Αποστολέας Θέμα: peavey classic30  (Αναγνώστηκε 3658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artistzzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
peavey classic30
« στις: 01/02/10, 13:14 »
γεια χαρα παιδες..
λοιπον..
εχω μια gibson sg special faded και την tonelab le.. αρκετα ικανοποιημενος..
χρειαζομαι ενισχυτη για προβες σε μικρο χωρο αλλα κ για live..
εχω καταληξει στον Peavey classic 30..
παιζω alternative/indie με λιγα grunge-garage στοιχεια..
θα θελα τις γνωμες για τον ενισχυτη... αλλα κ για τον συνδυασμο πεταλιερας-ενισχυτη...


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #1 στις: 01/02/10, 14:17 »
Πολύ ωραίος ενισχυτής, με ικανοποιητική ένταση για live (όχι μόνο μικρά), ωραία καθαρά. Ακόμη και το δικό του gain πιθανόν να σου είναι αρκετό, αφού απ'ότι κατάλαβα δεν παίζεις με τρελά "γκάζια".
Όσον αφορά τη συνεργασία με την πεταλιέρα σου, το καλύτερο είναι να την πάρεις μαζί και να πας να τον δοκιμάσεις. Απ'ότι θυμάμαι συνεργάζεται μια χαρά με διάφορα πετάλια, αλλά για πεταλιέρα δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι λογικά θα χρειαστεί να παίζεις με απενεργοποιημένα τα amp/cab simulations και να χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ της.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #2 στις: 01/02/10, 14:26 »
Θα συμφωνησω με Θεμο.
Πολυ καλος ο Classic για τα λεφτα του. Αλλα πες μας και σε τι μπατζετ περιπου θα κινηθεις για να παρεις και αλλες προτασεις. ;)


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #3 στις: 01/02/10, 15:03 »
O Classic 30 είναι καλή επιλογή σαν ενισχυτής, αλλά εξαρτάται από τον ήχο που ψάχνεις. Αν θες κάτι προς White Stripes τότε είσαι οκ, αλλά για Pearl Jam ίσως να θέλει λίγο "σπρώξιμο" και λίγο EQ-ing. Αυτά βέβαια με την προυπόθεση ότι θα χρησιμοποιείς την προεχνίσχυση του Peavey.

Αν απλά ψάχνεις να ενισχύσεις την ένταση του Tonelab τότε ίσως να υπάρχουν καλύτερες λύσεις, πχ. τελική ενίσχυση + καμπίνα.



If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος artistzzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #4 στις: 01/02/10, 17:36 »
Θα συμφωνησω με Θεμο.
Πολυ καλος ο Classic για τα λεφτα του. Αλλα πες μας και σε τι μπατζετ περιπου θα κινηθεις για να παρεις και αλλες προτασεις. ;)
mexri 900-1000e peripou

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #5 στις: 01/02/10, 18:15 »
Πολλα ειναι. Κοψε κατι!!! Classic 30 βρισκεις ελλαδα απο 300 ευρω μεταχειρισμενο. Παρεμπιπτοντως, θεωρω οτι αν εισαι και λιγο καννιβαλος για τα καθαρα ουτε ο τυπος της λαμπας με κυκλωματα σχεδιασμενα να κραντσαρουν ουτε τα watt φτανουν. Απο την αλλη εχεις, το θεμα της φορητοτητας. Τι να πεις...

Ερωτηση σκοπευεις να παρεις παραμορφωση στο καθαρο του, απο την tonelab?

Αν ναι, προτεινω κανενα τερας καθαροτητας, κανα fender blues deluxe π.χ...Mε λιγες μετατροπες σε πυκνωτες γινεται πολυ καλος, και μαλιστα κοστιζει κανενα 400ρι μεταχειρισμενος, αμερικανικος η μεξικανικος...Το πιο ευκολο μετα αν δεν ικανοποιηθεις απο tonelab + καθαρο fender (δεν κανει κ τπτ παραπανω αυτος...) ειναι να βαλεις μια προενισχυση της αρεσκειας σου...(Marshall mesa ADA) στον τελικο του. Πολυς κοσμος στο εξωτερικο το εχει κανει και εγγυαται για τον τελικο του fender. Δεν κουβαλιεται ομως ευκολα, και για σπιτι αργει να ανοιξει...

Τελος προταση να ακουσεις ειναι ο Kustom defender, στο χαρτι ειναι φοβερος, αφου ειναι μολις 17κιλα με καλο ξυλο στην καμπινα κτλ...Oποτε βαζεις την tonelab εκει εχει περισσοτερα και μαλλον καθαροτερα watt απο τον classic30 ειναι μεγαλυτερος αλλα ελαφρυς με μεγαφωνο που σχεδιαστηκε ειδικα για αυτον κτλ...400 καινουριος...Πιθανον να κανει η ιδια του η παραμορφωση για αυτο που θες. Και παλι σε ξορκιζω να σκεφτεις το αν θελεις οχι λαμπατο, αλλα μεγαλουτσικο ενισχυτη για το σπιτι γιατι πανω που θα λες, ωραιος ειναι εδω πιθανον να σκεπαζεις φωνες, σκυλια γατια και επιπλα που τριζουν!!! Παρε το guitar rig 4 και τετοια μοντελλινγκ να βρεις τη χαρα σου!!! Ηδη η tonelab κανει καλη δουλεια...

Παρεμπιπτοντως ειχα το power engine της tech21. Ειναι 12ιντσο ηχειο με τρανζιστορ τελικο, υπερουδετερο πεντακαθαρο με εκουαλαιζερ εξτρα. Με αυτο, οποιον ηχο εχεις απο modelling σα την tonelab και αλλες εφφεδιερες, της δινεις πολυ πιο γεματη και κιθαριστικη ηχητικη αποκριση. Απο εκει και επειτα 60 watt για καποια live θα σε βγαλουν. Παντως μου λειπει, φοβερα.


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #6 στις: 02/02/10, 00:43 »
Πολλα ειναι. Κοψε κατι!!!

Σιγουρα ειναι πολλα τα λεφτα.
Αλλα δε γινεται και να κανουμε κουμαντο στην τσεπη του αλλου απο τη στιγμη που δεν ειναι εντελως αρχαριος και αφου προκειται για μια καλη επενδυση στον εξοπλισμο του.

Αν εχεις αυτα τα 900 ευρω πηγαινε ακου τον Koch Studiotone.
Ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω ακουσει σε ενισχυτες μεχρι τα 1000 ευρω ενω παταει κατω τον Classic 30 (ο οποιος ειπαμε ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ειναι παρα πολυ καλος)...


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #7 στις: 02/02/10, 06:05 »
Ικανος φτηνος και καλος ειναι ο brunetti maranello στα 11 κιλα παρακαλω. Απο εκει και επειτα το πολλα, πηγαινε για την περιτπωση του classic 30 και μονο.!!! Αν σου αρεσει γιατι οχι να τον αποκτησεις με πολυ λιγοτερα...

Στα 1000 ευρα σιγουρα μεταχειρισμενο καποιο θρυλικο μηχανακι θα επαιρνα. Marshall silver jubilee, jcm 800 combo 2x12, θα κοιτουσα τον rockerverb, αυτα για ροκ. Αν και περα των τυπικων marshall μηχανακια οπως ο fender prosonic (ναι! fender με καταπληκτικο gain) supersonic, οποιοσδηποτε mesa boogie mark, dc μπορει να ειναι αυτο που ζητας και δεν το ξερεις. Ιδιαιτερα για τους mesa οι προενισχυτες τους βοηθανε την αποδοση σε χαμηλες εντασεις. Και αν θελεις κατι εναλλακτικο βρετανικο με 1000 θα εχεις τον καλυτερο laney που κυκλοφορει ετσι απλα. Ποιον? Τον διαλεγεις εσυ, το μπατζετ σου τους καλυπτει ολους. Προσωπικα, 20ρης Lionheart.

Τωρα, μια πολυ ευελικτη λυση, πραγματικα με εντυπωσιαζει σα συλληψη ειναι ο marshall jvm410 ειτε σε κεφαλι ειτε σε κομπο...Δεν κουβαλιεται ευκολα και δεν ξερω πως παιζει χαμηλα. Η αξιοπιστια του παρουσιασε νερα στην αρχη αν κ μαλλον διορθωσανε. Αλλα σα σχεδιο, 4χ3 προενισχυσεις με marshall και μοντερνο χαρακτηρα και πολυ καλα καθαρα και Midi ελεγχο δε βρισκεις αν δε φτασεις πολυ ψηλα σε λεφτα. Θα τον αγοραζα επι τοπου, πραγματικα. Αν μου αρεσαν πολυ οι marshall.

Αποσυνδεδεμένος artistzzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #8 στις: 02/02/10, 11:15 »
 :-\ βασικα επειδη με μπερδεψατε λιγο...
ποιον ενισχυτη θα μου προτεινατε για τη δουλεια που θελω για:
-εφε απο tonelab kai od απο fulltone gt500  ή
-εφε απο tonelab kai od απο ενισχυτη
και γενικα ποια προτεινετε απο τις 2 παραπανω λυσεις
διοτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα εφε της πεταλιερας
αλλα οχι τοσο απο τα overdrive της..
θελω περισσοτερο ποιοτητα κ οχι τοσο γκαζι αλλα
να μπορω να εχω και λιγο γκαζι οποτε το θελω  :)..
σορυ αν σας μπερδεψα...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: peavey classic30
« Απάντηση #9 στις: 02/02/10, 18:32 »
Με συγχωρεις τεινω να γινομαι υπερνθουσιωδης αλλα και το κεφαλαιο που ανεφερες σχεδον σου επιτρεπει να αγορασεις τα παντα παιζοντας μεταξυ καινουριου και μεταχειρισμενου!!! Θεωρω οτι αφου η tonelab δε σε ικανοποιεις με τα overdrive της κοιτα σε καποιον ενισχυτη που τουλαχιστον ρυθμικα, θα σου αρεσει ο ηχος στην παραμορφωση. Αυτο αναγκαστικα περιλαμβανει και το θεμα της αισθησης που με τη σειρα του σημαινει οτι πρεπει να τα δοκιμασεις με την κιθαρα σου το κατα δυναμη. Απο εκει και επειτα, και στα τυφλα μια αγορα εχει το ρισκο της, αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερη μια δοκιμη.

Στο fulltone κατεληξες οτι σου αρεσει σαν ηχος? Τοτε ενας ενισχυτης με ικανοποιητικο καθαρο θα ειναι καλος για να το βαλεις επανω, και αν effects loop κοτσαρεις και την tonelab...

Παντως ο peavey classic ειναι μια λυση στην οποια πολυς κοσμος καταληγει βρισκεται παντου οποτε μαλλον η δοκιμη επιβαλλεται με τον εξοπλισμο σου, ξεκινα απο εκει! Ολο και καπου θα τον βρεις!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 11:23
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
5720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
PEAVEY ???

Ξεκίνησε από Lightstringer Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 10:29
από Meolas
Peavey Grind

Ξεκίνησε από Como Esta Loco Μπάσο

9 Απαντήσεις
4268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 01:10
από Jezus
4 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 10:04
από mehiko
16 Απαντήσεις
4748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 20:25
από groovymood
7 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/09, 11:02
από gremlinakos
13 Απαντήσεις
4011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 17:57
από zeromancer
1 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:12
από themos
2 Απαντήσεις
6990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/19, 11:44
από saved