Ψηφοφορία

πια κιθαρα απο τιις τρεις ειναι καλητερη ηχητικα και ποιοτικα ;;

Ibanez RG
14 (48.3%)
Fender Stratocaster American
15 (51.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Η ψηφοφορία έληξε: 17/01/09, 21:02

Αποστολέας Θέμα: Ibanez vs Gibson vs Fender  (Αναγνώστηκε 24904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #25 στις: 09/01/09, 14:37 »
αν δεν παρει κιθαρα δεν θα παιζει γιατι δεν εχει αλλη , του εχει σπασει αυτη που ειχε και θελει να παρει καινουρια !!! τελος παντων θα του πω την Δευερα οσα μου ειπατε και θα δει !! ευχαριστω... !!!

Αποσυνδεδεμένος PanosSchecter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Premium Quality
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #26 στις: 09/01/09, 16:53 »
παιδια θα ηθελα να μαθω πια κιθαρα απο αυτες τις τρεις ειναι η προτιμοτερη για γρηγορα σολα η εχει ωραιο ηχο . Γενικα πια ειναι η καλητερη ;

Γεννημένε κιθαρίστα ...
Θα έπρεπε να ξέρεις ότι διάλεξες τρία όργανα που κάνουν τρεις διαφορετικές δουλειές και εξυπηρετούν τρία διαφορετικά στυλ και τέλος πάντων είναι άσχετα μεταξύ τους. Δώσε λίγα περισσότερα στοιχεία για το στυλ που σ' εκφράζει για να ψηφίσουμε καταλλήλως.

Πιάστε την κιθάρα κι αφήστε την αμπελοφιλοσοφία ... Αυτή είναι για τους πολιτικούς (?)  και όχι για τους κιθαρίστες !!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #27 στις: 09/01/09, 17:08 »
παιδια θα ηθελα να μαθω πια κιθαρα απο αυτες τις τρεις ειναι η προτιμοτερη για γρηγορα σολα η εχει ωραιο ηχο . Γενικα πια ειναι η καλητερη ;

Γεννημένε κιθαρίστα ...
Θα έπρεπε να ξέρεις ότι διάλεξες τρία όργανα που κάνουν τρεις διαφορετικές δουλειές και εξυπηρετούν τρία διαφορετικά στυλ και τέλος πάντων είναι άσχετα μεταξύ τους. Δώσε λίγα περισσότερα στοιχεία για το στυλ που σ' εκφράζει για να ψηφίσουμε καταλλήλως.

Δεν έχει επιλέξει καν τρία όργανα. Ανέφερε τρείς μάρκες, κάθε μία από τις οποίες έχει κυκλοφορήσει εκατοντάδες μοντέλα διαφορετικά μεταξύ τους. Τι σύγκριση μπορεί να επιχειρήσει κανείς...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #28 στις: 11/01/09, 13:08 »
Εγω μεχρι τωρα πιστεβα πως με ολες τις κιθαρες μπορεις να παιξεις οποιο ειδος μουσικης θες !! Παραδειγματος χαρη με την gibson ο gary moore παιζει και ροκ και μπλουζ κομματια , ο Santriani που συνηθος παιζει με ιbanez εχει παιξει και με fender και με gibson τα ιδια κομματια !! ποια ειναι η διαφορα τοτε ?? καταα την γνωμη μου ΚΑΜΙΑ ... μπορει να αλλαζει ο ηχος η το σχηματης κιθαρας αλλα ουτε το παιξιμο αλλαζει ουτε η τεχνικη που παιζει ο αλλος !!! Γιατι ολοι οι γνωστοι κιθαριστες παιζουν σε σναβλιες μονο με κιθαρες συγγεκριμενου ειδους και στα σπιτια τους εχου αλλες 1000 κιθαρες που μπορει να ειναι ειτε  V στυλ ειτε LP στυλ ?? αν οι κιθαρεις ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους τοτε ο καθενας θα επαιζε μονο με μια κιθαρα και τις αλλες θα τις ειχε σε βιρτινες !!! Με μια Ibanez εν μπορεις να παικεις blues ?? με μια fender δεν μπορεις να παιξεις μεταλ ?? με μια gibson δεν μπορεις να παιξεις ειτε ροκ , ειτε μεταλ?? οοτι θες μπορεις να παιξεις !!αρκει να σε βολεβει η κιθαρα !!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #29 στις: 11/01/09, 13:34 »
οοτι θες μπορεις να παιξεις !!αρκει να σε βολεβει η κιθαρα !!

Αφού λοιπόν αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής σου...δεν βλέπω το λόγο να ασχοληθείς με όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #30 στις: 11/01/09, 14:13 »
συγνωμη μα αν παιρνεις μια κιθαρα που δεν σε βολευει ετσι γιατι μπορει να βολεβει καποιον αλλον και να λεει πως ειναι μεταλαδικη τοτε αυτο ειναι χαζομαρα , εγω εχω παιξει και με τις τρεις και εχω να σου πω πως κατα την γνωμη μου η ibanez δεν με βολεψε καθολου !! εγω την εωαλα πολυ απλα γιατι ολοι εδω μεσα την θεωρουν αν οχι κοτυφη μεσα στις τρεις καλλιτερες κιθαρες που υπαρχουν !! δεν γινετε να φτοιαχνεις ενα κριτηριο μονο και μονο απο αυτα που λενε οι αλλοι , πρεπει να δοκιμασεις ,δεν συμφωνεις ?? Servianι θα επερνες μια κιθαρα μονο και μονο γιατι σου ειπε καποιος πως ειναι πολυ καλη ?? και αν μολις την παρεις δεις πως δεν σου αρεσει ?? τοτε τι γινετε ?? απλα εχεις χασει τα λετα σου !!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #31 στις: 11/01/09, 14:23 »
Γεννημενε κιθαριστα για να καταλαβεις τις (τεραστιες) διαφορες που υπαρχουν δοκιμασε το παρακατω:
1) Παιξε το Master of Puppets αρχικα με μια Fender και μετα με μια Jackson...
2) Παιξε το Little Wing αρχικα με μια Jackson και επειτα με μια Fender...
Και αυτο ειναι ενα απο τα εκατονταδες πραγματα που μπορεις να επιχειρησεις...
Φιλικα,
Γιωργος


Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #32 στις: 11/01/09, 15:04 »
...πρεπει να δοκιμασεις ,δεν συμφωνεις ??

Φίλε μου,χωρίς να δοκιμάσουμε μια κιθάρα είναι αδύνατον να σχηματίσουμε προσωπική άποψη και είναι αυτονόητο ότι δεν πρέπει να "προχωράμε" σε τέτοιου τύπου αγορές,δεν νομίζω κάποιος απο εδώ να σου πρότεινε να πάρεις μια κιθάρα εσύ ή ο φίλος σου χωρίς να την δοκιμάσει.

Η επιλογή (όπως κάθε επιλογή) μια κιθάρας είναι πάντα υποκειμενική,εκτός απο το playability,την εμφάνιση,την χρήση που πρόκειται να κάνουμε για τις δικές μας ανάγκες,μια κιθάρα για κάποιους είναι ή πρέπει να είναι ένα "εργαλείο" όπου θα εξυπηρετεί κάποιον/κάποιους σκοπούς, ΚΑΙ ο ήχος είναι θέμα αισθητικής.

Στις μέρες μας τα διάφορα χαρακτηριστικά μια ηλεκτρικής κιθάρας ποικίλουν και σε πολλές περιπτώσεις είναι αρκετά ώστε να γίνονται απο όλους μας αντιληπτά...το αν αυτό βέβαια ισχύει σε μεγάλο βαθμό,εντάσεται στην υποκειμενικότητα του όλου θέματος.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #33 στις: 11/01/09, 15:39 »
Γεννημένε κιθαρίστα κατ'αρχήν θα πρέπει εσυ ο ίδιος να αποφασίσεις αν έχεις διαμορφωμένη άποψη επι του θέματος (όπως υποστηρίζεις στο τελευταίο σου ποστ) ή όχι.
Γιατί αν έχεις ποιός ο λόγος να ανοίγεις τέτοια θέματα?

Προσωπικά ξέροντας οτι είσαι αρχάριος και έχοντας ακούσει και κλιπάκια σου ,καταλαβαίνω οτι οι απόψεις σου περί κιθάρων και ήχου γενικότερα είναι ακόμα πολύ συγκεχυμένες...Αυτά είναι κάποια πράγματα που αποκτιούνται με τον καιρό εξάλλου.

Βέβαια το πρόβλημα είναι οτι σε τέτοιες ανώνυμες ψηφοφορίες ενδέχεται να έχουν ψηφίσει και άτομα που έχουν ακόμα λιγότερο διαμορφωμένη άποψη κι απο σένα...
Οπότε όποιο και να είναι το αποτέλεσμα δεν μπορεί να ληφθεί ποτέ στα σοβαρά...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #34 στις: 11/01/09, 19:06 »
+1.Και δεν έχει να κάνει αν τα ίδια κομμάτια ο Satriani τα παίζει με Ibanez,Fender,Gibson.Ο Satriani είναι ο Satriani.Είναι τα δάκτυλα του,ο ενισχυτής του και γενικά μια σχολή από μόνος του.Ο Gary Moore το ίδιο.Οπότε ακούς και επιλέγεις.Και δεν νομίζω ότι οι Ibanez Prestige είναι μόνο μεταλλάδικες ή για τα πανηγύρια κιθάρες.Σοβαρευτείτε εδώ μέσα.Αν δεν γουστάρετε κάποιο όργανο μην το πάρετε για πάρτυ σας...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #35 στις: 11/01/09, 19:52 »
Εγώ θα στο θέσω λίγο διαφορετικά.. Ξεκινάς το σαββατοκύριακο να πας στην αράχωβα για σκι κτλ κτλ κτλ..΄Στο γκαράζ σου, υποθετικά πάντα, έχεις τρια αυτοκίνητα: μια BMW διθέσια πισωκίνητη, ένα Scoda Octavia sw 4X4, κ ένα range rover 4X4... Αν τους βάλεις αλυσίδες όλα θα φτάσουν ως το χιονοδρομικό κ σαφώς πιο εύκολα τα δύο 4Χ4, εκ των οποίων το δευτερο, επειδή είναι σηκωμένο πιο πολύ από το έδαφος από το πρώτο, θα είναι καλύτερο/ασφαλέστερο κ λιγότερο πιθανό να κολλήσει..

έτσι κ με τις τρεις κιθάρες αν έχουν έναν διπλοπηνιακό πάνω παίζουν μια χαρά μέταλ, η γκιμπσον κ η ιμπανεζ λίγο καλύτερα λόγω μεγαλύτερου όγκου κ σαστέην από την φεντερ, κ επειδή η ιμπανέζ έχει τρέμολο, 24 τάστα κ πιο λεπτό λαιμό είναι κάπως πιο ενδεδειγμένη-θεωρητικά-..

αλλά επειδή η μουσική είναι πιο άπειρη από έναν χιονισμένο ανηφορικό δρόμο, δεν υπάρχουν, απαραίτητα, πολλές συμβάσεις.. για αυτό κ γίνεται όλος ο "καβγάς" κ προφανως έχεις συγχιστεί..

όσο για τους κιθαρίστες.. δεν θα πω για σατς, βάι κτλ κτλ, αλλά για έναν πιο απλό: john sykes.. έπαιζε κ παίζει σε κάθε συναυλία του με δύο ειδών κιθάρες, μια λες πολ κ μια σουπερ-στρατ, κ τις χρησιμοποιεί κ τις δύο γιατί του δίνουν διαφορετικές δυνατότητες..

επίσης, σκέψου ότι το πάιξιμο με διαφορετικού τύπου κιθάρες σου δίνει άλλες/νέες ιδέες κ καμιά φορά το πλεόνασμα ή η έλλειψη επιπλέον δυνατοτήτων σε τρέπει στο να ανακαλύψεις νέους τρόπους για να παίξεις κάτι το οποίο έπαιζες διαφορετικά πιο πριν ;)

αλήθεια, γιατί δεν συμπεριλαμβάνεις κάποια τζάκσον/λτδ/σέκτερ στην θέση της μεταλλάδικης κιθάρας που έβαλες στην ψηφοφορία?
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #36 στις: 11/01/09, 20:10 »
αλήθεια, γιατί δεν συμπεριλαμβάνεις κάποια τζάκσον/λτδ/σέκτερ στην θέση της μεταλλάδικης κιθάρας που έβαλες στην ψηφοφορία?

γιατί μάλλον το παιδί δεν τις ξέρει ή έχει μόνο ακούσει γι' αυτές και δεν τις θεωρεί αξιόλογες
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #37 στις: 11/01/09, 20:16 »
αλήθεια, γιατί δεν συμπεριλαμβάνεις κάποια τζάκσον/λτδ/σέκτερ στην θέση της μεταλλάδικης κιθάρας που έβαλες στην ψηφοφορία?

γιατί μάλλον το παιδί δεν τις ξέρει ή έχει μόνο ακούσει γι' αυτές και δεν τις θεωρεί αξιόλογες
  :eee ........... :up
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #38 στις: 11/01/09, 22:07 »
πάρε όποια κιθάρα αρέσει στα αυτιά σου και στα μάτια σου Γεννημένε....
όταν με τον καιρό μάθεις να ξεχωρίζεις τους ήχους και τις διαφορετικότητες της κάθε κιθάρας θα μπορείς να επιλέξεις μόνο σου...
αν σε ικανοποιεί ο ήχος σου μν το μιζεριάζεις το θέμα....

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #39 στις: 11/01/09, 23:07 »
οκ.... τεσπα , θα του πω να παρει μια φεντερ που ειπατε πως κανει και για μπλουζ και για ροκ ...!!

ευχαριστω !! το θεμα τελιωσε .. ;D

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #40 στις: 11/01/09, 23:20 »
Φίλε γεννημενε κιθαρίστα, απ΄ότι βλέπω είσαι καινούριος στο χώρο της κιθάρας, όμως καλό είναι να εξοικειωθεί το αυτί σου από νωρίς στις διαφορές στον ήχο. Αυτό γενικά παίρνει χρόνια και γι'αυτό βλέπεις πολλούς να αλλάζουν εξοπλισμό κάθε λίγο και λιγάκι, γτ όλο και αλλάζει η αντίληψη που έχουν για τον "τέλειο" ήχο (ίσως το ακούσεις και ως 'αγιο δισκοπότηρο του ηχου'). Οι 3 κιθάρες που αναφέρεις είναι 3 "πόλοι" θα έλεγα, η ιμπανεζ μια μεταλ κιθάρα για γρήγορα σόλο - κι χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα, αλλά εύκολη στο παίξιμο-, η γκιμπσον μια "στιβαρή" κιθάρα με μπόλικο σαστειν και όγκο, και η φεντερ με πιο λεπτο και φωτεινό ήχο. Παίξε και με τις 3 και η τελική επιλογή πρέπει να'ναι δική σου. Καλές πενιές!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #41 στις: 12/01/09, 03:48 »
Γιατι ολοι οι γνωστοι κιθαριστες παιζουν σε σναβλιες μονο με κιθαρες συγγεκριμενου ειδους και στα σπιτια τους εχου αλλες 1000 κιθαρες που μπορει να ειναι ειτε  V στυλ ειτε LP στυλ ??

Γιατί 1. Οι συγκεκριμένες μάρκες τους χορηγούν και 2. Έχουν 1000 κιθάρες ακριβώς για να παίζουν 1000 διαφορετικά στύλ.

Παράθεση
Αν οι κιθαρεις ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους τοτε ο καθενας θα επαιζε μονο με μια κιθαρα και τις αλλες θα τις ειχε σε βιρτινες !!!

Κανείς δεν παίζει με μόνο μία κιθάρα. Εγώ έχω μια Ibanez Jem7v για να παίζω πιό κιθαριστικά κομμάτια και μια ESP KH-1 για να βαράω καμια μεταλλιά. Το παίξιμο και ο ήχος απο την μία στην άλλη είναι πολύ διαφορετικός.

Παράθεση
Με μια Ibanez εν μπορεις να παικεις blues ??
Τί εννοείς; Να παίξεις τις νότες; Ναι μπορείς...και με μπουζούκι μπορείς να παίξεις τις νότες του τραγουδιού. Το θέμα είναι πως θα ακουστείς, και με Ibanez δεν θα ακουστείς τόσο καλά όσο με μια Fender Telecaster.

Παράθεση
με μια fender δεν μπορεις να παιξεις μεταλ ??

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Βρές μου ΜΙΣΟ Heavy Metal συγκρότημα εκτός απο Maiden που να παίζει με Fender. Αν και οι συγκεκριμένες Fender είναι καρα-custom και oi Maiden δεν φημίζονται για τον βαρύ Μεταλ ήχο τους.

Παράθεση
με μια gibson δεν μπορεις να παιξεις ειτε ροκ , ειτε μεταλ?? οοτι θες μπορεις να παιξεις !!αρκει να σε βολεβει η κιθαρα !!

Εξαρτάται απο ποιά Gibson και ποιά ροκ και ποια μέταλ κομμάτια. Σε πολλά ταιριάζει, σε πολλά δεν ταιριάζει.

Η κατάσταση έχει είναι απλή.

Η κάθε μάρκα κιθάρας, και κάθε σειρά της μάρκας απευθύνεται σε συγκεκριμένο είδος μουσικής. Υπάρχει μια πληθώρα παραγόντων που επηρεάζει τον ήχο σου. Τα ξύλα της κιθάρας, οι μαγνήτες, το Setup της κιθάρας, οι χορδές, ο ενισχυτής και τα εφφέ.
Υπάρχουν συγκεκριμένοι συνδυασμοί όλων αυτών που ενδείκνυνται για συγκεκριμένα είδη μουσικής.

Δεν θα δείς ΠΟΤΕ σοβαρό κιθαρίστα στα Μπουζούκια να παίζει με "μεταλλάδικη" κιθάρα. Όπως και δεν θα δείς ποτέ σοβαρό Μέταλ κιθαρίστα να παίζει Μέταλ με κιθάρα για δημοτικά.

Κατα τ'άλλα όπως σου είπα, τις νότες του τραγουδιού μπορείς να τις παίξεις και με μπουζούκι αν σε βολεύει στο χέρι.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #42 στις: 12/01/09, 09:37 »
Γεια σας. Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου που έχω και τις 3 :P :P :P!

Αν είναι να δώσεις λεφτά για Gibson, συμφωνώ να περιμένεις και να πάρεις μια ανώτερη από τη studio. Για Fender περί ορέξεως κολοκιθόπιτα, μπορείς να κάνεις τα πάντα και τίποτα, οι διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα είναι μερικές φορές χαώδεις. Αν όμως σου κάνει, μπορείς κάλλιστα να είσαι ανάμεσα στους ορκισμένους φίλους της (ναι, αυτούς που έχουν μούτρα και φτύνουν τις Les Paul λέω ;D ;D ;D).

Αν μιλάμε πάντως για ψιλοαρχάριο μη κατασταλαγμένο κιθαρίστα, εγώ θα έβαζα στο παιχνίδι δυνατά την Ibanez, ασχέτως είδους μουσικής. Εξαιρετικά versatile κιθάρες με φαντασικό playability, είναι ουδέτερες ηχητικά κι αυτό τις κάνει να είναι μπαλαντέρ σε κάθε είδος μουσικής κι ας μην είναι σχεδόν ποτέ οι καλύτερες. Υπάρχουν αξιοπρεπέστατα μοντέλα πολύ πιο φτηνά από Gibson και Fender, οπότε παίρνεις και ένα POD και πάλι έχεις γλυτώσει τόσα λεφτά και έχεις ένα πολυμορφικό setup.

Και είναι και αρκετά φτηνή ώστε να μπορείς σε 1-2 χρόνια να πάρεις και μια πιο ακριβή κιθάρα χωρίς να την πουλήσεις ;)

Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #43 στις: 12/01/09, 12:11 »
Koλλατε σε ετοιμες συνταγες κονσερβες κ δεν ειναι κακο αλλα το παιδι θελει να παρει μια κιθαρα κ δε βλεπω να οδηγει πουθενα.

Χτες δοκιμασαμε το εξης setup: mesa boogie triaxis σε 6L6 στερεο brunetti τελικο με μια χειροποιητη superstrat Κιθαρα με διαφορα επανω σε Brunetti καμπινα.

Τρεις ειμαστε. Ο,τι κ να δοκιμαζαμε σε ρυθμισεις το παιζαμε κ οι τρεις, χωρις να πειραξουμε τιποτα στο rack. Τρεις διαφορετικοι ηχοι παιδια αλλος rock αλλος pio vintage αλλος πιο "metal" ακομη κ στο high gain αναλογα με το ποιος επαιζε.

Με αλλα λογια ο παικτης ειναι παικτης οπως κ ο satriani κτλ που ειπε καποιος πριν. Τραβα δοκιμασε τες κ μια δε μπορει θα "κατσει" κ θα σου αρεσει καλυτερα κ τα αλλα ειναι παραμυθια. Σε ολους εχει συμβει  Κ ναι εχω παιξει το mop σε διαφορες κιθαρες κ ενας καλος humbucker αρκει στις περισσοτερες. Κ εχω παιξει το little wing Live με les paul. Μια χαρα βγηκε! το σχημα των χεριων ειναι καθαρα προσωπικο αλλα σημαντικοτατο!  εμενα δε με βολευουν οι λεπτοι λαιμοι. Τι μου λες για playability της ibanez??? Αντιθετα καποιος αλλος θα το επιβεβαιωσει. Αν θελετε πραγματικα να βοηθησετε κ ειναι το παιδι κοντα σε καποιον απο σας τοτε οσοι εχουν τα τρια αυτα μοντελα ας κανονισουν μια δοκιμη.

Αλλη κυρια ερωτηση. Ενισχυτη καλο εχει πριν σκασει τοσα λεφτα για κιθαρα??? Με τι παιζει ο φιλος σου



Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #44 στις: 12/01/09, 15:17 »
ενυσχιτη εχει εναν marshall 30 Watt ... τωρα απο κιθαρα οπως ειπα ξανα δεν εχει !

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #45 στις: 12/01/09, 15:50 »

Αλλη κυρια ερωτηση. Ενισχυτη καλο εχει πριν σκασει τοσα λεφτα για κιθαρα??? Με τι παιζει ο φιλος σου


Εγώ πάντως έφτασα αισίως τις 10 κιθάρες (σήμερα αγόρασα και το πρώτο μου βιολί!!!) και ακόμα παίζω με το POD και τα ηχεία του υπολογιστή. Αγόρασα κι ένα Blackheart αλλά μέσα στο σπίτι δεν τολμάω να τον ανοίξω... :P

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #46 στις: 12/01/09, 17:21 »
τι ειναι αυτο το blackheart και γιατο δεν τολμας να το ανοιξεις μεσα στο σπιτι ??? ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #47 στις: 12/01/09, 20:40 »
ενισχυτές είναι οι Blackheart....
έχει και μικρά μοντέλα αλλά μάλλον ο φίλος Guitarero έχει ευαίσθητους γείτονες.... :P

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #48 στις: 12/01/09, 21:06 »
ενισχυτές είναι οι Blackheart....
έχει και μικρά μοντέλα αλλά μάλλον ο φίλος Guitarero έχει ευαίσθητους γείτονες.... :P

Βασικά σεβασμό για το έτερο ήμισυ. Μου επιτρέπει να έχω γεμίσει το σπίτι κιθάρες οπότε δεν της παίρνω τα αυτιά. Fair and square. Άσε που έχω συνηθίσει να παίζω σε πολύ χαμηλές εντάσεις (λόγω γειτόνων γενικά) οπότε δεν αντέχω κι εγώ τον ενισχυτή. Γι'αυτό σας λέω. POD saved my marriage  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #49 στις: 12/01/09, 21:13 »
Γι'αυτό σας λέω. POD saved my marriage  :P :P :P

Και άλλοι τρέχουν σε συμβούλους και ιστορίες... :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
8 Απαντήσεις
5975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
17 Απαντήσεις
8581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
53 Απαντήσεις
19607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
3 Απαντήσεις
3884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 12:21
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 01:12
από thanostsik
0 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:55
από Thanos9
4 Απαντήσεις
10832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
27 Απαντήσεις
10792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 09:23
από alexchem79