Αποστολέας Θέμα: νεο μπασο  (Αναγνώστηκε 11443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
νεο μπασο
« στις: 28/03/09, 00:57 »
μετα απο ενα χρονο που ξενινησα να παιζω  μπασο νομιζω οτι ηρθε η ωρα να αγορασω ενα κενουριο .κοιταξα λιγακι στο thomann και ειδα αυτο εδω http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_jazz_v_bass_3sb.htm ποια ειναι η γνωμη σας??

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #1 στις: 28/03/09, 01:04 »
καταρχάς 8έλεις συγκεκριμένα Squier?
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #2 στις: 28/03/09, 01:11 »
oxi, αλλα κατι σε αυτα τα λεφτα (περιπου 300€) που να κανει για roκ και μεταλ
γιατι τι κακο εχουν τα squier?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/09, 01:23 από BilliSsS »

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #3 στις: 28/03/09, 01:45 »
σ αυτα τα λεφτά ανάλογα πάντα και το στύλ μουσικής που 8έλεις να παίξεις γιατι δεν παίζει ρόλο μόνο ο μαγνήτης είναι και η εμφάνιση πάντως μ αυτα τα λεφτά 8α σου συνιστούσα ΕSP h ibanez τίποτα άλλο για metal ka8aroaimo.εντάξει και fender κα8ως και ο Steve Harris παίζει μ αυτό!!
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1966
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=6175
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #4 στις: 28/03/09, 10:27 »
δηλαδη τα jazz bass δεν κανουν για μεταλ??αου ππολυ παιζουν με αυτα

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #5 στις: 28/03/09, 10:56 »
Αφού ήδη παίζεις και χρειάζεσαι νέο όργανο, καλό θα ήταν να αναβαθμίσεις, όσο περισσότερο σε παίρνει, την ποιότητα του οργάνου. Τώρα με τί μπάσο παίζεις;
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #6 στις: 28/03/09, 11:29 »
τωρα εχω ενα washburn t14, δεν νομηζω οτι αξιζει να δοσω λεφτα σσε αυτο το οργανο...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #7 στις: 28/03/09, 12:30 »
Καποια Squier ςιναι για πεταμα. Καποια ειναι καλα για τα λεφτα τους. Καποια ειναι ΠΟΛΥ καλα οργανα. Το συγκεκριμενο ανηκει στην τελευταια κατηγορια (οπως και το VM Precision). Το LTD το συγκεκριμενο δε μου αρεσε και πολυ.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #8 στις: 28/03/09, 13:58 »
δεν σέβεσαι το όργανό σου? σε νοιάζει μόνο το όνομα? δεν έχει σημασία το όνομα αλλα η ποιότητα. περα απο αυτά μπορείς να βάλεις καινούριους μαγνήτες Seymour Duncan h emg.
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #9 στις: 28/03/09, 15:03 »
δεν σέβεσαι το όργανό σου? σε νοιάζει μόνο το όνομα? δεν έχει σημασία το όνομα αλλα η ποιότητα. περα απο αυτά μπορείς να βάλεις καινούριους μαγνήτες Seymour Duncan h emg.

Προσωπικα δε νομιζω οτι το να βαλει μαγνητες 120-140 ευρω σε ενα μπασο 130-150 ευρω ειναι και τοσο καλη επενδυση... Κι εγω το Squier μου το αγαπω και το σεβομαι, αλλα δεν εχω βαλει φραγκο για αναβαθμιση, διοτι πολυ απλα πιστευω οτι τα λεφτα μου θα πιασουν πιο πολυ τοπο αλλου. Οταν με το καλο νιωσω οτι δεν εχω αλλες αμεσες "βασικες" αναγκες θα το πειραξω κι αυτο.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #10 στις: 28/03/09, 15:35 »
τωρα εχω ενα washburn t14, δεν νομηζω οτι αξιζει να δοσω λεφτα σσε αυτο το οργανο...

Δεν εννοούσα αυτό. Ήθελα να πω ότι η μετάβαση από ένα όργανο των 150€ σε ένα όργανο των 300€ συνήθως δεν είναι κάτι που αξίζει πλήρως τη χρηματική του επένδυση. Θα ήταν προτιμότερο να συγκεντρωθούν τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα και τότε να αγοραστεί κάτι καινούργιο. Από την άλλη μεριά, όλα είναι σχετικά και εξετάζονται κατά περίπτωση (ακριβές μοντέλο, είδος μουσικής, προσωπικός ήχος, ατομικό playability κλπ), οπότε και πράττει κανείς αναλόγως.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #11 στις: 28/03/09, 15:42 »
τωρα εχω ενα washburn t14, δεν νομηζω οτι αξιζει να δοσω λεφτα σσε αυτο το οργανο...

Δεν εννοούσα αυτό. Ήθελα να πω ότι η μετάβαση από ένα όργανο των 150€ σε ένα όργανο των 300€ συνήθως δεν είναι κάτι που αξίζει πλήρως τη χρηματική του επένδυση. Θα ήταν προτιμότερο να συγκεντρωθούν τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα και τότε να αγοραστεί κάτι καινούργιο. Από την άλλη μεριά, όλα είναι σχετικά και εξετάζονται κατά περίπτωση (ακριβές μοντέλο, είδος μουσικής, προσωπικός ήχος, ατομικό playability κλπ), οπότε και πράττει κανείς αναλόγως.

επειδη ειναι  δυσκολα να συγκεντροθουν τα 2πλασια χρηματα. εχετε να πειτε κατι κατα ή υπερ αυτο του μπασου ή να προτεινετε καποιο αλλο??
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #12 στις: 28/03/09, 16:54 »
ποια μοντέλα μπάσου σ αρεσουν πχ Precision, Jazz , P-J και ποιές μάρκες μπάσου επίσης σε έχουν εντυπωσιάσει? τότε 8α σου λύσουμε σίγουρα το πρόβλημα!!!
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #13 στις: 29/03/09, 00:56 »
αυτο που εχω τωρα ειναι P/J den μου αρεσει ιδιετερα καποιο σχημα απλα θα προτιμουσα κατι σε 5χορδο

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #14 στις: 29/03/09, 01:10 »
δεν σέβεσαι το όργανό σου? σε νοιάζει μόνο το όνομα? δεν έχει σημασία το όνομα αλλα η ποιότητα. περα απο αυτά μπορείς να βάλεις καινούριους μαγνήτες Seymour Duncan h emg.

Προσωπικα δε νομιζω οτι το να βαλει μαγνητες 120-140 ευρω σε ενα μπασο 130-150 ευρω ειναι και τοσο καλη επενδυση... Κι εγω το Squier μου το αγαπω και το σεβομαι, αλλα δεν εχω βαλει φραγκο για αναβαθμιση, διοτι πολυ απλα πιστευω οτι τα λεφτα μου θα πιασουν πιο πολυ τοπο αλλου. Οταν με το καλο νιωσω οτι δεν εχω αλλες αμεσες "βασικες" αναγκες θα το πειραξω κι αυτο.
οι μαγνήτες μένουνε...
μπορεί να τους βάλει στο "άχρηστο" όργανο και όταν πάρει κάτι καλό τους μεταφέρει εκεί και βάζει τους καινούριους θεωρητικά καλύτερους από τους μαμίσιους του παλιού οργάνου στο παλιό και έτσι έχει 2 μπάσα με πολύ καλό ήχο...

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #15 στις: 29/03/09, 13:03 »
ολα καλα αυτα που λετε αλλα δεν με βοηθησαν.... ::)
εχει κανεισ να προτεινει καποιος καποιο 5χορδο γυρο στα 300-350 που να κανει για ροκ και μεταλ αναφαρτητου σχηματος
και αν ειναι ευκολο να πει καποιος την γνομη του για το 5χορδου jazz bass που αδειξα στο πρωτο post
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #16 στις: 29/03/09, 13:32 »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #17 στις: 29/03/09, 13:35 »
Α) γιατι να χρειαζεσαι 5χορδο? Το ρωταω γιατι αυτη  η μια χορδη ανεβαζει  αυτοματως την τιμη του οργανου, οποτε εαν εχεις βαλει μικρο cap στο ποσο που θα διαθεσεις, θα αναγκαστεις να παρεις υποδεεστερο για να ειναι 5χορδο. Αξιζουν αυτα τα 5 παραπανω ημιτονια κατι τετοιο?
Β) Οχι jazz bass στυλ για μεταλ. Δεν θα σε βοηθησει καθολου στον ηχο. Να κοιταξεις μπασα με active system, ωστε να καταφερεις με το EQ τους να βγαλεις τον ηχο που ζητας. Γιατι να παρεις Squier ενω υπαρχει η Ibanez και η Cort σε τετοια λεφτα, που ειναι απολυτως πιο αξιολογα?
p.x. http://www.thomann.de/gr/cort_artisan_c5h.htm

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #18 στις: 29/03/09, 13:43 »
Β) Οχι jazz bass στυλ για μεταλ. Δεν θα σε βοηθησει καθολου στον ηχο. Να κοιταξεις μπασα με active system, ωστε να καταφερεις με το EQ τους να βγαλεις τον ηχο που ζητας. Γιατι να παρεις Squier ενω υπαρχει η Ibanez και η Cort σε τετοια λεφτα, που ειναι απολυτως πιο αξιολογα?
p.x. http://www.thomann.de/gr/cort_artisan_c5h.htm


Πσιτ... Active ειναι το Squier που εδειξε...  0:)


Και ξανα παραθετω το λινκ που εδωσα στο αλλο thread. Επιμενω να δειτε στο προφιλτου τυπου με τι αλλα οργανα παιζει και παρ'ολα αυτα εντυπωσιαστηκε με το ταπεινο Squier. http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=374320
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος BilliSsS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • reptile salonica
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #19 στις: 29/03/09, 14:32 »
 Nikoubis το ειδα το link και πρεπει ναναι καλο μπασακι συμφονα με οσα λεει
εσασ ποια ειναι η γνομη σας να προχωρησω στην αγορα του??ή εχεισ καποιος κατι καλυτερο να προτηνει??

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #20 στις: 29/03/09, 14:55 »


Πσιτ... Active ειναι το Squier που εδειξε...  0:)




sorry δεν κοιταξα καν.. Ειδα Jazz Bass και νομισα οτι ειναι ενα που δοκιμασα αντιγραφη του παλιου αμερικανικου, με passive..

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #21 στις: 29/03/09, 16:00 »
το cort τα σπάει απλά!! μαονι (mahogany) και επιλογέας active passive και 5χορδο και καλη κατασκευή πιστεύω οτι 8α πρεπε να κανει πολυ παραπάνω.το συστήνω ανεπιφύλακτα.
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #22 στις: 29/03/09, 16:33 »
 Θα πρότεινα να κανεις μια βόλτα από το Μοναστηράκι στον Σαμουελιάν. Μη βιαστείς να κρίνεις από το μέρος και την εξυπηρέτηση, κριβει κάποια διαμάντια εκεί μέσα. Συγκεκριμένα, αγόρασα ένα SX Jazz 5χορδο μπάσσο από εκεί με 250ευρώ και ήταν ό,τι καλυτερο από άποψη μαγνητών, μπράτσου, ξύλων σε αυτή την κατηγορία.
  Όμως για να γίνει και παικτικά άριστο, χρειάστηκε νέες χορδές gibson (οι παλιές ήταν της πλάκας...), καλό σετάπ στον Δ.Δήμου(απέναντι απ τον καγμακη) και νέα ποτενσιόμετρα&jack(επίσης λαλακίες τα παλιά). Mου κόστισε 90ευρώ η όλη συντήρηση αλλα τότε δεν ήξερα... τώρα βαζω μονος μου ηλεκτρικά και setup κι έρχεται τα μισα λεφτά... Βέβαια στα 340ευρώ, το μπάσσο σκίζει... δεν εχω παιξει καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Κι έχω 2 squier τύπου P-bass...  Μετά ξεχωρίζω μόνο ένα tokai korea Les Paul μπάσσο που είχα πάρει 450ευρώ.



http://www.sxguitarspain.com/

http://www.sxguitarspain.com/sx_vintage_5.htm
(το δικό μου είναι το τριτο απο επανω με quilted maple καπάκι...)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #23 στις: 29/03/09, 18:58 »
Eγω το Cort θα τσιμπαγα... ;)

Δεν ξερω αν σε βολεψει το 5χορδο οπως βολεψε εμενα,αλλα πιστευω οτι το Cort θα ειναι πολυ καλο.Οσα Cort εχω ακουσει μου αρεσαν πολυ σε ηχο για ροκ κλπ.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: νεο μπασο
« Απάντηση #24 στις: 30/03/09, 16:35 »
Εχω το C4H και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο...Αρκετες επιλογες στον ηχο +οτι αν τραβηξεις το knob του volume προς τα εξω γινεται ενα αξιόλογο passive μπασσακι για λιγο πιο ροκ καταστασεις..

Στον ενισχυτη του μαγαζιου που το δοκιμασα ηταν αρκετα καλο σαν passive..(Fender Bassman 250)..Σπιτι στον απαραδεκτο Ibanez SW65 ηταν απλα συμπαθητικο..

Σαν active τα σπαει !!  >:D παντα για τα λεφτα του.. 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
47 Απαντήσεις
49086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
9 Απαντήσεις
5630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
6 Απαντήσεις
6725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 23:11
από BilliSsS
rickenbacker μπάσο

Ξεκίνησε από sleo Μπάσο

10 Απαντήσεις
9191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 16:37
από Jezus
21 Απαντήσεις
34970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/16, 17:39
από mania karoutena
5 Απαντήσεις
6814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:33
από ogyon21
32 Απαντήσεις
34766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/14, 01:22
από saved
7 Απαντήσεις
3226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 23:12
από gkou
μπάσο-μπότα

Ξεκίνησε από tatanka Μπάσο

10 Απαντήσεις
12402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/12, 14:44
από freemind