Αποστολέας Θέμα: Νέος στο φόρουμ ψάχνει για ακουστικη, έχει χρεισιμοποι  (Αναγνώστηκε 3259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Sx sd-1,Fender squier sa-105,Granite ag-2bls,granite ag-4bs


Εχει κάποιος χρεισιμοποιησει κάποιο μοντέλο από τα παρακατω,ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο η αγορα του,πάντως αυτη με τα καλύτερα ξύλα είναι η sx.Για να αρχίζουν οι απαντήσεις τώρα !!
(Sx sd-1,fender squier sa-105,granite ag-2bls,granite ag-4bs)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/15, 10:19 από Korgy »
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Sx sd-1,Fender squier sa-105,Granite ag-2bls,granite ag-4bs

Εχει κάποιος χρεισιμοποιησει κάποιο μοντέλο από τα παρακατω,ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο η αγορα του,πάντως αυτη με τα καλύτερα ξύλα είναι η sx.Για να αρχίζουν οι απαντήσεις τώρα !!
(Sx sd-1,fender squier sa-105,granite ag-2bls,granite ag-4bs)

Καταρχάς, να ξεκαθαρίσω ότι η εμπειρία μου με ακουστικές είναι πολύ μικρή.

Έχω την SA-105. Την είχα πάρει γιατί την είχα βρει σε πάρα πολύ καλή τιμή, και λέω μια ακουστική δεν πάει ποτέ χαμένη :)

Η κιθάρα όπως βγήκε από το εργοστάσιο ήταν μια χαρά.
Φίλος, έμπειρος ακουστικός κιθαρίστας ξετρελάθηκε.
Όχι όμως για την ποιότητα της. Ούτε και για τον ήχο της.
Αλλά για τη σχέση τιμής/απόδοση. Προφανώς και είναι ένα -πολύ- φθηνό όργανο. Αλλά όπως μου είπε, περίμενε πολύ χειρότερο ήχο και αντιθέτως του φάνηκε αρκετά αξιοπρεπής/που δεν αντικατοπτρίζει την τιμή της (58€ την είχα πάρει, καινούργια).

Στο τεχνικό κομμάτι τώρα που τουλάχιστον μπορώ να κρίνω, η κιθάρα ήταν μια χαρά εργοστασιακά setαρισμένη για ακουστική. Ούτε τριξίματα ούτε τίποτα.
Λέω ήταν, γιατί αυτή τη στιγμή που σου γράφω ακόμα δεν έχω καθαρίσει το χαμό που έκανα, βάζοντας της έναν preamp (περισσότερο για το ενσωματωμένο tuner) και κατεβάζοντας κι άλλο το action (είπαμε, ηλεκτρική παίζω, με 9ρες μάλιστα, οπότε η ακουστική με 12ρες μου φαινόταν αρκετά δύσκολη).

Τα ξύλα είναι nato wood κάτι που δεν έχω ιδέα τι είναι, όμως επειδή της έκανα κάτι τρυπήματα σήμερα, είδα ότι είναι σάντουιτς από 3 ξύλα συνολικού πάχος ~2 χιλιοστών (μη σου πω και λιγότερο). Δεν ξέρω τι είναι αυτό το ξύλο, αλλά μου θύμησε 3-ply. Ανοιχτό-σκούρο (σχεδόν κατάμαυρο)-ανοιχτό.

Επίσης χρειάστηκε να λιμάρω λίγο τις άκρες των τάστων, γιατί ψιλογρατζουνάγανε. Όχι τρομερά πράγματα (το ίδιο έκανα σε κιθάρα ακριβώς 10πλάσιας τιμής, οπότε μπορεί να είμαι και περίεργος).
Κατά τα άλλα, το μπράτσο είναι μια χαρά, λουστραρισμένο από πίσω (βασικά, όλη η κιθάρα είναι βαμένη στο ίδιο χρώμα).

So far, την έχω 2,5+. Ακόμα είναι σε 1 κομμάτι κι όχι σε kit, άρα προς το παρόν αντέχει :)

Παρόλα αυτά, σε αυτή την κατηγορία τιμής, νομίζω ότι δεν αξίζει κάποιος να το ψάχνει τόσο. Παίρνει αυτή που του αρέσει/βολεύει/whatever...

Edit:

Τώρα που θυμήθηκα, να συμπληρώσω και τα εξής δύο πράγματα.
1. Η κιθάρα είναι πανάλαφρη. Σα να μην κρατάς κιθάρα. Σα να είναι από φελό φτιαγμένη. Δε με χαλάει, έναν έτερο συν-κιθαρίστα τον χάλαγε ότι ήταν πολύ ελαφριά.
2. Το βάψιμο της θυμίζει λίγο πλαστικούρα. Ούτε αυτό με χαλάει. Είπαμε, παμφθηνή ήτανε...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/15, 00:33 από vegos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/03, 14:45
από ron-t
47 Απαντήσεις
16250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 12:57
από GermanRock
2 Απαντήσεις
12643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 02:48
από themos
0 Απαντήσεις
6877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 23:08
από xaotikos
9 Απαντήσεις
4650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 15:58
από gkou
0 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO
0 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 17:48
από diji grampsas
2 Απαντήσεις
47605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 13:20
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 14:05
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 22:31
από themos