Αποστολέας Θέμα: Ακρυλική Fender Strat κοπια  (Αναγνώστηκε 7267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Ακρυλική Fender Strat κοπια
« στις: 25/07/11, 16:08 »
Μολις παρελαβα σημερα την ακρυλικη...συνιφαδα ;D της fender του Malmsteen απο Tradetang.Ακρυλικο σωμα...το ηθελα χρωματιστο οχι τελειως διαφανο....με maple ταστιερα...για 20 δολλαρια παραπανω την κανανε scalloped...βαρια σαν αμαρτια(αλλα δεν ειμαι κανα εφταμηνιτικο δεν εχω προβλημα) πανεμορφη...οι φωτο την αδικουνε....αλλα λιγο προς το κοκκινοπο την στειλανε..ενω εγω ηθελα λιγο προς το περτικαλι(απο γουστα οπως καταλαβατε :P ).
Πιστευω οτι θα γινει μια πολυ καλη project κιθαρουλα με leds μεσα στο σωμα...και με αλλαγη ηλεκτρικων αν και δεν ξερω ακομα(λεω ενα dimarzio chopper σαν bridge και cruiser για neck αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα).To μαλλι πηγε 220 για να ερθει απο κινα αλλα στο τελωνειο την τσιμπησανε παροτι εγραφε gift και ολα τα σχετικά και εφαγα αλλα 120 ετσι για να βρισκονται αλλα χαλαλι.....παραθετω φωτο απο το νεο αποκτημα.




Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #1 στις: 25/07/11, 18:37 »
Πολύ καλή.
Δώσε και καμιά φώτο από πίσω μεριά, να δω πως φαίνονται τα καλώδια...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #2 στις: 25/07/11, 18:49 »
Πολύ καλή.
Δώσε και καμιά φώτο από πίσω μεριά, να δω πως φαίνονται τα καλώδια...

Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #3 στις: 25/07/11, 18:57 »
:o  Τρομερή! Μόλις είδα τις photo έπαθα ζημιά! :love ;D  Πολύ ωραίο το σώμα... και με scalloped neck... για 340 Euro? Άψογη! Και μόνο για να την βλέπεις αξίζει τα λεφτά της. Αν σου "κάθετε καλά" και στο παίξιμο (στο έυχομαι) τότε μιλάμε για την απόλυτη WIN αγορά!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #4 στις: 25/07/11, 19:16 »
:o  Τρομερή! Μόλις είδα τις photo έπαθα ζημιά! :love ;D  Πολύ ωραίο το σώμα... και με scalloped neck... για 340 Euro? Άψογη! Και μόνο για να την βλέπεις αξίζει τα λεφτά της. Αν σου "κάθετε καλά" και στο παίξιμο (στο έυχομαι) τότε μιλάμε για την απόλυτη WIN αγορά!
Ναι το...τελωνειο μου γα..σε λιγο την ψυχολογια καθως θα την επαιρνα ακομα ποιο φτηνα αλλα δεν πειραζει...αντε να βρεις plexiglass σωμα με scalloped ταστιερα εδω.Παντως η κιθαρα ειναι βαρια....το sustain ειναι παρα πολυ καλο(και οι stock παπαρομαγνητες μου ακουγονται πολυ καλα) αλλα θα πω περισσοτερα αφου φαει κανα setup...αλλαγη χορδων και τα σχετικά.Ο λαιμος μου αρεσει πολυ αν και δεν ειναι deep scalloped αλλα και παλι ελεος μολις 20 δολλαρια παραπανω μου ζητησε για να το κανει ο τυπος...ειναι super.Παντως παροτι εχω τα ακουσει τα μυρια οσα για θορυβο σε single coils(δεν ειχα ποτε...μονο με humbuckers κιθαρα....) μεχρι στιγμης ειναι αθορυβη ακομα και σε τρελα τσιτωματα.Τα μονα ελλατωματα που βρισκω  μεχρι στιγμης ειναι το βαρος και το...fender stratocaster στο headstock :P .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #5 στις: 25/07/11, 20:11 »
οοοοο με πορωσες τωρα!!!!!! απο που την πείρες???

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #6 στις: 25/07/11, 20:17 »
οοοοο με πορωσες τωρα!!!!!! απο που την πείρες???

Απο Kινα στο site της tradetang.Αμα εμπιστευτεις ατομα με καλο feedback δεν θα εχεις προβλημα...αμα θες σου στελνω με pm λινκς.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #7 στις: 25/07/11, 20:58 »
στειλε ενα pm με λινκς....να δω τι παιζει...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #8 στις: 25/07/11, 21:22 »
Eμένα πάντως το διαφανές ροζέ-κόκκινο σώμα και το maple μπράτσο μού θυμίζει... γλυφιτζούρι!!! :P



Από ήχο τι λέει;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #9 στις: 25/07/11, 21:26 »
Μαμάτη!!!....Και να μη το λεγες με το fiber glass σωμα με τη μία σκέφτηκα led και μόντες...  ;D ;D ;D

Μεγειές παλίκαρε...καλόπαιχτη...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #10 στις: 25/07/11, 21:35 »
Eμένα πάντως το διαφανές ροζέ-κόκκινο σώμα και το maple μπράτσο μού θυμίζει... γλυφιτζούρι!!! :P

Από ήχο τι λέει;

Kαλα δεν εχεις αδικο(απο κοντα παντως δεν παιζεται σε εμφανιση)...αλλα εγω την πηρα γιαυτο ακριβως τον λογο..να μπουνε και τιποτα leds μεσα να γινει η απολυτη καγκουρια....(αν και η κιθαρα ειναι πολυ ομορφη ετσι την λυπαμαι)Για ηχο την εχω παιξει μονο με τσιτα τις παραμορφωσεις και τα εφε και μπορω να πω οτι ανταποκρινεται μια χαρα....το sustain ειναι γελοιο(με την καλη εννοια)αλλα καθαρα ουτε που την δοκιμασα ακομα(δεν ειμαι και τοσο φιλος) αλλα μολις της κανω ενα υποτυπωδες setup θα πω περαιτερω εντυπωσεις.....μολις κατεβασω το action σε επιτρεπτα επιδεδα....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #11 στις: 25/07/11, 21:38 »
Μαμάτη!!!....Και να μη το λεγες με το fiber glass σωμα με τη μία σκέφτηκα led και μόντες...  ;D ;D ;D

Μεγειές παλίκαρε...καλόπαιχτη...
Να σαι καλα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #12 στις: 25/07/11, 21:58 »
Καλόπαιχτη φίλε είναι άκρως εντυπωσιακή. Εγώ μόλις την είδα πάντως μου θύμισε ζελέ φράουλα lol. Αλλά τα led άσε τα καλύτερα, είναι too much...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #13 στις: 25/07/11, 22:15 »
Το σίγουρο είναι ότι έχει εντελώς ιδιαίτερη εμφάνιση. Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Από εκεί και πέρα, όλα είναι θέμα γούστου... Πάντως θα με ενδιέφερε να ακούσω ηχητικά δείγματα μιας τέτοιας κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #14 στις: 06/08/11, 14:37 »
Εφαγε η κιθαρουλα το setup της τελικα ισιωσε και επανηλθε.........ανεβαζω ενα μικρο δειγματακι για το πως ακουγεται...backing απο το youtube ως ενισχυτης-πεταλια-εφε το Overloud και....αυτα 8) .Η scalloped ταστιερα ειναι λιγο ποιο δυσκολη στο παιξιμο τελικα.Καλυτερος   ελεγχος μεν σε vibrato και bends...αλλα στο legato ζοριζουν τα   πραγματα(ενω περιμενα το αντιθετο).Θελει εξασκηση λιγο το πραγμα αλλα   εχει σιγουρα χαβαλε...


http://www.box.net/shared/0a10cbh727jnshpg52za
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/11, 15:46 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #15 στις: 06/08/11, 16:00 »
Πολύ όμορφη η κιθάρα και από ήχο ικανοποιητικότατη! Καλόπαιχτη φίλε!

ΥΓ Εντυπωσιάζομαι που δεν ξεκίνησε συζήτηση του στυλ "καλά πως παίζει καλά, αφού δεν έχει ξύλινο σώμα" και άλλα τέτοια όμορφα...Φαίνεται πως οι χρήστες του κιθάρα έχουμε ξεκολλήσει από τέτοια...Χαίρομαι!  :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #16 στις: 06/08/11, 16:23 »
Πολυ ομορφη και ιδιαιτερη στην εμφανιση, ο ηχος οντως ικανοποιητικος και το λεω με την εννοια οτι ακουγεται ως κιθαρα, δεν εξεταζω πριμα-μπασα κλπ, αφου τον πρωτο λογο τον εχουν τα εφφε. Οταν λες βαρια, ποσο πιο βαρια ειναι? Ετσι, για να εχουμε μια ιδεα, ειναι πιο πολυ "τουβλο" απο Les Paul? ;D

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #17 στις: 06/08/11, 16:41 »
ουουου πολυ καινοτομικη εμφανιση.....πολυ ωραια.....γυαλι ειναι αυτο ???......ειναι μπομπα...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #18 στις: 06/08/11, 18:56 »
Ακρυλικό είναι το σώμα, όπως λέει κι ο τίτλος του θέματος.

Ο ήχος αξιοπρεπέστατος τουλάχιστον!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #19 στις: 06/08/11, 19:13 »
εχω ακουσει για ακρυλικα χρωματα.....δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο υλικο...(νομιζα πως το εχουν βαψει με ακρυλικο χρωμα)...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #20 στις: 06/08/11, 19:21 »
Πολυ ομορφη και ιδιαιτερη στην εμφανιση, ο ηχος οντως ικανοποιητικος και το λεω με την εννοια οτι ακουγεται ως κιθαρα, δεν εξεταζω πριμα-μπασα κλπ, αφου τον πρωτο λογο τον εχουν τα εφφε. Οταν λες βαρια, ποσο πιο βαρια ειναι? Ετσι, για να εχουμε μια ιδεα, ειναι πιο πολυ "τουβλο" απο Les Paul? ;D

Κοιτα δεν την εχω ζυγισει να σου πω ακριβως ... απο το site  ελεγε γυρω στα 8,5 κιλα.......στο setup που την πηγα μου ειπε καλο θα ηταν..οταν την σηκωνεις να μη την πιανεις απο το λαιμο...αλλα απο το σωμα της κιθαρας :P ....χαχαχα φαντασου...και δεν ειναι οτι με ενοχλει το βαρος(η prestige και η cort μου μαζι ειναι σαν παιχνιδια μπροστα της) αλλα γελαω γιατι σκεφτομουνα οτι καποια στιγμη ηθελα να φτιαξω και ακρυλικο λαιμο με καποιο τροπο :burn .....αντε μετα να παιξεις ορθιος....τι να γινει..μια και τα ανθρακονηματα μας πεφτουν λιγουλακι ακριβα το ριξαμε στο plexiglass.....παντως και μονο οτι σε παρακινει να παιξεις...αξιζει τα λεφτα της 8) .

Τωρα για τον ηχο....δεν θελω τον ηχο μιας παραδοσιακης strat...εγω το σχημα ηθελα...γιαυτο και καποια στιγμη θα μπουνε oi dimarzio  chopper και cruiser σε γεφυρα και λαιμό αντιστοιχα...ποιο hot απο single coils οχι τοσο hot οσο οι κανονικοι humbuckers... να πλησιασουμε το...andy timmons(λεμε τωρα) territory.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #21 στις: 06/08/11, 19:33 »
Πολυ ομορφη και ιδιαιτερη στην εμφανιση, ο ηχος οντως ικανοποιητικος και το λεω με την εννοια οτι ακουγεται ως κιθαρα, δεν εξεταζω πριμα-μπασα κλπ, αφου τον πρωτο λογο τον εχουν τα εφφε. Οταν λες βαρια, ποσο πιο βαρια ειναι? Ετσι, για να εχουμε μια ιδεα, ειναι πιο πολυ "τουβλο" απο Les Paul? ;D

Κοιτα δεν την εχω ζυγισει να σου πω ακριβως ... απο το site  ελεγε γυρω στα 8,5 κιλα.......στο setup που την πηγα μου ειπε καλο θα ηταν..οταν την σηκωνεις να μη την πιανεις απο το λαιμο...αλλα απο το σωμα της κιθαρας :P ....χαχαχα φαντασου...και δεν ειναι οτι με ενοχλει το βαρος(η prestige και η cort μου μαζι ειναι σαν παιχνιδια μπροστα της) αλλα γελαω γιατι σκεφτομουνα οτι καποια στιγμη ηθελα να φτιαξω και ακρυλικο λαιμο με καποιο τροπο :burn .....αντε μετα να παιξεις ορθιος....τι να γινει..μια και τα ανθρακονηματα μας πεφτουν λιγουλακι ακριβα το ριξαμε στο plexiglass.....παντως και μονο οτι σε παρακινει να παιξεις...αξιζει τα λεφτα της 8) .

Τωρα για τον ηχο....δεν θελω τον ηχο μιας παραδοσιακης strat...εγω το σχημα ηθελα...γιαυτο και καποια στιγμη θα μπουνε oi dimarzio  chopper και cruiser σε γεφυρα και λαιμό αντιστοιχα...ποιο hot απο single coils οχι τοσο hot οσο οι κανονικοι humbuckers... να πλησιασουμε το...andy timmons(λεμε τωρα) territory.

8,5 κιλα???? Πω, εμενα μου φανταζει πραγματικα ασηκωτη...Για να βγαζεις συχνα Lives με δαυτη πρεπει να πηγαινεις γυμναστηριο!! ;D ;D :D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #22 στις: 07/08/11, 00:14 »
Mού φαίνεται εντελώς απίθανο (για να μην πω αδύνατο) να είναι 8,5 κιλά. Δεδομένου ότι οι περισσότερες κιθάρες παίζουν γύρω στα 3,5 με 4 κιλά, αυτό θα σήμαινε ότι ζυγίζει περισσότερο από δύο κανονικές κιθάρες. Φαντάζομαι ότι το πιο πιθανό είναι να έδιναν το βάρος σε pounds (λίβρες), δηλαδή κάτι λιγότερο από 4 κιλά, ή να ανέφεραν το shipping weight το οποίο για κάποιο λόγο τείνει να είναι κάπου εκεί (8-9 κιλά) για αποστολές από Ασία κλπ. Αν δείτε στο ebay αγγελίες για κιθάρες που πωλούνται από την Ιαπωνία, πολλές φορές αναφέρουν το βάρος του πακέτου γύρω στα 8-9 κιλά, άσχετα αν το βάρος την κιθάρας είναι σαφώς μικρότερο.

Όσον αφορά το ηχητικό δείγμα, εγώ προσωπικά αν δεν το ήξερα από πριν, μάλλον δεν θα ήμουν σε θέση να πω ότι η κιθάρα δεν είναι φτιαγμένη από ξύλα. Ο ήχος της κιθάρας στα αυτιά μου φαίνεται να έχει έναν ιδιαίτερο τόνο, σαν μια περίεργη μουντάδα, ενώ γενικά το ηχητικό φάσμα είναι μετατοπισμένο προς τις υψηλές συχνότητες. Δεν είμαι σίγουρος όμως κατά πόσο αυτό οφείλεται στην κιθάρα ή σε άλλους παράγοντες (ενισχυτή, εφφέ, κλπ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #23 στις: 07/08/11, 00:46 »
Mού φαίνεται εντελώς απίθανο (για να μην πω αδύνατο) να είναι 8,5 κιλά. Δεδομένου ότι οι περισσότερες κιθάρες παίζουν γύρω στα 3,5 με 4 κιλά, αυτό θα σήμαινε ότι ζυγίζει περισσότερο από δύο κανονικές κιθάρες. Φαντάζομαι ότι το πιο πιθανό είναι να έδιναν το βάρος σε pounds (λίβρες), δηλαδή κάτι λιγότερο από 4 κιλά, ή να ανέφεραν το shipping weight το οποίο για κάποιο λόγο τείνει να είναι κάπου εκεί (8-9 κιλά) για αποστολές από Ασία κλπ. Αν δείτε στο ebay αγγελίες για κιθάρες που πωλούνται από την Ιαπωνία, πολλές φορές αναφέρουν το βάρος του πακέτου γύρω στα 8-9 κιλά, άσχετα αν το βάρος την κιθάρας είναι σαφώς μικρότερο.

Όσον αφορά το ηχητικό δείγμα, εγώ προσωπικά αν δεν το ήξερα από πριν, μάλλον δεν θα ήμουν σε θέση να πω ότι η κιθάρα δεν είναι φτιαγμένη από ξύλα. Ο ήχος της κιθάρας στα αυτιά μου φαίνεται να έχει έναν ιδιαίτερο τόνο, σαν μια περίεργη μουντάδα, ενώ γενικά το ηχητικό φάσμα είναι μετατοπισμένο προς τις υψηλές συχνότητες. Δεν είμαι σίγουρος όμως κατά πόσο αυτό οφείλεται στην κιθάρα ή σε άλλους παράγοντες (ενισχυτή, εφφέ, κλπ).

H κιθαρα θα ζυγιστει και θα σου πω ακριβως αν και νομιζω οτι το συγκεκριμενο βαρος δεν ειναι μακρια απο την πραγματικοτητα.Σηκωνα πριν μαζι την cort kx5  και την ibanez 1570 που εχω και μετα την ακριλική  και τις ενοιωθα πολυ κοντα σε βαρος(2 vs 1).Εδω στο σερβις μου ειπε οτι καλο θα ειναι να προσεχω πως την σηκωνω γιατι ειναι παρα πολυ βαρυ το σωμα και επικινδυνη για το λαιμο.

Tωρα για ηχο τι να σου πω..νομιζω οτι κατα κυριο λογο ακους το Overloud th2.....χρησιμοποιησα το preset "landscapes" απο το προγραμμα που ουσιαστικα ειναι ο Randall t2 με ενα overdrive πεταλι μπροστα την randal 4x12 xl καμπινα του..και βεβαια delay και reverb στο τελος.Απο μαγνητες μονο οι δυο ακραιες θεσεις χρησιμοποιηθηκαν...γεφυρα και λαιμος.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/11, 18:44 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος indiespyllak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aetas non refert,nisi vinum es..omnia causa fiunt#
    • Προφίλ
Απ: Ακρυλική Fender Strat κοπια
« Απάντηση #24 στις: 07/08/11, 13:13 »
Ωωω τι ωραία και πρωτότυπη κιθάρα! Πολύ designάτη.  :D
Σου αρκεί απλά και μόνο να την έχεις σε μια γωνία, να την θαυμάζεις!
Να την χαίρεσαι.  ;D
If you want to be surprised make surprises too... and don't forget to move with the cheese of change. What's a life with no surprises? #

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
22241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:57
από vagtanplan
16 Απαντήσεις
5650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 23:21
από studio54
7 Απαντήσεις
3657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 19:19
από Stinky
3 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 18:09
από woodaki
3 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/11, 12:14
από kostas80
4 Απαντήσεις
2353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 14:42
από Gt-Xaris
2 Απαντήσεις
2198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 20:25
από woodaki
1 Απαντήσεις
2263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 00:34
από Μπιφτέκι