Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση με μετρονόμο  (Αναγνώστηκε 4586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Εκμάθηση με μετρονόμο
« στις: 04/08/11, 07:48 »
Καλημέρα σε όλους,
Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα τους τελευταίους 5-6 μήνες να ασχοληθώ ξανά με την κιθάρα. Είμαι αυτοδίδακτος, ωστόσο αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο πιο επισταμένα με το θέμα και για αυτό το λόγο πήρα ένα βιβλίο (Chord Tone Soloing: A Guitarist's Guide to Melodic Improvising in Any Style) και προσπαθώ τα βράδια να εξασκούμαι, αν και ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος και η κούραση μεγάλη...
Το βιβλίο αναφέρει στην αρχή ότι αν θέλεις να πάρεις την εξάσκηση στα σοβαρά, η χρήση μετρονόμου είναι απαραίτητη. Έτσι λοιπόν προμηθεύτηκα και μετρονόμο και είμαι έτοιμος. Αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα να μου δώσετε μια συμβουλή είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ στις διάφορες ασκήσεις κλιμάκων στα χαμηλά Tempo (κάτω από 70), τα δάχτυλά μου πάνε πιο γρήγορα, χωρίς να μπορώ να προσαρμοστώ στον αργό ρυθμό και ταυτόχρονα χάνω το μέτρημα... Αντίθετα στ μεγαλύτερα tempo (από 90 και πάνω) μπορώ να αντιμετωπίσω την κατάσταση καλύτερα....
Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για περισσότερο έλεγχο σε αργούς ρυθμούς?
Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση με μετρονόμο
« Απάντηση #1 στις: 04/08/11, 09:30 »
Υπομονη και εξασκηση θελει τιποτα παραπανω.Επισης μπορεις να αλλαξεις την υποδιαιρεση του beat. Δηλαδη πχ αν παιζεις 4 νοτες ανα κτυπο και χανεις το μετρημα βαλε το μετρονομο ποιο γρηγορα  ωστε η ταχυτητα να ειναι ιδια αλλα να παιζεις πχ μια νοτα ανα κτυπημα.Eπισης οταν παιζεις ανεξαρτητα απο δυο  η 4 νοτες ανα κτυπο καλο ειναι να παιζεις τις πρωτες νοτες με accent..λιγο ποιο εντονα δηλαδη ωστε να ξεχωριζουν ακομα περισσοτερο.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Εκμάθηση με μετρονόμο
« Απάντηση #2 στις: 04/08/11, 17:49 »
Σίγουρα θα προσπαθήσω περισσότερο...
Εξάλλου τα πάντα στη ζωή είναι εξάσκηση..
Απλώς μου έκανε εντύπωση που σε πιο γρήγορους ρυθμούς αποδίδω καλύτερα! Περίμενα το αντίθετο...
Σε ευχαριστώ, καλή συνέχεια!!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμάθηση με μετρονόμο
« Απάντηση #3 στις: 05/08/11, 10:14 »
Οι μετριες ταχυτητες ειναι ευκολες.
Η δυσκολια ειναι στις πολυ αργες και στις πολυ γρηγορες.
Μια βοηθεια στις αργες ταχυτητες ειναι να ρυθμισεις το μετρονομο να σου μετραει σε διπλασια ταχυτητα και σε ενα μετρο πχ 4/4 στο 50, να ακους 8/8 στο 100.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Εκμάθηση με μετρονόμο
« Απάντηση #4 στις: 05/08/11, 10:30 »
Στη μέτρηση του χρόνου ισχύει το στρατηγικό α)"διαίρει και βασίλευε" καθώς και το β) «ισχύς εν τη ενώσει» .
Α) Άσχετα αν θέλω να παίξω τέταρτα στο 40 ή οποιοδήποτε άλλο  τέμπο, όταν βάζω τον μετρονόμο στο 40 π.χ. και τον ακούσω, το πρώτο πράγμα που  πρέπει να κάνω είναι να σκεφτώ τα 16α (ακούω 1, 2, 3, 4, και σκέφτομαι 1e+a, 2e+a,  3e+a, 4e+a), δλδ να διαιρέσω αυτό που ακούω στα 4. Έπειτα απλά παίζω μόνο  τα 1, 2, 3, 4!!!
Β) Κουμάντο στον χρόνο κάνει το «καλό» μας χέρι (το δεξί  στους δεξιόχειρες, το αριστερό στους αριστερόχειρες). Αν στην κίνηση του προσθέσουμε  και την κίνηση ενός άλλου μέλους (π.χ. του αριστερού ποδιού, του κεφαλιού) ή ακόμα  και όλου του σώματος, διπλασιάζουμε τη σταθερότητα.Το να παίξεις allegro είναι πάντα ευκολότερο από να παίξεις adagio.  Η πραγματική πρόκληση όμως για κάποιον που «μετράει χρόνο» είναι το Largo σταθερά  και το Presto καθαρά…

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Εκμάθηση με μετρονόμο
« Απάντηση #5 στις: 05/08/11, 12:15 »
Παίδες ευχαριστώ..
Θα το παλέψω..
Αν και για να είμαι ειλικρινής το σημείο που αναφέρεις τα περί allegro και adagio, largo και presto δεν το έπιασα!!! Λέξεις άγνωστες!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση με μετρονόμο
« Απάντηση #6 στις: 05/08/11, 14:00 »
Παίδες ευχαριστώ..
Θα το παλέψω..
Αν και για να είμαι ειλικρινής το σημείο που αναφέρεις τα περί allegro και adagio, largo και presto δεν το έπιασα!!! Λέξεις άγνωστες!!
Mη σε μπερδευει η ωρολογια...χρησιμοποιουνται για να περιγραψουν κατι σαν γρηγορο, αργο, παρα πολυ γρηγορο κτλ κτλ κτλ.Ουτε να σε μπερδευει για το τι νομιζει ο καθενας οτι ειναι ευκολο η δυσκολο.Ο καθενας μας δυσκολευεται σε διαφορετικα τεμπο με διαφορετικες υποδιαιρεσεις..εσυ πολυ απλα θα τα δοκιμασεις ολα.Μια νοτα ανα κτυπο 3,4 κτλ κτλ κτλ...αρκει να διαλεγεις μια ταχυτητα που να μπορεις να παιζεις παντα τελεια.Αυτο το λιγο παραπανω ο μετρονομος και κανω το σταυρο μου ειναι για τους σκιτζηδες...Αν μπορεις να παιξεις κατι τελεια 10 φορες συνεχομενες...να εισαι σιγουρος οτι θα το παιξεις και την 11η...αλλιως αν δεν μπορεις σημαινει οτι εξασκησαι σε μια ταχυτητα και ενα τεμπο που δεν κατεχεις ακομα.Το νευρικο συστημα πρεπει να το συνηθισεις σε τελειες επαναληψεις για να αντιδρα σωστα καθε φορα και οχι σε...αερογ**ιες και οτι κατσει.
Τωρα αν εχεις προβλημα να νιωσεις το beat..ενας καλος τροπος πριν παιξεις ειναι να το τραγουδησεις....πχ αν παιζεις τρεις νοτες ανα χτυπο...πριν αρχισεις να παιζεις την κλιμακα αρχισε να μετρας με το στομα ενω ακους τον μετρονομο:παπαπα-παπαπα-παπαπα-παπαπα...κτλ κτλ κτλ...τονιζοντας το πρωτο πα(το πα ειναι σχετικο ετσι....βαλε οτι συλλαβη θες..πχ λαλαλα κτλ κτλ κτλ) γιατι σιγουρα αν δεν μπορεις να το κανεις με το στομα...να το τραγουδησεις δηλαδη στο ρυθμο..τοτε σιγουρα δεν μπορεις να το κανεις και με την κιθαρα.
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 15:02
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:34
από Panos the Greek
6 Απαντήσεις
7315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 15:16
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
3257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 10:32
από jacid33
12 Απαντήσεις
6788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 16:49
από Fearless
5 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 19:52
από geopaok
18 Απαντήσεις
23136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/17, 15:10
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/19, 14:35
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/21, 16:13
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/22, 17:42
από Ioannis Anastassakis