Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Κιθαρα και PC ( συνδεσεις-προβληματα-προτασεις )

<< < (30/30)

aljam:
Ξερετε κανενα free προγραμμα για ηχογραφηση?

Shador:
Καλησπερα σε ολους!
Μολις γραφτηκα εδω,καλως σας βρηκα  :D

Λοιπον ας τα παρω απο την αρχη,
Σχετικα με κιθαρα εχω ασχοληθει γυρο στους 3 μηνες με κλασσικη κ ξερω λιγο τα βασικα(μετα επεσαν πανελλαδικες περσι κτλ κ ειχα να την αγγιξω κανα χρονο μεχρι προσφατα...)
Εχω μια κλασσικη κιθαρα,αλλα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οτι μου αφησε ενας φιλος μου την ηλεκτρικη του επ αοριστον καθως δν ασχολειται πια....(μια Washburn ειναι τπτ το ιδιαιτερο...για τους περιεργους  )

Ενισχυτης δν υπαρχει οπως καταλαβαινετε κ ακουσα πως μπορω να συνδεσω τη κιθαρα στο pc κ με προγραμματα να βαλω κ τα εφε...
Δεν ψαχνω τρομερη ποιοτητα ηχου!Να το ξεκαθαρησω!
Καθαρα για το χαβαλε μας που λενε....

Μετα απο λιγο ψαξιμο κ ερωτησεις μου ειπαν οτι καλο προγραμμα ειναι το GTR 3 το οποιο κ κατεβασα κ εχω...

Εγω ουσιαστικα θελω να λειτουργησω το pc σαν ενισχυτη για να παιζει η κιθαρα απο τα ηχεια,κ αν ειναι δυνατον μεσω προγραμματος να βαλω κ μερικα εφε...(βασικα distortion)

Στο προβλημα μας τωρα!....
Εχω καλωδιο που συνδεεις τη κιθαρα με ενισχυτη,κ μετατροπεα απο μεγαλο καρφι σε μικρο....

Εχω μια αξιοπρεπη εως καλη θα ελεγα καρτα ηχου ενσωματωμενη στη τη Motherboard μου (Gigabyte X38-DS5)

Τωρα να ρωτησω,που στο καλο βαζουμε τη κιθαρα,στο line in ή στο mic??

Ηχο εχω κ απο τις 2 εισοδους κ αυτο το καταλαβα οτι εχω αφου εκανα ηχογραφιση κ βρισκει ηχο....(και ακουγεται οκ θα ελεγα)

2ον πως μπορω να εχω τον ηχο να ακουγεται απο τα ηχεια μου την ωρα που παιζω?(δλδ να δουλευει σαν ενισχυτης κιθαρας)(Ασχολουμαι αρκετα με το pc σπουδαζω κ πληροφορικη απλα με το θεμα ηχος κτλ δν εχω ασχοληθει καθολου....)

3ον το GTR ειτε στο line in ειτε στο mic δν φαινεται να βρισκει τπτ σαν input για να χρησιμοποιησω τα εφε κτλ....(δν το ξερω κιολας καθολου οποτε μπορει να μην κανω κατι εγω σωστο...απλα στο preferences ειναι ολα no input...)Εβαλα κατι drivers asio4all και τωρα βρισκει τους drivers κ τη καρτα αλλα βγαζει σφαλμα στο audio configuration...
Πως μπορω λοιπον να το κανω να δει την κιθαρα?

αν δν γινεται με το συγκεκριμενο προγραμμα εχετε καποιο αλλο να προτεινετε?

Nicholson:
Λοιπόν, έχω αυτήν την κάρτα ήχου: (Terratec phase 22)

Έχει όπως βλέπεται 2 αναλογικές είσόδους (και 2 εξόδους). Θέλω να ηχογραφώ φωνή και κιθάρα ταυτόχρονα (για πρόχειρες ηχογραφήσεις). Έχω κάτι χαζές απορίες, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

1)Αναρωτιέμαι, αν πάρω μία φτηνή ηλεκτροακουστική (γύρω στα 300 Ευρώ) και την συνδέσω με την μία είσοδο για ηχογράφηση θα είναι ικανοποιητική (δεν λέω άψογη) η ποιότητα εγγραφής ή δεν θα ακούγετε οπότε καλύτερα να πάρω ακουστική και να ηχογραφώ με μικρόφωνο;
2) Αν καθώς ηχογραφώ την κιθάρα στην μία είσοδο στην άλλη είσοδο περάσω το μικρόφωνο στο οποίο θα τραγουδάω, μπορώ έτσι απλά να ηχογραφήσω ταυτόχρονα φωνή και κιθάρα ή χρειάζεται κάποιος εξοπλισμός για αυτό;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View