Ειδικά θέματα > Ηχογραφήσεις και Στούντιο

To cubase ξαφνικα "cannot find your device..."

(1/3) > >>

Nikos7:
Καλησπέρα σας

Εχω μια κεφαλη Boss Katana την οποια συνδεω στον υπολογιστη και ετσι ηχογραφω αλλα και ακουω μουσικη, youtube κτλ κτλ.(μεσω ακουστικων - ασχετο)
Το προγραμμα για ηχογραφηση που εχω ειναι το Cubase 5.
Χτες λοιπον καθως τζαμαρα ενα κομματι ξαφνικα μου ρθε η ιδεα να ανοιξω επι τοπου ενα αλλο project (και να συνεχισω το τζαμαρισμα...)

Το project επαιξε 10δευτ. και σταματησε.
Με τα πολλα (εδω πρωτη φορα δεν μου βρισκει το Κatana) του κανω restart και εκτοτε το cubase οταν ξεκιναει δεν μου ανοιγει με Vst Audio System το Katana αλλα το Asio.

Και το χειροτερο ειναι πως οταν παω στο Audio Vst system στο Device setup και ενω το Katana υπαρχει στο drop down , οταν το επιλεγω μου βγαινει error : "cannot found device, please connect the device".
Αν το κανω αυτο δευτερη φορα το cubase κρασαρει και το κλεινω αρων αρων.

Να σημειωσω οτι τοσο το pc αλλα και το Ezdrummer2 παιζουν μεσω του Κatana.
Το cubase οχι.

Υπάρχει καποιος που να γνωριζει κατι?

Ευχαριστω πολύ!

BitCollector:
Αλλαγή θύρας USB, επανεγκατάσταση των drivers ή του Cubase.
Λέω εγώ τώρα...

Nikos7:
Θα περάσω το Cubase 7 και θα δω πως θα παει.
Ξερει κανεις γιατί συνέβη αυτό απ το πουθενά ουτως ώστε να προσπαθήσω να μην το ξαναπάθω?

panixgr:

--- Παράθεση από: Nikos7 στις 19/12/19, 23:35 ---Καλησπέρα σας

Εχω μια κεφαλη Boss Katana την οποια συνδεω στον υπολογιστη και ετσι ηχογραφω αλλα και ακουω μουσικη, youtube κτλ κτλ.(μεσω ακουστικων - ασχετο)
Το προγραμμα για ηχογραφηση που εχω ειναι το Cubase 5.
Χτες λοιπον καθως τζαμαρα ενα κομματι ξαφνικα μου ρθε η ιδεα να ανοιξω επι τοπου ενα αλλο project (και να συνεχισω το τζαμαρισμα...)

Το project επαιξε 10δευτ. και σταματησε.
Με τα πολλα (εδω πρωτη φορα δεν μου βρισκει το Κatana) του κανω restart και εκτοτε το cubase οταν ξεκιναει δεν μου ανοιγει με Vst Audio System το Katana αλλα το Asio.

Και το χειροτερο ειναι πως οταν παω στο Audio Vst system στο Device setup και ενω το Katana υπαρχει στο drop down , οταν το επιλεγω μου βγαινει error : "cannot found device, please connect the device".
Αν το κανω αυτο δευτερη φορα το cubase κρασαρει και το κλεινω αρων αρων.

Να σημειωσω οτι τοσο το pc αλλα και το Ezdrummer2 παιζουν μεσω του Κatana.
Το cubase οχι.

Υπάρχει καποιος που να γνωριζει κατι?

Ευχαριστω πολύ!

--- Τέλος παράθεσης ---

αμα ξαναέκανες ανάποδα την διαδικασία? δηλ να ξανα-ανοίξεις το οριτζιναλ πρότζεκτ?

επίσης κοιτα να κάνεις edit τα conf files offline με το cubase κάτω,

επίσης πηγαινε και σε κάποιο cubes-ικό φόρουμ και ρώτα....


γενικά πάντως τράτζικ.... κοστίζει λεφτά αυτο το πράμα?

Nikos7:
Λοιπόν πέρασα (κ ξαναπέρασα...) το cubase 7.
To πρόβλημα παραμένει το ίδιο.
Please help!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View