Αποστολέας Θέμα: Upgrade  (Αναγνώστηκε 5346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Upgrade
« στις: 11/02/12, 16:53 »
Καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ χρόνια, αλλά δεν είχε τύχει να γράψω κάτι (διαβάζω όμως ανελλειπώς  ;D )
Ήρθε όμως η ώρα να αναβαθμίσω την κιθαρίτσα μου, και λέω να σας ζητήσω τη γνώμη, ως πιο ειδικοί από μένα.

Ψάχνω λοιπόν μια ηλεκτρική κιθάρα που θα αναβαθμίσει μια Behringer iAXE που έχω. Θεωρητικά ότι και να πάρω θα είναι upgrade.
Έπεσε στο μάτι μου η Ibanez RG370DΧ.  Απ' ότι καταλάβει (παρακαλώ διορθώστε με) είναι γενικότερα μια all-around κιθάρα και με τους 5 μαγνήτες μπορείς να τη φέρεις εκεί που θες.
Παίζω (ή για την ακρίβεια, προσπαθώ να παίξω) τα πάντα, με τα περισσότερα να είναι κλασσικά ψιλοροκ.
Έχω βάλει ως ταβάνι τα 400€.

Έχω πιάσει κατά καιρούς Ibanez και μου φάνηκε βολικό το μπράτσο της. Σε κάθε περίπτωση θα γίνει μια βόλτα για δοκιμές (ελπίζω να έχουν ωτοασπίδες οι μαγαζάτορες) αλλά ψάχνω να βρω μερικές προκειμένου να ψάχνω πιο συγκεκριμένα.

Έχετε καμιά άλλη πρόταση;
Ποια η γνώμη σας για την RG370DX;

ΥΓ Η αλήθεια είναι ότι επειδή έχω βαρεθεί τη μαυρίλα της Behringer που έχω τώρα, ψάχνω για άσπρη ή έστω κάποιο άλλο χρώμα.

Αντώνης.

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #1 στις: 11/02/12, 17:10 »
 καλη τυχη αδερφε.. μια χαρα ειναι η ιμπανεζα, παρακαλα καλυτερα να εχουν κιθαρες οι μαγαζατορες και οχι ωτοασπιδες γιατι ολοι στην ελλαδα ειναι χεσε μεσα..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #2 στις: 11/02/12, 17:41 »
Όπως σωστά είπες, όποια κιθάρα και αν πάρεις θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με αυτή που έχεις τώρα. Νομίζω όμως ότι θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις κιθάρες με metal προσανατολισμούς και ειδικά με Floyd Rose αν δεν σκοπεύεις να κινηθείς κυρίως σε τέτοια ιδιώματα. Είναι μεγάλος μπελάς στο σετάρισμα, ακόμα και σε μια απλή αλλαγή χορδών. Διάλεξε καλύτερα μια κιθάρα με σταθερή γέφυρα ή με απλό κλασσικό τρέμολο. Με 400 Ευρώ μπορείς να βρεις πολύ ποιοτικά όργανα. Από Ibanez π.χ. μια πολύ καλή επιλογή θα ήταν η SA160FM. Πολύ καλοφτιαγμένη κιθάρα, απλή αλλά αρκετά ευέλικτη, και πιστεύω ότι θα σε καλύψει για αυτά που θέλεις.

ΥΓ: Υπόψη ότι η Ibanez βγάζει ένα σωρό διαφορετικές κιθάρες και το μπράτσο μπορεί να διαφέρει σημαντικά από μοντέλο σε μοντέλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Upgrade
« Απάντηση #3 στις: 11/02/12, 19:04 »
Σας ευχαριστώ!

Είναι μεγάλος μπελάς στο σετάρισμα, ακόμα και σε μια απλή αλλαγή χορδών. Διάλεξε καλύτερα μια κιθάρα με σταθερή γέφυρα ή με απλό κλασσικό τρέμολο.


Αυτός είναι κι ο μόνος ενδιασμός μου. Όχι τόσο για τη δυσκολία (τεχνικά είμαι σε καλό επίπεδο -- έχω ρυθμίσει άριστα την Behringer και μια ανακατασκευή σε μια Fender που έχω κάπου χωμένη -- action, intonation, rod, επίσης έχω αλλάξει τάστα στον μπαγλαμά). όσο για την ευκολία αλλαγών χορδών κλπ, μιας και η αλήθεια είναι ότι το τρέμολο ακόμα δεν το χρησιμοποιώ.

Παράθεση
Με 400 Ευρώ μπορείς να βρεις πολύ ποιοτικά όργανα. Από Ibanez π.χ. μια πολύ καλή επιλογή θα ήταν η SA160FM. Πολύ καλοφτιαγμένη κιθάρα, απλή αλλά αρκετά ευέλικτη, και πιστεύω ότι θα σε καλύψει για αυτά που θέλεις.

ΥΓ: Υπόψη ότι η Ibanez βγάζει ένα σωρό διαφορετικές κιθάρες και το μπράτσο μπορεί να διαφέρει σημαντικά από μοντέλο σε μοντέλο.


Θα την βάλω κι αυτή στα υπόψιν. Θενξ! Μαζεύω εμπειρίες και γνώμες προς το παρόν!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #4 στις: 11/02/12, 19:33 »
Όχι τόσο για τη δυσκολία (τεχνικά είμαι σε καλό επίπεδο -- έχω ρυθμίσει άριστα την Behringer και μια ανακατασκευή σε μια Fender που έχω κάπου χωμένη -- action, intonation, rod, επίσης έχω αλλάξει τάστα στον μπαγλαμά). όσο για την ευκολία αλλαγών χορδών κλπ, μιας και η αλήθεια είναι ότι το τρέμολο ακόμα δεν το χρησιμοποιώ.

Η αλλαγή χορδών και το σετάρισμα μιας κιθάρας με Floyd Rose είναι μια πιο περίπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία, ακόμα και αν αποκτήσεις ευχέρεια. Εγώ τουλάχιστον αποφεύγω γενικά τις κιθάρες με τρέμολο, καθώς δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Επίσης θα ήταν καλό να σκεφτείς τι χαρακτηριστικά θέλεις να έχει η καινούργια σου κιθάρα, δηλαδή τον τύπο (strat, tele, Les Paul, SG), τους μαγνήτες (μονοί, διπλοί ή συνδυασμός), τις διαστάσεις του μπράτσου (πάχος, πλάτος, καμπυλότητα κλπ), το μέγεθος των τάστων και άλλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/12, 19:36 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Upgrade
« Απάντηση #5 στις: 11/02/12, 20:07 »
Η αλλαγή χορδών και το σετάρισμα μιας κιθάρας με Floyd Rose είναι μια πιο περίπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία, ακόμα και αν αποκτήσεις ευχέρεια. Εγώ τουλάχιστον αποφεύγω γενικά τις κιθάρες με τρέμολο, καθώς δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Οπότε με βλέπω να τη βγάζω από τη λίστα...

Παράθεση
Επίσης θα ήταν καλό να σκεφτείς τι χαρακτηριστικά θέλεις να έχει η καινούργια σου κιθάρα, δηλαδή τον τύπο (strat, tele, Les Paul, SG), τους μαγνήτες (μονοί, διπλοί ή συνδυασμός), τις διαστάσεις του μπράτσου (πάχος, πλάτος, καμπυλότητα κλπ), το μέγεθος των τάστων και άλλα...

Σωστά. Λοιπόν ψάχνω κάτι σαν την Ibanez, χωρίς pickguard. SG ή Strat κόψιμο. Εμφανισιακά δηλαδή, σαν την RG370. Από μαγνήτες μου άρεσε το setup με τους 5. Φαντάζομαι ότι θα έχω περισσότερη ευελιξία. Από διαστάσεις, νομίζω ότι με την κλασσική Fender είμαι ευχαριστημένος, οπότε κάπου εκεί κινούμαι.

Και μια ακόμα ερώτηση, αν και έχω σκοπό να πάω από τον Τρίμη που έχει τις Ibanez, τι κυκλοφορεί Ελλάδα; Αυτές που έχει στο us site της Ibanez ή αυτές του jp/eu;
Βλέπω ότι έχουν διαφορές περισσότερο στα χρώματα.

Θενξ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #6 στις: 11/02/12, 21:03 »
Το co.jp/eu είναι το site που αφορά την ελληνική αγορά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Upgrade
« Απάντηση #7 στις: 11/02/12, 21:31 »
Θα ελεγα να κοιταξεις κ στα μεταχειρισμενα οπου με 400ε εχει φοβερες ευκαιριες οπως καμια fender mexican hss που θα σε καλυψει...επισης μπορεις με πολυ λιγα παραπανω να βρεις κ ibanez prestige που θα εχεις μια ζωη...Τωρα αν πας για καινουρια θα προτεινα http://www.bestprice.gr/item/2151864667/cort-evl-x4
παρα πολυ καλη ποιοτητα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #8 στις: 11/02/12, 21:35 »
Ουσιαστικά δεν είναι 5 αλλά 3 - δύο διπλοί (humbuckers) και ένας μονός (single coil). Αυτός ο συνδυασμός περιγράφεται και ως Η-S-H. Παρόμοια ευελιξία θα σoύ δώσει και μια κιθάρα με ένα διπλό και δύο μονούς (H-S-S), όπως η Ιbanez SΑ160FM, η οποία φαίνεται να πληρεί σε ικανοποιητικό βαθμό και τις υπόλοιπες προδιαγραφές σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #9 στις: 11/02/12, 23:31 »
400 είναι αρκετά λεφτά για να πάρεις κάτι αρκετά καλό.
σε αυτά τα λεφτά όμως τα πολλά μπλιμπλίκια ενδέχεται να υπολειτουργούν. floyd rose που δεν θα κρατάει το κούρδισμα του, μαγνήτες τρίτης κατηγορίας κλπ.
οπότε θα πρότεινα κάτι από τα 2 κλασικά στρατόπεδα les paul / stratocaster.

epiphone les paul  H-H
(πχ led zeppelin, guns n roses)

και fender είτε με 3 μονούς (SSS) είτε με humbucker στη γέφυρα (HSS) (fender όμως καλύτερα παρά squier)
(pink floyd, deep purple κλπ)

μια επίσης αρκετά καλή κιθάρα είναι η Yamaha pacifica 112, γύρω στα 250. με τα λεφτά που περισσεύουν μπορείς σε κάποια φάση να αλλάξεις μαγνήτες.

εξαρτάται όμως πάντα από το τι ακριβώς εννοείς κλασικό ροκ.

ΥΓ για τιμές κοίταξε τον κύριο thomann



Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Upgrade
« Απάντηση #10 στις: 12/02/12, 00:47 »
Θενξ!

Όπως έγραψα και πριν, ψάχνω κάτι εμφανισιακά σαν την Ibanez RG370. Χωρίς pickguard. SG ή Strat κόψιμο.
Strat τις απορρίπτω (έχω ήδη μία Fender Stratocaster που σουλούπωσα και στο ίδιο έχω και την Behringer), οι Les Paul δε μου αρέσουν καθόλου εμφανισιακά.
Επίσης ψάχνω αποκλειστικά για καινούργια και δεν θέλω να μπω από τώρα σε διαδικασία αλλαγής μαγνητών κλπ. Γι' αυτό λέω να δώσω πέντε ευρώ παραπάνω απ' το να πάρω κάτι φθηνότερο και να ζητήσει upgrade γρηγορότερα.
Από υπόλοιπο εξοπλισμό είμαι φουλ, οπότε μπορώ όλο το budget μου να το ρίξω στην κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 01:40 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #11 στις: 12/02/12, 01:38 »
Εγώ θα πρότεινα την Charvel dc-2 st και από sg την Vintage vs6.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #12 στις: 12/02/12, 02:48 »
Kαλώς ή κακώς, αν ψάχνεις για κιθάρα που να μοιάζει εμφανισιακά με την RG370 και με Η-S-H συνδυασμό μαγνητών, θα βρεις κυρίως κιθάρες που έχουν metal προσανατολισμό. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις που ξεφεύγουν από αυτό τον κανόνα, όπως η Hagstrom XL5, η Fender Blacktop ΗSH και η Godin Freeway Classic. Απλά αν διευρύνεις τα κριτήριά σου και συμπεριλάβεις κιθάρες με άλλους συνδυασμούς μαγνητών, πιθανόν να βρεις κάτι καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Upgrade
« Απάντηση #13 στις: 12/02/12, 14:17 »
Kαλώς ή κακώς, αν ψάχνεις για κιθάρα που να μοιάζει εμφανισιακά με την RG370 και με Η-S-H συνδυασμό μαγνητών, θα βρεις κυρίως κιθάρες που έχουν metal προσανατολισμό. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις που ξεφεύγουν από αυτό τον κανόνα, όπως η Hagstrom XL5, η Fender Blacktop ΗSH και η Godin Freeway Classic. Απλά αν διευρύνεις τα κριτήριά σου και συμπεριλάβεις κιθάρες με άλλους συνδυασμούς μαγνητών, πιθανόν να βρεις κάτι καλύτερο.


Δεν το έχω βάλει ως προαπαιτούμενο το θέμα των μαγνωτών, απλώς μου άρεσε αυτή η ιδέα.
Το setup που έχω τώρα είναι SSS και παίζω 60-70% με τους δύο πρώτους (προς το μπράτσο) και 40-30% με τον ένα τελευταίο, αν αυτό βοηθάει κάπου.
Τις έχω κοιτάξει όλες όσες μου έχετε προτείνει και σας ευχαριστώ πολύ, αλλά τελικά πρέπει να είμαι πολύ περίεργος. Δεν μου αρέσει (εμφανισιακά) καμία  ;D ;D ;D

Είδα και την Ibanez GRGR121EX. Σε αυτό το στυλ θέλω να κινηθώ.

Δύσκολη η επιλογή τελικά. Το περίμενα πιο εύκολο  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #14 στις: 12/02/12, 14:48 »
Tότε δες και την Ibanez RGR321, που είναι καλύτερη από αυτή που παρέθεσες, καθώς και την Cort X Custom HT, που κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη (εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, Seymour Duncan μαγνήτες) αν και λίγο φτηνότερη. Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και coil split που σού δίνει ακόμα περισσότερες ηχητικές επιλογές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #15 στις: 12/02/12, 15:04 »
κοίταξε και τις schecter. είναι όμορφες, αλλά το αισθητικό κριτήριο από μόνο του δεν ξέρω που θα σε πάει.

πάντως οι κιθάρες που μας δείχνεις είναι 80s hair/shred metal και όχι ιδιαίτερα classic rock.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #16 στις: 12/02/12, 15:29 »
κοίταξε και τις schecter


Kι αυτή μια πολύ καλή επιλογή. Στα λεφτά σου υπάρχει η Omen και η Omen Extreme. Kαι οι δύο είναι σχετικά γκαζιάρες, αλλά με μια αλλαγή μαγνητών μπορείς να τις φέρεις στα μέτρα σου.

Παράθεση
...αλλά το αισθητικό κριτήριο από μόνο του δεν ξέρω που θα σε πάει.


Αυτό ξαναπές το. Με βάση την εμφάνιση και μόνο, επιλογή κιθάρας δεν γίνεται.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Upgrade
« Απάντηση #17 στις: 13/02/12, 12:43 »
Μάζεψα και μελέτησα όλες τις προτάσεις σας  :)
Μένει να πάω να δοκιμάσω όσες περισσότερες βρω και θα επανέλθω, θενξ!  ;D

ΥΓ Η εμφάνιση του οργάνου για μένα παίζει μεγάλο ρόλο. Όσο περισσότερο μου αρέσει, τόσο πιο πολύ θα ασχολούμαι μαζί του.
 

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Upgrade
« Απάντηση #18 στις: 17/02/12, 22:31 »
Λεβεντακο μου παρε μια παλια japan Ibanez RG550 η 570.
Τις βρισκεις συχνα στα μεταχ στα λεφτα που δινεις κ ειναι σταθερη αξια.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/12, 22:32 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Upgrade
« Απάντηση #19 στις: 22/02/12, 13:38 »
Update:

Αφού διάβασα και μελέτησα όλες σας τις προτάσεις (σας ευχαριστώ όλους), τελικά έκανα αυτό που μου έκατσε από την αρχή´ παράγγειλα την Ibanez RG370DX.
Την παρέλαβα σήμερα και οι πρώτη μου εντύπωση είναι άριστη.
Προς το παρόν είμαι υπερευχαριστημένος :-)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/12, 14:04 από vegos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/02, 09:19
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
4050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 20:34
από penoktonos
8 Απαντήσεις
3972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 16:37
από Jezus
8 Απαντήσεις
3302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 01:05
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
3 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 15:49
από harrisxr650
14 Απαντήσεις
5456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:04
από Alex_Under
3 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/21, 02:27
από BitCollector
0 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/21, 14:17
από Βραζίλης