Αποστολέας Θέμα: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 4040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sahpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Αυτή είναι μία μελωδία που έφτιαξα πάνω σε μία παλιά,μα πολύ παλιά,ταινία,το "ΤΗΕΜ !" του 54.Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας(όσο και αν πονάει)γιατί μόνο μεσα από την κριτική μπορεί να έρθει η εξέλιξη.
 Το έφτιαξα στο pc με το audiocity,τα τύμπανα είναι loops από το magicx,η κιθάρα είναι μία Washburn  Nuno 3 και το εφέ είναι ένα digitech RP250.To μπάσο είναι η κιθάρα μου περασμένη από το guitarbass του εφέ μου.Το βίντεο το έφτιαξα με το Corel video studio Pro X4,με σκηνές από την ταινία.Το σχετικό link:
.Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/11, 23:52 από sahpas »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #1 στις: 13/11/11, 23:35 »
Το κομμάτι σου αυτό καθ' εαυτό μού φάνηκε πολύ καλό, αν και οι κιθάρες ακούγονται πολύ ψηφιακές. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό οφείλεται στην ηχογράφηση, υποψιάζομαι όμως ότι η χρήση του RP250 έπαιξε το ρόλο της. Ίσως αν πρόσεχες λίγο περισσότερο τις ρυθμίσεις των EQ να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Πάντως μού άρεσε αρκετά από πλευράς σύνθεσης και ενορχήστρωσης, και νομίζω ότι το κομμάτι συνολικά ακούγεται ευχάριστα. Ειδικά αν πρόκειται για αρχική προσπάθεια, θα έλεγα ότι είναι μια πολύ καλή δουλειά. H κύρια κριτική που θα είχα να κάνω είναι ότι η μουσική σύνθεση είναι πολύ μοντέρνα και δεν "κολλάει" με τις σκηνές από μια παλιά ασπρόμαυρη ταινία.

Συνέχισε την προσπάθεια και ελπίζω να δούμε και άλλες δουλειές σου σύντομα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sahpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #2 στις: 13/11/11, 23:48 »
Το κομμάτι σου αυτό καθ' εαυτό μού φάνηκε πολύ καλό, αν και οι κιθάρες ακούγονται πολύ ψηφιακές. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό οφείλεται στην ηχογράφηση, υποψιάζομαι όμως ότι η χρήση του RP250 έπαιξε το ρόλο της. Ίσως αν πρόσεχες λίγο περισσότερο τις ρυθμίσεις των EQ να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Πάντως μού άρεσε αρκετά από πλευράς σύνθεσης και ενορχήστρωσης, και νομίζω ότι το κομμάτι συνολικά ακούγεται ευχάριστα. Ειδικά αν πρόκειται για αρχική προσπάθεια, θα έλεγα ότι είναι μια πολύ καλή δουλειά. H κύρια κριτική που θα είχα να κάνω είναι ότι η μουσική σύνθεση είναι πολύ μοντέρνα και δεν "κολλάει" με τις σκηνές από μια παλιά ασπρόμαυρη ταινία.

Συνέχισε την προσπάθεια και ελπίζω να δούμε και άλλες δουλειές σου σύντομα.

 
Εχείς δίκιο για την ψηφιακούρα.Η αλήθεια είναι ότι όταν συνδέσεις στο pc το εφέ,μάλλον,δεν έχεις επιλογή καμπίνας και μοντέλου ενισχυτή(και ας δείχνει ότι είναι on σαν επιλογές).Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #3 στις: 14/11/11, 00:25 »
Aπό προσωπική εμπειρία με το Digitech RP255, πράγματι ακούγεται πιο ψηφιακό όσο ανεβάζεις το gain. Πάντως λογικά, ακόμα και όταν το συνδέεις στο PC θα έπρεπε να έχεις αυτές τις επιλογές. Κοίταξε το manual και παίξε λίγο με τα διάφορα μοντέλα ενισχυτών και καμπίνων για να δεις τι ακριβώς ισχύει. Δοκίμασε επίσης να χρησιμοποιήσεις και το X-Edit software της Digitech (μπορείς να το κατεβάσεις από την ιστοσελίδα της), το οποίο μπορεί να σού ανοίξει άλλες δυνατότητες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sahpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #4 στις: 14/11/11, 00:39 »
Aπό προσωπική εμπειρία με το Digitech RP255, πράγματι ακούγεται πιο ψηφιακό όσο ανεβάζεις το gain. Πάντως λογικά, ακόμα και όταν το συνδέεις στο PC θα έπρεπε να έχεις αυτές τις επιλογές. Κοίταξε το manual και παίξε λίγο με τα διάφορα μοντέλα ενισχυτών και καμπίνων για να δεις τι ακριβώς ισχύει. Δοκίμασε επίσης να χρησιμοποιήσεις και το X-Edit software της Digitech (μπορείς να το κατεβάσεις από την ιστοσελίδα της), το οποίο μπορεί να σού ανοίξει άλλες δυνατότητες.

Τα έχω κάνει όλα αυτά!Απλά μιλώντας με ένα φίλο μου στουντιά,μου είπε ότι αν θέλω πιστότητα στον ήχο, με βάση τις καμπίνες,καλό θα ήταν να έκανα σύνδεση στο pc μέσω της εξόδου των ακουστικών και όχι από την έξοδο που πάει στον ενισχυτή.Μόνο αν έπαιζα στο pc μέσω μικροφώνου,θα είχαν καλύτερο ήχο οι εξομοιώσεις της καμπίνας.Σύμφωνα,πάντα,με τα λόγια του...Πάντως θέλω,όντως,ιδέες για την καλυτέρευση του ήχου μου :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #5 στις: 14/11/11, 02:11 »
H RP255 (νομίζω και η RP250 αλλά δεν είμαι σίγουρος) είχε μια επιλογή στο πίσω μέρος για Amp ή Mixer. Σύμφωνα με το manual, επιλέγοντας Mixer βελτιστοποιείς το output για σύνδεση με κονσόλα ή recording device. Έχω την εντύπωση ότι αν συνδέεσαι στο PC μέσω USB, αυτό μπορεί να μην έχει καμία διαφορά, πάντως σε σύνδεση στον ενισχυτή η διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα ήταν εμφανής.

Όσο για προτάσεις για βελτίωση του ήχου, είναι μάλλον δύσκολο. Δοκίμασε πρώτα το X-Edit, μήπως και βρεις λύσεις. Εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου στον υπολογιστή, αλλά στον ενισχυτή οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν απογοητευτικές και χρειάστηκε πολύ ψάξιμο για να βγάλω κάποιους καλούς ήχους. Κατ' αρχήν δεν μού άρεσε καθόλου όπως ακουγόταν μπροστά από τον ενισχυτή και γι αυτό την είχα σχεδόν πάντα στο FX loop. Σε όλα ανεξαιρέτως τα preset χρειάστηκε να μειώσω πολύ το gain (που όπως σού είπα έκανε τον ήχο εντελώς ψηφιακό), να ανεβάσω το volume και να παίξω με τις ρυθμίσεις των EQ. Kαι ενώ τα καθαρά δεν ήταν άσχημα, όσον αφορά τους βρώμικους ήχους, μόνο μετά από πολλούς πειραματισμούς με συνδυασμούς προσομοιώσεων ενισχυτών και distortion πετάλιών κατάφερα να φτιάξω 2-3 ικανοποιητικά (περίπου) patches. Στο τέλος την πούλησα και πήρα μια Tonelab που ήταν πολύ πιο εύκολη στη χρήση και με πολύ πιο αυθεντικούς ήχους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sahpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #6 στις: 14/11/11, 03:56 »
H RP255 (νομίζω και η RP250 αλλά δεν είμαι σίγουρος) είχε μια επιλογή στο πίσω μέρος για Amp ή Mixer. Σύμφωνα με το manual, επιλέγοντας Mixer βελτιστοποιείς το output για σύνδεση με κονσόλα ή recording device. Έχω την εντύπωση ότι αν συνδέεσαι στο PC μέσω USB, αυτό μπορεί να μην έχει καμία διαφορά, πάντως σε σύνδεση στον ενισχυτή η διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα ήταν εμφανής.

Όσο για προτάσεις για βελτίωση του ήχου, είναι μάλλον δύσκολο. Δοκίμασε πρώτα το X-Edit, μήπως και βρεις λύσεις. Εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου στον υπολογιστή, αλλά στον ενισχυτή οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν απογοητευτικές και χρειάστηκε πολύ ψάξιμο για να βγάλω κάποιους καλούς ήχους. Κατ' αρχήν δεν μού άρεσε καθόλου όπως ακουγόταν μπροστά από τον ενισχυτή και γι αυτό την είχα σχεδόν πάντα στο FX loop. Σε όλα ανεξαιρέτως τα preset χρειάστηκε να μειώσω πολύ το gain (που όπως σού είπα έκανε τον ήχο εντελώς ψηφιακό), να ανεβάσω το volume και να παίξω με τις ρυθμίσεις των EQ. Kαι ενώ τα καθαρά δεν ήταν άσχημα, όσον αφορά τους βρώμικους ήχους, μόνο μετά από πολλούς πειραματισμούς με συνδυασμούς προσομοιώσεων ενισχυτών και distortion πετάλιών κατάφερα να φτιάξω 2-3 ικανοποιητικά (περίπου) patches. Στο τέλος την πούλησα και πήρα μια Tonelab που ήταν πολύ πιο εύκολη στη χρήση και με πολύ πιο αυθεντικούς ήχους.

 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Απόλλωνα για τις συμβουλές και την γνώμη σου.Απ' ότι καταλαβαίνω η ψηφιακούρα είναι η μεγάλη κατάρα των πολυεφέ.... :\
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #7 στις: 14/11/11, 09:12 »
Σίγουρα ένα βαθμό ψηφιακότητας δεν τον γλυτώνεις με ένα πολυεφφέ, εκτός ίσως και αν πας σε κάτι όπως το Axe FX που είναι πανάκριβο. Στα πιο προσιτά μηχανήματα από πλευράς τιμής σίγουρα δεν θα βρεις τον ήχο που μπορείς να πάρεις από έναν λαμπάτο ενισχυτή και μερικά πετάλια, αλλά έχεις την ευκολία χρήσης, τη δυνατότητα να σώσεις ήχους σε μνήμες και πολλά άλλα καλούδια. Ειδικά μια πεταλιέρα όπως η RP255 φαίνεται ότι έχει όλα όσα μπορεί να θελήσει ένας ερασιτέχνης κιθαρίστας, από προσομοιώσεις ενισχυτών, καμπινών, εφφέ κλπ, μέχρι drums, looper και USB για σύνδεση σε υπολογιστή, και όλα αυτά χωρίς να είναι ιδιαίτερα δύσκολη στη χρήση. Ειδικά το performance mode είναι μια πολύ καλή ιδέα για να φτιάξεις ήχους εύκολα και γρήγορα, χωρίς καν να μπεις στα διάφορα μενού. Απλά εμένα η ποιότητα του ήχου, ειδικά σε οτιδήποτε είχε έστω και λίγο gain, με απογοήτευσε και σχεδόν μετάνιωσα που δεν προτίμησα τη Zoom G2.nu που ήταν η άλλη μου επιλογή εκείνη την εποχή. Γι αυτό και κατέληξα στην Tonelab η οποία για μένα αποτελεί τον καλύτερο συμβιβασμό ανάμεσα στην ευκολία χρήσης, την ευελιξία και την ποιότητα των ήχων σε σχέση με ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sahpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #8 στις: 14/11/11, 19:09 »
Πάμε γερά γιά Tonelab δηλαδή.... ;)  .ΤΗΝΧ  !!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #9 στις: 14/11/11, 20:40 »
Πάμε γερά γιά Tonelab δηλαδή.... ;)  .ΤΗΝΧ  !!!

Αυτό εξαρτάται από τα αυτιά και τις απαιτήσεις σου. Αν θέλεις μια πεταλιέρα που τα έχει όλα, είναι δύσκολο να βρεις κάτι που να προσφέρει περισσότερα από τις Digitech. Αν θέλεις κάτι που να είναι εύκολο στη χρήση, οι Tonelab και οι Zoom είναι κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες επιλογές. Αν πάλι ζητάς τον καλύτερο δυνατό ήχο, τότε ίσως πρέπει να ανέβεις κατηγορία και να κοιτάξεις κάτι σαν το Nova System της TC Electronic, το Eleven Rack ή τις πιο ακριβές πεταλιέρες της Boss όπως η GT-10, θυσιάζοντας ίσως (τουλάχιστον σε κάποιες από αυτές) την ευκολία χρήσης. Επίσης θα πρέπει να αποφασίσεις αν σε ενδιαφέρουν κυρίως οι προσομοιώσεις (και ποιές), τα εφφέ (και ποιά) ή κάτι άλλο (και τι). Όλα είναι υποκειμενικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #10 στις: 14/11/11, 22:42 »
Γιατί δεν την ψάχνεις με VST ;

π.χ.:






Αυτά από free. Πάρε κι ένα Paid:

Αποσυνδεδεμένος sahpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας;
« Απάντηση #11 στις: 15/11/11, 00:21 »
Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν είναι αξιόπιστος ο υπολογιστής μου.Δεν θα σήκωνε ποτέ Qbase και Vst plug-ins και ταυτόχρονα θα έγραφε κι όλας.Αστα να πάνε...πίκρα και οι καιροί είναι δύσκολοι για νέο pc.Πάντως σε ευχαριστώ για την ιδέα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 15:14
από Fuzz
28 Απαντήσεις
8389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 13:55
από Kiratzoharris
15 Απαντήσεις
5997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:09
από thanasis93
9 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 22:09
από GusA_91
16 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 14:33
από tech21man
15 Απαντήσεις
5348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 15:55
από panos432
4 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 10:10
από gkou
4 Απαντήσεις
3046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 16:00
από EPALLE
19 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 06:00
από skom
29 Απαντήσεις
7534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 14:27
από Kosthrash