Αποστολέας Θέμα: Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;  (Αναγνώστηκε 6861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Πιστεύετε οτι έχουν παιχτεί τα πάντα στη μουσική και πως όποιο καινούργιο τραγούδι κυκλοφορεί δεν είναι τίποτα άλλο από έναν συνδιασμό επαναλήψεων;
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #1 στις: 26/11/03, 14:17 »
Νομίζω πως ναι, εκτός και αν ανακαλυφθεί ένα είδος μουσικής που δεν πάει το μυαλό μου τώρα

Αποσυνδεδεμένος Illuminus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Γέλα πουλί μου γέλα, είν' η ζωή μια τρέλα.
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #2 στις: 26/11/03, 14:22 »
Πιστεύω πως οι καλλιτέχνες αναμασάνε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, τα ίδια και τα ίδια.
Οπότε μάλλον θα πω οτι έχουν παιχτεί ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα γιατί ας μη ξεχνάμε οτι η μουσική αλλάζει καθώς περνούν τα χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος Kapetan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Έρχομαι..αι..αι...
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #3 στις: 26/11/03, 14:34 »
Νομίζω ότι δεν έχει παιχτεί σχεδόν τίποτα στη μουσική. Οι ήχοι που μπορούν να βγούν είναι απείρως πολλοί.

Μπορώ να δεχτώ ότι αναμασάμε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής αλλά είμαι απόλυτα βέβαιος ότι κάθε λίγο καιρό γενιέται και ένα καινούριο είδος που ανοίγει πάρα πολλούς δρόμους. Αρκεί κάποιος να το ανακαλύψει και εμείς οι υπόλοιποι να το αναγνωρίσουμε (υπάρχουν πολλά παραδείγματα του τύπου "αυτός έγραφε μουσική πιο μπροστά από την εποχή του", για αυτό και δεν τον καταλαβαίνανε οι σύγχροχοί του)

Το γεγονός να αναμασάμε την ίδια μουσική οφείλεται στο ότι οι "δημιουργοί" δεν θέλουν να κοπιάσουν κανένα δυμηνιο ή τριμηνο για να βγάλουν κάτι πρωτότυπο αλλά πρέπει μέσα σε ένα μήνα να έχουν γράψει καμιά 30 τραγούδια από τα οποία τα 15 θα μπουν σε κάποιο cd και τα υπόλοιπο στο αρχείο.

Το θέμα έχει πάντως πολλές πτυχές.
Πιο εύκολα αντιγράφεις παρά δημιουργείς.

--- Τα αγαθά copies κτώνται ---


Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #4 στις: 26/11/03, 18:21 »
Me τιποτα...αν ειχαν παιχτει ολα τοτε αυτο θα ηταν το τελος...παντα κατι καινουργιο θα γινεται...κατι θα εφευρισκεται και κατι θα ανακαλυπτεται...αν πιστευαμε κατι τετοιο θα ριχναμε την μουσικη σε απιστευτο τελμα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος SlashJunior

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • LIRICS IS JUST A WASTE OF TIME BETWEEN SOLOS! <--
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #5 στις: 26/11/03, 19:41 »
Πιστευω πως καθε ανθρωπος το αντιλαμβανεται διαφορετικα αναλογα με τα μουσικα ακουσματα που εχει καθε ενας. Η ερωτηση ειναι λιγο ασαφης. Πραγματι εχουν παιχτει παμπολλα. Και βλεπουμε πως σημερα η μουσικη γραφεται πια με φρασεις. σε οποιοδηποτε γνωστο σολο θα βρουμε φρασεις απο τους "παλιους", που ειτε τις εχουν αφησει αυτουσιες. ειτε τις εχουν μιγαδεψει καθε σολιστας με το προσωπικο του υφος.! αυτα ειχα εγω :~)

παιξτε κυθαρα μεχρι να την καψετε  ;)
δεν θα παιξω ποτε με 4. αυτα που
παιζουν αυτοι με 3.!!! γι'αυτο αποφασισα
να μαθω να παιζω με 3 δακτυλα:)

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #6 στις: 26/11/03, 21:25 »
εγώ πιστέυω πως η μουσική επαναλαμβάνεται, αλλά με την καλή έννοια. Δηλ, οι νεότεροι μουσικοί έχουν διάφορα ακούσματα απ το παρελθόν αλλά πειραματίζονται με τη μουσική ώστε να βγάλουν κάτι φρέσκο. ;)

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #7 στις: 26/11/03, 21:25 »
H πεποίθηση πως έχουν παιχτεί τα πάντα στη μουσική, άρα το είδος έχει εξαντληθεί, αναντρέπεται από την ίδια την ιστορική εξέλιξη της τέχνης. Άλλωστε η μουσική είναι άμεσα συνδεδεμένη και με τα χρησιμοποιούμενα μέσα (άρα και με την υφιστάμενη τεχνολογία/τεχνογνωσία). Ποιος περίμενε αλήθεια την εποχή του baroque, πως κάποτε οι άνθρωποι θα παρήγαγαν ήχους μέσα από ηλεκτρονικά όργανα? Σίγουρα και τότε θα πέρασε από το μυαλό κάποιων πως τα έχουνε δει όλα...κι η αλήθεια είναι πως αν ζούσαν σήμερα "θα τα είχαν πράγματι δει όλα"! ;) Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα εισάγει νεωτερισμούς και πνοή ακόμα και σε μουσικά είδη που νοιώθεις πως εξάντλησαν τη διαδρομή τους.

Εκτός αυτού έχει πολύ μεγάλη σημασία η προσωπική παράμετρος. Το πόσο ο καθένας έχει εντρυφήσει στα μουσικά πράγματα παίζει μεγάλο ρόλο στην άποψη που διαμορφώνει. Αν κάποιος ακούει μόνο πχ rock, είναι ευνόητο πως η αίσθησή του θα είναι πως το ιδίωμα πνέει τα λοίσθια. Ανεξάρτητα από το αν διαφωνώ και με αυτό, το βέβαιο είναι πως μουσική δεν είναι μόνο το rock, αλλά και μια πλειάδα άλλων υφών επίσης. Ας το ρίξει σε λίγο electronica ή κι avantgarde για να ανανεώσει τα ακούσματά του. Η άποψή μου πάντως είναι πως ειδικά η μουσική που βασίζεται στην άϋλη συναισθηματική προσέγγιση δεν πρόκειται να φτάσει σε ένα τέρμα έμπνευσης ποτέ...ακόμα κι αν οι νότες είναι μόνο 7.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #8 στις: 26/11/03, 23:38 »
Οχι ρε αφου ακόμα δεν εχω βγαλει δισκο... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #9 στις: 26/11/03, 23:48 »
Νομίζω πως ίσως έχουν " γραφτεί "κατά κάποιο τρόπο τα πάντα.Εννοώ ότι σε πολλά καινούργια τραγούδια ακούγοντας κάποιο στίχο ή λέξη ξέρω τι θα ακολουθήσει μετά.Η μουσική είναι ένας ανεξάντλητος ωκεανός αρκεί να ντύνει καινούριες ιδέες όσον αφορά τη στιχουργική.Έμπνευση να υπάρχει...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #10 στις: 27/11/03, 01:49 »
Όσο υπάρχουν,μάτια,μυαλό,χέρια, κοινώς άνθρωποι(!)μην φοβάστε τίποτα...! όταν δεν θα υπάρχει άνθρωπος τοτε το συζητάμε...μόνο που δεν θα μαστε εδώ 8)
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #11 στις: 27/11/03, 08:58 »
Εγώ ρε παιδιά πάλι πιστεύω ότι όλα έχουν παιχτεί. Μπορεί ο Έρεβος να μην έχει βγάλει ακόμα δίσκο αλλά όλα έχουν παιχτεί.

Δηλαδή η μουσική έχει περάσει σε ένα στάδιο ανακύκλωσης. Το μόνο που αλλάζει τώρα είναι οι ήχοι. Καμία σχέση οι παραμορφώσεις/εφφέ που χρησημοποιούσαν τότε με τις σημερινές και σκεφτήτε και τις αυριανές.
Ποιό πολύ πειραματισμός σε ήχους υπάρχει.

Αυτά.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Re:Έχουν "παιχτεί" τα πάντα στη μουσική;
« Απάντηση #12 στις: 27/11/03, 13:05 »
Οχι ρε αφου ακόμα δεν εχω βγαλει δισκο... ;D
Ωραιοοος!!!
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
9477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 01:56
από ARGIRIS25
12 Απαντήσεις
6884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 11:21
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/11, 21:39
από Fourier
4 Απαντήσεις
5683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 11:42
από b.nats