ii) Μήπως τα Win7 έχουν πολλά bugs ακόμα;

iii) Μήπως τα Win7 δεν τα σηκώνει το μηχάνημα μου ικανοποιητικά; (DDR2 3GB, 2Χ2Ghz και τα υπόλοιπα τα βλέπετε συννημένα)

Αυτά για την ώρα...καλά μπορεί εν τέλει να πάω να αγοράσω και καινούριο driver dvd το οποίο θα δουλέψει μια χαρά και θα βρω την ησυχία μου :p


« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/11, 03:23 από Cuenca_60R »
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτησεις για windows 7 ...
« Απάντηση #12 στις: 04/06/11, 10:23 »
Βαλε αφοβα win7. 64bit μαλιστα. Οι απαιτησεις τους σε σχεση με τα vista ειναι λιγοτερες και το λειτουργικο στο μηχανημα σου θα σου φανει τουλαχιστον το ιδιο γρηγορο με τα xp που εχεις. Ασυμβατοτητες ελαχιστες, αλλα με το xpmode στα προγραμματα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Εγω προσωπικα δεν εχω αντιμετοπισει κανενα . Μαλιστα βρηκε και την καρτα tv χωρις να βαλω drivers...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 02:17
από freemind
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 21:39
από eleos* (Βάλια πια....)
8 Απαντήσεις
7113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 13:01
από faser
8 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 18:23
από Fteo
0 Απαντήσεις
1995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 14:00
από mixanobios
20 Απαντήσεις
7644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:11
από mixanobios
11 Απαντήσεις
4532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/13, 20:59
από freemind
0 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:37
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/20, 19:13
από Πέτροc