Αποστολέας Θέμα: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...  (Αναγνώστηκε 6226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Τελικά έδωσα τέλος (προς το παρών) στην αναζήτηση μου για ένα καλό προ-ενισχυτή, αγοράζοντας τον Engl E570.  Στο μαγαζί απ’ όπου τον αγόρασα, τον δοκίμασα με ένα ENGL 840/50 τελικό και Framus καμπίνες. Ο ήχος σε γενικές γραμμές μου άρεσε και έτσι τον αγόρασα.

Πάω πίσω στο σπίτι λοιπόν, τον συνδέω στο δικό μου σύστημα (VHT τελικός και καμπίνα) και κάνω άμεση σύγκριση με το Tech 21, PSA 1.1 που έχω. Το αποτέλεσμα; Ισοπαλία!!

Ο ENGL έχει πιο πολύ γκάζι, ο ήχος είναι πιο ‘ωμός’, πιο πραγματικός.  Τα μπάσα του είναι πιο πειστικά, και ο ήχος έχει μεγαλύτερο όγκο. Σε ρυθμικά riffs (π.χ. Metallica) είναι σαφώς καλύτερο από το PSA. 

Γιατί λοιπόν η ισοπαλία; Ο λόγος είναι πως στα σόλα ο ήχος του PSA μου αρέσει πιο πολύ. Οι μονές νότες ακούγονται πιο γεμάτες, πιο smooth.  Μην φανταστείτε καμιά τρομερή διαφορά, είναι ένα συμπέρασμα στο οποίο έφτασα ύστερα από άπειρες συγκρίσεις Α/Β μεταξύ των δύο. Το αντίτιμο βέβαια είναι πως μερικές φορές ‘λασπιάζει’ (όταν το παίξιμο δεν είναι πολύ καθαρό).  Στον ENGL αντίθετα, ο ήχος στα σόλα είναι πιο καθαρός και μπροστά (που σημαίνει ότι πρέπει να βελτιώσω την τεχνική μου, μια και τα λάθη ακούγονται πιο πολύ) αλλά στην κάθε νότα λείπει το ‘πάχος’ του ήχου που μου δίνει το PSA.

Σε γενικές γραμμές πάντως, είμαι ευχαριστημένος με το ENGL και δεν το μετάνιωσα που το πήρα, για του εξής λόγους:

- Όλα τα παραπάνω που είπα για πάχος ήχου από το PSA σε σχέση με το ENGL ισχύουν για χαμηλές εντάσεις.  Πιστεύω, πώς όσο η ένταση μεγαλώνει, αυτό που θα γίνει είναι πως ο ENGL θα αποκτά περισσότερο όγκο διατηρώντας την καθαρότητά του, ενώ το PSA θα γίνεται πιο τσιριχτό και λασπώδες, χάνοντας το πλεονέκτημα που έχει στα σόλα στις χαμηλές εντάσεις.

- Κάθε μηχάνημα πρέπει να το ψάξεις για να βρεις τον ήχο που σου αρέσει.  Και το PSA όταν το αγόρασα, στην αρχή απογοητεύτηκα με τον ήχο που έβγαλε. Αφού πέρασα λοιπόν ένα αρχικό στάδιο πανικού που γύρναγα όλα τα κουμπιά ανεξέλεγκτα (όλα τέρμα, μετά όλα κλειστά) και δεν μου άρεσε τίποτα, μετά άρχισα να παίζω κιθάρα αντί να γυρνάω κουμπιά, και έκανα μικρές αλλαγές κάθε μέρα, μέχρι να καταλήξω στον ήχο που μου άρεσε ύστερα από καιρό.  Το ίδιο συμβαίνει και με τον ENGL.  Τον έχω μόνο για πέντε μέρες τώρα, και κάθε μέρα βελτιώνω τον ήχο (μικραίνοντας την ψαλίδα με το PSA όσον αφορά τις μονές νότες)

- Πιστεύω πως ο ήχος είναι και λίγο... συνήθεια. Παίζοντας ένα χρόνο συνέχεια με το PSA συνήθισα τον ήχο του, με αποτέλεσμα με το έβαλα το ENGL δίπλα, μου φάνηκε διαφορετικό και με ξένισε αρχικά.  Με το που έβαλα όμως το PSA στην άκρη και άρχισα να παίζω με τον ENGL συνηθίζοντας την χροιά του, όταν ξαναπαίζω με το PSA αρχίζει και μου φαίνεται λίγο μουντό (σα να έχω ρίξει μια κουβέρτα πάνω από το ηχείο) ψεύτικο κλπ.

- Με το PSA κατάφερα να βγάλω ένα ήχο που μου άρεσε ύστερα από πολύ ψάξιμο, και μόλις άλλαζα λίγο τα settings χάλαγε.  Αντίθετα, με τον ENGL φτιάχνεις πολλούς διαφορετικούς ήχους, όλοι καλοί, μια και υπάρχουν πολλές δυνατότητες. Επίσης το EQ του ENGL είναι πολύ πιο ευαίσθητο από αυτό του PSA και παίζοντας με το Middle και Treble μπορείς να αλλάξεις τον ήχο δραματικά. 

- Έχοντας δοκιμάσει το Triaxis (δεν μου άρεσε) και έχοντας ακούσει διάφορους άλλους προενισχυτές, πιστεύω πως το ENGL ήταν η καλύτερη επιλογή για μένα.  Τον μόνο προενισχυτή που δεν δοκίμασα είναι ο GP3 της VHT και αυτό γιατί έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και καιρό.  Νομίζω πως θα παραμείνω με τον ENGL για πολύ καιρό, ή τουλάχιστον μέχρι (και αν) να βγει κανένας καινούργιος προ-ενισχυτής που να είναι σαφώς καλύτερος και να αξίζει η αλλαγή.  Πάντως αν σκεφτεί κανείς πως το Triaxis παράγεται τα τελευταία...17 χρόνια (!) και η VHT έχει καταργήσει το GP3 χωρίς να το αντικαταστήσει, νομίζω πως θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να δούμε κάτι καινούργιο.

- Το γεγονός πως το (διπλάσιο σε τιμή) ENGL δεν κατατρόπωσε το PSA (όπως ήλπιζα) αλλά το κέρδισε στα σημεία λέει πολλά για το PSA που τελικά αποδείχτηκε πολύ καλό για τα λεφτά του.  Γι’ αυτό το λόγο, ενώ πίστευα πως θα το πούλαγα αμέσως μόλις έπαιρνα τον ENGL, λέω να το κρατήσω λίγο ακόμα μέχρι να πεισθώ 100% στα αυτιά μου τo ENGL είναι καλύτερο παντού...   

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #1 στις: 05/08/08, 11:19 »
Παντως ειναι καθαρα θεμα συνηθειας στο αυτι και στο χερι τα καινουρια μηχανηματα... Εγω που εχω σπιτι 3 εντελως διαφορετικα μηχανηματα, (vetta combo, Mesa Boogie studio Preamp + Mesa Boogie 50/50, Marshall Plexi του 1973, ολα πανω σε καμπινα 4x12) καθε φορα που παιζω πολυ ωρα (ή μερες) με καποιο, γινεται και το αγαπημενο μου και αν κανω unplug απο το 1 και βαλω ενα αλλο, τοτε κατευθειαν μου φαινεται οτι πχ "χμμ, πολλα πριμα, πολλα μπασσα, πολλα μεσαια, λιγο gain κτλ". Μολις ομως συνηθισει το αυτι σε αυτον τον ηχο και το χερι στις δυναμικες, τοτε αμεσως μου φαινεται αψογο... Αυτο συμβαινει πιστευω γιατι το αυτι εχει πολυ βραχυπροθεσμη μνημη και μεγαλη δυνατοτητα προσαρμογης στα ερεθισματα που δεχεται, οπως και η οσφρηση, πχ αν πας καπου που μυριζει εντονα, τα πρωτα λεπτα σου φαινεται αφορητο, μετα απο λιγο ομως συνηθιζεις τοσο που ουτε καν το καταλαβαινεις καλα καλα... ειναι σαν μια δυνατοτητα του εγκεφαλου σε συνεργασια με το εκαστοτε αισθητηριο οργανο να απομονωνει μετα αλιγο πραγματα που τα ενοχλουν και να αφηνουν τα υπολοιπα "αφιλτραριστα". Το ιδιο συμβαινει πιστευω και με το αυτι... Παιζεις πχ σε μια Α ενταση και στην αρχη σου φαινονεται μια χαρα ο ηχος, δυναμωνεις αρκετα και αμεσως ολα φαινονται να βαβουριαζουν (αυτο βεβαια ειναι φυσιολογικο μιας και δυναμωνουν αναλογικα ολες οι συχνοτητες αναλογα με το πως ειναι ρυθμισμενες στο eq). Αν ομως συνεχισεις να παιζεις, μετα απο λιγο ολα ακουγονται καθαροτερα και αν προσπαθησεις να χαμηλωσεις στην προηγουμενη ενταση, βλεπεις οτι ξαφνικα ολα "θολωνουν" ηχητικα.
Δεν ειναι οτι αλλαξε ο ηχος με καποιον μαγικο τροπο, ειναι οτι το αυτι προσαρμοστηκε γρηγορα στις νεες ακουστικες συνθηκες και θελει παλι ενα σταδιο προσαρμογης για να επανελθει στα προηγουμενα επιπεδα. Το ιδιο βεβαια συμβαινει οχι μονο με τις εντασεις, αλλα και με αλλαγες στα eq κτλ.
Με λιγα λογια θα ελεγα οτι ειναι αρκετα δυσκολο να γινει αμεση συγκριση 2 παρομοιων ποιοτικα μηχανηματων. Στο τελος το συνηθες αποτελεσμα ειναι οτο το καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα μεν, αλλα και τα 2 τελικα σου αρεσουν.
Εγω πεφτω στην ιδια παγιδα ξανα και ξανα (το κακο οταν εχεις πολλα μηχανηματα) και τελικα δεν μπορω να ειμαι ποτε σιγουρος αν κατι θελω να το κρατησω οπωσδηποτε ή αν θελω να το πουλησω για να δοκιμασω κατι αλλο.
Τελικα κατεληξα στο να αρχισω να πουλαω τον εξοπλισμο μου για να εχω 1 κυριως μηχανημα μονο ωστε να μην "παλατζαρω" στο θεμα του ηχου...
Βεβαια με ολα αυτα δεν λεω οτι αμα συνηθισεις με εναν Valvestate θα σου φαινεται καλυτερος απο εναν soldano, η ποιοτητα φαινεται, απλα λεω οτι το αυτι και το χερι προσαρμοζεται τοσο πολυ που κανει συγκρισεις ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΠΟΙΟΤΙΚΑ μηχανηματων πολυ δυσκολες. Ειδικα αν προσπαθησεις πχ με 2 διαφορετικα μηχανηματα να φτιαξεις πανω κατω τον ιδιο ηχο και οχι εναν τελειως διαφορετικο με το καθενα απο αυτα.
Τελος, καλοριζικο το engl και καλα παιξιματα!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #2 στις: 05/08/08, 11:59 »
Φίλε Johnnie Darko, συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες.  Αφου σκέφτομαι να αφαιρέσω το PSA τελείως από το rack και να παίζω για κανα-δυό μήνες μόνο με τον ENGL, κάνοντας παράλληλα ρυθμίσεις ώστε να φέρω τον ήχο εκεί που θέλω. Αφού λοιπόν περάσει κάποιος καιρός ακούγοντας μόνο τον ENGL, θα δοκιμάσω ξανά το PSA, έτσι, για να δω πως θα αντιδράσει το αυτί μου. Θέλω να πιστεύω πως θα συμβεί ακριβώς αυτό που ανέφερες: έχοντας τον ήχο του ENGL σαν "standard", Πιστεύω πως το PSA θα με ξενίσει και δεν θα μου αρέσει.  Σε αυτήν την περίπτωση θα το ξαναβάλω στο κουτί του και θα το πουλήσω όντας σίγουρος πια για τον ENGL.

Αν πάλι, με το που ακούσω το PSA, η πρώτη μου αντίδραση είναι: Οααα! τη ηχάρα είναι αυτή!!!, τοτέ...θα μπερδευτώ πολύ!!!

Αλήθεια, τελικά εσύ τι από τα τρία θα κρατήσεις;

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #3 στις: 05/08/08, 12:18 »
Καταρχάς καλορίζικο και καλόπαιχτο...Θα πω και γω πως όλα είναι θέμα αυτιού...Εγώ ε΄δω και 3 χρόνια παίζω με την Triaxis και συνέχεια νομίζω πως τώρα την αγόρασα...Πάντως γενικά μου αρέσουν όλοι οι Engl που έχω ακούσει μέχρι τώρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #4 στις: 05/08/08, 12:18 »
Προς το παρον τα χω βαλει και τα 3 για πουλημα, οχι ομως γιατι δεν με ικανοποιουν αλλα γιατι απλα θελω να δοκιμασω κι αλλα... Το καθενα εχει και τα καλα του και τα κακα του... Ο Marshall πχ ειναι ο απολυτος ενισχυτης για κλασσικο ροκ, blues και γενικα crunch ηχους και βεβαια ειναι σιγουρα ο πιο αμεσος στις δυναμικες, αλλα δεν εχει master volume και πρεπει να τον παιζεις τερμα. Αρα χρειαζεται ειτε καποια μετατροπη ή κανα power brake. Μετατροπη δεν του κανω γιατι ειναι original και θα χασει την αξια του (1973 αυθεντικος, απλα δεν τον ξαναπετυχαινω) και απο την αλλη δεν θελω να δωσω αλλα χρηματα προς το παρον. Ο boogie ειναι πολυ μυστηριος στο να ρυθμισεις τον ηχο γιατι καθε τι που πειραζεις επιρρεαζει και τα υπολοιπα, αλλα τωρα εχω βρει καποια settings που ταιριαζουν με τα υπολοιπα που εχω (τελικος, καμπινα, κιθαρες, χερια) και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος... Ο Vetta ειναι απλα απιστευτο τερας ευκολιας και ποικιλιας, το μονο που του λειπει ειναι η φυσικη αμεση αποκριση που εχεις με εναν λαμπατο, αλλα σαν ηχος ειναι πολυ καλος... Βασικα θελω ολα να τα κρατησω αν μπορουσα, αλλα ελα που φραγκα δεν παιζουν και θελω να παιξω και με αλλα μηχανηματα (EVH 5150 III, Splawn, David Bray modded 1987, Soldano, 6100 Marshall).
Οποτε... βλεποντας. Ετσι κι αλλιως λεφτα δεν παιζουν γενικα κι επειδη εχω ακριβα μηχανηματα δεν πουλιουνται ευκολα, οποτε εχω πολυ καιρο ακομα μεχρι να πουληθει κατι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #5 στις: 05/08/08, 13:48 »
Καλορίζικο και καλόπαιχτο....Keep Rockin' !!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #6 στις: 05/08/08, 14:32 »
Καταρχάς καλορίζικο και καλόπαιχτο...Θα πω και γω πως όλα είναι θέμα αυτιού...Εγώ ε΄δω και 3 χρόνια παίζω με την Triaxis και συνέχεια νομίζω πως τώρα την αγόρασα...Πάντως γενικά μου αρέσουν όλοι οι Engl που έχω ακούσει μέχρι τώρα

Και εγώ ήθελα, τόσο πολύ να μου αρέσει το Triaxis αλλά δυστυχώς όταν το δοκίμασα δεν ενθουσιάστηκα. Δεν ξέρω τι ακριβώς δεν πήγε καλά...Ίσως περίμενα να το ανοίξω και να ακούσω με την πρώτη ένα τεράστιο ήχο Metallica, κάτι που δεν συνέβηκε.  Ο ήχος που άκουσα, ήταν σχετικά 'άδειος' (πάντα σε σχετικά χαμηλές εντάσεις στις οποίες δυστυχώς παίζω).  Ξέρω πως η θεωρία 'πρέπει να το ψάξεις για να βρεις καλό ήχο' ισχύει για το Triaxis όσο για κανένα άλλο, αλλά δεν ρισκάρισα να δώσω 2500 ευρώ για ένα προενισχυτή που δεν μου άρεσε την στιγμή που τον δοκίμαζα, με την προοπτική να καταφέρω να βρω τον ήχο που μου άρεσε αργότερα στο σπίτι...

Από την άλλη υπάρχει η άποψη ότι τα Mesa/Boogie είναι βασικά συναυλιακά μηχανήματα, κατασκευασμένα ώστε να αποδίδουν καλύτερα σε μεγαλύτερες εντάσεις, οπότε εξ'ορισμου δεν είναι τα καλύτερα για κάποιον που παίζει σπίτι του.

Πάντως ήθελα τόσο πολύ να μου άρεσει το Triaxis...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #7 στις: 05/08/08, 17:56 »
Για πιο classic rock και blues ήχους που ψάχνω, προσεχώς θα χτυπήσω και γώ το PSA.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #8 στις: 05/08/08, 19:06 »
Για πιο classic rock και blues ήχους που ψάχνω, προσεχώς θα χτυπήσω και γώ το PSA.

Όταν το αποφάσίσεις και σε ενδιαφέρει, στείλε μου και κανένα μήνυμα μπας και έχω αποφασίσει τελικά να πουλήσω το δικό μου.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #9 στις: 07/08/08, 01:59 »
Τα Mesa/Boogie είναι λίγο περίεργη υπόθεση Johnan και θα συμφωνήσω πως είναι περισσότερο για συναυλιακούς χώρους και για μεγάλες εντάσεις. Εξάλλου το rack που έχω το βάζω μόνο στα live, σπίτι παίζω με πετάλια

Αποσυνδεδεμένος _white_strato_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • ibane rg 1570
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #10 στις: 29/08/08, 03:03 »
Φιλε καλα εκανες και πηρες το engl εγς εχω Ε530 το οποιο τα σπαει...ειδικα αν χρησιμοποιεισ 2 κιθαρες μπορεις να παιζξεις τα παντα....εγω σηνηθως παιζω με στρατ αλλα τα κανει ολα και συμφερει...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #11 στις: 29/08/08, 07:45 »
καλοριζικο man
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #12 στις: 29/08/08, 12:21 »
Καλό κομμάτι, καλή αγορά αλλά (δική μου προτροπή) μην δώσεις τον Marshall του 73 γιατί παιρνει αξία καθημερινά. Ούτε να τον πειράξεις ΚΑΘΟΛΟΥ - έτσι κρατάει την αξία του.
Καλόπαιχτο το καινούριο σου απόκτημα.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #13 στις: 29/08/08, 16:05 »
Toν Μarshall εγω τον εχω, τον Engl τον πηρε το αλλο το παιδι... Οπως και να χει βεβαια ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ο μονος λογος που τον δινω τον Marshall ειναι γιατι δεν προσπαθω μεσα απο τετοια οργανα να βγαλω χρημα (υπο μορφης επενδυσης) αλλα να βρω ηχους που μου αρεσουν. Ο Marshall ειναι καταπληκτικος αλλα για αυτα που παιζω εγω θελει τερμα ενταση, οποτε ειτε θελει μετατροπες ειτε κι αλλα χρηματα για attenuators κτλ. Χωρια που εχω βαλει στο ματι καποια αλλα μηχανηματα και επειδη δεν παιζουν χρηματα, προσπαθω να εξοικονομησω καποια απο μηχανηματα που αφου ειδα τι κανουν κι εχω μια αποψη για αυτα, μπορω να τα δωσω ωστε να παρω καποια αλλα... Ας πουμε οτι μαζευω εμπειριες μεχρι να καταληξω καπου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #14 στις: 31/08/08, 17:23 »
Παντως ειναι καθαρα θεμα συνηθειας στο αυτι και στο χερι τα καινουρια μηχανηματα...
...

συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα, εκτος απο το θεμα της οσφρησης... παρ'ολο που δεν εχω σχεδον καθολου, μια φορα δουλευα κοντα σε ενα χειροτροφειο (οταν λεω κοντα δεν ενοω διπλα, υπηρχε μια ζεβαστη αποσταση αρκετων εκατονταδων μετρων...)... δουλευα με την μπλουζα στην μουρη γιατι αυτη η βρομα ΔΕΝ παλευοταν, και οσο περνουσε η ωρα τοσα χειροτερευε η κατασταση... και γενικα η οσφρηση μου δεν λειτουργει ετσι, δηλαδη δεν μειωνεται η αισθηση της μυρωδιας οσο περναει η ωρα...
Τωρα οσον αφορα τη δοκιμη μηχανηματων, μια χαρα σε βρισκω, αρκει να μην καταληξεις να θελεις στο τελος καποιο μηχανημα που εχεις δωσει και δεν ξαναβρισκεις! (χλωμο βεβαια, αλλα... )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις απο τον ENGL E570...
« Απάντηση #15 στις: 01/09/08, 17:51 »
Nαι οκ, δεν εννοουσα τραγικες μυρωδιες... Αλλα κι εκει πιστευω ειναι θεμα συνηθειας, απλα ενω πχ σε καποια σημοσια τουαλετα θα συνηθιζες "σχετικα" συντομα την μυρωδια (χωρις να εννοω οτι δεν θα σε ενοχλουσε, απλα δεν θα ηταν τοσο εντονη οσο στην αρχη), σε πιο extreme καταστασεις θα σου επαιρνε μερες ή και βδομαδες για να "εγκληματιστει" η μυτη. Παλι φυσικα θα μυριζες, απλα δεν θα σε ενοχλουσε τοσο αφορρητα οσο τον πρωτο καιρο... Και εξαλλου κακα τα ψεματα, η οσφρηση ειναι και η πιο "δυνατη" αισθηση στον ανθρωπο (δοκιμαστε πχ να φατε κατι οταν δεν μπορειτε να μυρισετε τπτ απολυτως λογω κρυωματος και πολυ αμφιβαλλω αν θα καταλαβετε τι τρωτε περαν του αν ειναι αλμυρο/γλυκο/πικρο/καυτερο). Η ακοη παλι στον ανθρωπο, δεν ειναι και τοσο ανεπτυγμενη...
Οσο για τα μηχανηματα φιλε Jezus, κι εγω ελπιζω να μην κανω κατι που θα μετανιωσω μετα, αν και αν εξαιρεσουμε τον Marshall τα αλλα μπορω να τα ξαναβρω (και τον Marshall μπορω αλλα σε ενας θεος ξερει τι κοστος, οσο παει η τιμη τους εκτινασσεται σε ebay κτλ). Απλα ειναι αυτο το "σκουληκι" της ηχητικης αναζητησης που με τρωει συνεχεια... Μου χει καρφωθει να δοκιμασω εναν 5150 ΙΙΙ και κανα Soldano, Splawn Hotrod κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
92 Απαντήσεις
34904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/07, 23:31
από d3vilsoul
4 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/05, 16:16
από llorona
19 Απαντήσεις
8003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/07, 15:47
από LostHorizon
3 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 09:10
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:43
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 09:16
από mantinada
23 Απαντήσεις
10340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 09:44
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 23:38
από ivikos
6 Απαντήσεις
2233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 21:21
από diji grampsas
27 Απαντήσεις
6740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/17, 11:04
από kotsos_ESP