Αποστολέας Θέμα: Γενικές απορίες  (Αναγνώστηκε 3247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Brisingr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Γενικές απορίες
« στις: 28/05/10, 13:31 »
Καλησπέρα σε όλους ! Ειμαι νέο μέλος αν και το παρακολουθώ το φόρουμ μήνες τώρα ξεροσταλιάζοντας (ειδικά στο τοπικ με τις φωτογραφίες  :o )

Από το περσινό καλοκαίρι ήθελα να μάθω ηλεκτρική κιθάρα (καθαρά για τον εαυτό μου και καθαρά εντός σπιτιού) αλλά λόγω πανελληνίων και γενικού τρεξίματος το ανέβαλα για φέτος.

Θα προσπαθήσω να συγκεντώσω τις απορίες μου καθώς και τους προβληματισμούς μου όσο πιο δομημένους μπορώ έτσι ώστε να βοηθηθεί όποιος έχει την όρεξη να απαντήσει. Άν έχετε λοιπόν υπομονή με εντελώς αρχάριους (δεν έχω καν χτυπήσει ποτέ χορδή) , πάρτε βαθιά ανάσα και ξεκινάμε.

Όσον αφορά την αγορά

-> Υπάρχει κάποια κατηγορία κιθάρας που να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς τόσο σε  κλασσικά rock κομμάτια (π.χ. Led Zeppelin , GnR, Van Halen, Dire Straits etc) όσο και σε μέταλ ( Metallica , Iron Maiden, Black Sabbath etc);
Γνωρίζω πως κάποιες είναι μεταλοκιθάρες κάποιες όχι κλπ και δεν έχω την απαίτηση να ακούγεται ονειρικά αλλά απλά αγιοπρεπώς (με την αγορά κάποιου απλού modelling ενισχυτή πάντα). [Μην αναφερθείτε σε συγκεκριμένο μοντέλο, όταν έρθει η ώρα θα γράψω για συγκεκριμένα... προς το παρών ρωτ'αω γενικά..]

-> Έχω ακούσει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής ο υπολογιστής με μια κατάλληλη κάρτα ήχου.Αξίζει κάτι τέτοιο; Είναι ικανοποιητικά τα αποτελέσματα ή χαντακώνεται λόγω ηχείων;

-> Ο ενισχυτής μπορεί να δώσει ήχο απευθείας σε ακουστικά πχ για αθόρυβη (για τους άλλους) εξάσκηση;

-> Έχω διαβάσει για "σετάρισμα" που γίνεται όταν αγοράζεται μία κιθάρα .. Τι είναι αυτό ; Τι περιλαμβάνει δηλαδή;

-> Όταν παραλλάβει κάποιος μια κιθάρα απο το thomman πχ , τι πρέπει να γινει σ'αυτή ; Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο κούρδισμα κλπ;

Όσον αφορά την εκμάθηση

-> Σκέφτομαι να βρώ έναν δάσκαλο (αν και δεν ξέρω κανέναν) για να με βοηθήσει να ξεκινήσω. Ωδείο δεν πάω καθότι είμαι μεγάλος και δεν έχω βλέψεις για επαγγελματική ενασχόληση με την μουσική (πάλι καλά γιατί αλλιώς με έβλεπα άφραγκο  ;D )
Είναι οφέλιμο για κάποιον να ξεκινήσει μαθήματα όταν δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά ή θα ήταν καλύτερα να προσπαθούσα μόνος μου (με κάποιο dvd ή κάτι αντίστοιχο) και όταν μάθω τις βάσεις να αρχίσω μαθήματα για την εξέλιξη μου;

-> Υπάρχουν μαθήματα-βιβλία-dvd ειδικά για ηλ. κιθάρα; Όσα έχω δεί δείχνουν ακουστικές..  ???

-> Πρέπει κάποιος αναγκαστικά να μάθει να διαβάζει νότες ή μπορεί να γίνει δουλειά και με tabs; (υπενθυμίζω ότι ενδιαφέρομαι καθαρά για προσωπική ενασχόληση και τελείως "χομπίστικη")
Ευχαριστώ πολύ οποιονδήποτε μου απαντήσει.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο (σίγουρα θα σκεφτώ) θα ρωτήσω αργότερα  ;D

Υ.Γ. Μάλλον δεν ταιριάζει εδώ το θέμα αλλά δεν έβρισκα καμία άλλη κατηγορία πιο κατάλληλη να το βάλω.Αν είναι σε λάθος κατηγορία παρακαλώ μεταφέρτε το  ::)
Υ.Γ2. Σόρρυ για το σεντονάκι.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/10, 13:40 από Brisingr »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Γενικές απορίες
« Απάντηση #1 στις: 28/05/10, 13:50 »
Καλωσήρθες στο φόρουμ!
 
Ας πάρουμε τις απορίες σου με τη σειρά...

1) Απ'ότι φαίνεται θέλεις να παίξεις ένα αρκετά ευρύ φάσμα μουσικών ειδών (και καλά κάνεις). Προσωπικά θα απέφευγα τις "μεταλοκιθάρες" και θα πήγαινα σε μία ευέλικτη Stratocaster, με 1 διπλό και 2 μονούς μαγνήτες. Μπορείς να κοιτάξεις και μοντέλα τύπου Les Paul. Πολύ βασικό στην πρώτη κιθάρα είναι να σου αρέσει και "στο μάτι", να σε τραβάει να παίξεις. Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ. Πολύ σωστά σκέφτεσαι και για κάποιον modelling ενισχυτή.

2) Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο υπολογιστής, πάντα με το κατάλληλο software και αξιοπρεπεή monitors (ηχεία). Πάλι προσωπική άποψη, αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα για κάρτα ήχου, ηχεία κλπ., γιατί να μην πάρεις έναν αξιοπρεπή ενισχυτή; Μπορεί τώρα να σκέφτεσαι ότι θα παίζεις μόνο στο σπίτι, αλλά αυτό αλλάζει...

3) Πολλοί ενισχυτές, ειδικά οι λεγόμενοι practice amps ("σπιτικής" χρήσης δηλαδή), έχουν έξοδο ακουστικών. Δεν έχεις παρά να κοιτάξεις τα specs κάθε μοντέλου.

4) Το σετάρισμα είναι, χοντρικά η ρύθμιση της κιθάρας για να έχει σωστό playability (να είναι ευκολόπαιχτη δηλαδή) και intonation (να μη φαλτσάρει). Περιλαμβάνει ρυθμίσεις στο ύψος των χορδών, την κυρτότητα του μπράτσου κλπ. Υπάρχουν και γι'αυτό το θέμα αρκετά threads. Είναι μία διαδικασία που καλά θα κάνεις αρχικά να την αφήσεις στα χέρια κάποιου τεχνικού και σταδιακά να μάθεις να κάνεις μόνος σου.

5) Πολλές κιθάρες ερχονται καλά σεταρισμένες από το εργοστάσιο (ή/και από το μαγαζί), άλλες όχι. Πιθανόν όταν παραλάβεις μία κιθάρα από τον (όποιον) Thomann να χρειαστεί ένα setup.

6) Καλό είναι να βρεις ένα δάσκαλο, έστω για τα πρώτα σου βήματα. Υπάρχουν αγγελίες και εδώ στο φόρουμ, διάφοροι συνφορουμίτες εξάλλου είναι δάσκαλοι οι ίδιοι.

7) Φυσικά υπάρχουν βιβλία-dvd για εκμάθηση ηλεκτρικής, ένα σωρό μάλιστα.

8 ) Όχι δεν είναι απαραίτητο να μάθεις νότες, αν και θα σε βοηθήσει. Τα tabs είναι ένα καλό σύστημα αν δε θες να ασχοληθείς καθόλου με θεωρία, ωστόσο λίγη θεωρία κάποια στιγμή θα τη χρειαστείς για να καταλάβεις κάποια πράγματα.

Ελπίζω να σε κάλυψα! :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γενικές απορίες
« Απάντηση #2 στις: 28/05/10, 13:53 »
γεια, καταρχην οσων αφορα δασκαλους, ωδεια κτλ, μπορεις και αποκλειστικα μονος σου αν ασχοληθεις να μαθεις αρκετα πραγματα, το προβλημα ειναι οτι επειδη δεν θα χεις καποιον να σου δειξει, μπορει να αργεις να προχωρησεις ή να μαθεις και καποια πραγματα "λαθος". Βεβαια υπαρχουν και τα Online free μαθηματα που μπορεις να κανεις πολυ καλη δουλεια... οποτε εγω θα ελεγα αν θες ξεκινα με καποια μαθηματα σαν πρωτες επαφες, εξηγησε στον δασκαλο τι θες (τα βασικα να τα μαθεις σωστα, πως κρατας πενα, ασκησεις, λιγη θεωρια, κανα 2-3 κλιμακες και τις βασικες συγχορδιες) και μετα παλεψε την μονος σου με το Internet, με γνωστους που ξερουν, βιβλια κτλ.
Να ξερεις οτι οσο ασχολεισαι, ειτε με δασκαλο ειτε χωρις, θα προχωρας και θα μαθαινεις. Αν δεν ασχολεισαι, κι ο Vai να σου κανει μαθηματα, παλι τπτ δεν θα καταφερεις...
Τωρα για τα υπολοιπα... Μια κιθαρα που θα εχει τουλαχιστον ενα διπλο μαγνητη και 2 μονους μπορει να σου δωσει ηχους απο metal μεχρι rock και blues. Το ιδιο και μια κιθαρα με 2 διπλους (που να σπλιταρονται) και εναν μονο. Μπορει να θες η κιθαρα σου να μην εχει τρεμολο, αλλα αν θες και παιξιματα τυπου van halen, τοτε καλυτερα να παρεις καποια που να εχει τρεμολο και ακομα καλυτερα αν ειναι lock το τρεμολο.
Οι περισσοτεροι ενισχυτες εχουν εξοδο για ακουστικα και οταν συνδεεις ακουστικα πανω τους, ακους μονο μεσα απο τα ακουστικα και ετσι δεν ενοχλεις. Επισης αρκετοι προενισχυτες ή πεταλιερες υποστηριζουν επισης ακουστικα, οποτε μπορεις να παρεις και κατι τετοιο (πχ pod) να το συνδεεις στο pc σου και να παιζεις μεσα απο τα ηχεια του υπολογιστη (και να ηχογραφεις και τπτ αν γουσταρεις) και οποτε θες ησυχια χρησιμοποιεις και τα ακουστικα.
Μιας και εισαι αρχαριος, θα ειναι καλη επιλογη καποιος ενισχυτης modelling που να βγαζει διαφορους ηχους ενισχυτων, εφφεδακια κτλ για να αρχισεις να καταλαβαινεις πως λειτουργουν τα εφφε, τι διαφορες εχουν ηχητικα οι ενισχυτες κτλ, ωστε αργοτερα (αρκετα) να παρεις ενα καλυτερο μηχανημα που θα σου δινει αυτα που θα ξερεις οτι θες...
Γενικα, τον ηχο δεν τον φτιαχνει η κιθαρα να ξερεις, αλλα ο ενισχυτης και τα εφφε. Η κιθαρα παιζει ομως τεραστιο ρολο στο πως θα παιζεις, αν σου καθεται καλα στα χερια που λεμε, πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορει κανενας να σου προτεινει μια συγκεκριμενη, αλλα με γενικοτητες οπως σου ειπα κι εγω περι διπλων μαγνητων πχ κτλ.
Τωρα, μια καινουρια κιθαρα ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρεπει να στην δινουν πληρως σεταρισμενη, με καινουριες χορδες κτλ, ειδικα αν μιλαμε για μαγαζι οχι Online.
Οποτε αν την παρεις απο καποιο μαγαζι και πας ο ιδιος να την παρεις, να απαιτησεις να της αλλαξουν χορδες και να σου κανουν ενα καλο setup και να σου εξηγησουν καποια ψιλοπραγματα, πχ πως μπαινει το tremolo arm, πως κουρδιζεις κτλ.
Αν παρεις απο εξω, η κιθαρα θα ερθει λογικα οπως ειναι απο το εργοστασιο, οποτε ειναι πολυ πιθανο εκτος απο κουρδισμα να θελει και ενα setup. Αρα βουρ στον τεχνικο για ενα setup και ελεγχο και θα σαι οκ.
Οσο για τις νοτες που λες κτλ, οχι δεν χρειαζεται να ξερεις να διαβαζεις παρτιτουρα... δεν χρειαζεσαι καν ταμπλατουρα αν εισαι ταλεντακι και εχεις καλα "αυτια", αλλα σιγουρα και τα 2 θα σε βοηθησουν να διαβαζεις απο βιβλια, να συνεννοεισαι με αλλους μουσικους κτλ. Τουλαχιστον καποιες βασικες γνωσεις θεωριας θα πρεπει να παρεις πιστευω, οχι τοσο να διαβαζεις νοτες (σολφεζ), αλλα καποια εστω βασικα περι ποιες ειναι οι νοτες, ποιες οι χρονικες αξιες, τι ειναι συγχορδιες, τι κλιμακες, ποιες οι διαφορες τους κτλ. Αυτο θα σε βοηθησει και να κατανοησεις την κιθαρα καλυτερα αλλα και να "μιλας" με αλλους μουσικους σε μια κοινη γλωσσα.
Απο κει και περα, δες και διαβασε προσεκτικα τα sticky θεματα που υπαρχουν στο "μουσικα οργανα και εξοπλισμος" του Kithara και θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες σχετικα με αποριες που εχεις σαν αρχαριος, αλλα και πολλες προτασεις για αγορες εξοπλισμου για καποιον που ξεκιναει.
Αυτα απο μενα, καλωσηρθες στην παρεα και καλη αρχη σου ευχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/10, 13:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Brisingr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γενικές απορίες
« Απάντηση #3 στις: 28/05/10, 17:16 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις, ήταν πολύ κατατοπιστικές.

Παράθεση
1) Απ'ότι φαίνεται θέλεις να παίξεις ένα αρκετά ευρύ φάσμα μουσικών  ειδών (και καλά κάνεις). Προσωπικά θα απέφευγα τις "μεταλοκιθάρες" και  θα πήγαινα σε μία ευέλικτη Stratocaster, με 1 διπλό και 2 μονούς  μαγνήτες. Μπορείς να κοιτάξεις και μοντέλα τύπου Les Paul. Πολύ βασικό  στην πρώτη κιθάρα είναι να σου αρέσει και "στο μάτι", να σε τραβάει να  παίξεις. Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ. Πολύ σωστά σκέφτεσαι  και για κάποιον modelling ενισχυτή.

Άρα καλά έχω καταλάβει ότι για ευελιξία στοχεύουμε σε HSS.  ;D

Παράθεση
3) Πολλοί ενισχυτές, ειδικά οι λεγόμενοι practice amps ("σπιτικής"  χρήσης δηλαδή), έχουν έξοδο ακουστικών. Δεν έχεις παρά να κοιτάξεις τα  specs κάθε μοντέλου.
Έχοντας διαβάσει αρκετά τόπικ στο παρών αλλά και σε άλλα φόρουμ , έχω παρατηρήσει μια αγάπη σε Vox , Peavey vypyr (μικρά watts πάντα) . Αυτοί σε πια κατηγορία ανήκουν; Γενικά στα ~100 ευρώ μπορεί κάποιος να βρεί έναν αξιοπόλεμο ενισχυτή

Παράθεση
4) Το σετάρισμα είναι, χοντρικά η ρύθμιση της κιθάρας για να έχει σωστό  playability (να είναι ευκολόπαιχτη δηλαδή) και intonation (να μη  φαλτσάρει). Περιλαμβάνει ρυθμίσεις στο ύψος των χορδών, την κυρτότητα  του μπράτσου κλπ. Υπάρχουν και γι'αυτό το θέμα αρκετά threads. Είναι  μία διαδικασία που καλά θα κάνεις αρχικά να την αφήσεις στα χέρια  κάποιου τεχνικού και σταδιακά να μάθεις να κάνεις μόνος σου.
Άρα είναι μια διαδικασία που πρέπει έτσι και αλλιώς να γίνει από όπου και να αγοραστεί το όργανο ή πρέπει να γίνεται μόνο μετά το πέρας κάποιας χρονικής περιόδου καθαρά για λόγους συντήρησης;
Παράθεση
6) Καλό είναι να βρεις ένα δάσκαλο, έστω για τα πρώτα σου βήματα.  Υπάρχουν αγγελίες και εδώ στο φόρουμ, διάφοροι συνφορουμίτες εξάλλου  είναι δάσκαλοι οι ίδιοι.
Δυστυχώς ή ευτυχώς μένω σε νησί  ::) (το καλό είναι το φπα... το κακό είναι σχεδόν όλα τα υπόλοιπα)

Johnie Darko σ'ευχαριστώ και εσένα για τις πληροφορίες που μου έδωσες, με βοήθησαν αρκετά.
Τα sticky τα έχω ήδη διαβάσει (όταν έκανα διάλειμμα από το διάβασμα για τις πανελλαδικές  :P )

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γενικές απορίες
« Απάντηση #4 στις: 28/05/10, 20:14 »
Σχετικά με το θέμα του ενισχυτή, μέχρι 100 Ευρώ θα είχα να προτείνω τους παρακάτω:

Crate FW15R
Ένας αρκετά καλός ενισχυτής για τα λεφτά του, με ιδιαίτερα ικανοποιητικό καθαρό κανάλι που μπορεί άνετα να σού χρησιμεύσει σαν καλή βάση για ένα πολυεφφέ. Έχει το πλεονέκτημα του 12ιντσου ηχείου, που συνήθως δεν βρίσκεις σε ενισχυτές αυτής της κατηγορίας (από πλευράς ισχύος και τιμής). Eπίσης έχει και reverb, το οποίο δεν είναι ότι καλύτερο αλλά σε μικρές δόσεις θα φανεί χρήσιμο.

Κustom Tube 12
Μια πολύ καλή επιλογή από μια μάρκα-εγγύηση (κατά τη γνώμη μου) στο χώρο των budget ενισχυτών. O συγκεκριμένος είναι απρόσμενα καλός ηχητικά αν αναλογιστεί κανείς το μικρό μέγεθος και τη χαμηλή τιμή του. 12 Watt με ηχείο Celestion 8 ιντσών και λαμπάτη προενίσχυση που δίνει μια γεύση λαμπάτου ήχου. Διαθέτει διακόπτη UK/USΑ, ο οποίος διαφοροποιεί ανάλογα το ηχόχρωμα. Ομολογουμένως η διαφορά δεν είναι τεράστια, αλλά σίγουρα κάνει τον ενισχυτή λίγο πιο ευέλικτο.

Βugera BC15
Άλλος ένας υβριδικός (δηλαδή με λαμπάτη προενίσχυση) ενισχυτής, ο οποίος προσφέρει ό,τι χρειάζεσαι για εξάσκηση στο σπίτι και τίποτα παραπάνω. Η ισχύς του είναι 15 Watt και το ηχείο του 8 ιντσών. Έχει μικρό και βολικό μέγεθος, αλλά αρκετά στιβαρή ποιότητα κατασκευής. Ούτε αυτός έχει ήχο λαμπάτου ενισχυτή, αλλά πλησιάζει αρκετά για τα κυβικά του.

Όλοι οι παραπάνω ενισχυτές διαθέτουν υποδοχή CD input και έξοδο για ακουστικά, χαακτηριστικά που θεωρώ απαραίτητα για έναν practice amp.

Αν θέλεις modelling ενισχυτή και δεν μπορείς να ξεπεράσεις τα 100 Ευρώ, τότε κοίτα τον Vox DA5 και τον Roland Micro Cube, που είναι μικροί αλλά θαυματουργοί. Βέβαια με λίγο παραπάνω από 100 Ευρώ παίρνεις τον Vox VT15, τον Peavey Vypyr 15 ή τον Laney Prism 20 που ίσως να είναι καλύτεροι και να σού προσφέρουν μεγαλύτερη ευελιξία από τους προηγούμενους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Brisingr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γενικές απορίες
« Απάντηση #5 στις: 28/05/10, 20:58 »
Thanks for the info Απόλλων.

Μιας και θα δουλεύω το καλοκαίρι πιστεύω πως θα μπορέσω να δώσω ένα σεβαστό ποσό (σκέφτομαι έως 400-450 ) οπότε πιστεύω θα μπορέσω να πάρω κάτι καλό [και ενισχυτή] ώστε να μην αλλάζω σε λίγο καιρό (άλλο αν με πιάσει το g.a.s ;D )



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
56109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 13:44
από Στόκας
Απορίες.

Ξεκίνησε από Nimrod7 « 1 2 » Τα καλύτερα...

26 Απαντήσεις
21682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 06:33
από armagedon
27 Απαντήσεις
8451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 16:27
από Unknown Artist
4 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/06, 22:43
από Unknown Artist
1 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 23:08
από SWEET*STRINGS
2 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:36
από Pandemonium
24 Απαντήσεις
7819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54
10 Απαντήσεις
4616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
8 Απαντήσεις
4286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 11:01
από Archangel
37 Απαντήσεις
13468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/16, 21:37
από mixanobios