Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )  (Αναγνώστηκε 55844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #25 στις: 28/09/06, 13:42 »

Είτε με ηλεκτρονικά, είτε με ακουστικα τύμπανα δεν μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος...



ΟΟΟΟΟ Θεεε μου ο ζωντανος μετρονομος :P ::)
Δεν ξέρω αν είμαι ζωντανός... ::)

O! Εσυ εισαι;  Μου ελεγε ο Arg0 για ενα συνονοματο Θεσαλλονικιωτη progressivα μεταλοντραμερ... Πολυ συμπτωση ! Πες μου οτι σου αρεσουν και οι Sonor και τα Paiste αδερφe...

Δεν εννουσα οτι εσυ εισαι καφροs, αλλα το setting στον εγκεφαλο για το sensitivity. Δηλ. τι ερμηνευει ως απαλο και τι ως βαρη παιξιμo. Πολυ "διορθωνουν" τις δυναμικες τους ατασθαλειες με setting που τριγκαρει τερμα δε μπα να το χαιδευουν.  Αυτο ασφαλως αλλοιωνει τις δυναμικες. Εγω παλι εχω καλο χρωμα αλλα ο μετρονομος μου μαλλον ακολουθει τα τικ των ρολογιων του H. P. Lovecraft... Που και που (μην το χαισομεν κιολας...).Παντως η συζητηση γινεται κυριως για mesh pads οχι λαστιχουρα. Καμμια σχεση απολυτως!

θα σε δουμε την κυριακη στα 5/4?

PS: Χρονια πολλα και σου ευχομαι καλη εξελιξη feeling ;-)
Ω! Αν εγω είμαι εγω, τότε σίγουρα εσύ είσαι εσύ!!! Εννοώ ότι είσαι ο drummer που έπαιξε ένα φεγγάρι με τον Ιάσονα και μας μπέρδεψαν μάλιστα λόγω ονόματος...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα χρόνια πολλά!

Sonor & Pearl είναι οι αγάπες μου... Είχα Sonor και τωρα έχω Pearl!!! Από πιατίνια (εξαιρείται το 22" 2002 ride που έχω)ποτέ δεν παίρνω πολύ ακριβά γιατι όταν σπάνε βάζω τα κλάματα. Την έχω καταβρεί με τα Amun της Meinl. ποιότητα όχι άσχημη και τιμή λογική.

Για το topic τωρα! Αν μιλάμε για mesh pads το πράμα αλάζει πολύ!!! Η επαναφορά είναι όντως πιο ρεαλιστική... Μου τη δίνει πολύ όμως το Look ρε φίλε... Σαν καλσον θείας είναι...τεσπα...

Στα 5/4 θα είμαι, μόνο αν μας τη βαρέσει με τον Βρετό και κατέβουμε τελευταία στιγμή! Είχαμε μια αναποδιά και η στενοχώρια δεν περιγράφεται...

Υ.Γ. Αν δεν κατέβω τελικά, και αν ανέβεις, θέλω να σε γνωρίσω!!!



Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #26 στις: 05/10/06, 03:19 »

Δεν πειραζει ειχε πλακα και επεξα και me τα παιδια του Ερεβου (Sling Rotation)... Ρε συ, εχεις καλη τεχνικη πως ειναι δυνατoν να σπας πιατινια???? Εγω 15 χρονια παιζω σχεδον και δεν εχω σπασει πιατο ποτε. Μονο κατι μεταχειρισμενα Dark Energy hats, στο τριτο παιξιμo, αλλα τα replacement δεν εχοuν παθει τιποτα 1.5 χρονο μετα.

Για live δεν βλεπω να βγαινω ποτε με τα Hart Dynamics εκτος και αν η Hart μου δωσει κανα endorsement (ναι μωρε, αμεσως μετα την Paiste, την Vic Firth και thn Gibraltar)... αλλα στο σπιτι στην Αγγλια εχουν βολεψει αμετρητα και κοστιζουν πολυ λιγοτερα απο Roland, για καλυτερη ποιοτητα και με lifetime warranty (που ακουστηκε...). Τωρα να βρω και μια ποιοτηκη κονσολα χωρις πολλα περιττα κουμπια και μονο ενα firewire interface για 12-track home PC recording.... Απορω πως η Roland δεν εβγαλε την TD12/20 με Firewire (or USB2.0), ουτως ωστε να μην εχεις απωλειες απο το D/A και μετα A/D conversion... Βεβαια ο εγκεφαλος ειναι και μικτης και πολυεφφε (καμμια μερα θα περασω τον arg0 απο την ΤD20 αν μεινει το POD απο μπαταρια), αλλα εχει πολυκαναλο analog out και μονο stereo SPDIF. Αντε να το δεχτει αυτο ο ηχοληπτης μου για να κανει mix τα τουμπανa...

Αν ανεβει το φεστιβαλ θεσαλλονικη και παιζουμε, θα χαρω να σε γνωρισω οντως!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #27 στις: 24/01/07, 18:56 »
Νεα απο την Hart Dynamics: Η Roland να παει να κρεμαστει με το χαζοmodule της, αλλα αν θελετε το δικο μας, πρεπει να μας πουλησετε την ψυχη σας!!! Drumkit from Hell σε e-kit!!!!

http://www.d-trig.com/systems/

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #28 στις: 15/05/07, 21:30 »
Παιδια εγω παιζω κιθαρα, αλλα τα τελευταια χρονια ειχα μιατεραστια επιθυμια για ντραμς χτυπιομουν και συνεχιζω να χτυπιεμαι συνεχως, προσπαθω να βγαζω με το μυαλο μου ρυθμους κτλ.... Τελικα το ονειρο μου μπορει να γινει πραγματικοτητα, αλλα ειμαι φοιτητης και μενω σε διαμερισμα... Δεν ειχα ποτε ντραμς, τωρα λεω να πάρω ηλεκτρονικά... Γυρω στα 600-700 ευρώ παιρνω τιποτα που να ειναι σχετικα καλό? Στην τιμή θα συμπεριλαμβάνεται και ο εγκεφαλος? Αν θελετε προτεινετε τιποτα. :)
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #29 στις: 28/05/07, 19:30 »
To αβανταζ της Ελλαδας ειναι οι δοσεις με πιστωτικη. Τωρα απο κει και περα για μετρητα, ψαξε το και δες. Προσοχη το Εβαy ομως γιατι ειναι τιγκα στα scams με τις v-drum...

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #30 στις: 28/05/07, 19:58 »
Τελικα πηρα alesis, http://www.alesis.com/product.php?id=97 εδω και μια εβδομαδα, 640 euro. Παραγγειλα ηδη αλλο ενα pad για να το χρησιμοποιησω ως tom. Ακομα δεν εχω αρχισει μαθηματα. Κατι αλλο, ειμαι αριστεροχειρας, πρεπει να αλλαξω την διαταξη τους, το hi hat στα δεξια κτλ?
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #31 στις: 28/05/07, 20:24 »
Τελικα πηρα alesis, http://www.alesis.com/product.php?id=97 εδω και μια εβδομαδα, 640 euro. Παραγγειλα ηδη αλλο ενα pad για να το χρησιμοποιησω ως tom. Ακομα δεν εχω αρχισει μαθηματα. Κατι αλλο, ειμαι αριστεροχειρας, πρεπει να αλλαξω την διαταξη τους, το hi hat στα δεξια κτλ?


Όχι ''πρέπει'', αλλά λογικά θα σε βολέψει πιο πολύ. Δεν πρέπει να πηγαίνουμε κόντρα στη φύση μας! :)

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #32 στις: 29/05/07, 16:38 »
Ποιος καθεται να τα αποσυνδεει και να τα ξανασυνδεει...  ;D
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #33 στις: 13/06/07, 17:02 »
Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να 3εκινησεις με την "σωστη" διαταξη και αφου πιασεις τα απολυτως βασικα να αρχισεις το Open Handed παιξιμο (δες τα σχετικα βιντεο στο VicFirth.com).

Εμενα με πηρε μηνες να τελειωσω το στησημο της δικιας μου, αλλ αειμαι λιγο ψυρας με αυτα τα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #34 στις: 07/10/07, 00:33 »
Περιμένω πώς και πώς να τελειώσει η εξεταστική για να παραγγείλω επιτέλους ένα σετ ηλεκτρονικά drums  ;D

κοιτώντας στο thomann κατέληξα ανάμεσα σε 4 σετ:
http://www.thomann.de/gr/millenium_mps300alesis_io_pc_set.htm
http://www.thomann.de/gr/milleniumalesis_mps300dm5_edrumset.htm
http://www.thomann.de/gr/millenium_roland_mps_300_td_3v_set.htm
http://www.thomann.de/gr/millenium_yamaha_mps300_dtxpress3_set.htm

όπως φαίνεται, τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι 500-600 ευρώ...

έχει δοκιμάσει κανείς τα παραπάνω σετ? (πολλοί λένε πως millenium pads είναι για τον π..) όμως σε αυτά τα λεφτά υπάρχει τίποτα καλύτερο?
αυτό που θέλω κυρίως είναι ενας εγκέφαλος με στερεοφωνική έξοδο για να τα περνάω εσωτερικά στην κάρτα ήχου (δε με πειράζει πολύ η αίσθηση των pads)

το φτηνότερο σετ της roland ( http://www.thomann.de/gr/roland_td3kw_vdrum_pad_set.htm ) στο thomann κάνει 866 ευρώ.. είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στη roland κ τη millenium?

ευχαριστώ  :)

-edit-
ξέχασα επίσης θέλω ο εγκέφαλος να μπορεί να αποθηκεύει δικά μου σετ ωστε να διαλέγω εύκολα καθε φορά αυτό που θέλω ανάλογα με το είδος που παίζω (ελπίζω αυτό να θεωρείται βασική λειτουργια)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/07, 00:56 από Conviction »

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #35 στις: 07/10/07, 13:05 »
-κατ'αρχήν να διευκρινίσω οτι αρχικά το ποστ αυτό το έβαλα στο αντίστοιχο θέμα στα faq στο λινκ που έχει δώσει ο freemind πιο πάνω, αλλά φοβάμαι πως πολύ λίγοι θα το διαβάσουν εκει  :) κ έτσι είπα να το βάλω εδώ και ίσως γίνεται να μεταφερθεί μετά στο ήδη υπάρχον topic..

λοιπον...
Περιμένω πώς και πώς να τελειώσει η εξεταστική για να παραγγείλω επιτέλους ένα σετ ηλεκτρονικά drums   ;D

κοιτώντας στο thomann κατέληξα ανάμεσα σε 4 σετ:
http://www.thomann.de/gr/millenium_mps300alesis_io_pc_set.htm
http://www.thomann.de/gr/milleniumalesis_mps300dm5_edrumset.htm
http://www.thomann.de/gr/millenium_roland_mps_300_td_3v_set.htm
http://www.thomann.de/gr/millenium_yamaha_mps300_dtxpress3_set.htm
(όλα με το σετ mps300 και διαφορετικά modules)

όπως φαίνεται, τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι 500-600 ευρώ...

έχει δοκιμάσει κανείς τα παραπάνω σετ? (πολλοί λένε πως millenium pads είναι για τον π..) όμως σε αυτά τα λεφτά υπάρχει τίποτα καλύτερο?
αυτό που θέλω κυρίως είναι ενας εγκέφαλος με στερεοφωνική έξοδο για να τα περνάω εσωτερικά στην κάρτα ήχου (δε με πειράζει πολύ η αίσθηση των pads)
επίσης θέλω ο εγκέφαλος να μπορεί να αποθηκεύει δικά μου σετ ωστε να διαλέγω εύκολα καθε φορά αυτό που θέλω ανάλογα με το είδος που παίζω (ελπίζω αυτό να θεωρείται βασική λειτουργια)

το φτηνότερο σετ της roland ( http://www.thomann.de/gr/roland_td3kw_vdrum_pad_set.htm ) στο thomann κάνει 866 ευρώ.. είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στη roland κ τη millenium?

ευχαριστώ   :)


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #36 στις: 08/10/07, 21:18 »
Τα αντιστοιχα κινεζικα τα πουλαει και το ΜιουζικΣτορ ως Φειμ... τα εχει ενας φιλος, ο εγκεφαλος Φειμ ειναι χαλια, και τα παντς επισης πολυ μετρια... καλη αισθηση αλλα πολυ χαμηλες δυναμικες κτλ... αν μπορεσεις δοκιμασε τα καπου, αλλα μαλλον θα χρειαστει να πας σε πιο ακριβα... αλλιως απο οτι βλεπω αυτα που θες εχουν αλλον εγκεφαλο, οποτε τα παιρνεις π.χ. και ΑΝ δεν σε ικανοποιουν περνεις αργοτερα ενα ρολαντ παντ για το ταμπουρο και μαλλον θα εισαι ΟΚ... του φιλου μου του αρεσαν παντως, οι υπολοιποι ντραμερ που τα δοκιμασαν τα βρηκαν χχαλια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #37 στις: 08/10/07, 22:23 »
Τα αντιστοιχα κινεζικα τα πουλαει και το ΜιουζικΣτορ ως Φειμ... τα εχει ενας φιλος, ο εγκεφαλος Φειμ ειναι χαλια, και τα παντς επισης πολυ μετρια... καλη αισθηση αλλα πολυ χαμηλες δυναμικες κτλ... αν μπορεσεις δοκιμασε τα καπου, αλλα μαλλον θα χρειαστει να πας σε πιο ακριβα... αλλιως απο οτι βλεπω αυτα που θες εχουν αλλον εγκεφαλο, οποτε τα παιρνεις π.χ. και ΑΝ δεν σε ικανοποιουν περνεις αργοτερα ενα ρολαντ παντ για το ταμπουρο και μαλλον θα εισαι ΟΚ... του φιλου μου του αρεσαν παντως, οι υπολοιποι ντραμερ που τα δοκιμασαν τα βρηκαν χχαλια...

ευχαριστώ για την απάντηση, jesus, μονο που ..δε μπορώ να βρώ κάποιο site της "φειμ(=fame??)"

μήπως μπορείς να γράψεις κάποιο link?

thx!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #38 στις: 09/10/07, 00:26 »
Η Φειμ (Fame  ;D ) ειναι μια εταιρεια δημιουργια του Μιουζικ-Στορ, κοινως ετσι ονομαζει καποια μηχανηματα που κατασκευαζονται στην Κινα η αλλου και μπορεις να τα βρεις και αλλου με αλλη μαρκα... καποιες κιθαρες π.χ. Τζακ&Ντανυ που εχει το μιουζικ στορ τις εχει και το Τομαν ως χαρλευ-μπεντον κτλ... οποτε δες musicstore.de
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #39 στις: 09/10/07, 16:25 »
Για αλλη μια φορα, HART DYNAMICS. Ειναι τα καλυτερα και φθηνοτερα στην αγορα. Στοιβαροτερα racks, mesh head και οχι πλαστικουρα στην ιδια τιμη που η Roland πουλα πλαστικουρα, ανθεκτικοτερα απο τα roland και συμβατα με ΟΛΟΥΣ τους εγκεφαλους.

Πηγαινε www.hartdynamics.com για να διαλεξεις σετ, και επικοινωνησε με τον Simon απο το http://www.edrumonline.co.uk/ Πες του οτι σε συστησε ο Στεργιος (sterghios) και οτι τα θες να σου αποσταλουν στην Ελλαδα. Ειναι ο ευρωπαικος αντιπροσωπος της Hart και οχι μονο ειναι φθηνος, αλλα ειναι και επαγγελματιας προσεγμενος που ενδιαφερεται για την ικανοποιηση του πελατη. Θα σου συστησει ποιον εγκεφαλο να παρεις κλπ για να εισαι μεσα στο budget και επισης, την καλυτερη λυση για την εφαρμογη που θες.

Οσον αφορα τον εγκεφαλο, ενας απλος ειναι οκ για εκμαθηση και προβες/live. Για ηχογραφησεις σου προτεινω να χρησιμοποιησεις ενα απλο εγκεφαλο (ολοι εχουν MIDI OUT) και ενα υπολογιστη που να εχει το BFD η/και το EZDrummer η/και το Drumkit From Hell Superios (DFHS). Τα sample της Roland ειναι χαμηλης ποιοτητας και συμπιεσμενα (MP3!), και ακουγονται καλα λογο EQ/Compression/FX. Για καλη ηχογραφηση χρειαζεσαι καθαρο, ασυμπιεστο σημα, και για ηλεκτρονικη ντραμς, η καλυτερες λυσεις ειναι τα BFD και DFHS.

Αποσυνδεδεμένος grohl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #40 στις: 20/10/07, 18:40 »
Γεια  χαρά!Έχω το pad kd-85 και παρατήρισα (όταν έβγαλα το mesh head)οτι μεταξύ του δέρματος και του triger υπάρχει ένα σφουγγαράκι το οποίο έχει τριφτεί σε ένα σημείο.
1.Μπορεί κάποιος να μου πει από τι έγινε αυτό?Μήπως επειδή  χαλάρωσα το δέρμα?(Το χαλάρωσα επειδή έκανε φλαμ ο κόπανος όταν ήταν σφιγκτό το δέρμα).
2.Πρέπει να το έχω σφικτό?
3.Υπάρχει  ανταλλακτικό σφουγγαράκι(αυτό που έιναι μεταξύ του δέρματος και του triger)?
4.Μήπως να βάλω κανένα αυτοκόλλητο(όπως βάζουμε στη φυσική κάσα) εκεί που χτυπάει ο κόπανος?

Όλες οι απαντήσεις και κάθε πατέντα καλοδεχούμενες

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #41 στις: 05/11/07, 12:04 »
Ο Simon στελνει τις Hart 'κασσες' με το  patch της Remo για κασσες. Αυτο διασπερνει την ορμη της επαφης σε μεγαλυτερη επιφανεια με αποτελεσμα να φθηρεται λιγοτερο το πλεγμα. Οσο για το σφουγγαρακι, αυτο 'φιλτραρει' το σημα απο τον κοπανο για το piezo που μεταφραζει το impact σε ηλεκτρονικο σημα. Ολα τα πλεγματοειδη trigger εχουν κατι αναλογο. Η Roland χρησιμοποιει κονικα σφουγγαρια, τα οποια μειωνουν την επιφανεια του κεντρου του πλεγματος, στο οποιο το piezo λαμβανει το δυνατοτερο σημα. Τα κυλινδρικα αυξανουν αυτην την επιφανεια αλλα ταυτοχρονα σε μαθαινουν να χτυπας ομογενως το κεντρο του πλεγματος. Δες το post μου παραπανω γιατι αυτο ειναι σημαντικο.

Οσον αφορα την αντικατασταση, χρειαζεται μονο αν εχεις προβληματα ληψης σηματος. Απο εκει και περα, ρωτα τον αντιπροσωπο, ψαξε στο ebay, και ρωτα στα διεθνη e-drum forum για το καλυτερο ανταλλακτικο...

Αποσυνδεδεμένος grohl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #42 στις: 06/11/07, 12:26 »
Ο Simon στελνει τις Hart 'κασσες' με το  patch της Remo για κασσες. Αυτο διασπερνει την ορμη της επαφης σε μεγαλυτερη επιφανεια με αποτελεσμα να φθηρεται λιγοτερο το πλεγμα. Οσο για το σφουγγαρακι, αυτο 'φιλτραρει' το σημα απο τον κοπανο για το piezo που μεταφραζει το impact σε ηλεκτρονικο σημα. Ολα τα πλεγματοειδη trigger εχουν κατι αναλογο. Η Roland χρησιμοποιει κονικα σφουγγαρια, τα οποια μειωνουν την επιφανεια του κεντρου του πλεγματος, στο οποιο το piezo λαμβανει το δυνατοτερο σημα. Τα κυλινδρικα αυξανουν αυτην την επιφανεια αλλα ταυτοχρονα σε μαθαινουν να χτυπας ομογενως το κεντρο του πλεγματος. Δες το post μου παραπανω γιατι αυτο ειναι σημαντικο.

Οσον αφορα την αντικατασταση, χρειαζεται μονο αν εχεις προβληματα ληψης σηματος. Απο εκει και περα, ρωτα τον αντιπροσωπο, ψαξε στο ebay, και ρωτα στα διεθνη e-drum forum για το καλυτερο ανταλλακτικο...
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες να σαι καλά...

Αποσυνδεδεμένος panospylar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #43 στις: 12/11/07, 00:55 »
Και εγω εψαχνα αρκετο καιρο να αγορασω ηλεκτρονικα ντραμς και ενω σκευτόμουν τα φειμ και τα μιλενιουμ με κανενα καλό εγκεφαλο, κατεληξα οτι μιση δουλεια δεν γινεται και τελικα χτες παρηγγειλα απο thomann τα roland TD-3KW με 1000 ευρώ. αν δεν θελεις να διαθέσεις τοσα χρηματα, η αμεσως επομενη λυση ειναι τα yamaha dtexplorer, γυρω στα 650 ευρώ. Επισης στα σετ που βλεπεις, μην ξεχνας οτι τις περισσότερες φορες πρεπει να υπολογισεις και το κόστος του πεταλιου, ακουστικων, καθίσματως, μπαγγέτες κλπ... (+100 με 150 ευρω)
Ο Νεος ΚΟΚ προβλεπει:
α.100 ευρω προστιμο για την κινηση του οχήματος χωρις οδηγό(!)
β.40 ευρω προστιμο για την οδηγηση ζωήλατου οχηματος χωρις συστημα πέδησης(!)
γ.Επισης, οριζεται οτι το τελευταιο ζωο ενος κοπαδιου πρεπει να φερει διακριτό φωτισμο(!)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #44 στις: 12/11/07, 01:00 »
ΜΗΝ πάρεις τίποτα που λέει πάνω fame. Έκανα τη μαλ***ία και πήρα έναν ενισχυτή fame και μου ήρθε με ψημένα τα ηχεία, και επίσης άκουσα και από πολλούς άλλους πως αυτά που παρήγγειλαν τους ήρθαν χαλασμένα ή χάλασαν μετά από το πολύ ένα μήνα. Καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι που μπορείς να βασιστείς παρά αυτά τα καβουρντιστήρια της fame.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #45 στις: 14/11/07, 01:36 »
ΜΗΝ πάρεις τίποτα που λέει πάνω fame. Έκανα τη μαλ***ία και πήρα έναν ενισχυτή fame και μου ήρθε με ψημένα τα ηχεία, και επίσης άκουσα και από πολλούς άλλους πως αυτά που παρήγγειλαν τους ήρθαν χαλασμένα ή χάλασαν μετά από το πολύ ένα μήνα. Καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι που μπορείς να βασιστείς παρά αυτά τα καβουρντιστήρια της fame.
Να δω ποτε ο κοσμος θα συνειδητοποιησει οτι στη κινα σε χαμηλες τιμες παραγουν σε μεγαλο βαθμο σκουπιδια, χωρις προδιαγραφες και τεστ, και με το να αγοραζεις τετοια πραγματα δεν κερδιζεις λ7, αλλα αντιθετα χανεις, σε χρημα και ποιοτητα... βεβαια δεν μπορουν να διαθεσουν ολοι παραπανω, οι καποιοι δεν εχουν λογο να το κανουν, αλλα μετα απο οσα εχω δει εγω ο ιδιος, και απο οσα εχω ακουσει απο κολητους κτλ, μακρια απο τετοιες λυσεις!  :o
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος fake7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/thebbsea
    • Προφίλ
    • The Brightly Shining Sea
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #46 στις: 27/11/07, 19:28 »
...λογω των γ**ω-γειτονων!

Δυστυχως(ελεγα δεν θα αγορασω ποτε!) πρεπει να αγορασω μια για να εξασκουμε αλλα και για να κανω προβες με τη μπαντα μου.Βλακεια δεν ειναι να πηγαινεις σε στουντιο αφου με μια ηλεκτρονικη drums, κονσολα και πολλα ακουστικα μπορεις ανετα να προβαρεις?

τεσπα,σκεφτομαι να αγορασω αυτην:
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=57760#

αξιζει?
εχει πολους ηχους και μπλα μπλα αλλα το βασικοτερο ειναι πως εχει hihat, ride και διπλοπεταλο, εν συγκριση μαυτη:
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=57762#

που για 400€ λιγοτερα του λειπουνε πραγματα που δεν μπορω να μην τα εχω...

δεν ξερω πολλα απο ηλεκτρονικες ντραμς γιαυτο ζητω τη βοηθεια σας.

ΥΓ. δεν ειναι αναγκη να αγορασω απο το Νακα ή καποιο ελληνικο μαγαζι.Υπαρχει και το εξωτερικο;)
αρκει να βρω το μοντελο!

thnx
Life is not a rehearsal. All he has is the one chance to get it right.

Αποσυνδεδεμένος spoilt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #47 στις: 27/11/07, 19:34 »
file an se endiaferei poulao kapoia ilektronika an se endiaferei steile pm...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #48 στις: 27/11/07, 19:35 »
Ποσα θες να δωσεις περιπου?Αφου τη θες μονο για προβες κλπ γιατι να μην πας σε κατι φτηνοτερο?
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος fake7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/thebbsea
    • Προφίλ
    • The Brightly Shining Sea
Απ: Ηλεκτρονικα Drums ( Τεχνικες-Προτασεις )
« Απάντηση #49 στις: 27/11/07, 19:43 »
Ποσα θες να δωσεις περιπου?Αφου τη θες μονο για προβες κλπ γιατι να μην πας σε κατι φτηνοτερο?
αποτι ειδες δινω και 1500€ για τη yamaha ομως δεν ξερω αν μπορω να βαλω αλλα τυμπανα/δερματα(πως σκατα τα λενε) για ride σε μια yamaha που κανει 800€
Life is not a rehearsal. All he has is the one chance to get it right.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
27881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 10:16
από asrael
6 Απαντήσεις
7260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
0 Απαντήσεις
14937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
4 Απαντήσεις
19235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
7 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:42
από m@ster k@frer
28 Απαντήσεις
8275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 13:18
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
5207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 13:03
από Πάνος Μαλαχιάς
0 Απαντήσεις
5832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/18, 15:47
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/20, 14:45
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 16:46
από Ioannis Anastassakis