Αποστολέας Θέμα: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ  (Αναγνώστηκε 6252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« στις: 09/05/08, 18:08 »
Ηρθε η ωρα να αλλαξω χορδες για το μπασσο μου και  μπροστα στις πολλες επιλογες που παρουσιαστηκαν σκεφτηκα πριν διαλεξω να ρωτησω καποιον που να κατεχει το θεμα.
Αυτο που ζηταω απο πλευρας ηχου ειναι χορδες καταλληλες για slap (καθοτι θελω να τη δουλεψω λιγο τη συγκεκριμενη τεχνικη) που ομως να ειναι αξιοπρεπεις σε ενα rock κομματι που απαιτειται και κατι απο ογκο. Φανταζομαι λοιπον οτι ψαχνω για κατι σχετικα all around...Οποιος μπορει να με κατευθυνει σε κατι συγκεκριμενο ας βοηθησει.

Επισης αν καποιος μπορει να κανει προτασεις για χορδες που "αντιστοιχουν" σε συγκεκριμενο ειδος μουσικης (για γενικες κατευθυνσεις μιλαω αφου παιζει ρολο και το γουστο του καθενος) ας τις κανει ωστε να βρουν βοηθεια και αλλοι πανω στο θεμα.
 
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #1 στις: 09/07/08, 01:23 »
Οι κάθε χορδές έχουν τον δικό τους χαρακτήρα... Εγώ θα σου προτείνω τις δικές μου αγαπημένες! Οι DR Hi-Beams όταν γεράσουν, οι  Thomastik-Infeld Jazz Rounds, οι DR's είναι κλασσικές, δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν οι elixir, καλές είναι και οι warwick αλλά έχουν κάπως άσχημο και άγριο feel. Για slap είναι τέλειες και οι GHS boomers! Καλό bass playing~! Keep that groove babe ( με την  cult πλέον φωνή του bootsy)!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #2 στις: 09/07/08, 01:28 »
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, και θα προσθέσω με τη σειρά μου και τις d'addario, οι οποίες όσες φορές τις έχω φορέσει, και στον αρχικό "μεταλλικό" τους ήχο, αλλά και στην αργότερη "σαπίλα" ήταν αρκετά καλές, όπως επίσης και οι rotosound. Επίσης, τσέκαρε και τις DR lo-riders, είναι αρκετά καλές, και μου φάνηκε πως έβγαζαν έναν πιο "μπάσσο" ήχο από τις υπόλοιπες. Μόνο μείνε μακριά απ'τις fender. Χαλαρά οι χειρότερες χορδές που έχω παίξει...

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #3 στις: 09/07/08, 09:43 »
Γενικά εγώ αποφεύγω και τα fender μπάσσα και τις χορδές της, όπως και τα soundgear της ibanez και τις elixir. Να προσθέσω ότι οι lo - riders έχουν κ έναν από τους καλύτερους ήχους για tap!

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #4 στις: 13/08/08, 11:56 »
Λοιπον, δοκιμασα μεσα σε αυτο το διαστημα τις Warwick και τις DR Lo-Riders.
Τις πρωτες τις ψιλοαπερριψα γιατι μου βγαζανε ηχο πιο "πριμο" απο αυτον που ζητουσα.Πραγματι πολυ "αγριος" ηχος, οχι και τοσο all-around. Οι DR που εβαλα τωρα ακουγοντα μια χαρα για slap, απλα θα ηθελα ενα κλικ πιο "γεματες" τις μι και λα σε απλο παιξιμο. Μπορει οταν χασουν τον ηχο καινουριας χορδης που εχουν αυτο να γινει...

Οι επομενες που σκεφτομαι να δοκιμασω ειναι οι boomers και οι d'addario. Αυτο που εχω ακουσει για τις Ernie Ball, οτι ειναι πολυ πριμες, ισχυει; (45,65,85,105)
 
Eυχαριστω τους Aenima και Gothic για τις συμβουλες και τις κατευθυνσεις που μου εδωσαν... ;)
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #5 στις: 16/08/08, 01:11 »
Δεν ξέρω για το μπάσσο πάντως οι Ernieball για κιθάρα είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #6 στις: 16/08/08, 11:53 »
εγω χρησιμοποιω της ghs boomers το μαλακο και το πιο λεπτο σετ (40αρα η σολ). εχω δοκιμασει και αλλες. oι dr μου αρεσαν, οι warwick οχι. θα συμφωνησω με τον aenima οτι οι ghs ειναι πολυ καλες στο σλαπ
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #7 στις: 18/03/09, 15:41 »
Στο (μεγαλο) διαστημα που περασε δοκιμασα τις bootzillas και τωρα εχω τις ghs boomers.
 Oι bootzillas κρατησαν αρκετο καιρο τον "φρεσκο" ηχο τους και ηταν ωραιες για slap εχοντας και ωραιο, "στρογγυλο"- ογκοδη ηχο και fingerstyle.
 Oι ghs που στην αρχη μου φανηκαν πολυ "κιθαριστικες" μολις περασαν 2 εβδομαδες και παλιωσαν καπως εβγαλαν ενα ωραιο και γλυκο-καθαρο ηχο στα slap και οσο πρεπει επιθετικο, οχι υπερβολικα "crunchy" στα pop. Οταν παιζεις με τα δαχτυλα εχουν επισης ωραιο ηχο, οχι πολυ πριμο που να στερει τον ογκο.

Επομενη σταση: Εrinie Ball αν και φοβαμαι οτι θα μου βγουν πολυ πριμες και επιθετικες.

 Οποιος αλλος εχει να προτεινει κατι αλλο, εδω ειμαστε...
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: ΧΟΡΔΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΣΟ
« Απάντηση #8 στις: 13/11/09, 11:41 »
σωστος!    κανεις κατι που πολυ λιγοι θα εκαναν...μπαινεις στον κοπο να δοκιμασεις τα παντα! :clap :clap :clap

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
27652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 14:28
από takis0607
1 Απαντήσεις
3218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/07, 11:52
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
2955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 03:05
από Jezus
1 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 00:23
από Rosstrobon
8 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 11:03
από Vaggelis...
4 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 23:13
από geo134
5 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/10, 16:04
από nikdiaol
6 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:29
από ibanezbass
3 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 10:37
από freemind
3 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 21:33
από gas-13