Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.  (Αναγνώστηκε 8280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Βλέπω στο Kithara.to , έχει ένα πεδίο κάτω από τους στίχους των τραγουδιών που το ονομάζει αλλαγή τόνου, (ημιτόνια).
Το οποίο λειτουργεί αυτόματα με πεδίο από το +6 έως -6.

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής, για να αλλάξω εγώ τον τόνο σε κάτι συγχορδίες, φτάνει να μετατοπίσω όλες το ίδιο κατά πχ 5 ημιτόνια ή θα πρέπει να ξέρω σε ποια κλίμακα παίζει το τραγούδι ?

[c - e - f - g - Am] (αυτές είναι, αλλά σε κάποια σημεία, πρέπει να τραγουδήσω τόσο ψιλά, που η γαϊδουροφωνάρα μου, δεν          την παλεύει, ούτε στο καλύτερο όνειρό μου )

Συνήθως στο kithara.to κινούμαι στο -5 -6....

Αυτό δηλαδή τι μετατόπιση σημαίνει για τις παραπάνω συγχορδίες ?

thnk U Very Mats Moyts.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #1 στις: 27/10/14, 01:41 »
Εκ πρώτης όψεως το -5 μας κάνει
G Bb B C# Em
Με κάθε επιφύλαξη της ασχετοσύνης που με δέρνει...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #2 στις: 27/10/14, 01:41 »
Λογικά τα ακκόρντα που απεικονίζονται στο ταγούδι θα πρέπει να είναι τα αυθεντικά. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να παίξεις το κομμάτι όπως το ακούς στο CD, τότε θα πρέπει να το παίξεις έτσι. Αν όμως θέλεις να φέρεις το τραγούδι σε ένα τόνο που θα ταιριάζει καλύτερα στη φωνή σου, τότε ανάλογα μετατοπίζεις (στην περίπτωσή σου κατεβάζεις, αφού δεν φτάνει η φωνή σου σε κάποια σημεία) τα ακκόρντα όπως σε βολεύει. Αν λοιπόν κατεβάσουμε τα C-E-F-G-Am πέντε ημιτόνια, θα έχουμε G-B-C-D-Em.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Τώρα μη ρωτήσεις αν αυτό είναι μετατροπία, γιατί εκεί δεν την παλεύω εγώ... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #3 στις: 27/10/14, 01:59 »
Φιλέ Παναγιώτη,
Επειδή έχω δουλέψει παρά πολυ με το kithara.vu.to  θέλω να σου επισημανω δυο πραγματα. α) τα ακορντα τα ανεβαζουν  διάφορα παιδιά(?)σαν εμας, τουτέστιν απο επαγγελματίες μουσικοι μέχρι αυτοδίδακτοι καρα-ερασιτεχνες και β) αν είναι λάθος ανεβασμενα , η αλλαγή τόνου δεν διορθώνει το αρχικό λάθος. Με λιγα λογια πολλές φορες χρειάζονται τη δίκη μας παρέμβαση και όχι μονο στο ανεβοκατέβασμα. Όπως λες και συ σε άλλο ποσταρισμα, βάζουμε και το αυτακι μας να δουλεψει, συνυπολογίζοντας και το μέγιστο θέμα ,απο που μπορούμε εμείς να πούμε το τραγουδι.
Με αγάπη
Γιώργος


Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #4 στις: 27/10/14, 03:07 »
Παναγιώτη, σου παραθέτω έναν πίνακα που έχω φτιάξει για δική μου ευκολία, με την χρήση του οποίου μπορείς να κάνεις transpose οποιοδήποτε κομμάτι, όσα ημιτόνια πάνω ή κάτω θέλεις:



Δουλεύει ως εξής:
  • Αποφάσισε πόσα ημιτόνια πάνω ή κάτω θα πάς.
  • Διάλεξε όποια σειρά θέλεις, συνήθως για να κατεβάσεις ένα κομμάτι διαλέγεις την πρώτη και για να ανεβάσεις διαλέγεις την τελευταία.
  • Βρες τα ακόρντα σου στην σειρά που διάλεξες και μάρκαρε τα με κύκλους
  • Βρες μία νέα σειρά, πάνω ή κάτω, τόσες θέσεις όσα τα ημιτόνια που θα πας πάνω ή κάτω. πχ για να κατεβάσεις 3 ημιτόνια, κατέβα 3 σειρές.
  • Για κάθε ακόρντο σε κύκλο που έκανες, κάνε κάθετες γραμμές στην στήλη τους και βρες πάνω ή κάτω το αντίστοιχο του στην νέα τονικότητα.
  • Μάρκαρε τα νέα ακόρντα σου με κύκλους και τελείωσες.
Η περιγραφή είναι πολύ πιο πολύπλοκη από την πράξη.. Παράδειγμα:



Συνήθως κάνω αυτή την διαδικασία σε οδηγούς που θέλω να αλλάξω και για κάθε ακόρντο κάνω ένα search n replace στο word και τελειώνω πολύ γρήγορα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/14, 03:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #5 στις: 27/10/14, 03:22 »
Σας ευχαριστώ πολύ, εν κιθάρα αδελφοί!

Καθόδιε θα το ψάξω και θα το δοκιμάσω! ( Βλέπω έχετε και κάτι διαφορές με τον Απολλώνιο , θα εξε-ταστούν(ήτι ταστότσαρκες )

Απολλώνιε, δεν έχω πρόβλημα με τα αυθεντικά, σχεδόν τα βρίσκω με το αυτί στα περισσότερα τραγούδια. Αυτό που λες με τη φωνή θέλω να πετύχω! Το οποίο συνήθως το πετυχαίνω στο -5 -6 του Kithara.to. Τα ακκόρντα μάλιστα στους στίχους, τα έχω βάλει εγώ. Οπότε θέλοντας και μη είναι τα αυθεντικά! Το θέμα είναι ότι ενώ κατά κάποιο τρόπο, μπορώ να το φανταστώ το τραγούδι ή ακόμη και να το τραγουδίσω με ψεύτικα ψιλά φωνητικά (χάλια ως προς το άκουσμα, αλλά σωστά ως προς τον τόνο) , αλλά δεν μπορώ να το τραγουδίσω ΚΑΛΑ & ΣΩΣΤΑ. Οπότε τις περισσότερες φορές καταλήγω με πολύ ωραίες για το γούστο μου μελωδίες+φωνές τις οποίες δεν μπορώ να υποστηρίξω! Οπότε κατεβάζοντας τον τόνο χαμηλά, νταξ, δεν βγαίνει το ίδιο σε ύφος κομμάτι, γιατί οι ψιλές έχουνε φοβερά γκάζια, αλλά τουλάχιστον μπορώ κάπως να πλησιάσω την αρχική έκδοση που το σκέφτηκα σε ποιο μπάσα κατάσταση (περί ορέξεως κουραμπιέδες  πασπαλισμένοι με πάπρικα ).

- Όχι μετατροπίες για να μην υποτροπιάσουμε!

Gasiari-13 Αυτάκι και ξερό ψωμί λέμε! Από λάθη και παραλείψεις πολύ πράμα λέμε! Το λέω εγώ που είμαι και επιπέδου δαπέδου, τι να πούνε και οι μουσικοί που θα μπαίνουν από περιέργεια κατά καιρούς μέσα! Αλλά δεν παύει είναι μία εξαιρετική προσπάθεια και μέρος "πατρικό" για τα κιθαριστικά μου βήματα! Ένας από τους λόγους που προχώρησα στην κιθάρα. Να 'σαι καλά Γιώργαρε και τη δική μου αγάπη. Προσπαθώ να φτιάξω ένα από τα κομμάτια του ΠΟΙΟΣ. Μακάρι να είχα έναν καλό τραγουδιστή, να του έλεγα αγαπητέ πέστο εσύ, να μη χρειαστεί να αλλάξω τόνο, να ακουστεί και σπέσιαλ Gasiariko το κομμάτι. Θα στείλω email στους AC/DC.

Andriane, μ' αρέσεις γιατί λίγο πριν ποστάρω, ξεκίνησα να φτιάξω αυτόν ακριβώς τον οδηγό σε notepad! Αλλά σκέφτηκα μήπως τελικά παίζουνε ρόλο και οι κλίμακες.....οπότε είπα άστο μην παιδεύεσαι και ψαρέψεις αρβύλες στο τέλος!
Εξαιρετικός! Κατανοητό και πολύ εύκολο! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Καλή νύχτα σας!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #6 στις: 27/10/14, 10:46 »
Μαστα... Όπως αποδεικνύει και ο τυφλοσούρτης του Αδριανού είμαι πανηγυρικά λάθος!
Μη σε χαντακώσω αδερφέ!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #7 στις: 27/10/14, 11:27 »
.. είμαι πανηγυρικά λάθος!..

Τα ΣΩΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ είναι αποτέλεσμα ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ η οποία είναι σαφώς προϊόν σειρών από ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!!!.....
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #8 στις: 27/10/14, 13:18 »
Μαστα... Όπως αποδεικνύει και ο τυφλοσούρτης του Αδριανού είμαι πανηγυρικά λάθος!
Μη σε χαντακώσω αδερφέ!

Όχι ΠαλιοΣάτυρε! "Οι ερυνίες θα 'ρθουνε όπου κι αν πάς"
Από σήμερα χρωστάς διπλό κέρασμα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #9 στις: 27/10/14, 22:21 »
Οπότε κατεβάζοντας τον τόνο χαμηλά, νταξ, δεν βγαίνει το ίδιο σε ύφος κομμάτι, γιατί οι ψιλές έχουνε φοβερά γκάζια, αλλά τουλάχιστον μπορώ κάπως να πλησιάσω την αρχική έκδοση που το σκέφτηκα σε ποιο μπάσα κατάσταση (περί ορέξεως κουραμπιέδες  πασπαλισμένοι με πάπρικα ).

Ναι, έτσι είναι. Στο δικό μου "τετράδιο" με τραγούδια συνήθως βάζω τα αυθεντικά ακκόρντα σε κάθε τραγούδι και παράλληλα σημειώνω πόσα ημιτόνια πρέπει να ανεβάσω ή να κατεβάσω τον τόνο για να φέρω το κομμάτι στη δική μου φωνή.

Τώρα αν ακούγεται καλά ή όχι, δεν έχει και τόση σημασία. Το κέφι μας κάνουμε. Ενίοτε δε, μαζεύουμε και κανένα λαχανικό λόγω θερμής ανταπόκρισης του κοινού...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #10 στις: 27/10/14, 23:44 »
Χαχαχα Απολλώνιε, από κέφι να βάλω και στις τσέπες λέμε, όταν ξεκινάνε τα κοκόρια και λοιπές εξωγήινες φωνές! Αλλά 'νταξει αν ανεβάσω τίποτα τόσο "επικίνδυνο" στο Kithara.gr μπορεί να εισπράξω και τίποτα αλατόσφαιρες! άσε που "φοβάμαι μη καμμιά φορά το στρέψω στον εαυτό μου!"

Να σου αφιερώσω ένα ρεμπέτικο... που δίνει έτσι περιθώρια για λαχανικά στις αυθεντικές ψηλές του :
Παραπονιάρικό Μου 1939 Γιώργος Ξηντάρης
( αν το καταφέρνεις.....μάλλον έχεις φωνάρα και μας κάνεις σκέρτσα! )
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #11 στις: 28/10/14, 00:55 »
Πάλι καλά. Έλεγα ότι μπορεί να μού αφιερώσεις αυτό:

Άγαμοι Θύται - Τα λαχανικά

Ούτως ή άλλως ψηλές νότες παρόμοιες με αυτές του τραγουδιού που παραθέτεις μπορώ να βγάλω μόνο αν εισπνεύσω ήλιο (helium), και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #12 στις: 28/10/14, 09:45 »
....και τα κουκιά μπαγκλάν! Πολλά ζόρικα τα γιομιστά ! "Γειά σου Απολλώνιε Καρούζο, γειά σου Χόλι Κεπούρα!"

Τι να πούμε, για τα περισσότερα ξένα βέβαια....που αν δεν είσαι vocalist, είναι άκρως απογορευτικά!

Καλημέρες! 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #13 στις: 28/10/14, 12:16 »
Χαχαχα Απολλώνιε, από κέφι να βάλω και στις τσέπες λέμε, όταν ξεκινάνε τα κοκόρια και λοιπές εξωγήινες φωνές! Αλλά 'νταξει αν ανεβάσω τίποτα τόσο "επικίνδυνο" στο Kithara.gr μπορεί να εισπράξω και τίποτα αλατόσφαιρες! άσε που "φοβάμαι μη καμμιά φορά το στρέψω στον εαυτό μου!"

Να σου αφιερώσω ένα ρεμπέτικο... που δίνει έτσι περιθώρια για λαχανικά στις αυθεντικές ψηλές του : Παραπονιάρικό Μου 1939 Γιώργος Ξηντάρης ( αν το καταφέρνεις.....μάλλον έχεις φωνάρα και μας κάνεις σκέρτσα! )


Παρεπιπτόντως, είναι η πιο ωραία διασκευή που είχα βρεί παλιότερα ψάχνοντας ιδέες να copiάρω.Πολύ ενδιαφέρουσες μπασογραμμές.
Να σου αφιερώσω και εγώ κάτι που προσφέρεται για πολλές σαλάτες.
Αληθινή αγάπη 1936 Συνθ. Πάνος Τούντας, Ρόζα Εσκενάζυ

https://www.youtube.com/watch?v=E6F5LuIT02Q
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/14, 12:48 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #14 στις: 28/10/14, 15:04 »
...  ;D
Ίσως λυπήσω κόσμο, αλλά αυτό είναι το λεγόμενο Τρανσπόρτο (και ουχί Μετατροπία  βεβαίως βεβαίως !!!  :P )

που σημαίνει ότι απλά "μεταφέρουμε" (transport) τη μελωδία και την αρμονία (ακόρντα) από μια κλίμακα σε μια άλλη (προφανώς για να ταιριάξει στη φωνή μας !! ή για όποιο άλλο λόγο θέλουμε).

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #15 στις: 28/10/14, 17:53 »
Σε ευχαριστώ Talfarlow για τις μουσικές επιλογές! Eξαιρετικές ελληνικές μελωδιές, εμπνευσμένες! Όλο και κάτι κανούριο έχει να μάθει αυτός που προσπαθεί να τα κοπιάρει και πάνω από όλα κέρδος από την ομορφιά τους. Τι να πούμε γι' αυτούς που τραγουδάνε...φωνάρες! Ακόμη και a cappella, θα σπέρνανε! Περί μπασογραμμών μου βάζεις δύσκολα!  :)


Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ΚΙΘΑΡΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια - Αλλαγή Τόνου σε τραγούδι.
« Απάντηση #16 στις: 13/04/21, 13:31 »
Φιλέ Παναγιώτη,
Επειδή έχω δουλέψει παρά πολυ με το kithara.vu.to  θέλω να σου επισημανω δυο πραγματα. α) τα ακορντα τα ανεβαζουν  διάφορα παιδιά(?)σαν εμας, τουτέστιν απο επαγγελματίες μουσικοι μέχρι αυτοδίδακτοι καρα-ερασιτεχνες και β) αν είναι λάθος ανεβασμενα , η αλλαγή τόνου δεν διορθώνει το αρχικό λάθος. Με λιγα λογια πολλές φορες χρειάζονται τη δίκη μας παρέμβαση και όχι μονο στο ανεβοκατέβασμα. Όπως λες και συ σε άλλο ποσταρισμα, βάζουμε και το αυτακι μας να δουλεψει, συνυπολογίζοντας και το μέγιστο θέμα ,απο που μπορούμε εμείς να πούμε το τραγουδι.
Με αγάπη
Γιώργος
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ GM ΣΕ CM 
KAI ALAZV ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ  ΕΤΣΙ 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
14648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 20:44
από Guitar Fan
6 Απαντήσεις
4430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/07, 17:19
από Neikos
7 Απαντήσεις
4531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
9 Απαντήσεις
4826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:15
από gdevelek
23 Απαντήσεις
11525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/10, 21:44
από dimitris199321
4 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
8870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/11, 10:53
από CORT!!
0 Απαντήσεις
13222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 23:18
από jimaras1996
9 Απαντήσεις
5255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/13, 20:27
από sfanfan
23 Απαντήσεις
7772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/14, 12:00
από vegos