Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€  (Αναγνώστηκε 27925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #75 στις: 16/01/12, 15:46 »
@ Groovymood: Ναι, προφανώς και τα custom όργανα είναι ίδια με αυτά που παίζει ο κιθαρίστας στη σκηνή, στο στούντιο κλπ γι αυτό λέγονται και custom. :P
 


Αντί να μου βγάζεις τη γλώσσα, μίλα με στοιχεία.
Πες μας τί παραπάνω θα έχει πχ η κιθάρα του ίδιου του johnson απο αυτήν... http://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_car.htm



Kαι αν είναι ο φίλος να προτιμήσει τη Μάρτιν (για να μπω στο θέμα πάλι) του Groovymood στα 2000 ευρώ γιατί να μην κοιτάξει ένα custom μοντέλο, όχι Μάρτιν να δει τι θα του προσφέρει;
 



Ποιά είναι πάλι αυτή η martin του groovymood?  ???





Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #76 στις: 16/01/12, 17:00 »
Πες μας τί παραπάνω θα έχει πχ η κιθάρα του ίδιου του johnson απο αυτήν... http://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_car.htm

εγώ, πχ, δεν είμαι σίγουρος πως η κιθάρα του ίδιου του Johnson (και η κάθε signature) δεν έχει καλύτερα ξύλα...ή (πολύ) πιο προσεγμένη κατασκευή....ή (αν φτιάχνονται με μηχάνημα οι johnson παραγωγής) δεν έχει φτιαχτεί στο χέρι η κιθάρα του ίδιου του Johnson....

γενικώς δεν έχω πειστεί πως αξίζει η αγορά signature μοντέλου με τη λογική πως θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω από μια κιθάρα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά (πέρα από κάποιο καλλιτεχνημένο σχέδιο που, εντάξει, αυτό όντως δεν μπορεις να το βρεις σε μια οποιαδήποτε κιθάρα) την οποία επέλεξες για αυτά και μόνο....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #77 στις: 16/01/12, 17:03 »
Πες μας τί παραπάνω θα έχει πχ η κιθάρα του ίδιου του johnson απο αυτήν... http://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_car.htm

εγώ, πχ, δεν είμαι σίγουρος πως η κιθάρα του ίδιου του Johnson (και η κάθε signature) δεν έχει καλύτερα ξύλα...ή (πολύ) πιο προσεγμένη κατασκευή....ή (αν φτιάχνονται με μηχάνημα οι johnson παραγωγής) δεν έχει φτιαχτεί στο χέρι η κιθάρα του ίδιου του Johnson....

γενικώς δεν έχω πειστεί πως αξίζει η αγορά signature μοντέλου με τη λογική πως θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω από μια κιθάρα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά (πέρα από κάποιο καλλιτεχνημένο σχέδιο που, εντάξει, αυτό όντως δεν μπορεις να το βρεις σε μια οποιαδήποτε κιθάρα) την οποία επέλεξες για αυτά και μόνο....
το καλυτερο παραδειγμα σε αυτο ειναι η ιμπανεζ του Vai

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #78 στις: 16/01/12, 17:18 »
Πρώτον για τον τρόπο μου που γράφει ο rodort1 είπα συγγνώμη και το εννοώ κιόλας. Δεν καταλάβαινα τι έγραφα εκείνη την ώρα, συμβαίνει και στους καλύτερους. Δεν ήθελα να εννοηθεί αυτό που εννοήθηκε. Ελπίζω να διορθώθηκε η απρέπεια, έγινε πραγματικά από λάθος εκφορά του λόγου.

Groovymood: Δε σου βγάζω γλώσσα, με καμία από τις έννοιες που μπορείς να φανταστείς με το smiley. Δε μίλησα για διάσημα custom μοντέλα. Μίλησα για τα απλά μοντέλα και για μια συγκεκριμένη τάξη κιθαριστών που πιστεύει ότι για να γίνει παίχτουρας οφείλει να έχει μια Gibson Les Paul, μια Fender Stratocaster, μια Ibanez Jem, έναν Mesa Boogie Mark IV.
γιατί αυτά είναι τα "σωστά" και τα πιο "τέλεια" και δε νομίζω να χρειάζεται παραπάνω συζήτηση. Όλοι ξέρουμε τέτοιους.

Προφανώς και τα signature μοντέλα είναι τα signature μοντέλα. Ναι συμφωνώ με ό,τι είπες για τα ξύλα, τον ήχο, την ικανότητα διαλογής του καλλιτέχνη κλπ κλπ. Έτσι είναι.

Αλλά καμία Gibson Les Paul δε θα σου βγάλει τον ήχο του Slash παράδειγμα, καμία Fender Strat δε θα ακουστεί σαν του Rory και του SRV γιατί οι κιθάρες που είχαν ήταν heavily customised πάνω στα δικά τους μέτρα και σταθμά. (Χώρια τα χέρια και τον λοιπό εξοπλισμό) Αυτό μόνο.
Το signature μοντέλο είναι μια εμπορικοποίηση του τάδε κιθαρίστα (για να μη βάλω όνομα χρησιμοποίησα το nickname σου, θα μπορούσα να πω του Υπνοβάτη. Αν σε πρόσβαλε, δεν το σκόπευα ούτε αυτό). Για μένα, δε σημαίνει κάτι ένα brand name και μια υπογραφή. Αν ήμουν συλλέκτης και έπαιζα covers μπορεί να είχα 47 signature μοντέλα.

Αλλά κάτα βάση μια Gibson Les Paul είναι μια Α κιθάρα, μια Fender Tele είναι μια Β κιθάρα και μπορεί να κάνει 5-10 πράγματα ως κιθάρα. Το τι θα επιλέξουμε εμείς οι κιθαρίστες είτε σαν επαγγελματίες, είτε σαν ερασιτέχνες δε θα πρέπει να επηρεάζεται από το τι διάλεξε ο τάδε ή ο δείνα καλλιτέχνης. Το ότι η Johnson είναι ένα ποιοτικότατο όργανο (και αρκετά φτηνό για signature) σημαίνει μόνο ότι είναι καλό για τον Johnson. Το τι είναι καλό για τον groovymood το ξέρει ο ίδιος μετά από δοκιμές και μόνο.

Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #79 στις: 16/01/12, 18:07 »
Χαίρομαι που διευκρίνησες την προτύτερη τοποθέτηση σου  :up

.. καμία Gibson Les Paul δε θα σου βγάλει τον ήχο του Slash παράδειγμα..

Συμφωνώ ότι:
1. Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που νομίζουν ότι εάν έχουν τον εξοπλισμό του "Τάδε" θα παίζουν όπως ο "Τάδε" πχ παπάδες.
2. Υπάρχουν επίσης πάρα πολλοί άνθρωποι που νομίζουν ότι η χροιά του ήχου και όχι η τεχνική είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για να παίξεις όπως ο "Τάδε".
3. Και υπάρχουν επίσης πολλοί άνθρωποι που νομίζουν ότι εάν η χροιά τους ακούγεται σαν τον "Τάδε" θα κρύβεται η τεχνική τους ανεπάρκεια και θα ακούγονται καλύτερα.
-Αυτά συμβαίνουν σε όλους τους εξοπλισμούς, πετάλια, ενισχυτές, κλπ, όχι μόνο τις κιθάρες..
4. Πολλές φίρμες εκμεταλεύονται τα τρία ανωτέρω υποσύνολα ανθρώπων και φτιάχνουν "Signature" μοντέλα με λιγότερα ή περισσότερα πρόσθετα, που αξίζουν ή δεν αξίζουν τα επιπλέον λεφτά τους.

Όμως με δεδομένα αυτά, για να αντιστρέψω την ανωτέρω τοποθέτηση λοιπόν, από όλες τις κιθάρες, ήχο χροιάς Slash (με ότι σημαίνει αυτό στα πλαίσια των ανωτέρω παραδοχών), μάλλον έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις από Gibson Les Paul παρά από άλλες κιθάρες. Και αυτό είναι αναμφισβήτητο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #80 στις: 16/01/12, 18:53 »

Όμως με δεδομένα αυτά, για να αντιστρέψω την ανωτέρω τοποθέτηση λοιπόν, από όλες τις κιθάρες, ήχο χροιάς Slash (με ότι σημαίνει αυτό στα πλαίσια των ανωτέρω παραδοχών), μάλλον έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις από Gibson Les Paul παρά από άλλες κιθάρες. Και αυτό είναι αναμφισβήτητο.


Μια Goldtop αν δεν απατώμαι κιόλας. Συμφωνώ αν και διαφωνώ με τη λογική του θέλω αυτόν τον ήχο. Κάθε άνθρωπος οφείλει να μας παρουσιάζει τον δικό του ήχο γιατί είναι σύνολο της μουσικής του προσωπικότητας και όχι να μιμείται.

Χαίρομαι που δεν παρεξηγήθηκα περισσότερο Ανδριανέ.

Και για να μην ξεφεύγουμε πολύ, όπως είπαν και άλλα μέλη, ο φίλος που θέλει να δώσει αυτό το πολύ σημαντικό ποσό για κιθάρα να δοκιμάζει κιθάρες για κανένα χρόνο περίπου και να βρει αυτή που θέλει.
Είναι η καλύτερη λύση.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #81 στις: 16/01/12, 20:58 »
εγώ, πχ, δεν είμαι σίγουρος πως η κιθάρα του ίδιου του Johnson (και η κάθε signature) δεν έχει καλύτερα ξύλα...ή (πολύ) πιο προσεγμένη κατασκευή....ή (αν φτιάχνονται με μηχάνημα οι johnson παραγωγής) δεν έχει φτιαχτεί στο χέρι η κιθάρα του ίδιου του Johnson....

γενικώς δεν έχω πειστεί πως αξίζει η αγορά signature μοντέλου με τη λογική πως θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω από μια κιθάρα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά (πέρα από κάποιο καλλιτεχνημένο σχέδιο που, εντάξει, αυτό όντως δεν μπορεις να το βρεις σε μια οποιαδήποτε κιθάρα) την οποία επέλεξες για αυτά και μόνο....


Λοιπόν, πρέπει κάποια στιγμή σε αυτό το φόρουμ να αποφασίσουμε αν τα ξύλα παίζουν ή όχι σημαντικό ρόλο στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας... ;D ;D :D
Έτσι όπως το θέτεις φαίνεται να πιστεύεις οτι όντως παίζουν.
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, πολλοί εδώ ίσως με χαρακτηρίζουν γραφικό γι'αυτή μου την άποψη, το ίδιο όμως πιστεύω κι εγω γι'αυτούς, άλλωστε στον "έξω" κόσμο όσους σοβαρούς μουσικούς και να ρωτήσεις το ίδιο πράγμα θα σου πουν για το θέμα.


Κάποια στιγμή επίσης πρέπει να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε τον όρο χειροποίητη αντιπαραθέτωντας τον με τον όρο "εργοστασιακή" ή "ποδοποίητη" όπως λέω εγω για πλάκα (μιλάω πρωτίστως για ηλεκτρικά όργανα, σόρρυ αν είναι οφτόπικ..) υποδηλώνοντας ανωτερώτητα ενός οργάνου έναντι άλλου.


Όταν ένα μηχάνημα είναι πχ ρυθμισμένο έτσι ώστε να κόβει τέλεια ένα plank of alder δίνοντας του το σχήμα μιάς στρατ ή μιάς τέλε, δεν συνεπάγεται οτι η κιθάρα αυτή θα παίξει χειρότερα απο μία που πήρε σχήμα απο ανθρώπινο χέρι.
Αλλού είναι το θέμα...
Το πόσο θα "ψειρίσεις" το όργανο μετά και το πόσο θα αφήσεις να περάσει έξω ένα όργανο το οποίο δεν πληρούσε τά όποια standards είχες θέσει εξαρχής εσύ γι'αυτό σαν κατασκευαστής.


Προσφέρεις πχ σαν εταιρεία ένα μοντέλο το οποίο χρεώνεις 2000 ευρώ (όπως η signature strat του παραδείγματος μου)...
Βιδώνεις το σώμα με ένα μπράτσο και βλέπεις ότι το όργανο που προκύπτει έχει πάρα πολύ ασθενικά μπάσα, χτυπάς την μι ανοιχτή και δεν γίνεται τίποτα, μουγκαμάρα.
Τί κάνεις?
Το αφήνεις να περάσει και να φτάσει σε ένα κατάστημα λιανικής, ή το στέλνεις πίσω για να του βάλουν κάποιο άλλο μπράτσο με το οποίο υπάρχει περίπτωση να "παίξει"?
Αν λοιπόν το όργανο στο οποίο συνέβει αυτό το χρεώνεις τόσο ακριβά, η λογική λέει οτι θα κάνεις το δεύτερο και δεν θα το αφήσεις να φύγει προς τα έξω.


Τέλος, κανείς δεν νομίζω να πιστεύει οτι ένα signature model σου προσφέρει όπως γράφεις "κάτι παραπάνω".
Απλά σου προσφέρει μια παραλλαγή της classic συνταγής που είτε σου αρέσει είτε όχι (το ότι αρέσει στον καλλιτέχνη που δίνει τ'ονομα του δεν είναι εγγύηση οτι θ'αρέσει και σε σένα).
Έχω κουραστεί να μνημονεύω κάθε τόσο την δική μου περίπτωση, όταν πριν απο 10-15 χρόνια αγόρασα την buddy guy strat που έχω, χωρίς να είμαι φαν του guy και χωρίς να νοιαστώ αν είναι signature model ή όχι.
Απλά μου άρεσε η κιθάρα...και την πήρα.



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #82 στις: 16/01/12, 21:39 »
εννοούσα αν θα δώσει κάτι παραπάνω από μία κιθάρα με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά....άλλο να επιλέξεις την Buddy Guy Signature για τα χαρακτηριστικά της και άλλο για την υπογραφή που φέρει...εγώ τάσσομαι με την πρώτη κατηγορία....βέβαια...αν δεν είχε την υπογραφή ίσως να ταν σαφώς φτηνότερη....αυτό θέλω να πω...πως αν έβρισκες μία με ίδια χαρακτηριστικά αλλά χωρίς υπογραφή θα είχες μια παρόμοια αλλά και φτηνότερη κιθάρα....

και όσο για τα ξύλα...δεν έχω κάνει τα απαραίτητα ακουστικά τεστ για να μπορώ να πω αν όντως υπάρχουν διαφορές....αλλά μιας και έχει γίνει τόσο θέμα έτυχε να το αναφέρω στο προηγούμενο ποστ....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #83 στις: 16/01/12, 23:29 »
Συνήθως οι signature έχουν κάποιο χαρακτηριστικό που διαφέρει απο το μοντέλο πάνω στο οποίο έχουν βασιστεί...
Η buddy guy πχ ήταν στην ουσία μία '57 reissue αλλά με...
9.5 radius, 22 frets, noisless pickups, ενώ είχε και ενσωματωμένο active mid-boost circuit στην θέση του δεύτερου tone knob.







Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #84 στις: 16/01/12, 23:38 »
Τα μουσικα οργανα (κιθαρες στην προκειμενη περιπτωση) εκτος απ ολα τα αλλα ειναι και φετιχ για το μουσικο.
Ενα ακριβο οργανο γενικα ειναι ενα καλο οργανο, ασχετως προσωπικων εκτιμησεων και προτιμησεων σε διαφορα χαρακτηριστικα των διαφορων οργανων.
Φυσικα στον κανονα αυτο υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οι οποιες αποτελουν την επιβεβαιωση του κανονα.
Το θεμα απ οτι εχω συμπερανει εχει φτασει στο αν αξιζει ο συγκεκριμενος ανθρωπος που εβαλε το θεμα το ακριβο οργανο με τα 2,5 χρονια εμπειριας του.
Ολοι μας αξιζουμε τα παντα, αρκει να μπορουμε να τα αγορασουμε.
Παρε ενα οργανο το οποιο σου γουσταρει σου γυαλιζει και σε εξυπηρετει στην προκειμενη φαση σου, ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ, και να ξερεις οτι τα οργανα δεν τα παντρευομαστε.
Μονο στη φαση των 2,5 ετων που εισαι φροντισε να παρεις ενα καλο επωνυμο οργανο (σκαστα και παρτο), ουτως ωστε αυριο που θα διαμορφωσεις πληρη αποψη για το τι θες και τι ζητας πουλα το και παρε κατι αλλο.
Απο ενα καλο επωνυμο οργανο ποτε δεν χανεις σαν αγορα (αυτη ειναι η νοοτροπια δυστυχως η ευτυχως), αλλα μπορει να κερδισεις μαλιστα υπο καποιες ιδιαιτερες συνθηκες.
Σε καθε περιπτωση παντως τα λεφτα ειναι μεσα. Αρκει το οργανο να το προσεχεις και να το αγαπας.








« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/12, 23:40 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #85 στις: 16/01/12, 23:42 »


Ούτε μία στο εκατομμύριο δεν περίμενα μετά το τελευταίο μου ποστ τέτοια θύελλα απαντήσεων!! Και χαίρομαι γιατί βλέποντας όλους σας να ανταλλάσσετε απόψεις μαθαίνω όλο και περισσότερα!
Παρόλα αυτά όμως προβληματίστηκα κιόλας...καθώς εγώ είχα αποφασίσει να κινηθώ μεταξύ Martin και Gibson, γιατί πίστευα ότι αυτές οι δύο βγάζουν τις κορυφαίες ακουστικές κιθάρες, θέτοντας ένα ποσό και κινούμενος κοντά σε αυτό. Τώρα όμως...ΤΟ ΧΑΟΣ! Χαμός. Custom, ξε-custom, 1200€-2000€, ταξίδια σε Φρανκφούρτες, signature series :o . Είναι πολλά τα θέματα που θέλω να σταθώ και θα προσπαθήσω να τα παραθέσω στη συνέχεια.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1..........................


2000 για κιθάρα δε θα δινα εκτός αν ήταν μεταχειρισμένη που αρχική τιμή είχε γύρω στα 4. Το σκεφτόμουν τότε. Από κει και πέρα, μια χειροποίητη κιθάρα των 2000 ευρώ πατάει κάτω οποιαδήποτε Taylor,gibson,Martin,Gdartin μπορείς να φανταστείς.

Μόνο το ότι φτιάχνεται για τα χέρια σου, τα λέει όλα.
Το συγκεκριμένο γεγονός μου έκανε εντύπωση. Δεν είχα σκεφτεί, ούτε καν είχε περάσει απ' το μυαλό μου βασικά, η περίπτωση να αγοράσω custom κιθάρα. Το θεωρούσα πολυτέλεια μόνο για επαγγελματίες. Θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες περί αυτού, γιατί δηλαδή η custom για μένα θα έχει τον ήχο που θέλω, αφού (κατά την λίγη μου εμπειρία και φαντασία) η διαφορά της με μια εργοστασιακή είναι στην επιλογή των ξύλων και...στο μέγεθος κάποιων κομματιών;;; πχ neck;;; ή καμία σχέση;

2....................................


rodort1: Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ανίδεος αλλά πραγματικά, αν θέλεις να δώσεις 2000 για μια κιθάρα, τι θα σου προσφέρει η εργοστασιακή που δε θα σου προσφέρει μια χειροποίητη; Εκτός από την ηθική ικανοποίηση της "μάρκας" ας πούμε;
Τόσο πολύ δεν υπάρχει καμία διαφορά; Γιατί εκτός από το δικό σου ποστ Υπνοβάτη, με ταρακούνισε και το ποστ του Rodort1:

Για μένα όταν λέμε να πάω σε εργαστήριο να μου φτιάξουν custom κιθάρα εννοούμε ότι, μετά από κάποια χρόνια εμπειρίας,έχουμε καταλήξει τι θέλουμε από όλες τις παραμετροποιήσεις της κιθάρας και ξέρουμε να το ζητήσουμε.
Αυτή η διεργασία λοιπόν κοστίζει και στην Ελλάδα ελάχιστοι μπορούν να φέρουν εις πέρας κάτι τέτοιο με επιτυχία.
Ένας άνθρωπος λοιπόν που είναι authorized για το service της gibson στην Ελλάδα και έχει φτάσει σε πολύ υψηλά την τέχνη του,θέλει για την εργασία που λες 3000-3500 ευρώ.
Άλλο πάω σε ένα μπουζουκομάγαζο και αγοράζω μια χειροποίητη ακουστική με τυχαία specs και άλλο πάω σε κάποιον εξιδεικευμένο και καταξιωμένο στο χώρο και κάνουμε custom ¨οργανο.
Oπότε θεωρώ καλύτερη επιλογή να αγοράσει κάποιος μια martin με 2000 με την εγγύηση και τα stantards που προσφέρει η εταιρεία παρά να δωσει 1200 ευρώ για κάτι αμφιλεγόμενο και με άγνωστη μεταπωλητική αξία.Γιατί με 1200 ευρώ τέτοιο θα είναι...
Ξέρεις τι είναι να βλέπεις ελληνική ακουστική κιθάρα στα 1500 ευρώ με μπράτσο plainshaw και ότι να 'ναι bracing που "πατάει" τις επώνυμες;
Και σε ερώτηση για τα "πως και γιατί" να την βαφτίζουμε "ελληνική λαϊκή κιθιάρα";
Αν ξέρω από ντούγιες δεν ξερω απαραίτητα να κάνω και flamenco κιθάρες.
Επίσης εταιρείες με τέτοια brand names βρίσκουν καλύτερα ξύλα,σε καλύτερες τιμές,έχουν μεγαλύτερη υποδομή και τεχνογνωσία δεκαετιών για να βγάζουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Επίσης βρίσκουν brazilian rosewood ακόμη και όταν αυτό "δεν υπάρχει" και γενικότερα κάνουν άσχημα και μεγάλα παιχνίδια..
Φυσικάν και πολλές φορές σε καπελώνουν στην τιμή,αλλά κάθετί έχει και το τίμημά του..

Αν σου πω σε ποια κλάση τιμών πιστεύω ότι μια tokai les paul φτάνει μια gibson les paul θα δεις ότι δεν διαφέρει και τόσο η άποψή μου από την δική σου για την μανία που διακατέχει πολλούς για το τι γράφει το headstock.Απλά το εξέφρασες με λάθος τρόπο..
Μετά από τις δύο αυτές απαντήσεις το μυαλό μου, όπως πιστεύω είναι φυσικό αμφιταλαντεύεται σε ένα σκοινί.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #86 στις: 16/01/12, 23:44 »

3.....................................
Επίσης, δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχουν καταξιωμένοι custom μάστορες. Εννοώ ότι, ντάξει,...αν ζητήσεις από τη Martin να σου φτιάξει μια custom, προφανώς και θα είναι εγγύηση. Εδώ πέρα τι γίνεται;

Ασπούμε συμφωνώ με τον groovymod:
Προσφέρεις πχ σαν εταιρεία ένα μοντέλο το οποίο χρεώνεις 2000 ευρώ (όπως η signature strat του παραδείγματος μου)...
Βιδώνεις το σώμα με ένα μπράτσο και βλέπεις ότι το όργανο που προκύπτει έχει πάρα πολύ ασθενικά μπάσα, χτυπάς την μι ανοιχτή και δεν γίνεται τίποτα, μουγκαμάρα.
Τί κάνεις?
Το αφήνεις να περάσει και να φτάσει σε ένα κατάστημα λιανικής, ή το στέλνεις πίσω για να του βάλουν κάποιο άλλο μπράτσο με το οποίο υπάρχει περίπτωση να "παίξει"?
Αν λοιπόν το όργανο στο οποίο συνέβει αυτό το χρεώνεις τόσο ακριβά, η λογική λέει οτι θα κάνεις το δεύτερο και δεν θα το αφήσεις να φύγει προς τα έξω.

Και τέλος...
4.............................

Και για να μην ξεφεύγουμε πολύ, όπως είπαν και άλλα μέλη, ο φίλος που θέλει να δώσει αυτό το πολύ σημαντικό ποσό για κιθάρα να δοκιμάζει κιθάρες για κανένα χρόνο περίπου και να βρει αυτή που θέλει.
Είναι η καλύτερη λύση.
Ας πούμε ότι το δέχομαι αυτό...στην Ελλάδα απ' όσο έχω δει Martin και Gibson δεν υπάρχουν (ή αν υπάρχουν μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού) για να δοκιμάσω, οπότε, υποθέτοντας ότι μπορώ να βρω όλες τις άλλες μάρκες, αποκλείεται να αγοράσω αν δεν δοκιμάσω και αυτές τις δύο...αυτός ο προβληματισμός μου υπάρχει εδώ και κάνα δυο χρόνια και δεν ξέρω τι να κάνω.


Σημείωση::::::::::::::::


Και από την άλλη πάλι δεν είσαι και επαγγελματίας, για χαβαλέ το κάνεις isn't it?
Ναι


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #87 στις: 16/01/12, 23:54 »
κοίτα...οι περισσότεροι εδώ σου λέμε να μην κινηθείς σε τόσο ακριβή κατηγορία γιατί όλοι έχουμε ξενερώσει μετά από καιρό με το όργανο που πήραμε κάποτε όντες αμαθείς σε θέματα εξοπλισμού....
και επειδή φαίνεται πως δεν γνωρίζεις αρκετά πράγματα που (στο μυαλό μου τουλάχιστον) ένας αγοραστής της τάξεως των 2000Ε θα έπρεπε να γνωρίζει...ουσιαστικά προσπαθούμε να σε προστατεύσουμε από το να κλάψεις ένα μεγάλο μέρος αυτών των 2000 στην μεταπώληση....

εαν η φάση σου είναι: " έχω τα 2000, θα πάρω μια κιθάρα τώρα και δε θα ξανασχοληθώ...." ευχαρίστως να τα δώσεις και να την πάρεις και να τη χαρείς....
αλλά αν υπάρχει πιθανότητα να ξενερώσεις από πράγματα που δεν ήξερες....καλύτερα να ακολουθήσεις την πεπατημένη, δλδ κιθάρα των 300Ε...των 600....των 1000....των 1500...και βλέπεις...
μπορεί με τα χρόνια να δώσεις περισσότερα...αλλά πρώτον...θα δωθούν σε βάθος χρόνου...και δεύτερον θα έχεις κερδίσει πάρα πολλά από το ταξίδι, κύριως στον τομέα γνώσεων, ώστε όταν φτάσεις στην κατηγορία των 2000 να είσαι έτοιμος να τα αξιοποιήσεις....

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #88 στις: 17/01/12, 23:41 »
κοίτα...οι περισσότεροι εδώ σου λέμε να μην κινηθείς σε τόσο ακριβή κατηγορία γιατί όλοι έχουμε ξενερώσει μετά από καιρό με το όργανο που πήραμε κάποτε όντες αμαθείς σε θέματα εξοπλισμού....
...
εαν η φάση σου είναι: " έχω τα 2000, θα πάρω μια κιθάρα τώρα και δε θα ξανασχοληθώ...." ευχαρίστως να τα δώσεις και να την πάρεις και να τη χαρείς....
αλλά αν υπάρχει πιθανότητα να ξενερώσεις από πράγματα που δεν ήξερες....
...
Κοίτα...πιθανότητα να ξενερώσω για πράγματα που δεν ήξερα πάντα θα υπάρχει, ακόμα κι αν είχα πολλές γνώσεις. (τουλάχιστον έτσι νομίζω). Αυτό που λέτε παραπάνω να ξεκινήσω να δοκιμάζω κιθάρες θα το κάνω. Αλλά παραπάνω έχω θέσει πολλά θέματα και θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντιόνταν.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #89 στις: 18/01/12, 00:00 »
Παράθεση
Παρόλα αυτά όμως προβληματίστηκα κιόλας...καθώς εγώ είχα αποφασίσει να κινηθώ μεταξύ Martin και Gibson, γιατί πίστευα ότι αυτές οι δύο βγάζουν τις κορυφαίες ακουστικές κιθάρες, θέτοντας ένα ποσό και κινούμενος κοντά σε αυτό. Τώρα όμως...ΤΟ ΧΑΟΣ! Χαμός. Custom, ξε-custom, 1200€-2000€, ταξίδια σε Φρανκφούρτες, signature series  . Είναι πολλά τα θέματα που θέλω να σταθώ και θα προσπαθήσω να τα παραθέσω στη συνέχεια.


Οσο πιο βαθυτερα το ψαχνεις το πραμμα, κιθαρα φιλε δεν προκειται να παρεις.
Ειναι σαν να θελω εγω που δεν εχω καμμια σχεση με τα διαστημοπλοια να θελησω να αγορασω ενα.... και να ψαχνω μαρκες.  ;D
Αφου δεν ξερεις (και δεν ειναι κακο αυτο) κλεισε τα ματια και παρε ενα επωνυμο οργανο που να μπορεις να το παιξεις και να σε βολευει, και να εχει ανα πασα στιγμη μια πολυ καλη τιμη μεταπωλησης (αφου θελεις σωνει και καλα ακριβο και καλο οργανο).
Ας τις καστομιες κατα μερος. Καλη ειναι η custom αλλα να ξερεις τι ζητας απο αυτην.
Που θα τις βρεις τις Martin και τις gibson?? Θα τις βρεις απο ατομα που εχουν τετοιες (και ειναι πολλοι αυτοι. Εδω στην πολη μου, πολη 15000 κατοικων ειναι γυρω στα 10 κομματια απο αυτα) και οχι στα μαγαζια.



Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #90 στις: 18/01/12, 01:02 »
Οσο πιο βαθυτερα το ψαχνεις το πραμμα, κιθαρα φιλε δεν προκειται να παρεις.
Ειναι σαν να θελω εγω που δεν εχω καμμια σχεση με τα διαστημοπλοια να θελησω να αγορασω ενα.... και να ψαχνω μαρκες.  ;D
Αφου δεν ξερεις (και δεν ειναι κακο αυτο) κλεισε τα ματια και παρε ενα επωνυμο οργανο που να μπορεις να το παιξεις και να σε βολευει, και να εχει ανα πασα στιγμη μια πολυ καλη τιμη μεταπωλησης (αφου θελεις σωνει και καλα ακριβο και καλο οργανο).
Ας τις καστομιες κατα μερος. Καλη ειναι η custom αλλα να ξερεις τι ζητας απο αυτην.
Που θα τις βρεις τις Martin και τις gibson?? Θα τις βρεις απο ατομα που εχουν τετοιες (και ειναι πολλοι αυτοι. Εδω στην πολη μου, πολη 15000 κατοικων ειναι γυρω στα 10 κομματια απο αυτα) και οχι στα μαγαζια.


Αυτό που θέλαμε είναι να σου ανοίξουμε λίγο τα μάτια. Η custom ήταν σίγουρα κακή ιδέα και κακώς την πέταξα γιατί δεν κατάλαβα από την αρχή το πόσο λίγα ξέρεις γενικότερα. (δεν το λέω σαν κακό, ίσα ίσα)
Αυτό που λέει παραπάνω ο thomsot είναι αρκετά καλή προσέγγιση δεδομένης της κατάστασής σου. Μαθαίνεις κυρίως παίζοντας οπότε θα έρθει η στιγμή που θα κοιτάξεις πίσω και θα εκτιμήσεις την επιλογή σου.

Κακά τα ψέμματα ένα ακριβό όργανο δε θα σου κάτσει άσχημα. Σε ποιον θα καθόταν άλλωστε; :P
Αν είσαι άνετος με 2000 λιγότερα στην τσέπη πάρτο.

Αυτό που ίσως πρέπει να σου μείνει από όλη αυτή την κουβέντα είναι 3 πράγματα.
α) ότι και με 1000 τη δουλειά σου θα την κάνεις και θα το ευχαριστηθείς και με το παραπάνω.
β) Η αγορά οργάνου 2000 ευρώ δεν είναι κάτι καθημερινό και συχνό. Είναι ειδική περίπτωση. Είναι επένδυση και κόπος βασικά μέχρι να καταλήξεις. Εκτός αν ρε παιδί μου βγάζεις 10.000 το μήνα. Τότε κακώς το συζητάμε. Πάρε ότι γουστάρεις.
Αλλά αν αυτά τα 2000 είναι χαρτζηλίκι, μαζεμένο σπυρί σπυρί, ή κέρδη από στοίχημα ή ότι τέλος πάντων είναι οφείλεις να κάνεις την καλύτερη δυνατή αγορά για σένα και όχι με τα παρωπίδες. Είναι δύσκολοι οι καιροί για έξοδα τέτοιου βεληνεκούς και προσωπικά είναι κάτι που υπολογίζω.
γ) Δεν υπάρχουν καλύτερα/χειρότερα όργανα μετά από μια κατηγορία τιμής. Είναι καθαρά θέμα του τι γουστάρεις να βλέπεις καθε μέρα στο δωμάτιο σου να σε περιμενει και τι γουστάρεις να ακούς κάθε φορά που παίζεις. Κάθε μάρκα προσφέρει κάτι άλλο. Βρες ποια σου προσφέρει αυτά που εσύ θες από το όργανο και όρμα.

Και να πω και κάτι άλλο που όλοι το ξέρουμε. Αν έχεις ερωτευτεί τη Μαρτιν, ο,τι μα ο,τι και να πούμε εμείς εσύ τη Μάρτιν θα θέλεις και θα μετανοιώσεις αν δεν την πάρεις. Οπότε, σκέψου καλά και πράξε αναλόγως. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/12, 01:05 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #91 στις: 18/01/12, 13:10 »

Αυτό που θέλαμε είναι να σου ανοίξουμε λίγο τα μάτια. Η custom ήταν σίγουρα κακή ιδέα και κακώς την πέταξα γιατί δεν κατάλαβα από την αρχή το πόσο λίγα ξέρεις γενικότερα. (δεν το λέω σαν κακό, ίσα ίσα)
Αυτό που λέει παραπάνω ο thomsot είναι αρκετά καλή προσέγγιση δεδομένης της κατάστασής σου. Μαθαίνεις κυρίως παίζοντας οπότε θα έρθει η στιγμή που θα κοιτάξεις πίσω και θα εκτιμήσεις την επιλογή σου.

Κακά τα ψέμματα ένα ακριβό όργανο δε θα σου κάτσει άσχημα. Σε ποιον θα καθόταν άλλωστε; :P
Αν είσαι άνετος με 2000 λιγότερα στην τσέπη πάρτο.

Αυτό που ίσως πρέπει να σου μείνει από όλη αυτή την κουβέντα είναι 3 πράγματα.
α) ότι και με 1000 τη δουλειά σου θα την κάνεις και θα το ευχαριστηθείς και με το παραπάνω.
β) Η αγορά οργάνου 2000 ευρώ δεν είναι κάτι καθημερινό και συχνό. Είναι ειδική περίπτωση. Είναι επένδυση και κόπος βασικά μέχρι να καταλήξεις. Εκτός αν ρε παιδί μου βγάζεις 10.000 το μήνα. Τότε κακώς το συζητάμε. Πάρε ότι γουστάρεις.
Αλλά αν αυτά τα 2000 είναι χαρτζηλίκι, μαζεμένο σπυρί σπυρί, ή κέρδη από στοίχημα ή ότι τέλος πάντων είναι οφείλεις να κάνεις την καλύτερη δυνατή αγορά για σένα και όχι με τα παρωπίδες. Είναι δύσκολοι οι καιροί για έξοδα τέτοιου βεληνεκούς και προσωπικά είναι κάτι που υπολογίζω.
γ) Δεν υπάρχουν καλύτερα/χειρότερα όργανα μετά από μια κατηγορία τιμής. Είναι καθαρά θέμα του τι γουστάρεις να βλέπεις καθε μέρα στο δωμάτιο σου να σε περιμενει και τι γουστάρεις να ακούς κάθε φορά που παίζεις. Κάθε μάρκα προσφέρει κάτι άλλο. Βρες ποια σου προσφέρει αυτά που εσύ θες από το όργανο και όρμα.

Και να πω και κάτι άλλο που όλοι το ξέρουμε. Αν έχεις ερωτευτεί τη Μαρτιν, ο,τι μα ο,τι και να πούμε εμείς εσύ τη Μάρτιν θα θέλεις και θα μετανοιώσεις αν δεν την πάρεις. Οπότε, σκέψου καλά και πράξε αναλόγως. ;)
Και γ**ώ τις απαντήσεις!! Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη απάντηση μέχρι τώρα σε αυτό το thread. :metal :clap :clap
Παρόλα αυτά, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1) Από ποια κατηγορία τιμών και πάνω δεν υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις;

2) Όταν πάω σε μαγαζιά για να δοκιμάσω κιθάρες, σε τι μοντέλα, μάρκες και τιμές να επικεντρώνομαι; (γιατί προφανώς δεν μπορώ να κατεβάζω τα πάντα και να τα παίζω :guitar )

3) Το γεγονός ότι ξέρω πολύ λίγα δεν θέλω να μείνει έτσι! Εννοώ ότι θέλω να μάθω και αν χρειαστεί να περάσει κάποιο διάστημα, το δέχομαι. Γιατί δεν θέλω να πάρω πολλές κιθάρες στο μέλλον. Μόνο αυτή. Πώς μπορώ να μάθω; Μόνο παίζοντας;; :eee

4)Υπάρχει περίπτωση του χρόνου να πάω Νέα Υόρκη. Λογικά από εκεί θα την πάρω την κιθάρα γιατί θα μου έρθει και πιο φθηνά (ισοτιμία $-€) αλλά και θα βρω και μεγαλύτερη ποικιλία για να δοκιμάσω. Μέχρι τότε θα μπορώ να είμαι σε θέση να κρίνω τι θέλω; Ακόμα και για την περίπτωση της custom κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #92 στις: 18/01/12, 13:59 »
1) Xωρίς να είμαι γνώστης του αντικειμένου τέλεια, δε μπορώ παρά μόνο να υποθέσω ότι στα 2000 ευρώ που κοιτάς, ο,τι πάρεις θα είναι εξαιρετικής ποιότητας όργανο. Όταν λέω διαφοροποιήσεις μιλάω καθαρά για ποιότητα και όχι για ήχο προφανώς.

2) Μα αν δεν κατεβάσεις τα πάντα, πως θα καταλάβεις τι διαφορές έχεις από τα 500 ευρώ στα 1000; Από τα 1000 στα 1200 και στα 1500; Αυτό που λέει ο thomshot κάνε. Βάλε φίλους σου στο μάτι με όργανα και δοκίμαζε! Μίλα με τους καταστηματάρχες, μην τους πεις θέλω κιθάρα 2000 ευρώ γιατί θα σου πουλήσουν μια των 2000 ευρώ :P Μίλα και πες θέλω να δοκιμάσω από το τάδε budget και πάνω.

3) Ψάξου. Ιντερνετ, εγκυκλοπαίδειες, fora, παίκτες (βασικό αυτό), συνεργασίες με μουσικούς και όλα αυτά τα όμορφα. Και φυσικά μέσω της μουσικής που ακούς. Ξεχώριζε τους ήχους, τις παραγωγές κλπ κλπ κλπ.

4)Που να ξέρω σε τι θέση θα εισαι; :P Ξέρεις ότι για αγορές από εξωτερικό πληρώνεις τελωνεία και τα λοιπά; Δε μπορείς να πας Αμερική και να γυρίσεις με όργανο αδήλωτο. Πρέπει να πληρώσεις την εισαγωγή αν δεν απατώμαι. Θέλει πατέντα αυτό αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #93 στις: 26/01/12, 08:54 »
Τελικά ίσως και να μην χρειαστείς 2000... ;)

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #94 στις: 08/02/12, 09:59 »
Τελικά ίσως και να μην χρειαστείς 2000... ;)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&hl=el&v=SZrH3BIho8Y

Mε ποια λογική;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #95 στις: 08/02/12, 16:33 »
προφανώς με τη λογική ότι σου προτείνει αυτή το παιδί και θα ναι φτηνότερη?

@Kosthrash
με αυτή μπαίνει η PRS στο χώρο των ακουστικών ή υπήρχε? γιατί δεν έχω δει άλλο μοντέλο....

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #96 στις: 08/02/12, 17:36 »
προφανώς με τη λογική ότι σου προτείνει αυτή το παιδί και θα ναι φτηνότερη?
Ναι, δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι αυτή μου προτείνει. Το θέμα είναι γιατί; Η φθήνια από μόνη της δεν λέει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #97 στις: 10/02/12, 08:05 »
προφανώς με τη λογική ότι σου προτείνει αυτή το παιδί και θα ναι φτηνότερη?

@Kosthrash
με αυτή μπαίνει η PRS στο χώρο των ακουστικών ή υπήρχε? γιατί δεν έχω δει άλλο μοντέλο....

Τωρα το ειδα, οχι, έχει και ακριβότερα (αμερικάνικα) μοντέλα, όμως αυτά είναι τα πρώτα της οικονομικής σειράς SE.
Δεν τις πρότεινα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, απλά σαν "καμμένος" PRS fan  ;D θα έριχνα σίγουρα μια "αυτιά" και σε αυτές όταν (και αν... :( ) ερθεί προς τα εδώ (είναι πολύ καινούριο μοντέλο). Αν κρίνω πάντως από την ποιότητα κατασκευής και τον ήχο της SE Singlecut που έχω, πιστεύω ότι θα είναι του ίδιου επιπέδου / ίδιων υψηλών στανταρ κατασκευής (και σίγουρα value for money) και οι angelus SE. Τώρα το θέμα ήχου ακουστικής είναι τελείως υποκειμενικό και αναλόγως των προσωπικών γούστων  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #98 στις: 10/02/12, 10:06 »
Τώρα το θέμα ήχου ακουστικής είναι τελείως υποκειμενικό και αναλόγως των προσωπικών γούστων  ;) .
Σωστός :up

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #99 στις: 10/02/12, 11:48 »
Τώρα το θέμα ήχου ακουστικής είναι τελείως υποκειμενικό και αναλόγως των προσωπικών γούστων  ;) .
Σωστός :up
   

Συμφωνώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
7 Απαντήσεις
6894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 13:03
από ερεβος
5 Απαντήσεις
4361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:57
από groovymood
2 Απαντήσεις
2360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 15:26
από soma1
10 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 20:37
από karhar
8 Απαντήσεις
4249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
5 Απαντήσεις
11050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 09:55
από naikmama
2 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78
5 Απαντήσεις
7141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 16:20
από kingjulio
8 Απαντήσεις
4562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων