Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε  (Αναγνώστηκε 10544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Δεν εχω ιδέα από κλασσική κιθάρα μιας που τα τελευταία 9 χρόνια ασχολούμαι με ηλεκτρική.Για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Εχω σκοπό να εντρυφήσω στο είδος του flamenco.
Ευχαριστώ,

Μάκης
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #1 στις: 03/12/08, 14:43 »
για κλασσικη κιθαρα δεν ξερω τιποτα αλλα αν πας καπου μην πας στον Νακα γιατι πληρωνεις μαρκα και οχι κιθαρα !!!  :-\  .πσαξε και στο φορουμ για πωληση κιθαρων !!! παιζει να  βρεις ;)!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #2 στις: 03/12/08, 16:22 »
Αν μένεις Αθήνα, όπως έχω πει και σε άλλο παρόμοιο θέμα, μια βόλτα απ'τον Ανδρομίδα, που ειδικεύεται στις κλασσικές κιθάρες (www.andromidas.gr) πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση.
  Κατά τ'άλλα αν για τις ηλεκτρικές κιθάρες ισχύει το "βγαίνω-δοκιμάζω-ακούω", για τα ακουστικά ισχύει 10 φορές περισσότερο, αφού ακόμα και ο ίδιος τύπος, από την ίδια μάρκα έχει διαφορά απ'το ένα κομμάτι στο άλλο.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #3 στις: 04/12/08, 00:20 »
Αν μένεις Αθήνα, όπως έχω πει και σε άλλο παρόμοιο θέμα, μια βόλτα απ'τον Ανδρομίδα, που ειδικεύεται στις κλασσικές κιθάρες (www.andromidas.gr) πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση.
  Κατά τ'άλλα αν για τις ηλεκτρικές κιθάρες ισχύει το "βγαίνω-δοκιμάζω-ακούω", για τα ακουστικά ισχύει 10 φορές περισσότερο, αφού ακόμα και ο ίδιος τύπος, από την ίδια μάρκα έχει διαφορά απ'το ένα κομμάτι στο άλλο.

Αθήνα μένω φίλε σαλίνας.το πόστ που λες για τον ανδρομιδα το έχω δεί απλά θα ήθελα μια πρόταση από εσένα ως προς μάρκα κ μοντέλο..είχα παλιά μια Antonio Lorca, πολύ καλή κιθάρα, δεν ξέρω αν τις έχεις ακουστά...Περιμένω και τον ''αυτάρεσκο'' για γνώμη...
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #4 στις: 04/12/08, 15:15 »
 Γενικά όσον αφορά τις κλασσικές κιθάρες κυκλοφορούν πολλές μάρκες σε φθηνές τιμές: αρκετά γνωστές είναι οι Alhambra, οι Cuenca, αλλά και οι γιαπωνέζικες Aria. Δε θα είχα να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη μάρκα. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις όσο γίνεται περισσότερα όργανα, έστω κι από τοην ίδια μάρκα/τύπο: μου έχει τύχει να παίξω με Cuenca 60 και ν'ακούγεται σαν κιθάρα των 2000€, και να παίξω και με Cuenca 60 που ν'ακούγεται σα γκαζοτενεκές!!! Μην κολλάς στις μάρκες... δε λένε απολύτως τίποτα! Γι'αυτό το λόγο συνιστώ σε σενα, όπως και στο παλληκάρι του άλλου θέματος να περάσετε απ'τον Ανδρομίδα: έστω κι αν δεν αγοράσετε από κει την κιθάρα σας, μπορεί να σας εξηγήσει κάποια πράγματα (τουλάχιστον μαζί μου ήταν υπόδειγμα ευγένειας) ώστε οι βόλτες στην αγορά να είναι πιο αποδοτικές.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/08, 15:17 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #5 στις: 04/12/08, 23:36 »
Εγω εχω esteve μαρκα την ειχα παρει 200 ευρω και ειναι τελεια για τα λευτα της!

Αποσυνδεδεμένος aladin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #6 στις: 07/12/08, 23:30 »
Δεν εχω ιδέα από κλασσική κιθάρα μιας που τα τελευταία 9 χρόνια ασχολούμαι με ηλεκτρική.Για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Εχω σκοπό να εντρυφήσω στο είδος του flamenco.
Ευχαριστώ,

Μάκης
τελικα κλασικη ή flamenco ψαχνεις?

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #7 στις: 08/12/08, 01:19 »
Δεν εχω ιδέα από κλασσική κιθάρα μιας που τα τελευταία 9 χρόνια ασχολούμαι με ηλεκτρική.Για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Εχω σκοπό να εντρυφήσω στο είδος του flamenco.
Ευχαριστώ,

Μάκης
τελικα κλασικη ή flamenco ψαχνεις?

μα flamenco με κλασσική δεν παίζουν?

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #8 στις: 08/12/08, 09:06 »
 Όχι... Οι Flamenco κιθάρες μοιάζουν εμφανισιακά με τις κλασσικές, αλλά έχουν κατασκευαστικές διαφορές (χαμηλά τις χορδές, λεπτά τοιχώματα κ.α.).


Πάντως εγώ έμεινα στο ότι ο Μάκης ζήτησε κλασσική κιθάρα, με την οποία λέει ότι σκοπεύει να παίξει και λίγο flamenco.

Σίγουρα 300 ευρώ είναι τραγικά λίγα για κιθάρα flamenco. Μερικές εταιρίες παράγουν τέτοια μοντέλα, αλλά δεν προσεγγίζουν καν το μέτριο.
Είναι καλύτερα  να διαθέσει κανείς αυτά τα χρήματα για κλασσική (με την οποία παίζει τα πάντα) και αν δει ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το flamenco να
αρχίσει να σκέφτεται την απόκτηση μιας ειδικής κιθάρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/08, 09:10 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #9 στις: 08/12/08, 14:23 »
Ψάχνω κλασσική αρχικά, απλά το ύφος που έχω ως σκοπό να εντρυφύσω είναι το flamenco ,αλλά αυτά για μετέπειτα γιατί 300 είναι λίγα για κιθάρα flamenco.Αυριο αν όλα πάνε καλώς θα πάω απ τον Ανδρομιδά και θα δώ για κλασσικές.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #10 στις: 09/12/08, 11:51 »
παιδια το flamenco μπορει να παιχτει και με ακουστικη η με κλασσικη μονο ?? γιατι ενας φιλος μου πηρε μια ακουστικη κιθαρα για να μαθει flamenco  ??? ???

εχω μπερδεφτει!!! :-\

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #11 στις: 09/12/08, 13:08 »
παιδια το flamenco μπορει να παιχτει και με ακουστικη η με κλασσικη μονο ?? γιατι ενας φιλος μου πηρε μια ακουστικη κιθαρα για να μαθει flamenco  ??? ???

εχω μπερδεφτει!!! :-\


Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!!!!

  είναι σα να ξυρίζεσαι με κουζινομάχαιρο... Γίνεται;;;

Εδώ με την κλασσική και ώσπου να μη σπας τα νύχια τρως πολλά ψωμιά κι εσύ μου λες flamenco με ακουστική;

 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #12 στις: 09/12/08, 13:15 »
 :o :o :o...

δηλαδη δεν παιζεται ε???

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για κλασσική κιθάρα μέχρι 300ε
« Απάντηση #13 στις: 09/12/08, 13:15 »
ε, μάλλον όχι...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/03, 23:47
από mystic
24 Απαντήσεις
21521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/06, 20:24
από The JeSTeR
24 Απαντήσεις
40457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:59
από dgkik
8 Απαντήσεις
6642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
31 Απαντήσεις
11051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:46
από paolo_guitar
1 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:30
από dr.K-Miller
2 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 01:25
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 17:06
από sofitia
17 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 12:44
από schizodrummer
8 Απαντήσεις
6123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/16, 01:41
από Απόλλων