Αποστολέας Θέμα: Σούζαν Μπόυλ  (Αναγνώστηκε 5582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Σούζαν Μπόυλ
« στις: 22/04/09, 11:37 »


Τα σόου τύπου "Ελλάδα έχεις Ταλέντο" ή Φέιμ Στόρυ ή οτιδήποτε άλλο ριάλιτυ "καλλιτεχνικού" τύπου δεν με συγκινήσανε ποτέ ιδιαίτερα, γι'αυτό και δεν τα παρακολουθώ. ΄Πιστεύω μάλιστα ότι σε μεγάλο βαθμό είναι και στημένες οι συμμετοχές.Δηλαδή ότι αν δεν έχεις μπάρμπα στη Κορώνη ή αν δεν έχει αποφασίσει κάποιος από την επιτροπή να σε προωθήσει  προτού καν εμφανιστείς, δεν έχεις ιδιαίτερη τύχη ούτε καν για απλή συμμετοχή... Το θέμα όμως με το οποίο αποφάσισα να σας απασχολήσω, είναι κάπως διαφορετικό...Στην εποχή που το σόου έχει καπελώσει τα πάντα και ο κόσμος δεν ασχολείτε με την ουσία της μουσικής , δηλαδή αυτό που ακούει τελικά και όχι αυτό που βλέπει, έρχεται ξαφνικά αυτή η κυριούλα από το πουθενά...Το ακροατήριο συνηθισμένο σε sexy παρουσίες, ιδρωμένα 20χρονα κορμιά, που πουλάνε sex και έχουνε και μιά υποτυπωδώς καλή φωνούλα, βλέποντας αυτή τη γυναίκα, που πιο πολύ θύμιζε τη "Θεία Μαριγούλα" από τον Μελιγαλά ( ή για να είμαστε στο πιο αγγλικό, την "Auntie Susan" από το χωριό κοντά στο Εδιμβούργο), έβαλε τα γέλια και ήταν έτοιμος να κράξει. Οι Γιουτιουμπάδες μάλιστα τρίβανε τα χέρια τους γιατί είχαν έτοιμο άλλο ένα λαβράκι φτηνού γέλιου στα χέρια τους. Έτσι νόμιζαν.Αλλά το λαβράκι προέκυψε διαφορετικό...
Με το που άνοιξε το στόμα της η συμπαθέστατη Σούζαν, στις πρώτες 5 νότες η αίθουσα ηλεκτρίστηκε και οι θεατές πετάχτηκαν από τις θέσεις τους ζητωκραυγάζοντας. Γιατί η Σούζαν είναι μιά πραγματική τραγουδίστρια, όπως είναι ΄μόνο εκείνες που δεν έχουν καμμιά ανάγκη να καλύψουνε την μετριότητά τους δείχνοντας απλά κρέας. Γιατί η Σούζαν μας θύμισε, ότι κάποιοι τελικά το κάνουνε καλύτερα από άλλους και γι αυτό ξεχωρίζουν. 33,000,000 επισκέψεις στο τιούμπ μέσα σε λίγες μέρες. Γιατί ο πλανήτης διψάει για πραγματικό ταλέντο και όχι για άλλη μιά Britney ή άλλη μιά Beyonce...Και όποτε βρέχει βγαίνουμε όλοι έξω σαν τα σαλιγκάρια...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #1 στις: 22/04/09, 12:02 »
38,596,832 views
 :o :o

κι εγώ το χαρηκα πολύ!  :D ;)

και φυσικά συμφωνώ MACMISIAS!
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #2 στις: 22/04/09, 12:20 »
Φίλε MACMISIAS, κατ` αρχήν θέλω προσωπικά να σε...ευχαριστήσω για το βιντεάκι γιατί δεν ξέρω πότε και άν θα το ανακάλυπτα!
Μετά να πω ότι δεν ξέρω αν, όταν το`βλεπα, ήμουν επηρεασμένος από την τοποθέτησή σου, αλλά μου φάνηκε ότι υπήρχε ένα διάχυτο ειρωνικό χαμόγελο από όλους, και δεν φαντάζεσαι την ικανοποίηση που έπαιρνα καθώς το έβλεπα σιγά σιγά να εξαφανίζεται ξεραίνοντας τα χείλη τους!!!

Η Ηδονή!!

Χεχεχε!!!

Υγ.: Γιατί πιστεύω ότι εδώ θα την είχανε κόψει οι "αυθεντίες", και μόνο από την εμφάνιση, πριν την ακούσουνε;
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #3 στις: 22/04/09, 12:29 »
...δακρυσα :'(... απιστευτη!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #4 στις: 22/04/09, 13:41 »
πολύ καλή!! συγχαρητήρια....
no comment...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #5 στις: 22/04/09, 13:48 »
Eγω παλι ερχομαι να διαφωνησω με ολους.Σιγουρα την βρηκα καλη αλλα δεν με τρελανε.Συμφωνω βεβαια οτι περναει ενα μηνυμα περι εμφανισης απο την μια..αλλα εχω ακουσει και πολυ καλυτερους τραγουδιστες/στριες...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #6 στις: 22/04/09, 20:36 »
πάρτε κ άλλο ένα από την ίδια εκπομπή....φωνάρα!


Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #7 στις: 27/04/09, 17:59 »
Eγω παλι ερχομαι να διαφωνησω με ολους.Σιγουρα την βρηκα καλη αλλα δεν με τρελανε.Συμφωνω βεβαια οτι περναει ενα μηνυμα περι εμφανισης απο την μια..αλλα εχω ακουσει και πολυ καλυτερους τραγουδιστες/στριες...

Ενταξει τωρα εισαι λιγο υπερβολικος .

Μιλαμε για μια βλαχουλα απο ενα συμπλεγμα χωριων που δεν υπαρχει στο χαρτη , με εμφανιση κατευθειαν απο τα χωραφια (;) και κανει αυτη την εμφανιση.

Οντως υπαρχουν καλυτερες τραγουδιστριες απο αυτη , αλλα μιλαμε .... ποια να πω τωρα ;.....για την Barbra Streizand ; για την Celine Dion ; για καποια απο αυτες τελος παντων , ενω υπαρχουν πολυ περισσοτερες (επαγγελματιες) τραγουδιστριες σαφως κατωτερες.

Εγω θα συμφωνησω με την ξανθια (μ@@ναρα παρεπιπτοντως) που ειπε "the biggest wake up call" μτφ "χαστουκι" .

Οσο για το αν θα την κοβανε εδω εχω να πω οτι σιγουρα οχι.
Τι νομιζετε για τους παραγωγους του show οτι δεν ξερανε τι ειχανε ; Βουτυρο στο ψωμι τους ητανε αυτο. Τετοια ψαχνουν μανιωδως. Αυτο ειναι και το νοημα τετοιων εκπομπων. Απλοι ανθρωποι που δεν τους πιανει το ματι σου και κανουν "φοβερα" πραγματα. Με αυτα βγαινουν τα λεφτα και οχι με τα νουμερα. Με τη Suzan Boyle και τον Potts .Η ιστορια του Δαυιδ και του Γολιαθ all over again.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #8 στις: 26/05/09, 16:45 »
Περασε και στον τελικο....ΘΕΑ!!!! (που λεει κι ο Ηλιας)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #9 στις: 27/05/09, 00:54 »
 :o

Πραγματικά όταν η εμφάνιση παίζει ένα σημαντικό ρόλο,είδατε ότι τη γυναίκα την χλεύαζαν...,είναι σημαντικό ότι αυτή τη γυναίκα έδειξε το ταλέντο της αλλά και δεν κόμπλαρε δευτερόλεπτο....
Με το μαλλί γκρι,ρούχα της αυλής , όπως ήταν κάθε μέρα σπίτι της...πήγε τραγούδησε , κι έφυγε με το κεφάλι ψηλά όπως της είπαν κι από την επιτροπή..
Βλέπουμε λοιπόν,όχι μόνο το πόσο λανθασμένα πρότυπα κυριαρχούν (ειδικά στις γυναίκες...), ή την κακία που βγάζουμε χλευάζοντας ότι δεν ακολουθεί τα πρότυπα... , αλλά ότι όταν έχεις ταλέντο , η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα....  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #10 στις: 27/05/09, 01:00 »
Και γω στο Youtube την πετυχα... Και μαλιστα μολις ειδα τα 5 αστερια ημουν σιγουρος οτι θα ηταν αλλη μια παραφωνη, που ακουσε τα σχολια του Simon Cowell και νομισε οτι την αδικησε...
Αλλα μολις ανοιξε το στομα της ΕΜΕΙΝΑ (και ειναι αληθεια οτι το ολο video ειναι λιγο συγκινητικο).

Αν ομως θελουμε να ειμαστε απολυτα δικαιοι και αυστηροι, πιστευω πως εχει δρομο ακομα για να χαρακτηριστει φωνη φαινομενο...Αν προσεξετε καλα τις χαμηλες της νοτες θα καταλαβετε τι εννοω...Και δε θελω να γινω κακος, απλα λεω αυτο που πιστευω. ;)


Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #11 στις: 27/05/09, 09:08 »
εντάξει δεν λέω ανατριχίλες κτλ΄, αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας. Φαινόμενο δεν την λές. Και μην ξεχνάμε ότι δεν ξεφύτρωσε η γυναίκα...σε μια συνεντευξή της είχε πει ότι τραγουδάει χρόνια. Απλά δεν έτυχε να την γνωρίσει το κοινό...Αν θυμάμαι καλά. Απλά δεν το περίμενες.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #12 στις: 27/05/09, 09:48 »
:o


Βλέπουμε λοιπόν,όχι μόνο το πόσο λανθασμένα πρότυπα κυριαρχούν (ειδικά στις γυναίκες...), ή την κακία που βγάζουμε χλευάζοντας ότι δεν ακολουθεί τα πρότυπα... , αλλά ότι όταν έχεις ταλέντο , η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα....  ;)

Και γιατι παρακαλω εχουμε λανθασμενα προτυπα (ειδικά στις γυναίκες...) ;

Μια χαρα ειναι τα προτυπα του κοσμου και οσον αφορα την εμφανιση το προτυπο δεν μπορει να ειναι η Suzan Boyle αλλα η ξανθια απο την επιτροπη.

Και ο κοσμος δεν γελαγε επειδη ηταν ασχημη.....ηταν και λιγο νουμερο ουτως η αλλως.....

και εν πασει περιπτωσει οποιος θα την κερναγε ποτο το βραδυ στο μπαρ..........πρωτος το λιθο βαλλετω.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #13 στις: 27/05/09, 20:17 »
:o


Βλέπουμε λοιπόν,όχι μόνο το πόσο λανθασμένα πρότυπα κυριαρχούν (ειδικά στις γυναίκες...), ή την κακία που βγάζουμε χλευάζοντας ότι δεν ακολουθεί τα πρότυπα... , αλλά ότι όταν έχεις ταλέντο , η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα....  ;)

Και γιατι παρακαλω εχουμε λανθασμενα προτυπα (ειδικά στις γυναίκες...) ;

Μια χαρα ειναι τα προτυπα του κοσμου και οσον αφορα την εμφανιση το προτυπο δεν μπορει να ειναι η Suzan Boyle αλλα η ξανθια απο την επιτροπη.

Και ο κοσμος δεν γελαγε επειδη ηταν ασχημη.....ηταν και λιγο νουμερο ουτως η αλλως.....

και εν πασει περιπτωσει οποιος θα την κερναγε ποτο το βραδυ στο μπαρ..........πρωτος το λιθο βαλλετω.... ;D
Σοβαρά ε?Χμμμμμμμ.. άρα τα πρότυπα της κοκκαλιάρας έκφυλης είναι τα σωστά!!!
Οπότε δικαίως αρκετές έφηβες η/και ενήλικες λιμοκτονούν μέχρι λιποθυμίας από ανορεξία.... και αντί να κοιτάξουν να καλλιεργηθούν σαν προσωπικότητες και να αναπτύξουν τα ταλέντα τους πρέπει μόνο να εστιάσουν στην εξωτερική εμφάνιση....... Καλά που μου το πες...

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #14 στις: 27/05/09, 21:34 »
:o


Βλέπουμε λοιπόν,όχι μόνο το πόσο λανθασμένα πρότυπα κυριαρχούν (ειδικά στις γυναίκες...), ή την κακία που βγάζουμε χλευάζοντας ότι δεν ακολουθεί τα πρότυπα... , αλλά ότι όταν έχεις ταλέντο , η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα....  ;)

Και γιατι παρακαλω εχουμε λανθασμενα προτυπα (ειδικά στις γυναίκες...) ;

Μια χαρα ειναι τα προτυπα του κοσμου και οσον αφορα την εμφανιση το προτυπο δεν μπορει να ειναι η Suzan Boyle αλλα η ξανθια απο την επιτροπη.

Και ο κοσμος δεν γελαγε επειδη ηταν ασχημη.....ηταν και λιγο νουμερο ουτως η αλλως.....

και εν πασει περιπτωσει οποιος θα την κερναγε ποτο το βραδυ στο μπαρ..........πρωτος το λιθο βαλλετω.... ;D
Σοβαρά ε?Χμμμμμμμ.. άρα τα πρότυπα της κοκκαλιάρας έκφυλης είναι τα σωστά!!!
Οπότε δικαίως αρκετές έφηβες η/και ενήλικες λιμοκτονούν μέχρι λιποθυμίας από ανορεξία.... και αντί να κοιτάξουν να καλλιεργηθούν σαν προσωπικότητες και να αναπτύξουν τα ταλέντα τους πρέπει μόνο να εστιάσουν στην εξωτερική εμφάνιση....... Καλά που μου το πες...


Αν αυτο καταλαβες.......



Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #15 στις: 27/05/09, 21:43 »
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τέτοιες περιπτώσεις αποδεικνύουν ότι το ταλέντο όταν υπάρχει, υπερισχύει μιας όμορφης παρουσίας με μέτρια φωνή.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #16 στις: 27/05/09, 21:56 »
μα το να έχουν μόνο οι υπερκουκλάρες και το ταλέντο είναι προσταγή της φαντασίας μας!
φυσικά και έχουν όλοι δικαίωμα στο ταλέντο!
απλά επειδή στο σόου εκείνο πηγαίναε τουλάχιστον άνθρωποι που ήταν κάπως εντυπωσιακοί ή από μόνοι τους σούργελα...το να σκάσει μια κυριούλα, ντυμένη σαν τη γιαγιά τους...ε..λογικό ήταν να κάνει εντύπωση...
δεν είχε τίποτα κακό η γυναίκα!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #17 στις: 28/05/09, 10:27 »
Πραγματικά όταν η εμφάνιση παίζει ένα σημαντικό ρόλο,είδατε ότι τη γυναίκα την χλεύαζαν...,είναι σημαντικό ότι αυτή τη γυναίκα έδειξε το ταλέντο της αλλά και δεν κόμπλαρε δευτερόλεπτο....
Με το μαλλί γκρι,ρούχα της αυλής , όπως ήταν κάθε μέρα σπίτι της...πήγε τραγούδησε , κι έφυγε με το κεφάλι ψηλά όπως της είπαν κι από την επιτροπή..

Φαντάζομαι ότι ακριβώς αυτό το σκηνικό ήθελαν να φτιάξουν οι παραγωγοί του παιχνιδιού. Έκαναν την γυναίκα να μοιάζει όσο το δυνατόν πιο "χωριάτα" για να χλευαστεί στην αρχή και να είναι μεγαλύτερη η έκπληξη μετά, κι έτσι όλος ο κόσμος να μιλάει για "μια χωριάτα που ήρθε από το πουθενά και μάγεψε το κοινό", κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #18 στις: 29/05/09, 22:22 »
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τέτοιες περιπτώσεις αποδεικνύουν ότι το ταλέντο όταν υπάρχει, υπερισχύει μιας όμορφης παρουσίας με μέτρια φωνή.

Μα αυτο ισχυει ετσι κι αλλιως. Εαν δεν ισχυε δεν θα μιλαγαμε τωρα για την Σουζαν Μποιλ. Θα την ειχαμε κρινει απο την εμφανιση της και θα ειχαμε τελειωσει.Αλλιως κατι Ετα Τζειμς , Μπαρμπαρα Στρειζαντ , Αριθα Φρανκλιν κλπ δεν θα υπηρχαν.

Και βεβαια ο κοσμος εχει και προτυπα σωστα και κριτηριο και εκτιμα το ωραιο οταν το βλεπει η το ακουει. Ετσι και εδω . Στην αρχη δεν το ειδε (γιατι εχει σωστα προτυπα) αλλα μετα το ακουσε και το αναγνωρισε.

Ελπιζω να καταλαβες το πνευμα μου............στεναχωρηθηκε και η φιλη μου που την ειπες κοκκαλιαρα.....

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: Σούζαν Μπόυλ
« Απάντηση #19 στις: 02/06/09, 02:08 »
Νομιζω οτι παρερμηνευεις και παραφραζεις ο,τι λεω.. αλλα δεν θα καθισω να μπω στη διαδικασια..