Αποστολέας Θέμα: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition  (Αναγνώστηκε 5511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« στις: 16/04/05, 15:50 »
Βγήκε το νέο Fruity Loops του οποίου τα χαρακτηριστικά είναι τα εξής:

* Step sequencer με ολοκληρωμένο Piano Roll
* Full realtime recording & automation για όλες τις παραμέτρους
* Arpeggiator και Automatic slicer (υποστηρίζει .REX files)
* Περιλαμβάνει time stretching και βελτιωμένη audio μηχανή
* Πάνω από 10 generators (softsynths)
* Πάνω από 25 HQ FX (EQ 7 περιοχών, Bassboost, Overdrive, Ultrafunk Compressor, Delay, Fast LP, Filter, Free filter, Smart Electronix, Phaser, Ultrafunk Reverb, Flanger κ.α.)
* 3000 δείγματα και 250 loops από διάφορα όργανα όπως TS-404 (κλώνος του Roland TB-303), TR-808 & 909, CR78, CR8000, Moog, ARP, Drums κ.τ.λ.
* Δέχεται VST & Direct X plug-ins και instruments ενώ στο πακέτο συμπεριλαμβάνεται το software synthesizer Dreamstation
* Απεριόριστος αριθμός καναλιών



Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #1 στις: 16/04/05, 15:55 »
Χμ...κακα τα ψεμματα...Αυτα τα οποια προσφερει αυτο το προγραμμα, τα εχουν δωσει αλλα προγραμματα εδω και πολυ καιρο..Καποιος πρεπει να πει στην εταιρια, οτι καλο ειναι σιγα σιγα να αρχισει να πωλειται σε καμια Steinberg ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #2 στις: 17/04/05, 00:11 »
Χμ...κακα τα ψεμματα...Αυτα τα οποια προσφερει αυτο το προγραμμα, τα εχουν δωσει αλλα προγραμματα εδω και πολυ καιρο..Καποιος πρεπει να πει στην εταιρια, οτι καλο ειναι σιγα σιγα να αρχισει να πωλειται σε καμια Steinberg ;D
ΩΠ !! το Fruity Loops φίλτατε free έχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία από το Cubase, (ξεκίνησε σαν loop editor, προχώρησε στο MIDI, και "ολοκληρώθηκε" με Audio κομμάτια και διάφορες "εξωτικές" δυνατότητες που ΔΕΝ διαθέτει το Cubase  π.χ. ενσωματωμένο scratch, εγγενής υποστήριξη DXi κ.λ.π.  ;D) και δεν θάπρεπε να συγκρίνονται μήλα με πορτοκάλια ... (διότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να "ταπώσει" το Cubase σε πολλούς τομείς  ;D ;D)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ένα εξοργιστικά αξιόλογο πρόγραμμα  :o,  τόσο από άποψη δυνατοτήτων όσο και από την άποψη της ευχρηστίας και απλότητας ... μαζί σου Ποταμόπαιδο ...  ;D

/nEwBiE  8)   
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #3 στις: 17/04/05, 00:16 »
Υπαρχουν και αλλα εκτος απο το Cubase, οπως το Reason της Propellerhead που απο τη πρωτη εκδοση κιολας προσεφερε ολες τις midi ευκολιες που προσφερει τωρα το FL...Και κακα τα ψεμματα, οταν καποιος παρει το "κολαϊ" του Cubase, μπορει να κανει πιο οργανωμενες δουλειες απο το FL. Εξαλλου ηταν καποιες εποχες που μεχρι και η Arturia εβαζε κατω το FL με το περιφημο Storm 1.5...Απλα εγω θεωρω το FL, ως το προγραμμα των Mouseαδων
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #4 στις: 18/04/05, 08:24 »
Κοιταξε το FL αν κ φαινεται αρκετα παιδικο, ειναι αρκετα δυνατο προγραμμα. Ειδικα η πιο πανω εκδοση που χρησιμοποιω σχεδον ενα μηνα τωρα ειναι πολυ καλη. Τωρα το Reason ακομα δεν το εχω καταφερει να δουλεψει στο pc μου κ δεν μπορω να κρινω (Λες να φταιει ο AMD? Μπαααα....) Μου εχουν πει παντως οτι ειναι προγραμμα με πολυ δυναμη κ αυτο κ θα ηθελα να το δοκιμασω...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #5 στις: 18/04/05, 09:13 »
...  ::) ... χμμμ ... το μεγάλο πρόβλημα του Reason (και του Storm αν και δεν τόχω σε μεγάλη υπόληψη) είναι ότι είναι "κλειστά" προγράμματα ...  ::) (δηλ. δεν υποστηρίζουν plugins -VST, DX ή άλλα) και ως εκ τούτου θεωρώ ότι "κάτι τους λείπει" ... :( ... Δηλαδή, δε χαραμίζω τον Χ VST κομπρέσσορα ή το Y DX Reverb που χρησιμοποιώ για κάτι υποδεέστερο ...

Αντιθέτως, το FL είναι από τα λίγα προγράμματα που είναι συμβατό με όλες τις πλατφόρμες (DX, DXi, VST, VSTi). To Cubase ΔΕΝ είναι ... και την απλότητα του FL λίγα προγράμματα την έχουν ... Αλλά είπαμε .... το FL δεν είναι ακριβώς πρόγραμμα γενικής χρήσης ... είναι προσανατολισμένο κυρίως στη μουσική παραγωγή με την χρήση Loops χωρίς αυτό να μειώνει την αξία του ...

Α!,  οι Mouseάδες  ποιοί είναι ?  :o  ;D

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #6 στις: 18/04/05, 09:31 »
Αυτό που μου αρέσει πολύ στο Φρουϊτ είναι ότι μπορείς να του δώσεις μια φωτογραφία και να "βγάλει" μουσική από αυτή. Το κάνω συνέχεια αυτό, σε ότι φωτογραφίες έχω για να δω τι μουσική μπορούν να αποδώδουν, ανάλογα με την στάση... ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #7 στις: 18/04/05, 13:57 »
Σιγουρα το Reason ειναι ενα midi προγραμμα ( το 99% των εργασιων μου παντως το κανω εκει, και οι βιβλιοθηκες refills που υπαρχουν εκει εξω ειναι τρομερες..και καθολου RAMογονες ), και δεν μπορει να κανει audio ηχογραφηση, ομως εχει πληρη συνδεσιμοτητα με το Cubase μεσω του Rewire..Αρα εχεις μια πανισχυρη πλατφορμα με Audio του Cubase και midi απο Reason. Το Storm, δυστυχως, εχει "γυρισει" σε loop πλατφορμα ( ασχετα αν η Arturia βγαζει εκπληκτικα VSTs με απομιμησεις Moog ), οποτε σωστα δεν θα επρεπε να το αναφερω συγκριτικα με το Fruity Loops...
Τα μηχανηματα που προσφερει το Reason, καθολου υποδεεστερα δεν ειναι αγαπητε newbie.. :D Δεν ξερω ποσο τα εχεις χρησιμοποιησει, αλλα ποτε δεν με αφησαν με την αισθηση του "ενταξει..μπορουσαν να ειναι και καλυτερα". Ισα ισα, που εχουν πυρηνα απο πραγματικα hardware μηχανηματα.
Το Cubase δεν ειναι συμβατο με DX, DXi, VST και VSTi :o???Τοτε εγω πως χρησιμοποιω μια πληθωρα απο διαφορα effects και synths ,αυτων των κατηγοριων με το Cubase SX2??!!!Μαλλον θα φταιει η σπασμενη εκδοση,ε? ::)
Ποτε η μουσικη με λουπες δεν ειναι κακη ( εδω φυσαμε αδιαφορα ;D ).
Παντως, επειδη περασα διαφορα προγραμματα, το Fruity Loops, παιζει σε πιο χαμηλες κατηγοριες κατα τη γνωμη μου ( ασχετα αν και ακομα το ινδαλμα μου εχει συμβαση να διαφημισει το FL μεσα απο τα εργα του απο το 1998... )
Mouseαδες ειναι τα παληκαρια που δεν εχουν ουτε καν midi keyboard και γραφουν μουσικη ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #8 στις: 18/04/05, 16:52 »
Αυτό που μου αρέσει πολύ στο Φρουϊτ είναι ότι μπορείς να του δώσεις μια φωτογραφία και να "βγάλει" μουσική από αυτή. Το κάνω συνέχεια αυτό, σε ότι φωτογραφίες έχω για να δω τι μουσική μπορούν να αποδώδουν, ανάλογα με την στάση... ;D
Κ εγω το κανω συνεχεια αυτο, αλλα μονο διαφορους βομβους βγαζω που δεν σε εμπνεουν να κανεις κ πολλα πραγματα με αυτους...
Mouseαδες ειναι τα παληκαρια που δεν εχουν ουτε καν midi keyboard και γραφουν μουσικη ;D
Τωρα σφυριζουμε εμεις αδιαφορα :P

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #9 στις: 20/04/05, 23:22 »
Το Cubase δεν ειναι συμβατο με DX, DXi, VST και VSTi :o???Τοτε εγω πως χρησιμοποιω μια πληθωρα απο διαφορα effects και synths ,αυτων των κατηγοριων με το Cubase SX2??!!!Μαλλον θα φταιει η σπασμενη εκδοση,ε? ::)

free, to Cubase ΔΕΝ παίζει DXi ... (γενικά ΔΕΝ κυκλοφορούν πολλά DXi Synths, αλλά μια φορά που ήθελα να δοκιμάσω ένα Dxi, μου έκανε τεράστια εντύπωση που δεν ήταν συμβατό ... και έψαχνα να βρώ Host  :( ) ...

Γενικά, δεν μπάινω στην (ατελέσφορη τελικά) πρακτική να συγκρίνω προϊόντα με διαφορετικές προσωπικότητες ... απλά ας έχουμε στο νού μας τις εναλλακτικές, και ας βγάζουμε μουσική με ότι μέσο μας αρέσει και μας κάθεται !!!  ;D :P

Mouseαδες ειναι τα παληκαρια που δεν εχουν ουτε καν midi keyboard και γραφουν μουσικη ;D

Α !!! για κιθαρίστες δε λέει τίποτα ...  :P ΟΚ ...  ;D

Keep On The GOOD Job !! /nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #10 στις: 21/04/05, 00:34 »
Να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη απο τον newbie γιατι οντως το Cubase δεν τρεχει DXi..Απλα ειχα ενα VSTi, το οποιο ειναι και σε εκδοση DXi και απλα θεωρουσα οτι το ετρεχα με την εκδοση του DXi ::) Και παλι συγνωμη
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Image Line - FL Studio 5 Fruity Loops Edition
« Απάντηση #11 στις: 21/04/05, 00:55 »
Mouseαδες ειναι τα παληκαρια που δεν εχουν ουτε καν midi keyboard και γραφουν μουσικη ;D

εγω ολα μου τα επη μονο με mouse τα εγραψα! σιγα.... ακομα και τωρα που εχω μιδι για καλυτερο αποτελεσμα τα περναω στο χερι.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 17:41
από jacksonas
2 Απαντήσεις
3071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
2 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:20
από Jezus
7 Απαντήσεις
5190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 23:12
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 17:26
από gers
6 Απαντήσεις
3203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 17:26
από Dimitris12345
0 Απαντήσεις
2181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 11:46
από KOSTARAS75
11 Απαντήσεις
32606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/15, 22:14
από vartanis
12 Απαντήσεις
4695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/17, 15:32
από panixgr
0 Απαντήσεις
1047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/20, 13:58
από BitCollector