Αποστολέας Θέμα: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου  (Αναγνώστηκε 60810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #225 στις: 04/10/09, 19:14 »
Άλλη μιά χαμένη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει, τι να γίνει, κάποτε θα ωριμάσουνε και εδώ οι συνθήκες για κυβερνήσεις συνεργασίας...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #226 στις: 04/10/09, 19:54 »
Άλλη μιά χαμένη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει, τι να γίνει, κάποτε θα ωριμάσουνε και εδώ οι συνθήκες για κυβερνήσεις συνεργασίας...

Για να αλλαξει τι? Ο,τι και να γινει, τιποτα δεν αλλαζει με τις εκλογες μονο...υπαρχουν γραμμες απο το εξωτερικο, συμφεροντα εταιρειων, ΜΚΟ που δεν ειναι οσο αθωοι φαινονται παντα και φυσικα, η ελληνικη νοοτροπια, που μολις μπει καποιος καβαλαρης, νομιζει οτι θα τα γαμ**** ολα...Μια κυβερνηση συνεργασιας τι θα προσφερει παραπανω? Το να τα τρωνε δυο αντι ένας?

Ενας ταριφας μου ειχε πει παλαιοτερα, σε εκλογες που δεν πηγα να ψηφισω: "να ψηφιζεις οταν μπορεις, γιατι καποτε μπορει να φτασεις να ζητας το να εχεις αυτη την ψηφο"...το θεμα ειναι οτι την εχω και επειδη κανεις δεν την αξιζει, τοτε την πεταω στην ανακυκλωση...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/09, 20:15 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #227 στις: 04/10/09, 19:55 »
Άλλη μιά χαμένη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει, τι να γίνει, κάποτε θα ωριμάσουνε και εδώ οι συνθήκες για κυβερνήσεις συνεργασίας...
ΛΑΟΣ-ΝΔ ας πούμε

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #228 στις: 04/10/09, 20:09 »
Άλλη μιά χαμένη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει, τι να γίνει, κάποτε θα ωριμάσουνε και εδώ οι συνθήκες για κυβερνήσεις συνεργασίας...
ΛΑΟΣ-ΝΔ ας πούμε
Ούτε με σφαίρες, δεν εννοούσα αυτή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #229 στις: 04/10/09, 20:42 »
Άλλη μιά χαμένη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει, τι να γίνει, κάποτε θα ωριμάσουνε και εδώ οι συνθήκες για κυβερνήσεις συνεργασίας...
ΛΑΟΣ-ΝΔ ας πούμε
Ούτε με σφαίρες, δεν εννοούσα αυτή...
Ωραία σύμφωνοι.Μιας και είσαι αρκετά μεγαλύτερος θα μπορούσες να μου πεις σε τι ακριβώς βοήθησε η οικουμενική του Ζολώτα πέρα από το να φέρει το απόλυτο μπάχαλο και τον ερχομό ενός από τους μεγαλύτερους υπαίτιους για την έλευση της χούντας(Μητσοτάκης).Και αυτό σχετικά με την πρώτη τοποθέτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #230 στις: 04/10/09, 21:41 »
Μπραβο ρε Ελληναρα!!
Ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν...80% ο δικομματισμος ΑΚΛΟΝΗΤΟΣ...
Ο Ελληνας εχει την εντυπωση πως οταν ψηφιζει πραττει οπαδικα.Οχι οτι βγαζει αυτους που θα τον κυβερνουν...

Πλεον περναει νομος που πριμοδοτει το πρωτο κομμα και θα ισχυσει απο τις επομενες εκλογες

Που σημαινει οτι με την αποτυχια των Οικολογων να μπουν στη βουλη χασαμε και την τελευταια ευκαιρια για κυβερνηση συνεργασιας..!
Αυτοδυναμο ΠΑΣΟΚ λοιπον οπως ειχε βγει αυτοδυναμη η ΝΔ οπως οπως...Ειαστε αξιοι αυτων που θα ακολουθησουν.
Με τις υγειες μας.


Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #231 στις: 04/10/09, 22:12 »
Παράθεση
επιστρέψουμε λίγο στη "κατινιά" των εκλογών και ας πάμε λίγο τα στοιχήματα. Λοιπόν δίνω προβλέψεις , δώστε και εσείς και ο νικητής κερδίζει μαντολάτο!

Η γυάλινη σφαίρα μου λέει:

ΠΑΣΟΚ 43-45%
ΝΔ       37-40%
ΚΚΕ       7-8%
ΛΑΟΣ     4.5-6%
ΣΥΡΙΖΑ   3-4%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 2-2.5%
ΛΟΙΠΑ    3-4%
ΑΠΟΧΗ   17-20%
Εγω άλλες πληροφορίες έχω:
ΠΑΣΟΚ 42-43%     
ΝΔ       33-35%     
ΚΚΕ       5-6%
ΛΑΟΣ     5-6%
ΣΥΡΙΖΑ   4-5%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 2-3%
Μονο στο ΚΚΕ το χασα λιγο. :P
Αποδείχθηκε οτι η αποχη δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα, κι όσοι την υποστηρίζουν δεν έχουν καμία επαφή με τη πραγματικότητα. Αυτο που λέγεται περι συνεργασιων των 2 μεγαλων κομματων επισης το βρίσκω εκτος πραγματικοτητας, καθως ο δικοματισμος στηριζεται σε αυτην ακριβως την αντιπαλοτητα. Σε περιπτωση συγκυβερνησεως ΠΑΣΟΚ ΝΔ λοιπον τα κομματα αυτα θα χασουν την αξια τους.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #232 στις: 04/10/09, 23:08 »
Μπραβο ρε Ελληναρα!!
Ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν...80% ο δικομματισμος ΑΚΛΟΝΗΤΟΣ...
Ο Ελληνας εχει την εντυπωση πως οταν ψηφιζει πραττει οπαδικα.Οχι οτι βγαζει αυτους που θα τον κυβερνουν...

Πλεον περναει νομος που πριμοδοτει το πρωτο κομμα και θα ισχυσει απο τις επομενες εκλογες

Που σημαινει οτι με την αποτυχια των Οικολογων να μπουν στη βουλη χασαμε και την τελευταια ευκαιρια για κυβερνηση συνεργασιας..!
Αυτοδυναμο ΠΑΣΟΚ λοιπον οπως ειχε βγει αυτοδυναμη η ΝΔ οπως οπως...Ειαστε αξιοι αυτων που θα ακολουθησουν.
Με τις υγειες μας.

Eνω αν ειχαμε κυβερνηση συνεργασιας, θα ξημερωνε μια νεα μερα για την Ελλαδα...ημαρτον...Αν ειχαμε 50% δικομματισμο, θα ειχαμε ενα 50% αξιων πολιτικων και βουλευτων!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #233 στις: 04/10/09, 23:30 »
Κατ'αρχήν ο δικομματισμός θα "κάτσει" στο 76%-77%, που δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό αν λάβουμε υπόψη ότι πρόκειται για εκλογές σε πολωμένο κλίμα ("αλλάζουμε ή βουλιάζουμε", "υπευθυνότητα ή ανευθυνότητα" κλπ.).
Όσοι υποστηρίξατε τα περί κυβέρνησης συνεργασίας, μην απελπίζεστε. Υπάρχουν διεργασίες μέσα στην κοινωνία που μπορεί να μην εκφράστηκαν 100% σε αυτές τις εκλογές, αλλά είναι εκεί και είστε μέρος τους! Αν δείτε τα επιμέρους ποσοστά, υπάρχουν πολύ θετικά συμπεράσματα (π.χ. ψήφος στη Ν.Δ στις ηλικίες 18-30 = 24%!).

Αν ειχαμε 50% δικομματισμο, θα ειχαμε ενα 50% αξιων πολιτικων και βουλευτων!

Ορίστε; Εννοείς ότι οι μόνοι άξιοι πολιτικοί είναι στα δύο μεγάλα κόμματα; :o
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #234 στις: 05/10/09, 01:29 »
Μια "νέα" εποχή για την Ελλάδα...Πραγματικά ήταν αδιανόητο πάνω από το 50% της χώρας να ψηφίζει αριστερά και να έχουμε δεξιά κυβέρνηση.
Η αυτοδυναμία του Παπανδρέου σημαίνει ότι ναι μεν και πάλι η κυβέρνηση θα κλέβει, δεν θα πεινάει όμως και ο κόσμος. Ο ελληνικός λαός θα είναι μάρτυρας μιας λιγότερο απροκάλυπτης διαφθοράς, η οικονομική πολιτική με καθοδηγήτρια την ικανότατη κυρία Κατσέλη θα ακολουθήσει πιό φιλολαικές γραμμές (από τον καθένα και στον καθένα ανάλογα με την εργασία του)...
Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε τα παραπάνω "ελπίδα" και "αλλαγή". Δεν με απογοήτευσε η νίκη του Παπανδρέου, καλύτερα ένας "σοσιαλιστής" στην εξουσία, "απόγονος δύο σπουδαίων και ουσιατικών πολιτικών" παρά ένας πολιτικός χωρίς όραμα (ή μάλλον προεκλογικά πριν από την πρώτη του θητεία έλεγε "να γίνουμε καθαροί", νά ένα όραμα - ειρωνία ε?), αλλά η νίκη του δικομματισμού. Αυτό σίγουρα δεν είναι αλλαγή. Θεωρώ ότι πρέπει σιγά σιγά να ενισχύσουμε τα μικρότερα κόμματα ώστε να αφυπνίσουμε τα μεγάλα και να τα αναγκάσουμε να λειτουργήσουν δημοκρατικά και φιλολαικά..

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #235 στις: 05/10/09, 02:16 »
Η σαπιλα των δυο μεγαλων κομματων που βασιζουν την διαρκεια της δυναμης τους σε πελατειακες σχεσεις με τους ραγιαδες ψηφοφους ειναι πασιφανης.Απο εκει και περα και να θεωρησουμε οτι με τον κοινοβουλευτισμο βγαινει κατι,τι θα ειχαν να προσφερουν οι κυβερνησεις συνεργασιας των μεγαλολαμογιων με ποιους???Τους αμετανοητα σταλινικους ΚΚΕ,τους ενοχικους αστους ΣΥΡΡΙΖΑ,τους απογονους των γερμανοτσολιαδων ΛΑΟΣ ή τους περα της οικολογιας σε πολιτικη συγχυση οικολογους?Και βεβαια στην χωρα μας που και η εξω ή και αντι-κοινοβουλευτικη πολιτικη σκεψη χαρακτηριζεται απο την ιδια (αλλα αλλου τυπου)κενοτητα,αφελεια,συγχυση και κρετινισμο ΑΔΙΑΦΟΡΩ.Καλως το Πασοκ!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #236 στις: 05/10/09, 03:40 »
Αν ο Συνασπισμός δεν υπέφερε από σύνδρομα αυταρέσκειας όταν οι δημοσκοπίσεις του δίνανε 15+%, σήμερα θα είχαμε την πρώτη κυβέρνηση συνεργασίας.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #237 στις: 05/10/09, 04:09 »
H Χρυσή Αυγή εντωμεταξύ πλησιάζει τις 19,5 χιλιάδες ψήφους... Τουλάχιστον αυτήν τη φορά τους πέρασε η (γραφική) ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

Ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε σχετικά ικανοποιητικό ποσοστό σε σχέση με όσα συνέβησαν τον τελευταίο καιρό. Το θέμα είναι τώρα ο μικρός Αλέξης να δείξει ένα σοβαρό πρόσωπο (και όχι να απαγγέλλει Αγγελάκα στις κάμερες), οι συνιστώσες και τα ρεύματα να αποφασίσουν αν θέλουν να συνεργαστούν ή όχι και να μπορέσουν όλοι μαζί να διαχειριστούν την μάλλον βέβαιη απογοήτευση που θα φέρει το ΠΑΣΟΚ.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #238 στις: 05/10/09, 10:06 »
Πέρα από τη νίκη του δικομματισμού (το οποίο είναι ένα θέμα, αλλά είναι τουλάχιστον παρηγορητικό ότι το άθροισμα των 2 κομμάτων είναι μικρότερο από το αντίστοιχο των εκλογών του 2004) οι φετινές εκλογές έδειξαν ότι πραγματικά δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στον τόπο.. Πολλοί ήλπιζαν ότι το ΠΑΣΟΚ (το οποίο είχε εξασφαλίσει τη βέβαιη νίκη του πολύ πριν ο Καραμανλής αναγγείλει πρόωρες εκλογές) θα απαρτιζόταν από νέους ανθρώπους οι οποίοι θα είχαν όρεξη για δουλειά (όση όρεξη μπορεί να έχουν οι πολιτικοί)..

Αντι γι'αυτό βλέπουμε πάλι τον Σκανδαλίδη, την Διαμαντοπούλου, τον Παπουτσή, τον Αλευρά, τον Πάγκαλο, τον Λοβέρδο, τον Χρυσοχοίδη, την Αποστολάκη, τον Ανδρουλάκη και τους λοιπούς γνωστούς μας φίλους.. Φυσικά πρέπει να τονίσουμε την εκλογή της Ζούνη η οποία θα προσφέρει πάρα πολύ με την τεράστια εμπειρία της στα πολιτικά δρώμενα της Ελλάδας..

Από Ν.Δ. τι να πούμε; Πολύδωρας (???), Αβραμόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Παυλόπουλος, Πιπιλή, Κυριάκος, Καμμένος, Γιακουμάτος, κλπ.. Ευτυχώς που δεν βγήκε η Παπακώστα μπας και μιλήσει κανένας άλλος..

Πιο κάτω, δεν περιμέναμε αλλαγές και τα αποτελέσματα κρίνονται αναμενόμενα..

Σε γενικές γραμμές το μέγεθος της ψαλίδας αποτέλεσε έκπληξη και έτσι ο Καραμανλής δικαίως τα βρόντηξε.. Πολύ άσχημη εικόνα η δήλωση του στο Ζάππειο όπου όλα τα στελέχη τραβήχτηκαν στην άκρη και ο μόνος που φαινόταν στις κάμερες ήταν ο Καραμανλής.. Τεράστια διαφορά από τις εκλογές του 2004 όπου όλοι συνοστίζονταν για μια θέση στο "κάδρο" (together we stand, divided we fall).. Οι επόμενες μέρες της διαδοχής θα έχουν πολύ ενδιαφέρον αν και είναι σίγουρο ότι είναι σειρά της οικογένειας Μητσοτάκη να διαδεχθεί την οικογένεια Καραμανλή.. Απλώς το ενδιαφέρον έγκειται στο βαθμό που θα εμφανιστούν "κατινιές" μεταξύ Αβραμόπουλου, Σαμαρά και λοιπών δελφίνων..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #239 στις: 05/10/09, 12:32 »
Άλλη μιά χαμένη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει, τι να γίνει, κάποτε θα ωριμάσουνε και εδώ οι συνθήκες για κυβερνήσεις συνεργασίας...
ΛΑΟΣ-ΝΔ ας πούμε
Ούτε με σφαίρες, δεν εννοούσα αυτή...
Ωραία σύμφωνοι.Μιας και είσαι αρκετά μεγαλύτερος θα μπορούσες να μου πεις σε τι ακριβώς βοήθησε η οικουμενική του Ζολώτα πέρα από το να φέρει το απόλυτο μπάχαλο και τον ερχομό ενός από τους μεγαλύτερους υπαίτιους για την έλευση της χούντας(Μητσοτάκης).Και αυτό σχετικά με την πρώτη τοποθέτησή σου.
Ωραία...Μιας και είμαι αρκετά μεγαλύτερος και θυμάμαι τα πράγματα, έχω να σου πω τα εξής...Το απόλυτο μπάχαλο δεν το έφερε καμμιά κυβέρνηση Ζολώτα...Το απόλυτο μπάχαλο το είχαν φέρει οι εξής συνθήκες : α) Το σκάνδαλο Κοσκωτά. Με την πολιτική ανοχή της κυβέρνησης Α.Παπανδρέου (κάποιοι εξακολουθούν και σήμερα να πιστεύουν πως δεν ήταν μόνο πολιτικό το ζήτημα) ο Κοσκωτάς ένας 35άρης πρώην απλός τραπεζικός υπάλληλος είχε αναδειχθεί στον Κόκκαλη της εποχής. Όταν έκανε το σφάλμα να ανακατευτεί με τις εκδόσεις, εκεί ήταν και το μεγαλύτερο λάθος του αλλά και το λάθος του Παπανδρέου, όλες οι φιλοπασοκικές εφημερίδες της εποχής επιτέθηκαν λυσσαλέα κατά του ΠΑΣΟΚ. Μπορείς να φανταστείς πρωτοσέλιδα στο ΕΘΝΟΣ, στα ΝΕΑ και στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ του στυλ "ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ";;;;; Έτσι για να θυμόμαστε λίγο και το ποιοί στη πραγματικότητα χτίσανε το περίφημο "βρώμικο '89 " Οι ίδιοι που μετά ρίξανε τον Μητσοτάκη, τον Σημίτη και τώρα τον Καραμανλή. Γιατί ο Καραμανλής έπεσε λόγω των σκανδάλων και όλοι ξέρουμε ότι για να μάθεις ένα σκάνδαλο πρέπει να το προβάλλουν τα ΜΜΕ...Ταυτόχρονα είναι χιλιάδες τα σκάνδαλα που δεν μάθαμε ποτέ γιατί τους υπαίτιους τους καλύψανε τα ΜΜΕ...
β) Η οικονομική πολιτική της δεκαετίας του '80. Όταν μιά χώρα ξεκινάει το 81 με πληθωρισμό κάπου στο 5% και φτάνει στο '89 στο 22% αυτό κάτι λέει. Υποτιμήθηκε η δραχμή έναντι του δολλαρίου και ανατράπηκε η ισοτιμία της εις βάρος μας εκατοντάδες της εκατό. Το ΠΑΣΟΚ άλωσε τον Δημόσιο τομέα με 500.000 προσλήψεις Δημοσίων υπαλλήλων, που μοναδικό προσόν είχαν το σημείωμα της πράσινης κλαδικής και απογείωσε από τότε το Δημόσιο χρέος.Το όνειρο ενός νέου το 1987 ήταν να βρει το μέσον να μπει στην Ολυμπιακή, όπου γινόταν της Πόπης με τους απίστευτα υπέρογκους μισθούς για τα δεδομένα της εποχής...Μιά γενιά με οράματα... :P  Η χώρα δανείστηκε τη δεκαετία του 80 με συχνότητα που δεν είχε γίνει και δεν ξανάγινε ποτέ.Φυσικά μοίρασε λεφτά στο "κοσμάκη" (Τσοβόλα δως΄τα όλα) αλλά τα λεφτά χανόντουσαν από τον πληθωρισμό και από την έλλειψη ανάπτυξης (η οικοδομή για παράδειγμα είχε κυριολεκτικά παγώσει για χρόνια μιας και τα επιτόκια των στεγαστικών είχαν φτάσει στο 25 και στο 30%).
γ) Ο εκλογικός νόμος Κουτσόγιωργα. Έγιναν τρεις εκλογικές αναμετρήσεις μέσα σε 2 χρόνια γιατί δεν έβγαινε αυτοδύναμη κυβέρνηση και ο λόγος ήταν ο νόμος που φτιάχτηκε από τον αλήστου μνήμης Μένιο μόνο και μόνο για να ανασχέσει τη πορεία της Ν.Δ στην εξουσία. Αν θεωρούμε τον τελευταίο νόμο που ζήσαμε από τους αναλογικότερους και συζητούσαμε μέχρι πριν λίγο για τα σενάρια της αυτοδυναμίας, σκέψου ότι ενώ εχθές το ΠΑΣΟΚ με 44% έβγαλε 160 έδρες, ο Μητσοτάκης το 89 με 45.5% έβγαζε 148 έδρες, με 46.5% 149 και τέλος το 1990 με 47% 150, αναγκαζόμενος να κάνει κυβέρνηση με τον Κατσίκη της ΔΗ.Α.ΝΑ με την ισχνή αυτοδυναμία των 151 βουλευτών που περπάτησε μέχρι να τον ρίξει ο Σαμαράς.

Τη περίοδο 89-90 λοιπόν για το μπάχαλο ευθύνονταν τα 8 χρονια του ΠΑΣΟΚ και μόνο. Όταν έφτασε πλέον το Κράτος να μην έχει να πληρώσει ούτε τις συντάξεις , ούτε τους μισθούς των Δημοσίων υπαλλήλων, φωνάξανε να τους σώσει ένα γεροντάκι 88 χρονών, ο Ζολώτας ο οποίος ήταν αυθεντία στα οικονομικά και επί σειρά ετών διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος. Αυτή είναι η ιστορία φίλε μου. Η οικουμενική δεν θα ήταν καλύτερο για το τόπο να διατηρηθεί παραπάνω, αλλά για αυτό τον 1.5 χρόνο εκτέλεσε την αποστολή της. Και μακάρι οι Έλληνες να μπορούσαν να κάνουν μια οικουμενική το 1966-67 γιατί έτσι θα είχαμε αποφύγει τη χούντα και όχι λόγω Μητσοτάκη όπως λες. Γιατί για τη Χούντα φταίξανε όλοι τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/09, 12:41 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #240 στις: 05/10/09, 13:21 »
Επίσης σαν κάπως μεγαλύτερος θα συμφωνήσω με τον MACMISIAS εδώ. Ο Α.Γ. Παπανδρέου όντως κατάστρεψε οικονομικά τη χώρα. Όσοι θυμούνται τη δεκαετία του 80 δεν μπορούν να διαφωνήσουν με αυτό. Συγνώμη αλλά έτσι είναι.

Το χειρότερο φυσικά που κατάστρεψε ο Α. Παπανδρέου ήταν τα όνειρα μιας ολόκληρης γενιάς. Ένας από τους μεγαλύτερους λαοπλάνους που πέρασε ποτέ. Μακάρι να καίγεται στην κόλαση (σε όποια κόλαση πιστεύει ο καθένας)

Ωραία...Μιας και είμαι αρκετά μεγαλύτερος και θυμάμαι τα πράγματα, έχω να σου πω τα εξής...Το απόλυτο μπάχαλο δεν το έφερε καμμιά κυβέρνηση Ζολώτα...Το απόλυτο μπάχαλο το είχαν φέρει οι εξής συνθήκες : α) Το σκάνδαλο Κοσκωτά. Με την πολιτική ανοχή της κυβέρνησης Α.Παπανδρέου (κάποιοι εξακολουθούν και σήμερα να πιστεύουν πως δεν ήταν μόνο πολιτικό το ζήτημα) ο Κοσκωτάς ένας 35άρης πρώην απλός τραπεζικός υπάλληλος είχε αναδειχθεί στον Κόκκαλη της εποχής. Όταν έκανε το σφάλμα να ανακατευτεί με τις εκδόσεις, εκεί ήταν και το μεγαλύτερο λάθος του αλλά και το λάθος του Παπανδρέου, όλες οι φιλοπασοκικές εφημερίδες της εποχής επιτέθηκαν λυσσαλέα κατά του ΠΑΣΟΚ. Μπορείς να φανταστείς πρωτοσέλιδα στο ΕΘΝΟΣ, στα ΝΕΑ και στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ του στυλ "ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ";;;;; Έτσι για να θυμόμαστε λίγο και το ποιοί στη πραγματικότητα χτίσανε το περίφημο "βρώμικο '89 " Οι ίδιοι που μετά ρίξανε τον Μητσοτάκη, τον Σημίτη και τώρα τον Καραμανλή. Γιατί ο Καραμανλής έπεσε λόγω των σκανδάλων και όλοι ξέρουμε ότι για να μάθεις ένα σκάνδαλο πρέπει να το προβάλλουν τα ΜΜΕ...Ταυτόχρονα είναι χιλιάδες τα σκάνδαλα που δεν μάθαμε ποτέ γιατί τους υπαίτιους τους καλύψανε τα ΜΜΕ...
β) Η οικονομική πολιτική της δεκαετίας του '80. Όταν μιά χώρα ξεκινάει το 81 με πληθωρισμό κάπου στο 5% και φτάνει στο '89 στο 22% αυτό κάτι λέει. Υποτιμήθηκε η δραχμή έναντι του δολλαρίου και ανατράπηκε η ισοτιμία της εις βάρος μας εκατοντάδες της εκατό. Το ΠΑΣΟΚ άλωσε τον Δημόσιο τομέα με 500.000 προσλήψεις Δημοσίων υπαλλήλων, που μοναδικό προσόν είχαν το σημείωμα της πράσινης κλαδικής και απογείωσε από τότε το Δημόσιο χρέος.Το όνειρο ενός νέου το 1987 ήταν να βρει το μέσον να μπει στην Ολυμπιακή, όπου γινόταν της Πόπης με τους απίστευτα υπέρογκους μισθούς για τα δεδομένα της εποχής...Μιά γενιά με οράματα... :P  Η χώρα δανείστηκε τη δεκαετία του 80 με συχνότητα που δεν είχε γίνει και δεν ξανάγινε ποτέ.Φυσικά μοίρασε λεφτά στο "κοσμάκη" (Τσοβόλα δως΄τα όλα) αλλά τα λεφτά χανόντουσαν από τον πληθωρισμό και από την έλλειψη ανάπτυξης (η οικοδομή για παράδειγμα είχε κυριολεκτικά παγώσει για χρόνια μιας και τα επιτόκια των στεγαστικών είχαν φτάσει στο 25 και στο 30%).
γ) Ο εκλογικός νόμος Κουτσόγιωργα. Έγιναν τρεις εκλογικές αναμετρήσεις μέσα σε 2 χρόνια γιατί δεν έβγαινε αυτοδύναμη κυβέρνηση και ο λόγος ήταν ο νόμος που φτιάχτηκε από τον αλήστου μνήμης Μένιο μόνο και μόνο για να ανασχέσει τη πορεία της Ν.Δ στην εξουσία. Αν θεωρούμε τον τελευταίο νόμο που ζήσαμε από τους αναλογικότερους και συζητούσαμε μέχρι πριν λίγο για τα σενάρια της αυτοδυναμίας, σκέψου ότι ενώ εχθές το ΠΑΣΟΚ με 44% έβγαλε 160 έδρες, ο Μητσοτάκης το 89 με 45.5% έβγαζε 148 έδρες, με 46.5% 149 και τέλος το 1990 με 47% 150, αναγκαζόμενος να κάνει κυβέρνηση με τον Κατσίκη της ΔΗ.Α.ΝΑ με την ισχνή αυτοδυναμία των 151 βουλευτών που περπάτησε μέχρι να τον ρίξει ο Σαμαράς.

Τη περίοδο 89-90 λοιπόν για το μπάχαλο ευθύνονταν τα 8 χρονια του ΠΑΣΟΚ και μόνο. Όταν έφτασε πλέον το Κράτος να μην έχει να πληρώσει ούτε τις συντάξεις , ούτε τους μισθούς των Δημοσίων υπαλλήλων, φωνάξανε να τους σώσει ένα γεροντάκι 88 χρονών, ο Ζολώτας ο οποίος ήταν αυθεντία στα οικονομικά και επί σειρά ετών διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος. Αυτή είναι η ιστορία φίλε μου. Η οικουμενική δεν θα ήταν καλύτερο για το τόπο να διατηρηθεί παραπάνω, αλλά για αυτό τον 1.5 χρόνο εκτέλεσε την αποστολή της. Και μακάρι οι Έλληνες να μπορούσαν να κάνουν μια οικουμενική το 1966-67 γιατί έτσι θα είχαμε αποφύγει τη χούντα και όχι λόγω Μητσοτάκη όπως λες. Γιατί για τη Χούντα φταίξανε όλοι τους...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #241 στις: 05/10/09, 13:38 »
 Φιλε Κιρατζο αν καταλαβα καλα πιο πολυ σε ενοχλει ο τροπος με τον οποιο παρουσιαζω γεγονοτα και αποψεις παρα οι αποψεις αυτες καθεαυτες. Δεν πειραζει, εμεις να ειμαστε καλα :) Παντως,
 1ον. Τους κουκουλοφορους σε ομιλια του Τσιπρα τους εχω δει, δε μου το διηγηθηκε αλλος.
 2ον. Τις επιθεσεις των "αριστεριστων" που στηριζονται απο ΣΥΡΙΖΑ απεναντι στο ΚΚΕ στα πανεπιστημια και αυτες τις εχω δει.  Για αλλες μικροτερες νεολαιες οπως η ΝΕΟΣ ουτε λογος... ουτε που τολμανε να πατησουν ποδι.
 3ον. Οι ακροαριστεροι σιγουρα δεν επιτιθενται με βια σε μεταναστες. Ομως ξερουν μια χαρα να επιτιθενται και να καινε τις περιουσιες των Ελληνων πολιτων και τα βιβλιοπωλεια των αλλων ακραιων.
 4ον. Αυτοι οι παλιοι ηγετες του εμφυλιου δεν καταδικαζονται και τοσο πολυ απο το ΚΚΕ σημερα. Η καταδικαζονται τυπικα και οχι επι της ουσιας. Και εχω να σου πω πολλα παραδειγματα αλλα παλι θα με πεις λαικιστη :P
 
 Anyway.. ας κανω μια μικρη αποτιμηση (χωρις να τα "χωσω" οπως αλλες φορες). Ο δικομματισμος και φετος καλα κρατησε. Και κατα την αποψη μου ηταν πιο φανερο απο καθε αλλη φορα πως το δικομματισμο δε τον συντηρουν μονο τα 2 κομματα αλλα και μεριδα του λαου που σε καθε εκλογικη αναμετρηση ελισσεται και πηγαινει ποτε με το ενα και ποτε με το αλλο. Ειτε το κανουν με τη λογικη "να βγαλω τον ενα για να μη ξαναβγει ο αλλος" ειτε πανε απλα με αυτον που βγαινει πρωτος στα γκαλοπ ελπιζοντας σε καποιο ενδεχομενο οφελος. Παντως κατ'εμε ειναι φανερο πως εμεις συντηρουμε αυτη την κατασταση και πως η "τραπουλα" οχι μονο δεν ανακατευθηκε αλλα εβγαλε και ασχημα φυλλα.

 Η αριστερα καταφερε να χασει μεσα σε μια ιδανικη περιοδο για την αναπτυξη αυτου που αποκαλει "λαικο κινημα". Ολες οι συνθηκες-διεθνεις και εθνικες- ηταν υπερ της. Η κριση του παγκοσμιου καπιταλισμου, τα εργασιακα προβληματα η οχι και τοσο εντονη επιθεση του δικομματισμου εναντιον της αριστερας, τα γεγονοτα του Δεκεμβρη... ολα ηταν υπερ. Και για το μεν ΣΥΡΙΖΑ το καταλαβαινω... Τα εσωτερικα του ζητηματα και η ελλειψη συνεκτικων δυναμεων ηταν πολλα. Οτι καταφερε ειναι εργο του Τσιπρα και οχι του ΣΥΡΙΖΑ. Για το ΚΚΕ δε το καταλαβαινω. Η μαλλον ΚΑΝΩ πως δεν καταλαβαινω. Παντως αυτα τα περι "αναντιστοιχιας" που λενε ολοι συντεταγμενα στον Περισσο εμενα μου προκαλουν το γελιο. Εκτος και αν η "αναντιστοιχια" ηταν το 8,2 του '07.

 Το ΛΑΟΣ ανεβηκε αισθητα. Ισως οχι οσο περιμενε μιας και το συνθημα "ψηφος στο ΛΑΟΣ=ψηφος στο ΠΑΣΟΚ' δουλεψε. Οχι πολυ, αλλα δουλεψε. Οι 10 βουλευτες εγιναν 15. Και αυτο οχι γιατι ο κοσμος καταληφθηκε απο ακροδεξιο αμοκ, θυμηθηκε το βασιλια, το μεγα Αλεξανδρο και θελει να "παρουμε την Τουρκια", να καψουμε τα Σκοπια και να κανουμε σουβλακι τους μεταναστες, αλλα κυριως γιατι ο κοσμος ζητα πρακτικες και εφαρμοσιμες λυσεις στα καθημερινα του προβληματα, ζητα ασφαλεια και αποφασιστικοτητα στα εθνικα θεματα. Θεωρει οτι αυτα μπορει να τα εγγυηθει ο Καρατζαφερης. Τωρα θα κληθει να αποδειξει αν οντως εχει σαφεις προτασεις και ειλικρινεις θεσεις η αν απλα λαικιζει με επικινδυνο τροπο κατω απο φασιστικες/ρατσιστικες αντιληψεις. Οι 15 βουλευτες εχουν μεγαλυτερη ευθυνη απο τους 10. Η που θα πεισει και στις επομενες εκλογες θα ανεβει κατακορυφα η που δε θα πεισει και θα βλεπει τη Βουλη μονο απο την τηλεοραση. Γι'αυτο μεγαλη προσοχη στο εν λογω κομμα

 Οι οικολογοι... ενταξει ανεβηκαν. Μαλιστα υπερδιπλασιασαν! Αυτα ειναι τα καλα της τηλεοπτικης προβολης. Δε ξερω αν εχουν να πουν κατι που θα τους βαλει στο μελλον στη βουλη. Παντως εβαλαν την οικολογια ξανα στο προσκηνιο. Μου προξενει εντυπωση παντως που τα μεγαλυτερα ποσοστα τους τα πηραν στα μεγαλα αστικα κεντρα και οχι στην περιφερεια, εκει που αν θελετε βρισκεται το περιβαλλον και τα προβληματα του. Ειναι τυχαιο; Η ειναι απλως μια "αστικη μοδα" που του χρονου θα ξεπεραστει; Δε ξερω... θα δειξει

Αυτα τα ολιγα απο τον ασαφη/λαικιστη/προπαγανδιστη φιλο σας Vaiking. Κατα τα αλλα ειμαι καλο παιδι στο βαθος :)

Υ.Γ. Τα θερμα μου συγχαρητηρια στη... Μαργαριτα! Τωρα μπορει να κλεισει τα ματια της ησυχη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/09, 13:40 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #242 στις: 05/10/09, 14:04 »
8 χρονια Παπανδρεου τωρα. Γιατι και σκατα να τα κανει την πρωτη τετραετια δεν καλυπτεται ευκολα τοση διαφορα σε μια τετραετια...Ασε που θα τα ριξει στην ''καμμενη γη'' που παρελαβε απο τον Καραμανλη...Σα να το ακουω ειναι.

8 χρονια μετα η κυρια Ντορουλα.

Μεσα σε 30 χρονια μας εχουν κυβερνησει πατερας, γιος, εγγονος. Κατα τα αλλα στην Ελλαδα ''δε θελουμε να ειμαστε ρομποτακια'' (ακους Kamelot?) και εχουμε τη δικη μας δημιουργικη σκεψη...
Μπραβο μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/09, 14:08 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #243 στις: 05/10/09, 14:05 »
Φιλε Κιρατζο αν καταλαβα καλα πιο πολυ σε ενοχλει ο τροπος με τον οποιο παρουσιαζω γεγονοτα και αποψεις παρα οι αποψεις αυτες καθεαυτες. Δεν πειραζει, εμεις να ειμαστε καλα :) Παντως,
 1ον. Τους κουκουλοφορους σε ομιλια του Τσιπρα τους εχω δει, δε μου το διηγηθηκε αλλος.
 2ον. Τις επιθεσεις των "αριστεριστων" που στηριζονται απο ΣΥΡΙΖΑ απεναντι στο ΚΚΕ στα πανεπιστημια και αυτες τις εχω δει.  Για αλλες μικροτερες νεολαιες οπως η ΝΕΟΣ ουτε λογος... ουτε που τολμανε να πατησουν ποδι.
 3ον. Οι ακροαριστεροι σιγουρα δεν επιτιθενται με βια σε μεταναστες. Ομως ξερουν μια χαρα να επιτιθενται και να καινε τις περιουσιες των Ελληνων πολιτων και τα βιβλιοπωλεια των αλλων ακραιων.
 4ον. Αυτοι οι παλιοι ηγετες του εμφυλιου δεν καταδικαζονται και τοσο πολυ απο το ΚΚΕ σημερα. Η καταδικαζονται τυπικα και οχι επι της ουσιας. Και εχω να σου πω πολλα παραδειγματα αλλα παλι θα με πεις λαικιστη :P

Θα αστειευεσαι ετσι...? Ειδες κουκουλοφορους σε ομιλια του Τσιπρα? Μηπως ηταν εκει και κραταγανε και μολοτοφ? Μηπως τους τραβηξες και φωοτογραφια?.
Το ΝΕΟΣ δεν παταει? Μαλλον ξεχασες τις περιπτωσεις ΠΑΠΕΙ, Παντειο, Νομικη που κουβαλησανε μπραβους χρυσαυγιτες και οννεδιτες οι ΦΟΣιτες για να καταφερουν να μπουν στα πανεπιστημια.
Οι ακροαριστεροι καινε τις περισουσιες των Ελληνων (αναθεμα τους ελληνες πια...) και τα βιβλιοπωλεια των αλλων ακρων?

Πωπω... σκοταδισμος μιλαμε....Συγνωμη αλλα οταν ακουω τετοια εξωφρενικα πραγματα δεν αντεχω να μην απαντησω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #244 στις: 05/10/09, 14:06 »
8 Χρονια Παπανδρεου τωρα. Γιατι και σκατα να τα κανει την πρωτη τετραετια δεν καλυπτεται ευκολα τοση διαφορα σε μια τετραετια...Ασε που θα τα ριξει στην ''καμμενη γη'' που παρελαβε απο τον Καραμανλη...Σα να το ακουω ειναι.

8 χρονια μετα ο κυρια Ντορουλα.

Μεσα σε 30 χρονια μας εχουν κυβερνησει πατερας, γιος, εγγονος. Κατα τα αλλα στην Ελλαδα ''δε θελουμε να ειμαστε ρομποτακια'' (ακους Kamelot?) και εχουμε τη δικη μας δημιουργικη σκεψη...
Μπραβο μας...

Σωστο σε βρισκω στις προβλεψεις... Οπως ειπες... μπραβο μας!
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #245 στις: 05/10/09, 15:05 »
Μια "νέα" εποχή για την Ελλάδα...Πραγματικά ήταν αδιανόητο πάνω από το 50% της χώρας να ψηφίζει αριστερά και να έχουμε δεξιά κυβέρνηση.
Η αυτοδυναμία του Παπανδρέου σημαίνει ότι ναι μεν και πάλι η κυβέρνηση θα κλέβει, δεν θα πεινάει όμως και ο κόσμος. Ο ελληνικός λαός θα είναι μάρτυρας μιας λιγότερο απροκάλυπτης διαφθοράς, η οικονομική πολιτική με καθοδηγήτρια την ικανότατη κυρία Κατσέλη θα ακολουθήσει πιό φιλολαικές γραμμές (από τον καθένα και στον καθένα ανάλογα με την εργασία του)...
Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε τα παραπάνω "ελπίδα" και "αλλαγή". Δεν με απογοήτευσε η νίκη του Παπανδρέου, καλύτερα ένας "σοσιαλιστής" στην εξουσία, "απόγονος δύο σπουδαίων και ουσιατικών πολιτικών" παρά ένας πολιτικός χωρίς όραμα (ή μάλλον προεκλογικά πριν από την πρώτη του θητεία έλεγε "να γίνουμε καθαροί", νά ένα όραμα - ειρωνία ε?), αλλά η νίκη του δικομματισμού. Αυτό σίγουρα δεν είναι αλλαγή. Θεωρώ ότι πρέπει σιγά σιγά να ενισχύσουμε τα μικρότερα κόμματα ώστε να αφυπνίσουμε τα μεγάλα και να τα αναγκάσουμε να λειτουργήσουν δημοκρατικά και φιλολαικά..
Eλπιζω να κανεις πλακα στα μαυρισμενα ε?

Το μαθημα απο αυτες τις εκλογες κατ εμε ειναι οτι οσο υπαρχουν  αυτοι οι αναποφασιστοι που πορουμε να τους εξισωσουμε με εννοιες οπως απολιτικοι ανιδεοι κλπ οσοι περιμενουν το κατι διαφορετικο δεν θα το δουν ποτε.Τι εγινε λοιπον?Ο κεντρικος πυρηνας των νεοδημοκρατων εμεινε και ολοι αυτοι οι οχι τοσο βαμμενοι εκαναν την μεγαλη αλλαγη και ψηφισαν ΠΑΤΣΟΚ.Με τα μπουνια..Ειναι αστειο πραγματικα..Ο κοσμος αντι να κατσει να σκεφτει,να αναοιξει και κανα βιβλιο πηγε και ψηφισε..Μαλλον νομιζουν/ετε οτι ειστε ακομα στα 80s και ο ο Γιωργακης ως νεος εθνοσωτηρας(aka ΑΝΔΡΕΑΣ πατερουλης) θα μοιρασει εικονικα ανυπαρκτα λεφτα της ΕΕ και θεσεις στο δημοσιο και τις ξεπουλημενες πλεον κρατικες εταιριες..Ναι Ελληνα ξεστραβωσου και εστω διαβασε λιγο ελλινικη πολιτικη ιστορια πριν βαλεις το κουλο σου να ριξει τη ψηφο..Αλλιως μην το κανεις καθολου..

Εν τω μεταξυ η δικη μας αριστερα πρεπει να αισθανεται πολυ περηφανη που τη στιγμη που σε Γερμανια και Πορτογαλια πανηγυριζαν για διπλασιασμους εδω να χανουν εδαφος..Μακαρι(ναι ρε μακαρι) ο Συριζα αφου μιλαμε μεσα στα ορια της ξεπουλημενης κοινοβουλευτικης ''δημοκρατιας'' να ξυπνησει λιγο να σταθεροποιηθει και παρακαλω να μην κοιταξει προς τον ηλιο γιατι το πληγμα θα ναι μεγαλο ;D..

Οσον αφορα το Λαος ανακουφιστηκα..Φοβομουν εκρηξη η οποια δεν ηρθε..Και τα χρυσα αυγα νομιζω ειχαν μειωση σε απολυτους αριθμους απο τις ευρωεκλογες.. ::)

Vaiking..Aν παρατηρησεις και οι οικολογοι και ο συριζα και λιγοτερο το ΚΚε τα ποσοστα τους τα πετυχαινουν σε αστικες περιοχες..Δεν ειμαι απο επαρχια για να ξερω απο α χερι αλλα γενικως ο κοσμος εκει ειναι πολυ βαμμενος και ισως με λιγοτερη πολιτικη παιδεια..Εκτος αυτου αγορτικες/κτηνοτροφικες περιοχες ζουσαν ειδικα τα προηγουμενα χρονια αποκλειστικα απο τις επιδοτησεις που τους τσαν με ανταλλαγμα την ψηφο τους(δημοκρατιααααα λεμεεεεε) οποτε το βρισκω αρκετα λογικο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #246 στις: 05/10/09, 15:19 »
Δεν πιστεύω ότι οι εποχές είναι τέτοιες που θα κρατηθεί το οποιοδήποτε κόμμα στην εξουσία για 2 τετραετίες, όση κι αν είναι η διαφορά. Υπάρχουν διάφορες παγίδες στο δρόμο του Παπανδρέου τις οποίες σύντομα θα κληθεί να αποφύγει. Πρώτα πρώτα έρχεται η γρίππη την οποία τη ξεχάσαμε γιατί ακόμα ο καιρός είναι καλός, αλλά με το που θα χειμωνιάσει, θα κληθεί το Κράτος να ανταπεξέλθει. Και φυσικά αν πάει καλά θα πούνε τα καταφέρανε , αν πάει σκατά θα πούνε ότι φταίει ο Αβραμόπουλος και η οργάνωση των νοσοκομείων, αλλά θα είναι το πρώτο χτυπηματάκι αυτό. Μετά έχουμε την οικονομική κρίση που θα σκάσει ακόμα πιο έντονα στην Ελλάδα και αν δεν τα καταφέρει, θα έχει να λέει ο Καραμανλής "εγώ σας τα'λεγα". Η ιστορία με το λιμάνι και τους Κινέζους μπορεί να έχει και αυτή παρατράγουδα. Ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη και το "ξανακοίταγμα"της συμφωνίας που είπε ο Γιώργος, θα φέρει καινούργιες συνθήκες στην εξωτερική πολιτική αν δεν προσέξουμε. Η είσοδος των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ και η πιθανή (κατ'εμέ) άρση του βέτο από πλευράς Ελλάδας, μιας και ο Παπανδρέου είναι σίγουρο ότι θα ακολουθήσει περισσότερο φιλοΑμερικανική πολιτική, παρά Ευρωπαική ή πόσο μάλλον φιλοΡωσική. Σε αυτά τα πλαίσια επίσης για τα Σκόπια θα είναι και η αποδοχή η μη της επόμενης πρότασης Νίμιτς για το όνομα. Τέλος περιμένουμε και καινούργιο σχέδιο Ανάν για τη Κύπρο όπου και εκεί το ΠΑΣΟΚ αναμένεται να σκύψει το κεφάλι στον "σύντροφο" :P- Ομπάμα.
Πολλές οι παγίδες συν η διαφθορά που δεν θα πάψει ως διά μαγείας μιας και το συγκεκριμένο κόμμα δεν είναι "παρθένο" από αυτή (μάλλον πρόκειτε για μαιτρ του είδους). Πιστεύω ότι παρά τις 10 μονάδες πιο πολλές πιθανότητες έχει σε τρία με τέσσερα χρόνια να δούμε τη Μπακογιάννη πρωθυπουργό, παρά σε οκτώ.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #247 στις: 05/10/09, 15:25 »
Παράθεση
επιστρέψουμε λίγο στη "κατινιά" των εκλογών και ας πάμε λίγο τα στοιχήματα. Λοιπόν δίνω προβλέψεις , δώστε και εσείς και ο νικητής κερδίζει μαντολάτο!

Η γυάλινη σφαίρα μου λέει:

ΠΑΣΟΚ 43-45%
ΝΔ       37-40%
ΚΚΕ       7-8%
ΛΑΟΣ     4.5-6%
ΣΥΡΙΖΑ   3-4%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 2-2.5%
ΛΟΙΠΑ    3-4%
ΑΠΟΧΗ   17-20%
Εγω άλλες πληροφορίες έχω:
ΠΑΣΟΚ 42-43%     
ΝΔ       33-35%     
ΚΚΕ       5-6%
ΛΑΟΣ     5-6%
ΣΥΡΙΖΑ   4-5%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 2-3%
Μονο στο ΚΚΕ το χασα λιγο. :P
Αποδείχθηκε οτι η αποχη δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα, κι όσοι την υποστηρίζουν δεν έχουν καμία επαφή με τη πραγματικότητα. Αυτο που λέγεται περι συνεργασιων των 2 μεγαλων κομματων επισης το βρίσκω εκτος πραγματικοτητας, καθως ο δικοματισμος στηριζεται σε αυτην ακριβως την αντιπαλοτητα. Σε περιπτωση συγκυβερνησεως ΠΑΣΟΚ ΝΔ λοιπον τα κομματα αυτα θα χασουν την αξια τους.
Έχασες και το ΠΑΣΟΚ...(43.92=σχεδόν 44) ;) Εγώ έχασα το ΣΥΡΙΖΑ που πήγε παραπάνω και τη Ν.Δ εντελώς, αλλά στ' άλήθεια δεν το περίμενα ότι θα πέσει τόσο....Moonchild...χάσαμε ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #248 στις: 05/10/09, 16:54 »
Συμφωνώ με τον Mac για τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτει. Κάποια συμπληρωματικά στοιχεία: Το οικονομικό παρανάλωμα του '89 δεν οφειλόταν μόνο στην κακοδιαχείρηση του δημοσίου αλλά και στην Παγκόσμια Οικονομική κρίση του '86, η οποία δεν είχε τέτοια αποτελέσματα όπως η σύγχρονη, αλλά όμως τα νιώσαμε πλήρως. Το ΠΑΣΟΚ είχε προσπαθήσει τότε να στηρίξει τις υπό κατάρευση επιχειρήσεις (προβληματικές για όσους θυμόνται) αλλά δεν τα κατάφερε. Τότε έκαναν την εμφάνισή τους τα προεόρτια της λεγόμενης Παγκοσμιοποίησης.

Τα αποτελέσματα των εκλογών δίνουν δύο βασικά συμπεράσματα:
1) Ο κόσμος βρίσκεται σε μεγάλη ανέχεια, πολύ μεγαλύτερη απ' ότι μας παρουσιάζουν.
2) Ο βαθμός επηρεασμού των μέσων είναι τεράστιος.

Ας τα κρατήσουμε αυτά τα δύο και ας τα επεξεργαστούμε λιγάκι. Και ας μη βιαστεί κανείς να πει: "Εμένα δεν με επηρεάζουν" Ψάξτε στον εαυτό σας. Ποιός σας έχει υποβάλει την άποψη ότι όλα είναι χαλασμένα, διεφθαρμένα και κανείς δεν είναι άξιος ικανός και δημιουργικός? Ποιός σας έχει υποβάλει την καχυποψία στον διπλανό σας? Είναι δικές σας σκέψεις αυτές?

Όσοι λένε ότι αγαπούν τους ανθρώπους, όση θεωρούν την αγάπη ως την ύψιστη κοινωνική συμπεριφορά, ας σκεφτούν: "Είναι δυνατόν να βρίζω τον ίδιο άνθρωπο που λέω πως αγαπώ?"

Χοδηδόχε, αυτό που εννοείς ως δημιουργικότητα υπάρχει δίπλα σου και δεν το βλέπεις. Που νομίζεις ότι βρίσκονται όλοι αυτοί που γράφουν ποιηματάκια? Στα διπλανά διαμερίσματα από το δικό σου φίλε μου και όπως κι εσύ πιστεύουν ότι δεν υπάρχει κανείς γύρω τους για να τον καταλάβει. Μην μου λες λοιπόν :"Οι περισσότεροι δεν έχουν ικανότητα δημιουργίας,είναι καθίκια, κλπ" όταν είναι γνωστό ότι το 75% των Ελλήνων γράφει ποιήματα και όταν θεωρείς την συγγραφή ποιήματος ως ένδειξη δημιουργικότητας. Εδώ, οι άνθρωποι του κιθάρα αναγκάστηκαν να φτιάξουν καινούρια σελίδα διότι δεν χωρούσαν πια στο φόρουμ!



Τέλος πάντων, η χώρα χρειάζεται έναν ηγέτη, ας ελπίσουμε πως τον βρήκε!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #249 στις: 05/10/09, 17:08 »
Eλπιζω να κανεις πλακα στα μαυρισμενα ε?
Όχι μόνο στα μαυρισμένα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
15905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 00:59
από Arg0
47 Απαντήσεις
15803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 12:52
από Snowy
5 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 14:29
από parlats
6 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 08:28
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 03:02
από LuNaFrEaK
3 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 12:47
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/14, 11:15
από Korgy
0 Απαντήσεις
4087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/15, 13:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/16, 11:06
από Βραζίλης