Αποστολέας Θέμα: προγραμμα σχεδίασης ηλεκτρονικών κιθαρας  (Αναγνώστηκε 3579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
το δούλεψες? Τι εργαλεία σου δίνει? Μόνο την καλωδίωση σου δείχνει ή δέχεται και τιμές αντιστάσεων για μαγνητες και pots?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
το δούλεψες? Τι εργαλεία σου δίνει? Μόνο την καλωδίωση σου δείχνει ή δέχεται και τιμές αντιστάσεων για μαγνητες και pots?

για ποτενσιόμετρα δέχεται τιμές και μονάδες (KOhm,MOhm, κτλ), αντιστάσεις πηνιών σε μαγνητες δεν ξερω δεν το έχω πρόχειρο να το κοιτάξω.

Στην στρατ μου εχω τα εξης μοντς :
1) push pull εν σειρά/παραλλήλω bridge
2) push pull εν σειρά/παραλλήλω neck
3) add bridge (ανεξαρτήτως θέσης στο 5-way)
4) bridge tone μέσω ενός πυκνωτή εν σειρά

και προσπαθώ να φτιάξω το σχέδιο ώστε στην επόμενη επισκευή να μην ψάχνομαι, να έχω έτοιμο το σχέδιο..

γενικά τα βλαμμένα ποτς, και τα υλικά τους είναι κατ εμέ μήτηρ πολλών προβλημάτων, καθότι δεν επιτρέπουν γερές κολήσεις. Δηλ αναφέρομαι στα dimarzio push-pull, ότι χειρότερο... δεν κολάνε με ΤΙΠΟΤΕ, θέλει τρελό τρύψιμο με γυαλόχαρτο και άν... το ενα pot (το απλό) που αλλαξα με CTS, μου έλυσε τα χέρια .. δουλεύει άψογα, άψογη κόληση .. να δω τι θα γίνει με τα CTS push/pull.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
οχι αντισταση για μαγνητες ... τι έφτιαξα μέχρι στιγμής :


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
δειγμα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Στην στρατ μου εχω τα εξης μοντς:

4) bridge tone μέσω ενός πυκνωτή εν σειρά

Από περιέργεια, τι πλεονέκτημα δίνει η συγκεκριμένη τροποποίηση; Ξέρω ότι μπορείς να συνδέσεις τον bridge μαγνήτη στο tone pot, αλλά ποιός ο λόγος να το κάνεις μέσω πυκνωτή....;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Στην στρατ μου εχω τα εξης μοντς:

4) bridge tone μέσω ενός πυκνωτή εν σειρά

Από περιέργεια, τι πλεονέκτημα δίνει η συγκεκριμένη τροποποίηση; Ξέρω ότι μπορείς να συνδέσεις τον bridge μαγνήτη στο tone pot, αλλά ποιός ο λόγος να το κάνεις μέσω πυκνωτή....;

παλιο μοντ απο guitarnuts.com , όντας εν σειρά, η τελικη χωρητικότητα είναι μικροτερη και απο τις 2, δηλ και απο την χωρητικότητα του tone , οπότε το φιλτρο αφηνει περισσότερες συχνότητες, εν σχέση με τον στοκ πυκνωτη. Με αυτον τον τροπο με την μαγνητη γεφυρας σε εν σειρα, και το τονε στο 0, δεν ακούγεται τόσο μουντο, ενω εν παραλλήλω, και το τον στο 0, παιρνω ένα ήχο καθαρό σαν την ειαγωγη απο "crazy diamond"

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
παλιο μοντ απο guitarnuts.com , όντας εν σειρά, η τελικη χωρητικότητα είναι μικροτερη και απο τις 2, δηλ και απο την χωρητικότητα του tone , οπότε το φιλτρο αφηνει περισσότερες συχνότητες, εν σχέση με τον στοκ πυκνωτη. Με αυτον τον τροπο με την μαγνητη γεφυρας σε εν σειρα, και το τονε στο 0, δεν ακούγεται τόσο μουντο, ενω εν παραλλήλω, και το τον στο 0, παιρνω ένα ήχο καθαρό σαν την ειαγωγη απο "crazy diamond"

Δεν μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας απλά ένα μικρότερο πυκνωτή στο tone ποτενσιόμετρο; Εγώ αυτό κάνω συνήθως. Είναι ένα mod που προτείνει ο Dirk Wacker στο singlecoil.com καθώς και σε άρθρα που έχει γράψει για το Premier Guitar. Αντί για τους συνηθισμένους 0.047 ή 0,022μF, αναφέρει ότι χρησιμοποιεί πυκνωτές μεταξύ 0.0033μF και 0.0068μF για να κάνει τον ήχο λιγότερο μουντό όταν το ποτενσιόμετρο του tone είναι στις χαμηλότερες ρυθμίσεις του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
παλιο μοντ απο guitarnuts.com , όντας εν σειρά, η τελικη χωρητικότητα είναι μικροτερη και απο τις 2, δηλ και απο την χωρητικότητα του tone , οπότε το φιλτρο αφηνει περισσότερες συχνότητες, εν σχέση με τον στοκ πυκνωτη. Με αυτον τον τροπο με την μαγνητη γεφυρας σε εν σειρα, και το τονε στο 0, δεν ακούγεται τόσο μουντο, ενω εν παραλλήλω, και το τον στο 0, παιρνω ένα ήχο καθαρό σαν την ειαγωγη απο "crazy diamond"

Δεν μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας απλά ένα μικρότερο πυκνωτή στο tone ποτενσιόμετρο; Εγώ αυτό κάνω συνήθως. Είναι ένα mod που προτείνει ο Dirk Wacker στο singlecoil.com καθώς και σε άρθρα που έχει γράψει για το Premier Guitar. Αντί για τους συνηθισμένους 0.047 ή 0,022μF, αναφέρει ότι χρησιμοποιεί πυκνωτές μεταξύ 0.0033μF και 0.0068μF για να κάνει τον ήχο λιγότερο μουντό όταν το ποτενσιόμετρο του tone είναι στις χαμηλότερες ρυθμίσεις του.

αυτο θα επηρέαζε όλες τις θέσεις στο μεσαίο tone, δηλ (μετρώντας 1 : bridge --> 5 neck), δηλ τις θέσεις : 1,2,3, ενω με την μόντα που λέω επηρεάζεται (μέσω των 2 εν σειρά πυκνωτών) μόνο η θέση 1.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
δυστυχως δεν θυμάμαι τις τιμές των πυκνωτων.. είναι θαύμα πως δουλεύει αυτη η στρατ, φοβάμαι να ανοίξω το καπακι και να δω  :)

σημερα εχω προβα με την εν λόγω στρατ, ελπίζω να δουλέψει σωστά.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/22, 11:22 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/02, 17:12
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
3359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 23:21
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
4746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 17:38
από markos_geo
4 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/12, 09:41
από agrammatos
1 Απαντήσεις
37351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 00:55
από ixolipsia.gr
0 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 11:16
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
18011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/15, 01:18
από Kostas_Orfanidis_16
2 Απαντήσεις
9415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:19
από saved
2 Απαντήσεις
6461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/18, 00:01
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
4 Απαντήσεις
2991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/22, 15:25
από ntinosblues