Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικό συμφωνητικό για συναυλίες συγκροτημάτων  (Αναγνώστηκε 12937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Κατόπιν των δύο περιπτώσεων ακυρώσεων συναυλιών σχημάτων μελών του Kithara.gr, όπως φαίνεται εδώ και εδώ, αποφάσισα οτι πραγματικά χρειάζεται κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του καταστήματος και του συγκροτήματος.

Έτσι αποφάσισα να συντάξω ένα, το οποίο και έχω επισυνάψει.

Να τονίσω οτι για να είναι έγκυρο το συμφωνητικό απαιτείται η κατάθεση του στην εφορία. Αυτό από μόνο του απαιτεί να έχει ο εκπρόσωπος του συγκροτήματος AΦΜ και να είναι δηλωμένος στην εφορία ως μουσικός, αν και για το τελευταίο περιμένω ακόμα διευκρινήσεις από την τοπική μου ΔΟΥ.

Επίσης αυτό που έχω επισυνάψει είναι ένα τυπικό συμφωνητικό που σίγουρα δεν καλύπτει όλα τα πιθανά σενάρια συνεργασίας. Αν κάποιος επιθυμεί κάποια αλλαγή/τροποποίηση μπορεί να μου το ζητήσει και εφ' όσων έχω τον διαθέσιμο χρόνο θα προσπαθήσω να το κάνω το συντομότερο δυνατό.

Τέλος οποιαδήποτε ερώτηση/σχολιο απόδεκτα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πολύ καλή ιδέα... Θα συμπληρώσω καναδυό που μου έρχονται:

- Συμφωνία για το πότε θα παίξει το σχήμα και για πόση ώρα.
- Το πώς και πότε θα γίνει η πληρωμή. ΟΚ, για προφανείς λόγους το ακριβές ποσό ίσως να μην αναγράφεται, αλλά οι διάφορες σχετικές λεπτομέρειες είναι εξίσου σημαντικές.
- Τι θα γίνει αν κάποιος αθετήσει κάποιους όρους.

Φυσικά, όλοι αυτοί οι όροι είναι πάντα θέμα παζαρέματος με τον εκάστοτε μαγαζάτορα, αλλά καλό θα είναι να προβλέπονται στο συμφωνητικό και να αλλάζονται / διαγράφονται αν χρειαστεί.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
ιασωνα σκεφτομουν στο επομενο φεστιβαλ να κανω αιτηση να παιξω με την μπαντα μου. (πυρινα νεφη ;D) μονο εγω ειμαι μελος του κιθαρα και δεν ειμαι δηλωμενος στο ΑΦΜ σαν μουσικος αρα δεν μπορουμε να συμμετασχουμε ε?
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Αυτό από μόνο του απαιτεί να έχει ο εκπρόσωπος του συγκροτήματος AΦΜ και να είναι δηλωμένος στην εφορία ως μουσικός

Αυτο το σημειο θα χρειαστει πολλες διευκρινησεις...
Μουσικος=επαγγελματιας η και ερασιτεχνης...
Αν δηλωθω στην εφορια θα πληρωνω και "μουσικο φορο"... ;D ;D
Νομιζω οτι ο ορος μουσικος παραειναι μετεωρος για να εχει καποια σχεση με την εφορια...
Περιμενω εναγωνιως για περεταιρω νεα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Φυσικά, όλοι αυτοί οι όροι είναι πάντα θέμα παζαρέματος με τον εκάστοτε μαγαζάτορα, αλλά καλό θα είναι να προβλέπονται στο συμφωνητικό και να αλλάζονται / διαγράφονται αν χρειαστεί.

Για αυτό και τα έχω αφήσει έξω. Αλλά αν θεωρείται αναγκαίο θα κάτσω να συντάξω ένα καινούργιο μέσα στην εβδομάδα...

ιασωνα σκεφτομουν στο επομενο φεστιβαλ να κανω αιτηση να παιξω με την μπαντα μου. (πυρινα νεφη ;D) μονο εγω ειμαι μελος του κιθαρα και δεν ειμαι δηλωμενος στο ΑΦΜ σαν μουσικος αρα δεν μπορουμε να συμμετασχουμε ε?

Αν και μερικές φορές μου έχει περάσει από το μυαλό, λόγω ακυρώσεων, δεν θα μπορούσα να υποχρεώσω τα μέλη του Kithara.gr που θέλουν να συμμετέχουν σε κάποια διοργάνωση μας, να υπογράψουν συμφωνητικό. Εξάλλου εφ' όσων δεν υπάρχει κέρδος/αμοιβή για την συμμετοχή τότε γιατί να σας θέτουμε όρους? Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα από αυτό που συζητάμε εδώ...  :)

Αυτο το σημειο θα χρειαστει πολλες διευκρινησεις...
Μουσικος=επαγγελματιας η και ερασιτεχνης...
Περιμενω εναγωνιως για περεταιρω νεα... ;)

Όπως κι εγώ από την ΔΟΥ μου... Δυστυχώς με την κατάσταση στην οποία είναι αυτές τις μέρες ο δημόσιος τομέας δεν ευλεπιστώ απάντηση σύντομα...  :-\

Μόλις την έχω όμως θα ενημερώσω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Πολύ καλή κίνηση, όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Σε περίπτωση καταγγελίας του συμφωνητικού, δε θα έπρεπε τυπικά όλα τα μέλη να είναι δηλωμένοι όχι μόνο στην εφορία ως μουσικοί (με όλη τη χαρτούρα, δελτία παροχών, κλπ.) αλλά και στην Ένωση Μουσικών; Αλλιώς μπορεί και ο μαγαζάτορας να καταγγείλει ότι πήγε να πληρώσει αλλά τα μέλη του συγκροτήματος δεν ήταν νόμιμα...

Κι ένα δεύτερο: πολλές από τις μουσικές σκηνές όπου εμφανίζονται τα συγκροτήματά μας στην Ελλάδα φυσικά δεν έχουν άδεια για live. Πώς νομίζετε ότι ξεπερνούν τέτοια νομικά προβλήματα με την Εφορία και όχι μόνο; (γκουχ, γκουχ, λαδώνουν, γκουχ).

Θέλω απλώς να πω ότι ναι μεν είναι ένα μέτρο που μπορεί να πάρει ένα σχήμα για να προστατεύσει τα αυτονόητα, αλλά με δεδομένη την κατάσταση της live σκηνής στην Ελλάδα, πάντα οι μαγαζάτορες θα βρουν τρόπο να ξεγλιστρήσουν.


Off topic Υ.Γ. Arg0, το βιντεάκι από το Φεστιβάλ είναι έτοιμο, θα φροντίσω να το στείλω σύντομα  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Λυπαμαι που το λέω, αλλά οποιος ιδιοκτητης χώρου ερθει αντιμετωπος με τετοια σοβαρότητα, θα φωνάξει...

Επόμενος;;;;

Αποσυνδεδεμένος YrIazz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Funky Blue Quintet
Εγω πιστευω οτι μπορει να αλλαξει αυτη η κατασταση... και εμεις ειμαστε αυτοι που μπορουμε να το κανουμε.. ειτε σαν μουσικοι ειτε σαν θεατες..

Μετα απο την κακιστη συμπεριφορα που αντιμετωπισαν τα παιδια ( Elisadeath, Under Pleasure kai 4bitten) στο 5/4 και την ακομη χειροτερη αντιδραση του ιδιοκτητη, θα μπορουσε απλα να μην πατησει κανενας μας σε αυτο το μαγαζι... επαναλαμβανω, ειτε σαν μουσικος ειτε σαν θεατης... τα νεα ακουγονται και πιστευω οτι ο επομενος ιδιοκτητης θα το σκεφτοταν καλυτερα πριν αποφασισει να μην τηρησει τουλαχιστον τα βασικα... 


Και οσο για αυτο που λες οτι  ο ιδιοκτητης θα βρει τον επομενο ... εαν δεν υπαρξουν επομενοι που θα δεχτουν να παιξουν ειτε δωρεαν ειτε χωρις μια τυπικη συμφωνια, τοτε απλα θα το αποδεχτουν και ολοι αυτοι οι ανιδεοι εμπορακοι...




Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Κατερίνα ή Νέλλη (δεν ξέρω ποια απ τις 2 είσαι)..
με τόσους "κ**λωμένους" εκολαπτώμενους μουσικούς που υπαρχουν και που ψοφάνε να παίξουν live, που γι αυτο θα πλήρωναν κιόλας, πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει αυτο που λες?

οπως λεει και ο πιτσιρίκος στο home alone...I don't think so...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατερίνα ή Νέλλη (δεν ξέρω ποια απ τις 2 είσαι)..
με τόσους "κ**λωμένους" εκολαπτώμενους μουσικούς που υπαρχουν και που ψοφάνε να παίξουν live, που γι αυτο θα πλήρωναν κιόλας, πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει αυτο που λες?

οπως λεει και ο πιτσιρίκος στο home alone...I don't think so...

Εγώ πάλι όχι μόνο συμφωνώ με την Κατερίνα, αλλά, έτσι για να βιδώσω μερικούς  ;D θα το πάω και ένα βήμα παραπάνω: όχι μόνο δεν πατάμε στο "εν λόγω" μαγαζί (όποιο και αν είναι αυτό), αλλά δεν πατάμε και σε άλλη συναυλία οποιουδήποτε σχήματος μάθουμε ότι έπαιξε εκεί. Αυτό πως σας φαίνεται?

Για να είμαστε (στο περίπου...) στο κλίμα των ημερών, αυτό ο Κολοκοτρώνης το έλεγε "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους".  :P ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Μακάρι, πραγματικά, να μπορεί να αλλάξει η κατάσταση έτσι, αλλά αυτό:
με τόσους "κ**λωμένους" εκολαπτώμενους μουσικούς που υπαρχουν και που ψοφάνε να παίξουν live, που γι αυτο θα πλήρωναν κιόλας, πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει αυτο που λες?

ισχύει. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεθεί μία μπάντα (έστω λυκειακού επιπέδου) και να μη φέρει 15-20 φιλαράκια, ακόμη και αν το μαγαζί υποστεί μποϋκοτάζ από πολλούς. Και τα φιλαράκια θα πληρώσουν τα 5,10 ή και 12 Ευρώ είσοδο, θα πιουν 1-2 ποτά και θα χαρούν να δουν τους φίλους τους να παίζουν live.
Το συμφωνητικό από την άλλη μπορεί να χρησιμεύσει σε λίγο πιο "φτασμένες" μπάντες...οι οποίες βέβαια σιγά-σιγά καλό είναι να διαλέγουν αυτές τα μαγαζιά και αντί να τις διαλέγουν οι μαγαζάτορες.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 14:43
από BluesMe
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/09, 23:29
από mogadishu
0 Απαντήσεις
1767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 00:11
από mogadishu
62 Απαντήσεις
24414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 16:29
από Arg0
38 Απαντήσεις
24943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 18:20
από Highway_Star
9 Απαντήσεις
13533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:12
από themos
1 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 12:03
από Υπνοβάτης...
17 Απαντήσεις
20163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 02:26
από metalmike
18 Απαντήσεις
5464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 04:05
από zeromancer
15 Απαντήσεις
8037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/14, 18:52
από GeorgeMam