Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα Ear Training που δεν ξέρω αν βοθηθάει  (Αναγνώστηκε 2887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Έχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα που έχει δύο παιχνιδάκια που απευθύνεται μάλλον σε παιδάκια..
Το ένα παίζει 4 συγχορδίες στη σειρά και πρέπει να πεις ποιες είναι επιλέγοντας ανάμεσα από 4 τετράδες, σαν τηλεπαιχνίδι..
Στο άλλο περνάνε πεντάγραμμα με νότες πάνω, ακούγεται η νότα και εσύ πρέπει να πεις ποια είναι..

Εμένα μ'ενδιαφέρει να εξασκήσω το ατάλαντο αφτί μου για να μπορώ να βγάζω πιο άνετα κομμάτια με το αφτί και να αυτοσχεδιάζω καλύτερα.
Το πρώτο σίγουρα βοηθάει μακροπρόθεσμα..
Το δεύτερο βοηθάει στην εξάσκηση του αφτιού ή απλά θα μάθω να διαβάζω τέλεια πεντάγραμμο που δε μ'ενδιαφέρει και πολύ;

Απλώς επειδή και τα δύο θα έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, δε θέλω να αφιερώνω καθημερινά χρόνο σε άσχετα πράγματα..

Κανένας παιδαγωγός;;;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος anagnar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Nα εισαι σιγουρος οτι χασιμο χρονου δεν ειναι(σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα προγραμματα αλλα μεχρι να βρεις καποιο..)αντιθετως αν εχεις 10 λεπτα την ημερα να αφιερωνεις για καποιες μερες της εβδομαδας επι καποιες(;)εβδομαδες θα εχεις ενα ιδιαιτερα καλο και με λιγο κοπο αποτελεσμα..Επισης καλο ειναι να κανεις και λιγο ρυθμικο σολφεζ.Ολα αυτα επιδρουν στην  μουσικη μας  αντιληψη πολυ θετικα και στο παιξιμο αλλα και στην γενικοτερη μουσικη μας υποδομη..Και επηδει αυτο το μικροβιο με την μουσικη δεν προκειται ποτε να χαθει οσα ποιο πολλα μπορεις να μαθεις (ιδιαιτερα σε περιοδους που καποιος εχει χρονο γιατι δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο..)τοσο το καλυτερο.Καλη συνεχεια.
τα παντα ρει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 11:21
από old_lion
12 Απαντήσεις
13741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 19:46
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/07, 13:28
από Jimi Pap
96 Απαντήσεις
27666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 16:55
από Baroness
1 Απαντήσεις
2000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 22:22
από Neikos
5 Απαντήσεις
3642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 16:51
από grmako
7 Απαντήσεις
4790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:12
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
1607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/14, 01:06
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/15, 02:54
από ConstantineKyr
0 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/21, 19:39
από Ioannis Anastassakis