Αποστολέας Θέμα: Αποστολη απο Αμερικη  (Αναγνώστηκε 45762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lefteros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Kasriolini!
    • Προφίλ
Απ: Τερτίπια για αποστολή από Αμερική
« Απάντηση #50 στις: 08/05/08, 09:32 »
Κάποια παιδιά σε ένα άλλο φόρουμ πάντως μου είπαν ένα κολπάκι. Αγοράζεις την κιθάρα και ζητάς από το κατάστημα (μου είπαν ότι αυτό γενικά το κάνουνε) να σου κόψει 2 αποδείξεις: ας πούμε αν η κιθάρα κάνει 4000 Ε ζητάς μία απόδειξη των 3825 Ε και μία των 175 Ε. Τώρα ΑΝ σε σταματήσουν στο τελωνείο, κι αν έχεις φροντίσει να κάνεις μερικά απ'άυτά που έγραψε παραπάνω ο νέος κιθαρωδός, τους δείχνεις και την απόδειξη των 175 Ε,λες κι ότι τη βρήκες ευκαιρία ,κι ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κάποιοι άλλοι μου είπαν να πάρω φεύγοντας μαζί μου μια σκληρή θήκη και να βάλω μια κιθάρα μέσα εντελώς φθηνιάρα και να τη δηλώσω στο τελωνείο φεύγοντας, στην αμερική να τη σπρώξω/σπάσω/πετάξω και να βάλω μέσα την καινούρια κ τέλος πάντων να γίνει κάπως έτσι η δουλειά. Δεν ξέρω τι από όλα αυτά "πιάνει", αλλά ελπίζω να τα καταφέρω όταν το κάνω. Αν μάθω κάτι χρήσιμο θα ποστάρω.  ;)
:)

Αποσυνδεδεμένος randy-criss wylde

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #51 στις: 03/06/08, 20:06 »
γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και αθ ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε λιγακι... εχω βρει μια κιθαρα που με ενδιαφερει στο e bay απο αμερικη που κανει 400$... Ρωτησα τοω πωλητη και μου ειπε οτι μπορει να μου την στειλει με Priority Mail International που κοστιζει σχεδον 90$, οποτε παμε στα 490$... Μηπως ξερει καποιος να μου πει με σιγουρια παρακαλω, ποσα θα παει συνολικα μαζι με το τελωνειο? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #52 στις: 03/06/08, 21:46 »
Ο φόρος σε εισαγόμενο προιον απο Αμερική ειναι 24% (19% ελληνικό φπα και 5% φόρος εισαγωγής) επι της τιμής του προιόντος, αυτό δεν μπορεί να αλλάξει και γνωστό να έχεις. 8)

Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσει ο τυπος που στη στέλνει ότι είναι δώρο ή/και ότι ειναι και μεταχειρισμένη (αν είναι καινουρια ας βγάλει την χαρτούρα που έχει μέσα και τις ζελατίνες και άς στα στείλει ταχυδρομικώς), έτσι θα μειώσεις πολυ η και πιθανον να μηδενίσεις τα χρήματα που θα χρειαστεί να πληρώσεις στο τελωνείο, εξαρτάται σε τι τελωνιακό θα πέσει η κιθάρα σου  ξέρεις.. αν θα έχει κοιμηθεί καλα το προηγούμενο βράδυ, αν είναι καλός ο καφές που θα πίνει εκείνη τη στιγμη κτλ. :)
Ελπίζω να βοήθησα. :)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #53 στις: 04/06/08, 22:41 »
Επισης θα ηταν καλυτερα να προτιμησεις USPS Express Mail International για να μπορεις να κοιμασαι ησυχος τα βραδια   :)

Αποσυνδεδεμένος randy-criss wylde

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #54 στις: 06/06/08, 15:52 »
το USPS Priority ειναι το ιδιο με το Priority Mail International? αν οχι ποιες η διαφορες τους? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #55 στις: 09/06/08, 08:49 »
το USPS Priority ειναι το ιδιο με το Priority Mail International? αν οχι ποιες η διαφορες τους? ευχαριστω

Το ίδιο.

Κάτι άλλο τώρα. Κάτι άκουσα ότι τους εκτελωνισμούς τους ανέλαβαν ιδιωτικές εταιρίες.
Και το κακό είναι ότι "βαράνε στ΄αυτιά". Ακουσα για περίπτωση που ενώ η αξία του δέματος
ήταν τέτοια ώστε έπρεπε να το αφήσουν να περάσει χωρίς δασμούς στο τέλος ο αγοραστής το
πλήρωσε διπλό.
Εχει ακούσει κανείς τίποτα;Οσον αφορά την ιδιωτικοποίηση εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #56 στις: 11/06/08, 21:36 »

ΥΓ: Όποιος βάλει θέμα για e-bay ή δέματα από Αμερική, ΧΩΡΙΣ να κάνει search πριν, ενεργοποιεί ειδική τελωνειακή κατάρα, που οδηγεί τα όργανα σε σκουριά στις αποθήκες των τελωνείων!


ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ ZEPPELIN!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #57 στις: 11/06/08, 22:05 »

ΥΓ: Όποιος βάλει θέμα για e-bay ή δέματα από Αμερική, ΧΩΡΙΣ να κάνει search πριν, ενεργοποιεί ειδική τελωνειακή κατάρα, που οδηγεί τα όργανα σε σκουριά στις αποθήκες των τελωνείων!


ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ ZEPPELIN!!!!!!!!

Χαχα πού το βρήκες φίλε, εσύ περίμενες από USSR, άρα μάλλον έφταιγε απλά ... ο Μητσοτάκης ...  ;D  ;D  ;D
Κάτι άλλο τώρα. Κάτι άκουσα ότι τους εκτελωνισμούς τους ανέλαβαν ιδιωτικές εταιρίες.
Και το κακό είναι ότι "βαράνε στ΄αυτιά". Ακουσα για περίπτωση που ενώ η αξία του δέματος
ήταν τέτοια ώστε έπρεπε να το αφήσουν να περάσει χωρίς δασμούς στο τέλος ο αγοραστής το
πλήρωσε διπλό.
Εχει ακούσει κανείς τίποτα;Οσον αφορά την ιδιωτικοποίηση εννοώ...

Το τελωνείο σαν φορέας παραμένει δημόσιος, οι μεσάζοντες είναι αυτοί που έχουν ιδιωτικό συμφέρον.
Μιλάμε για εταιρίες όπως DHL/FedEx/UPS κ κάθε άλλη εταιρία Courier, η οποία έχει συνεργάτες άλλες μικρότερες Courier στην Ελλάδα.
Συνεπώς, πέρα από εξαιρέσεις τα πράγματα παραμένουν ως είχαν.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #58 στις: 09/07/08, 23:14 »
Γεία σας παιδία είμαι καινούργιος.Θέλω να πάρω από την αμερική μια Jackson SL-1 όπου ή τιμη της εκεί είναι σχεδόν η μισή σε σχέση με την τιμή της εδώ.Πιο συγκεκριμένα 1800$ δηλαδή 1150 Ευρώ ενώ στην ευρώπη έχει από 2600-3000 ευρώ.Πείτε μου ποιά είναι η καλύτερη λύση?Δηλαδή πως θα πληρώσω λιγότερα στο τελωνείο ή αν γίνεται να μην πληρώσω και καθόλου?

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #59 στις: 10/07/08, 13:48 »
Μου φαινεται δε διαβασες την προειδοποιηση για την καταρα του τελωνου ε?  :o ;D Ε καλα να παθεις τοτε!
Ο τροπος παντως για να πληρωσεις λιγοτερα ειναι απλος : την δηλωνεις ως used guitar κ μικρο ποσο πχ 200$. Βεβαια αν παθει η κιθαρα κατι και δεν τα βρειτε με τον πωλητη θα παρεις τα 200$ και δε θα πεις και τιποτα αλλα εφοσον ειναι μεσα σε σκληρη θηκη η οποια με την σειρα της ειναι μεσα σε κουτα δε πιστευω οτι εχεις να φοβηθεις κατι. Θα πρεπει να συμφωνησει ομως και ο πωλητης σε αυτην την ''παρανομια''...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #60 στις: 10/07/08, 14:18 »
Δεν θα μου στειλουν την κιθάρα θα παω εγω στην αμερική σε 10 μερες και ρωταω αν ειναι να την στειλω ταχυδρομικώς στην ελλάδα ή να την πάρω μαζι στην επιστροφή σαν αποσκευή;

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #61 στις: 10/07/08, 14:34 »
Θανασαρε εγω ειμαι εδω για σενα αδερφε...στειλτην ταχυδορμικως σε μενα κ μετα τα βρησκουμε ε?το λες???(μετα μη τον ειδατε..........) :P :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #62 στις: 14/07/08, 11:04 »
Παιδια επειδή φευγω σε μια εβδομαδα Αμερική και επειδη θελω παρα πολυ την κιθαρα σας παρακαλώ απαντήστε μου.Ποος ειναι ο πιο οικονομικός τρόπος για τα έξοδα του τελωνείου.Η κιθάρα όπως έχω πει και πιο πριν κανει 1800$.Να την πάρω σαν δεύτερη αποσκευή μαζί μου ή να την στείλω μέσω USPS.Επείσης μπορώ να κάνω το κόλπο με την αποδειξή απ' οτι ξέρω.Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Αποσυνδεδεμένος Periklis12

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #63 στις: 03/12/11, 02:35 »
Σχετικά με αγορές απο Αμερική υπάρχει μία πολύ καλή λύση σε περίπτωση που δε σας στέλνουν το προϊόν Ελλάδα.Η λύση είναι http://www.viaddress.com/ .Μία πολύ οικονομική λύση με μηδενική συνδρομή όπου μπορείτε να έχετε μία  εικονική διεύθυνση στην Αμερική για να αγοράσετε προϊόντα από sites όπως το amazon, ebay.
Τα προϊόντα αποστέλλονται  αρχίκά στο viaddress και στη συνέχεια τα στέλνουν στη διεύθυνση σας στην Ελλάδα !!!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #64 στις: 03/12/11, 13:35 »
Πολυ καλη ιδεα αλλα ολες αυτες οι ενδιαμεσες στασεις θα σε αφησουν να κοιμηθεις το βραδυ...!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #65 στις: 08/02/12, 10:15 »
Καλημέρα σε όλους..

Έχω συγγενή στην Αμερική και θέλω να αγοράσω μια κιθάρα.

Διάβασα όλα τα παραπάνω και κατέληξα στο συμπερασμα ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να μου "κολλήσει" επάνω την ένδειξη used και ένα μικρό ποσό π.χ.200 ευρώ.

Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση;

Να πω ότι η κιθάρα που θέλω δεν υπάρχει στην Ευρώπη,αγορά+μεταφορικά=600 ευρώ και επίσης δεν εμπιστεύομαι το σύστημα με τις εικονικές διευθύνσεις που προτάθηκε παραπάνω..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
26524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 17:36
από SWEET*STRINGS
23 Απαντήσεις
16937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
10 Απαντήσεις
5470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 20:34
από Zeppelin
26 Απαντήσεις
19352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
14 Απαντήσεις
13858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 17:17
από metalmike
3 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 20:03
από panicX
4 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
11470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων