Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μουσικά όργανα και εξοπλισμός

Καινουρια κιθαρα ή ενισχυτης (θεμα για αρχαριους)

<< < (3/8) > >>

Johnie Darko:
Ετσι ειναι free οπως τα λες... Παλιοτερα, ακουγες Mesa Boogie και ελεγες "αμα γινω εκατομυριουχος, μπορει και να καταφερβ να χτυπησω κανεναν να δω πως ακουγεται κι ολας".
Τωρα υπαρχει και Mesa με κανα 1000ρικο, για να μην πω για τα modelling μηχανηματα κτλ, ενω η αγορα πλεον γινεται σε Ευρωπαϊκο επιπεδο μεσω internet πολυ ευκολα και βεβαια η συγκομιδη πληροφοριων και reviews ειναι μια ευκολη υποθεση, ωστε ο καθενας να συγκρινει και να βρει οτι ψαχνει.
Για αυτο ακριβως τον λογο, ειναι κριμα παιδια που ξεκινανε με το αθλημα, να ακολουθουνε μυθους που περιεργως διαιωνιζονται και ετσι να καταληγουν να χαλανε χρηματα και χρονο τσαμπα μεχρι να βρουν τελικα αυτο που ψαχνουν.
Τωρα που το σκεφτομαι, ισως θα επρεπε να φτιαξουμε ενα thread με τιτλο "μυθοι για την ηλεκτρικη κιθαρα" και να αναφερει ο καθενας μας εκει ολους αυτους τους ανοητους urban legends που εχουν ταλαιπωρησει τοσους και τοσους μουσικους (και ιδιατερα κιθαριστες) με τις βλακειες τους...

Rockdude:
Λίγο τραβηγμένο αλλά...άν πήγαινα στον Thomann (ή όποιο άλλο πολυκατάστημα με όργανα) με έναν φίλο θα του έλεγα να μου δέσει τα μάτια και μετά να μου δώσει μία-μία τις κιθάρες για να δοκιμάσω (ότι να'ναι, απο τις φθηνές εώς τις πανάκριβες).Το ίδιο και με τους ενισχυτές (εκείνος θα πείραζε τα settings  ;D ). Πιστεύω ότι στο τέλος θα έμενα έκπληκτος απο τα αποτελέσματα όσο αναφορά πιό όργανο θα μου καθόταν πιό ωραία ηχητικά και παικτικά. Τα αυτιά και τα χέρια είναι ο μέγα κριτής και όχι τα μάτια και η υποκειμενικότητα του καθενός (με όλο τον σεβασμό δεν αποκλείω γνώμες και συμβουλές, αντιθέτος, αλλά δεν τις παίρνω και σαν κάτι δεδομένο).

ScorpionsManiac:
Ένας φίλος μου πήρε πριν 2 χρόνια ένα πακέτο (aria sss + έναν ενισχυτή 10W) Πήγαινα στο σπίτι του παίζαμε και ο ήχος στην παραμόρφωση ήταν :P . Βάλτε το come together των beatles εκεί που λέει το "come together right now" έχει κιθάρα με παραμόρφωση αυτόν τον ήχο έκανε. Ήρθε χθες σπίτι μου με την κιθάρα του την συνδέσαμε με τον fender frontman 15r και ο ήχος ακουγόταν λες και έβγαινε από διπλό. Κανονικός heavy metal ήχος. Από single coil μαγνήτη δεν το περίμενα αυτό το αποτέλεσμα, αλλά πρέπει να πω ότι φταίει και ο μαγνήτης, γιατί έχω μία 20th anniversary squier by fender με 3 single coils και ο ήχος δεν βγαίνει τόσο βρόμικος. Άλλος ένας λόγος να μην παίρνουμε πακέτα, κακής ποιότητας ενισχυτές.

alex02:
poia kithara mou proteinete na paro gia 500 euro kai gia na jerete kano 1,5 xrono :) :) :) :) :) :) :) :)

noe13:

--- Παράθεση από: alex02 στις 18/12/12, 21:56 ---poia kithara mou proteinete na paro gia 500 euro kai gia na jerete kano 1,5 xrono :) :) :) :) :) :) :) :)

--- Τέλος παράθεσης ---
Διαβασε τους κανονες του φορουμ,μετα διαβασε μερικα παρομοια θεματα και τελος συνταξε ενα σωστοτερο μηνυμα ωστε να μπορεσουμε να απαντησουμε

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View