Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κιθάρα - Μάρκες και τύποι

Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe

(1/4) > >>

Mischa:
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και γράφτηκα για να ζητήσω συμβουλές περί του θέματος που αναγράφεται στον τίτλο.
Εδώ και 1,5 χρόνο κυνηγάω αγγελίες με μεταχειρισμένες fender telecaster dlx (δεν με ενδιαφέρει η vintera).
Όμως, είτε είναι σε κακή κατάσταση, είτε η τιμή της ανέρχεται στα 800-1000 ευρώ (γενικά, δεν θα έδινα πάνω από 600).
Έχω δει demos της squier και φαίνεται αρκετά καλή για αυτό που περίμενα.

Αξίζει να βρω μια μεταχειρισμένη fender σε καλή κατάσταση ή να αφήσω το ψάξιμο και να αγοράσω squier? Ενδέχεται να χρειαστεί mods η squier? 

panixgr:

--- Παράθεση από: Mischa στις 28/08/20, 16:28 ---Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και γράφτηκα για να ζητήσω συμβουλές περί του θέματος που αναγράφεται στον τίτλο.
Εδώ και 1,5 χρόνο κυνηγάω αγγελίες με μεταχειρισμένες fender telecaster dlx (δεν με ενδιαφέρει η vintera).
Όμως, είτε είναι σε κακή κατάσταση, είτε η τιμή της ανέρχεται στα 800-1000 ευρώ (γενικά, δεν θα έδινα πάνω από 600).
Έχω δει demos της squier και φαίνεται αρκετά καλή για αυτό που περίμενα.

Αξίζει να βρω μια μεταχειρισμένη fender σε καλή κατάσταση ή να αφήσω το ψάξιμο και να αγοράσω squier? Ενδέχεται να χρειαστεί mods η squier?

--- Τέλος παράθεσης ---

ρε συ Μισα, 2 κομμάτια ξύλο είναι, τι μπορεί να πάει στραβά? έχεις ήδη κιθάρα? παίζεις?

Mischa:
ναι, παιζω αρκετα χρονια, αλλα ψαχνω κιθαρα hh και βρηκα αυτο που ψαχνω σε αυτο τον τυπο κιθαρας...η αληθεια ειναι οτι τεσταρω ακουστικα ενα οργανο, δεν ξερω πολλα περι ποιοτητας ξυλων.

panixgr:

--- Παράθεση από: Mischa στις 28/08/20, 19:07 ---ναι, παιζω αρκετα χρονια, αλλα ψαχνω κιθαρα hh και βρηκα αυτο που ψαχνω σε αυτο τον τυπο κιθαρας...η αληθεια ειναι οτι τεσταρω ακουστικα ενα οργανο, δεν ξερω πολλα περι ποιοτητας ξυλων.

--- Τέλος παράθεσης ---

HH + telecaster οκ, παιζουν μερικοί με αυτες (John 5, Jim Root) αλλά γιατι δεν παιρνεις HH strat ή superstrat ή και LP?

Mischa:
H αληθεια ειναι οτι με κερδισε ο ηχος της hh tele...δεν ειμαι φαν των strat, αλλα superstrat θα εδινα μια ευκαιρια.
Eπομενη επιλογη μετα απο fender telecaster dlx θα ηταν epiphone sg custom.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View