Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)  (Αναγνώστηκε 9921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« στις: 04/01/21, 00:47 »
Καλησπερα παιδια, παιζω κιθαρα καποια χρονια και ειμαι σε ενα σχετικα intermediate level. Εχω μια yamaha erg 121 και εναν line 6 spider iv 15w. Θα προχωρησω συντομα σε μια αγορα με μαξ μπατζετ τα 500€. Τι πιστευετε; Κιθαρα η ενισχυτης; Και ποιο μοντελο θα προτεινατε; Να πω οτι παιζω χεβι/χαρντ ροκ και χεβι/θρας απο μεταλ. Στην κιθαρα θα ηθελα να εχω τρεμολο αλλα γενικα δεν πολυκατεχω τις εννοιες floyd rose, fixed bridge κτλ. Τωρα οσον αφορα στο θεμα των ενισχυτων δεν ξερω επειδη δεν εχω ακουσει πολλους διαφορετικους ενιαχυτες απο κοντα. Χελπ μιι


Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #2 στις: 04/01/21, 12:24 »
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου φιλε μου. Εγω οι κιθαρες που ειχα στο μυαλο μου ηταν ειτε esp ltd ec240 η esp ltd kh (kirk hammet). Εχεις ακουσει κατι γι αυτες;; Του kirk hammet που εχει και φλουντ ροουζ λες να βγαλει προβληματα;

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #3 στις: 04/01/21, 14:50 »
Βασικά ψάξε στα μεταχειρισμένα του noiz....θα βρεις κάποια καλή ευκαιρία. Και σε κιθαρα και σε ενισχυτή. Όσο για floyd rose εχω ακούσει ότι είναι μπελάς στην αλλαγή χορδών Και στο κουρδισμα. Γνώμη μου να αποφύγεις απ ότι κατάλαβα θες κιθαρα με active μαγνήτες. Δες και ltd ec 256...Δεν έχουν active αλλα ειμαι πολύ καλό όργανο. Και πιάνει και πιο dark ήχο. Ψάξε πάντως στο noiz και δε θα το μετανιώσεις.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #4 στις: 04/01/21, 15:39 »
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου φιλε μου. Εγω οι κιθαρες που ειχα στο μυαλο μου ηταν ειτε esp ltd ec240 η esp ltd kh (kirk hammet). Εχεις ακουσει κατι γι αυτες;; Του kirk hammet που εχει και φλουντ ροουζ λες να βγαλει προβληματα;


  Πήγαινε στον Νάκα να δοκιμάσεις την esp ltd 256... την έχω δοκιμάσει, καλή είναι για τα λεφτα της και μου την άφηνε 400 ευρώ... Αν εννοείς του Kirk Hammet που έχει 600 ευρώ έχει special floyd rose, δεν είναι original, άστο καλύτερα, αν θες τρέμολο οποσδήποτε πας για vintage tremolo όπως την πρώτη που σου πρότεινα.... Οι Vintage κιθάρες είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους 'οπως και oi schecter.. Η vintage v100 είναι αρκετά καλή (την έχει ο αδερφός) όπως και η vintage vs6 που σου πρότεινα (την είχα και την πούλησα γιατί δεν με βόλευε τόσο στα γρήγορα).... Αλλιώς αν βρεις καμιά schecter Hellraiser μεταχειρισμένη (σαν αυτή που έχω βασικά) .... πάρτην..

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #5 στις: 04/01/21, 16:14 »
Παιδια κι εγω την 256 εννοουσα οχι 240 μπερδευτηκα.. την εχω ακουσει και οντως μου φανηκε λιγο πιο νταρκ ο ηχος και αυτο με κρατησε λιγο πισω. Ξερετε αν αυτες εχουν χοντρο λαιμο οπως οι LP ή πιο λεπτο;;

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #6 στις: 04/01/21, 16:47 »
Παιδια κι εγω την 256 εννοουσα οχι 240 μπερδευτηκα.. την εχω ακουσει και οντως μου φανηκε λιγο πιο νταρκ ο ηχος και αυτο με κρατησε λιγο πισω. Ξερετε αν αυτες εχουν χοντρο λαιμο οπως οι LP ή πιο λεπτο;;

Ναι είναι οκ...D προφίλ...δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται πάντως είναι πολύ βολική στο χέρι. Αν θες πάντως για μέταλ είναι ότι πρέπει. Παίζουν πάντως και πιο καθαρό ήχο μη Σ ανησυχεί. Εγω επειδή δεν παίζω τόσο μέταλ της αλλαξα μαγνήτες με ένα σετ SD jb-59 και η κιθαρα πλέον φυσάει. Απ τους original δε μ άρεσε τόσο ο neck...ηταν λίγο μουντός...παντως και οι vintage που σου προτείνει ο emg ειναι πολύ καλές. Έχω την v6 (stratocaster style) και αν και την πήρα πολύ πειραγμενη ειμαι πολύ ευχαριστημένος απ το feel της κιθάρας.
Επίσης μια πολύ καλή πρόταση είναι και οι squire classic vibe...πολυ καλές κριτικές για τα λεφτά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/21, 16:53 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #7 στις: 04/01/21, 17:43 »
Και η vintage icon που εστειλε ο emg και η τελευταια που ειπες οντως πρεπει να ειναι πολυ βολικες και εχουν κ τρεμολο. Βεβαια αυτες δεν ειναι για καμια μπλουζια αντε βαρια βαρια για κανα χαρντ ροκ;; Η κανω λαθος; Κανουν και για μεταλ;

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #8 στις: 04/01/21, 18:28 »
Και η vintage icon που εστειλε ο emg και η τελευταια που ειπες οντως πρεπει να ειναι πολυ βολικες και εχουν κ τρεμολο. Βεβαια αυτες δεν ειναι για καμια μπλουζια αντε βαρια βαρια για κανα χαρντ ροκ;; Η κανω λαθος; Κανουν και για μεταλ;

   Θέλεις τουλάχιστον ένα διπλό μαγνήτη (Humbucker) στη γέφυρα για μέταλ... Οι wilkinson είναι καλοί και για αυτό, μην τους υποτιμάς ... δεν είναι emg βέβαια χαχαχα... αλλά την δουλειά τους την κάνουνε ικανοποιητικά μπορώ να πω.... Δυστυχώς βλέπω μετά από ένα αρκετά μεγάλο διάστημα που πρότεινα κιθάρες από δω, ότι οι τιμές έχουν πάρει την άνοδο.... εκεί που μπορούσες να πάρεις με 450 - 500 ευρώ αρκετά καλή κιθάρα, τώρα θες 150 με 200 ευρώ παραπάνω για κάτι αντίστοιχο.... Οι vintage μπορώ να πω ότι διατηρούν ακόμα καλές τιμές.... πιστεύω να διατηρούν και την ίδια ποιότητα....

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #10 στις: 04/01/21, 21:37 »
Σας ευχαριστω ολους καταρχας με εχετε βοηθησει πολυ. Αν μπορει καποιος να μου πει με βαση τον εξοπλισμο που ηδη εχω κιθαρα: yamaha erg 121 (200€) και ενισχυτης: line 6 spider iv 15w (100κατι€) • τι αξιζει να παρω περισσοτερο ενισχυτη η κιθαρα; Ο ενισχυτης που εχω στο νου ειναι boss katana 50 η 100 w και σε κιθαρες εχω ψιλοκαταληξει σε μια εκ των esp ltd ec256 και την https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/Vintage-Icon-V6HMRSSB-Ultra-Gloss-Distressed-Sunset-Sunburst/art-GIT0054408-000 .

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #11 στις: 04/01/21, 23:33 »
Καλησπέρα!
Με τι προοπτικές θέλεις να κάνεις την αγορά; Αν είναι για παίξιμο στο σπίτι, πιο λογικό ακούγεται να επενδύσεις σε κιθάρα. Τι παραπάνω/διαφορετικό θα ήθελες από την κιθάρα και τον ενισχυτή (που έχεις τώρα) αντίστοιχα;

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #12 στις: 05/01/21, 00:14 »
Για τις hammett κιθαρες που αναφερεις απο την 602 και κατω δεν ειναι value 4 money οργανα ειναι μετριες και τα floyd ειναι επισης μετρια οποτε ειναι λιγο θεμα οσο αφορα την σταθεροτητα.Την 602 την εχω και ειναι κορυφη αλλα οχι στο budget που εχεις ορισει.
Εγω προσωπικα θα σου ελεγα να πας σε αλλαγη ενισχυτη οι line6 ειναι ΟΚ για ξεκινημα και λιγο παραπανω αλλα δεν προσφερονται για ποιοτητα ηχου απο ενα σημειο και μετα.Ενας νεος ενισχυτης θα σου δωσει κινητρο και νεο-φρεσκο ηχο να πειραματιστεις ενω με μια καινουρια κιθαρα ναι μεν αλλαζεις οργανο αλλα ο ηχος λιγο πολυ μενει σταθερος σαν χροια σε γενικες γραμμες μεσα απο τον line6 ειτε με μια yamaha ειτε μια ibanez/ltd κλπ κλπ
Επισης μην δενεις οτι πρεπει να παρεις και αποκλειστικα καινουρια πραματα εχει μεταχειρισμενα σε τρομερες τιμες και ευκαιριες κατα καιρους με λιγο ψαξιμο στις αγγελιες ειτε σε ενισχυτες ειτε κιθαρες οποτε με 500ευρω μπορεις να κανεις πραματα εκτος αν θες αποκλειστικα καινουριο εξοπλισμο ειδικα αν βαλεις αγγελια και τα υπαρχοντα που εχεις μαζευοντας αλλα 2 κατοσταρικα με ενα ποσο των 700+- ευρω παιρνεις πολυ αξιολογη κιθαρα+ενισχυτη μαζι
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/21, 00:20 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #13 στις: 05/01/21, 00:47 »
Σας ευχαριστω πολυ παιδια! Η αληθεια ειναι κλεινω λιγο παραπανω στην κιθαρα γιατι ξερω περισσοτερο για ποιο λογο χρειαζομαι μια καινουρια κιθαρα. Ενω αν με ρωτησεις για τον ενισχυτη δεν εχω να πω σχεδον τιποτα. Κιθαρα θελω για μεγαλυτερο σαστειν, καλυτερη αισθηση ταστιερας, καλυτερο τρεμολο (ενδεχομενως) και καποια αλλα ψιλοπραγματα. Τωρα αν με ρωτησεις γτ θελω καινουριο ενισχυτη θα σου απαντησω γτ απλα ολοι λενε οτι ο ενισχυτης κανει τη διαφορα στον ηχο. Η χροια του λινε 6 που εχω μου αρεσει πολυ, αλλα δεν εχω ιδεα πως θα ειναι ενας καλυτερος ενισχυτης. Μια ακομα σημαντικη ερωτηση: υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα ηχου αναμεσα σε δυο ενισχυτες ιδιο μοντελο με διαφορετικα βατ; Πχ boss katana ποια ακριβως ειναι η διαφορα που εχουν τα 50 με τα 100βατ;

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #14 στις: 05/01/21, 01:21 »
Κατ' αρχήν πες μας αν έχεις σκοπό να παίξεις σε group ή σε κάποιο live. Αν όχι, δεν χρειάζεται να έχεις τόσο μεγάλο ενισχυτή. Καλύτερα να πάρεις ένα μικρό λαμπατο ενισχυτή για μέσα στο σπίτι.  Σε λαμπατο θα ακούς και το παραμικρό λάθος...που είναι καλό. Όπως είπε και ο συνονόματος παραπάνω τσέκαρε τα μεταχειρισμένα. Υπάρχουν πολλά όργανα σε κατάσταση καινούργιου ή με 1-2 σημαδακια που δεν επηρεάζουν τον ήχο. Το ίδιο και ενισχυτές. Εγω έτσι πήρα τη vintage από Τσεχία. Ο τύπος είχε ρίξει πάνω από 700 ευρω στο όργανο και μου το δώσε 250+ 60 μεταφορικά. Και δεν είχε ούτε ένα σημάδι.Τώρα αν θες καινούργια,  οκ αλλάζει το θέμα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #15 στις: 05/01/21, 01:29 »
Για σπιτι πανω απο 5watt ειναι υπερβολη..Εχει διαφορα στον ηχο γενικα οσο ανεβαινει η ισχυς συνδιαστικα και με τα μεφαφωνα φυσικα αλλα για χρηση οικιακη ειναι δωρον αδωρο οταν πρακτικα ενα μηχανημα 5watt πανω απο το 2 στο master ειναι ηδη ενοχλητικο..
Για κιθαρα εγω θα σου προτεινα παντως κατι σε ibanez μιας και εχεις στρατ σωμα ηδη θεωρω θα σου αρεσει και τα floyd τους ειναι τιμια αν πας σε τετοιου τυπου και οχι σε σταθερες γεφυρες,ειναι λιγο περιεργα στο σεταπ αλλα οταν καταλαβεις πως δουλευει και σου διειξει καποιος ειναι ευκολο.
Οι vintage ενω ειναι γενικα πολυ καλες κιθαρες στα χρηματα τους δεν ειναι για μεταλ και γι αυτα που θες θεωρω με βαση τα λεγομενα σου

« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/21, 01:34 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/21, 02:00 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #17 στις: 05/01/21, 01:55 »
Για σπιτι πανω απο 5watt ειναι υπερβολη..Εχει διαφορα στον ηχο γενικα οσο ανεβαινει η ισχυς συνδιαστικα και με τα μεφαφωνα φυσικα αλλα για χρηση οικιακη ειναι δωρον αδωρο οταν πρακτικα ενα μηχανημα 5watt πανω απο το 2 στο master ειναι ηδη ενοχλητικο..

Καλά αυτό ξαναπές το. Εγω με τον blackstar αναγκάζομαι να βάζω πεταλιερα και να χαμηλωνω την ένταση απο κει, για να μην ενοχλώ...αφου εχω αρχίσει να σκέφτομαι τον ht1.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #18 στις: 05/01/21, 02:05 »
Και γω ht5 εχω σε κεφαλη βεβαια,ναι εχει πολυ ενταση γενικα ειναι θηριακι για το size του αλλα οκ παλευεται παιζει μια χαρα χαμηλα
Ειναι καλη προταση για το φιλο o combo με το reverb παντως για σπιτι ειναι οτι πιο τιμιο σε αυτα τα λεφτα και σκαλες πανω απο line6

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #19 στις: 05/01/21, 02:21 »
Γιωργο ποιον κομπο λες με το ριβερμπ; Οι λαμπατοι ισχυει οτι εχουνε μονο εναν ηχο; Και επισης για να αποδοσουν πρεπει να ειναι πολυ δυνατα;

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #20 στις: 05/01/21, 02:49 »
Για τον blackstar ht5 σε combo λεω αλλα τωρα εδω και λιγο καιρο εχει βγει και ο ιδιος σε mark 2 σειρα οπως τον λενε απο τη blackstar
Σε πολυ γενικες γραμμες οι λαμπατοι ναι θελουν ενταση για να αποδωσουν αλλα οταν ειναι μικροι 1-5 watt εχουν δυνατοτητα να παιξουν χαμηλα οταν συνδιαστουν σωστα με ενα αποδοτικο μεγαφωνο.

Εγω κατα συμπτωση σαν εσενα ο πρωτος ενισχυτης που ειχα ηταν line6 15watt και μου χαλασε οποτε και αναγκαστηκα να παω σε αλλο και βρεθηκε ο ht5 .

Για τον συγκεκριμενο ενισχυτη θα διαβασεις πολλα,αλλα καλα και αλλα κακα,πολλοι τον κραζουν γιατι τον θεωρουν υβριδικο και οχι φουλ λαμπατο,γενικα ειναι τρομερο μηχανημα αν συνδιαστει με καλη καμπινα-μεγαφωνα και μερικα εχτρα πεταλια για boosta-ρισμα και ενα eq ωστε να κοψεις καποιες ενοχλητικες συχνοτητες αν και μαμα ειναι πολυ καλος φουλ ροκαδικος ενισχυτης χωρις ενα εχτρα drive μπροστα metal σφιχτο ΔΕΝ παιζει
Ειναι αστειο καποιοι παιχτες κρεβατοκαμαρας να τον βριζουν και να τον αποκαλουν φτηνο αξεσουαρ οπως διαβασα σε ενα αρθρο στο Noiz απο καποιον οταν ο Adrian Smith εγραψε με ht5 στο τελευταιο album των maiden..

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #21 στις: 05/01/21, 03:30 »
Λοιπόν, ως κάτοχος του ΗΤ5R MKII combo μόνο καλά λόγια έχω να πω (έχω και κάποια λόγια γκρίνιας, αλλά δεν έχουν να κάνουν με ήχο). Σχετικά με το αν είναι λαμπάτος ή «λαμπάτος», αν θυμάμαι καλά τα εισαγωγικά ισχύουν για το βρόμικο κανάλι, όπου υπάρχουν κάποιες πατέντες της Blackstar. Στο καθαρό, όποτε έχω την ευκαιρία και τη χαρά να το τσιτώνω (είτε στα 0.5 είτε ακόμα καλύτερα στα 5 watt) δίνει υπεροδηγημένο λαμπάτο ήχο ιδανικό για blues και rock φάση, που νομίζω ότι είναι λαμπάτος χωρίς εισαγωγικά.
 
Όμως έχω την εντύπωση ότι ο φίλος μας ψάχνει κάτι πιο all in one. Πολλοί λαμπάτοι, ιδίως οι πιο μικροί, έχουν ένα μόνο κανάλι (ο ένας ήχος που λέει ο φίλος savvito). Αυτοί που έχουν «δυο ήχους» έχουν παραμόρφωση το άλλο κανάλι. Αν όμως ψάχνεις για κάτι σαν αυτό που έχεις (με εφέ, μοντέλα ενισχυτών κτλ) αλλά στο καλύτερο οι λαμπάτοι δεν είναι αυτό που θέλεις. Ο Katana είναι ίσως η καλύτερη επιλογή, ο μικρός φυσικά, εκτός αν σκοπεύεις να κατεδαφίσεις τίποτα ακατοίκητα στη γειτονιά! Ο ενισχυτής σίγουρα δαιμορφώνει τον ήχο σου, αρκεί να ξέρεις τι θέλεις.

Νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις λίγο μέχρι να ανοίξει η αγορά και να πας να δοκιμάσεις και κιθάρες και ενισχυτές. Απ' ό,τι βλέπω ούτε στην κιθάρα έχεις καταλήξει, μιας και η μια που ανέφερες είναι με και η άλλη χωρίς τρέμολο. Και το πιο βασικό, το πώς θα σου καθίσει η κιθάρα στο χέρι, η εργονομία, η αίσθηση και φυσικά ο ήχος είναι στοιχεία που ούτε με περιγραφές των προδιαγραφών ούτε με τις δικές μας συστάσεις και γνώμες μπορείς να νιώσεις όσο καλές κι αν είναι οι προθέσεις μας!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #22 στις: 05/01/21, 12:39 »
Εγω το μονο μειονεκτημα που θα μπορουσα να γραψω για τον εν λογω ενισχυτη ειναι οτι στο καθαρο λογω ισχυς προφανεστατα δεν εχει μεγαλο headroom οποτε και ''σπαει'' λιγο νωρις με το master ψηλα αλλα ειναι 5watt δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις ειναι λογικο..
Εχει τυχει να παιξω με dsl40 που ειναι αμιγως λαμπα σε σχεση με τον blackstar και πραγματικα το fizz που ειχε ηταν αλλο πραμα αισχος για τοσο ακριβοτερο μηχανημα,ενταξυ σε ενταση φυσικα ηταν αλλου αλλα εγω απογοητευτηκα,ισως δεν ασχοληθηκα αρκετα με το eq να τον φερω στα γουστα μου βεβαια..

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #23 στις: 05/01/21, 12:52 »
Μ αρέσει που έχουμε μαζευτεί οι blackstar-lovers Σ αυτό το ποστ. Κι απ ότι κατάλαβα έχουμε και τις 3 εκδόσεις....την πρώτη με το 10αρι ηχείο, τον mk-i και τον mk-ii...μηπως να μαζευτούμε να κάνουμε ένα μίνι συγκριτικό?  ;D ;D ;D
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #24 στις: 09/01/21, 19:21 »
Φίλε μου άκουσε και τον φουλ λαμπατό Marshall dsl1 (θα σε βγάλει από καθαρά ως φουλ μέταλ:
https://www.skroutz.gr/s/6145846/Marshall-DSL-1C.html

https://youtube.com/watch?v=WvMaSIOePZs


Περισσεύουν και για μια πολύ καλη πεταλιερα για να τη συνδυάσεις με τον λαμπατό...

https://www.skroutz.gr/s/8576776/Zoom-G5n.html

Πιστεύω ότι η κιθάρα σου θα λάμψει με τις παραπάνω επιλογές, αν παρόλα αυτά επιθυμεις να την αλλάξεις, αντί για τα παραπάνω μπορείς να δοκιμάσεις (όταν... ξαναγίνει εφικτό) τις PRS SE... Φανταστική ποιότητα για τα λεφτά τους, θα σου ταιριάζει για αυτά που θες να παίξεις πιστεύω παραπάνω η TREMONTI:

https://www.skroutz.gr/c/454/hlektrikes-kithares.html?keyphrase=prs+se&order_by=pricevat&order_dir=asc
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/21, 20:56 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
6 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 23:33
από TheMaC
28 Απαντήσεις
9312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
9 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
26 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
36 Απαντήσεις
10967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 22:10
από adr1anos
0 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 13:04
από STEFANOS604