Αποστολέας Θέμα: digital mixer  (Αναγνώστηκε 4528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
digital mixer
« στις: 17/08/11, 20:02 »
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω τους πιο γνωστες εδω μεσα ποια ψηφιακη κονσολα θα προτειναν για στουντιο...εχω δυο στο μυαλο απο θωμα
http://www.thomann.de/gr/presonus_studiolive_2442.htm
http://www.thomann.de/gr/mackie_dxb_200_refurbished_bundle.htm
η ερωτηση μου ειναι σε μια μιξη σε ενα daw εαν εχω πχ 40 καναλια και με ποια απο αυτες θα μπορω να τα μιξαρω..σιγουρα οχι με την πρωτη..και δευτερον κολλησα με το πισω μερος της δευτερης μια και δεν βλεπω τις κλασσικες εισοδους αλλα κατι που εγω δεν γνωριζω..αληθεια τι ειναι ??
καθε αλλου ειδους πληροφοια ευπροσδεκτη...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: digital mixer
« Απάντηση #1 στις: 17/08/11, 20:34 »
Καταρχας εαν εχεις μια μιξη 40 καναλιων σε ενα DAW, θα πρεπει να γνωριζεις πως μονο ενα ψηφιακο πρωτοκολο μπορει να μεταφερει τοσα πολλα καναλια...κι αυτο ειναι το MADI ( http://en.wikipedia.org/wiki/MADI ).

Επομενως θα πρεπει και ο υπολογιστης που εχεις, αλλα και η κονσολα να εχουν το αντιστοιχο πρωτοκολο επικοινωνιας, οποτε παμε σε λιγο πιο ακριβα "πακετακια" μιας και οι MADI καρτες ( που στα 3.000€ που κινεισαι σε ψηφιακες ειναι μονο extra modules ) ειναι λιιιιιγο ακριβουτσικες!

Σε μια ενδεικτικη αναζητηση: http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=6c66188cd16acd5b7f455212ebe1c7f8&sw=MADI&x=0&y=0&gk=&bn=

Οπως βλεπεις, εταιριες οπως η SSL ( συμμετοχος στη δημιουργια του MADI ), βγαζουν modules που  κοστιζουν οσο μια ψηφιακη κονσολα!!!

Απο την αλλη τα "συμβατικα" ψηφιακα πρωτοκολα χρειαζονται πολλα modules για να μεταφερουν 40 καναλια συγχρονως. Πχ TDIF = 8 καναλια ( αμφιδρομα βεβαια και πρωτοκολο κυριως σε TASCAM μηχανηματα  ), ADAT = 8 καναλια ( μονοδρομη κατασκευη ). Φαντασου δηλαδη 40/8 για να βρεις ποσα modules χρειαζεσαι!


Εαν προκειται να χρησιμοποιησεις τη κονσολα μονο για mixing desk σε DAW, γιατι δεν παιρνεις ενα controller και να αξιοποιησεις πληρως τις δυνατοτητες του DAW σου? 

Οσο για τις διασυνδεσεις της Mackie, το θεμα ξεκιναει απο το ποση εμπειρια εχεις απο ψηφιακες κονσολς και ψηφιακα πρωτοκολα. Εαν δεν εχεις καμια και πας στα βαθια κατευθειαν, προτεινω να αγορασεις μια καλη αναλογικη κονσολα που θα σου δωσει αυτη τη "πραγματικη χροια" που θες. Αρκει να εχεις και μια καρτα που να μπορει να βγαλει τα αντιστοιχα σηματα  ;D

Για home studio δηλαδη ειναι παρα πολυ μεγαλο "ανοιγμα", χωρις κανενα λογο! Εαν επιμενεις στα 40 καναλια, να ξερεις πως οι κονσολες των 3000-4000€ δεν κανουν γι'αυτη τη δουλεια.

Πχ, μια αρκετα χρησιμοποιημενη κονσολα ειναι η Tascam DM4800 ( http://www.thomann.de/gr/tascam_dm4800.htm ) διοτι προσφερει πολλα στη κατηγορια της. Παρολαυτα, ειναι αδυνατον με τα εργοστασιακα χαρακτηριστικα να κανεις τη δουλεια που θες!

Θα μπορουσες ομως να παρεις 3 expansion cards A-VIOM net ( http://www.thomann.de/gr/tascam_if_av_dm.htm ) των...1333€ εκαστος ( βαλε επι 3!! ). Και παρολο που χρησιμοποιει CAT5 καλωδιο ( ethernet ) εχει τις απαιτησεις της ;) http://www.aviom.com/AviomInfo/About-A-Net.cfm
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/11, 20:46 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: digital mixer
« Απάντηση #2 στις: 17/08/11, 22:31 »
καταρχην σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση...η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμμια εμπειρια σε τετοια θεματα αλλα θελω να παρω ενα καλο εξοπλισμο...θελω πχ να γραψω κομματια που να εχουν ταυτοχρονα οργανα ενος μεταλ γκρουπ και ορχηστρες ,χορωδιες και πολλα καναλια δηλαδη...θελω να φτιαξω σπιτι μου ενα τετοιο στουντιακι...
η λυση του midi controller ειναι πραγματι πολυ λογικη..απλα εγω που θα βρω τους κομπρεσσορες, τα eq ,και ολα αυτα που εχει η ψηφιακη κονσολα....??
σκεφτομουνα αν ταυτοχρονα εγω απαιτω να γραφονται πχ 16 καναλια μιας χορωδιας,με την ψηφιακη κονσολα τα περναω στο daw και απο εκει πλεον τα μιξαρω..εκει μπορει να εχω 40 καναλια πλεον συνολικα..εκει  απαιτειται madi??τα στουντιο εχουν κονσολλες με 40 καναλια πχ??
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/11, 22:34 από theodoropoulos »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: digital mixer
« Απάντηση #3 στις: 17/08/11, 22:55 »
Παμε σιγα σιγα, γιατι μαλλον ξεκινας απο πολυ ψηλα για κατι που δεν απαιτει τοσα πολλα, ή τουλαχιστον οπως φαινεται δεν απαιτει τοσα πολλα ;) !

Εφοσον ηχογραφεις και δουλευεις σε υπολογιστη, σημαινει πως οι ορχηστρες, οι χορωδιες κλπ θα ειναι απο καποιο VSTi ή παρεμφερες προγραμμα. Αυτο σημαινει πως θα ειναι ηδη μεσα στον υπολογιστη σε οσα καναλια θες, ετοιμα προς μιξη!

Το DAW δεν ειναι τιποτ' αλλο απο ενα μικρο studio ( καλο studio ) μεσα στον υπολογιστη σου! Αυτο σημαινει πως δουλευοντας με midi και VSTi's, εχεις ηδη ετοιμες τις βασεις για τα καναλια σου. DAW, οπως τα Cubase/Nuendo/Logic/Pro Tools/Studio One/κλπ εχουν τη δικη τους εσωτερικη κονσολα που στην ουσια μπορει να μιξαρει ενα ολοκληρο project οσων καναλιων θες ( με εξαιρεση τα Pro Tools που ισχυουν αλλοι κανονες που δε μας αφορουν τωρα ).


Το καλο με τα DAW ομως δε τελειωνει εδω...Περα απο την ηχογραφηση των "ψευτικων"/midi ορχηστρων/χορωδιων/κλπ, περα απο τη μιξη ολων αυτων ( μαζι με πραγματικα audio καναλια βεβαια ), μπορεις να βαλεις effect σε καθε καναλι, ειτε ως insert, ειτε ως aux send, ειτε οπως μπορεις να κανεις σε ενα πραγματικο studio!


Οποτε η απορια μου ειναι η εξης...16 καναλια χορωδια πως θα τα "αποκτησεις"; Εαν ειναι πραγματικη, πως θα την ηχογραφησεις, σε ποιο μερος και πως θα ειναι 16 καναλια; Προκειται για χορωδια της Λυρικης, ή για 4φωνη χορωδια επιπεδου ωδειου;

Τα studio που στηριζονται στη ψηφιακη τεχνολογια ( απο κονσολες, εως effects, διασυνδεσεις, κλπ ) ειναι "custom made" και με βαση την υπαρχουσα τεχνολογια μπορουν να υποστηριξουν οσα καναλια θελουν κι αντεχει η τσεπη τους!


Ομως 40 καναλια για μια παραγωγη, εχεις κανει ποτε; Πως υπολογιζεις ετσι απλα τα καναλια;


Και γενικα...εχεις εμπειρια απο DAW; Εχεις δουλεψει πανω σε καποιο αντιστοιχο προγραμμα ή ξεκινας απο το μηδεν και σε αυτο;


θελω πχ να γραψω κομματια που να εχουν ταυτοχρονα οργανα ενος μεταλ γκρουπ και ορχηστρες ,χορωδιες και πολλα καναλια δηλαδη...θελω να φτιαξω σπιτι μου ενα τετοιο στουντιακι...

Εαν καταφερεις να ηχογραφησεις πραγματικη χορωδια, πραγματικη ορχηστρα και μια πραγματικη μπαντα...σε ενα χωρο δικο σου, τοτε μαλλον δεν εχεις βλεψεις για "στουντιακι", αλλα για το Sierra!   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/11, 22:57 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: digital mixer
« Απάντηση #4 στις: 18/08/11, 19:31 »
κοιτα,εχω δουλεψει με το Cakewalk και μονο αυτο γνωριζω να δουλευω.Απο κει και μετα δεν κρυβω οτι ειμαι αρχαριος σε θεματα ηχογραφησης και για αυτο αλλωστε το λογο ζηταω βοηθεια απο τα παιδια εδω μεσα..
το πως θα γραψω μια χορωδια σε ενα δωματιο ειναι σιγουρα ενα θεμα που δεν θα εχει σιγουρα την ακουστικη των Σιερρα αλλα ειναι επιλογη μου..Και δεν εχω σκοπο να βαλω samples για τα εγχορδα αλλα φυσικα οργανα,ναι ξερω θα μου πεις που πας..αλλα ξαναλεω ειναι επιλογη μου να πειραματιστω...
τα 40 καναλια λοιπον ειναι χοντρικα τα τυμπανα μανι μανι 8 καναλια ,οι κιθαρες 4 ,το μπασσο,οι φωνες και μια ορχηστρα μπορει να εχει εγχορδα και πνευστα και οτι θες και απο χορωδια μπορει να εχει παπαδεσ...αν εχεις υπ οψωην σου το τελευταιο Septic flesh..σιγουρα καταναλωνουν 40 καναλια....
ναι εχω κανει στουντιο δουλειεσ με το γκροπ μου με πολλα εγχορδα αλλα δεν ημουν εγω ο ηχοληπτης..οποτε ξεκιναω απο το μηδεν..
λοιπον η ερωτηση μου ειναι αυτη...αν εγω με την κονσολα των 24 καναλιων καταφερω και περασω οχι ταυτοχρονα αλλα ξεχωριστα 40 καναλια ,μετα μια κονσολα με 24 καναλια προφανως δεν μπορει να τα μιξαρει εκτος daw..σωστα???αυτο θα ηθελα..

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: digital mixer
« Απάντηση #5 στις: 19/08/11, 09:50 »
για να μιξάρεις εκτος πισι 40 κανάλια εκτος του 40καναλου μίκτη πρέπει να εχεις και κάρτα ήχου με 40 εξόδους  ;D .
 
 
ριξε λίγο ψάξιμο και θα καταλάβεις οτι ακομα και η ηχογράφηση 8 καναλιών ντραμς είναι απο μόνη της πολύ απαιτιτική (μικρόφωνα,θέσεις,προενισχύσεις,κομπρεσάρισμα, φάσεις) και φυσικά δεν βάζουμε μέσα το κόστος αγοράς του απαραίτητου εξοπλισμού) .  το να εχεις 40 κανάλια για μιξη δεν ειναι απλα λιγο eq λίγο στάθμιση εντάσεων,πανάρισμα και φτάσαμε.......
 
Χαίρομαι πάντως που έχεις άγνοια κινδύνου και κόστους  ;) .
Αν δεν κολώσεις να τα σκάσεις χοντρά (τουλάχιστον 40.000 για αγορά του ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟΥ εξοπλισμού . Δεν περιλαμβάνω την ηχητική διαμόρφωση του χώρου και τα ηλεκτρολογικά)  θα δεις οτι είναι ένας πανέμορφος κόσμος που λίγοι τον καταλαβαίνουν.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: digital mixer
« Απάντηση #6 στις: 19/08/11, 09:53 »
Νομιζω πως κινεισαι σε τελειως λαθος κατευθυνση, προσπαθωντας να βουτηξεις στα "βαθια" με ενα budget που δε δικαιολογει αγνοια για το πως ακριβως γινεται μια ηχογραφηση, τι χωρο χρειαζεται, τι εξοπλισμο και τι αποτελεσμα μπορει να αναμενει καποιος απο τα παραπανω.


Καταρχας το Cakewalk ειναι μια αρκετα παλια πλατφορμα που καλως ή κακως εχει "φαει" τα ψωμια της. Προτεινω να αναβαθμιστεις τουλαχιστον σε Sonar περιβαλλον που ειναι αρκετα πιο καινουριο, αν οχι και τοσο διαδεδομενο σε επαγγελματικες δουλειες ( αναλογικα με προϊοντα της Avid/Pro Tools, Steinberg/Cubase-Nuendo και Apple/Logic ).


Ενας χωρος που θα φιλοξενησει μια χορωδια που θα χρειαστει συγχρονως 16 καναλια πρεπει να ειναι τοσο καλα διαμορφωμενος που με σωστη τοποθετηση των σωστων μικροφωνων, θα γλυτωσει τον εν δυναμει ηχοληπτη απο προβληματα φασης και θα δωσει το σωστο ογκο της χορωδιας χωρις να πειραξει εντονα το EQ των καναλιων.

Αντιθετως, ενας μετρια εως καθολου διαμορφωμενος χωρος θα εχει τοσες ανακλασεις ( και μαλιστα "κακες" ) που οποιοδηποτε μικροφωνο κι αν χρησιμοποιησεις οι ακυρωσεις και οι καθυστερησεις φασης θα ειναι τοσο μεγαλες που το τελικο αποτελεσμα θα ειναι μη διαχειρισμο ( αρα για "πεταμα" ;) ).

Μαζι με ολα αυτα, η γνωση της τοποθετησης των μικροφωνων ειναι αρκετα σημαντικη, οσο σημαντικη ειναι και η επιλογη τους, διοτι τα μικροφωνα ειναι το πρωτο σταδιο του καλου ηχου.


Το ιδιο ισχυει προφανως και για μια ορχηστρα, που περα απο τα μικροφωνα, απαιτει και το καταλληλο ογκο του χωρου για να "χωρεσει" και να αποδωσει σωστα ολες τις συχνοτητες που παραγει ( και πιστεψε με, η ορχηστρα ειναι απο τα πιο δυσκολα σε μιξη "οργανο", αφου περιλαμβανει ολη τη γκαμα συχνοτητων ), χωρις να αλλοιωνεται το αποτελεσμα.

Δε γνωριζω τους Septic Flesh, ομως "μανι μανι" το γεγονος πως αναφερεις 8 μικροφωνα για τα drums, δειχνει μια ελαφρα αγνοια για αλλα 4-8 που απαιτουνται για να καλυφθει πληρως η drums ( πχ, 2ο μικροφωνο στη μποτα, 2 μικροφωνα Room, 1 ambience, κλπ κλπ )...


Γνωμη μου ( και καταληξη μου ). Ειναι αρκετα ακριβο "χομπυ" η ηχοληψια και η μουσικη παραγωγη, ομως το να δινεις 3000-4000€ για ενα κομματι εξοπλισμου ( ψηφιακη κονσολα ) ενω εχεις πληρη αγνοια ( το λεω ευγενικα ) για το συνολο μιας παραγωγης...40 καναλιων, ειναι λανθασμενη προσεγγιση που κανει χαρουμενους αυτους που θα σου πουλησουν μια τετοια ψηφιακη κονσολα, αλλα ειναι σιγουρη αφαιμαξη της τσεπης σου χωρις καποια ουσια!


Και για να στο αποδειξω αυτο θα ηθελα να μου πεις περα απο τη κονσολα τι εξοπλισμο εχεις ηδη απο:

1) Υπολογιστη ( γιατι καλα ειναι τα 40 καναλια, αλλα με 48Khz/24bit ειναι δυνατον να τα σηκωσει το συστημα σου; )
2) Καρτα ηχου
3) Μικροφωνα
4) Εξωτερικους επεξεργαστες και "εφφεδιερες"
5) Patch bays ( αριθμος καναλιων, τυπος, κλπ )
6) Panel ακουστικης διαμορφωσης του χωρου
7) Monitors ( near και far fields ζευγαρια )
 8) Διαμορφωμενο χωρο control room, ξεχωριστο απο το recording room
9) Ακουστικα και splitters ακουστικων
10) Studio Boxes

Κι αυτα ειναι τα πολυ βασικα για ενα μικρο "project" studio...

Χωρις αυτα, το να εχεις μια καλη ψηφιακη κονσολα, πολλη ορεξη και καλο budget, δεν οδηγει πουθενα ως προς το τελικο αποτελεσμα!

Και γενικα η συζητηση θυμιζει λιγο περιπτωση ατομου που πηγε ενα zastava για αλλαγη τιμονιου σε υδραυλικο με συστημα της Ferrari, ενω ο τυπος που εχει το συνεργειο επεμενε πως το να δωσει 3000€ για μια τετοια αλλαγη, χωρις να προσεξει τις αναρτησεις, τη μηχανη, το σασι, κλπ θα ηταν αδικα χρηματα  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: digital mixer
« Απάντηση #7 στις: 19/08/11, 09:57 »
για να μιξάρεις εκτος πισι 40 κανάλια εκτος του 40καναλου μίκτη πρέπει να εχεις και κάρτα ήχου με 40 εξόδους  ;D .

Ας πουμε πως με ψηφιακη διασυνδεση του PC/MAC με τη ψηφιακη,μπορει να κανει αμεση μεταφορα 40 καναλιων! Πχ, μπορει να εχει 4 modules ADAT ( 4x8 = 32 καναλια ) συν το build in ADAT της ψηφικηας ( αλλα 8, αρα 40 καναλια ) και να καλυφθει. Το ιδιο ισχυει κι αν εχει TDIF ή καποιο module της A-VIOM net που ειναι απλο ethernet καλωδιο.

Παρολαυτα θα χρειαζονταν ετσι κι αλλιως να αγορασει τα modules ( 400-3000€ ανα module κι αναλογα με τη τεχνολογια ) συν το αντιστοιχο module διασυνδεσης μεταξυ PC/MAC και κονσολας!!!


Σε ολα τα αλλα συμφωνω απολυτα και περιμενω με περιεργεια την απαντηση του για τον υπολοιπο εξοπλισμο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: digital mixer
« Απάντηση #8 στις: 19/08/11, 19:23 »
παιδια συμφωνω μαζι σας...τιποτα εξοπλισμο δεν εχω για ηχογραφηση...
και δεν θα κολλωσω να βρω 40 χιλιαρικα αμα το γουσταρω μιας και με την οργανοποιια που φτιαχνω κιθαρες εχω δωσει και κει ουκ ολιγα....και σας ευχαριστω ολους που με προλαβαινετε απο το να κανω λαθος αγορες..
θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε εναν εξοπλισμο βασικο και μετα βλεπουμε.....
μη ρωτησετε τα λεφτα απλα πειτε τα βασικα,σε ψηφιακο ηχο περισσοτερο...
και ευχαριστω ξανα για το ενδιαφερον σας παιδια!! :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: digital mixer
« Απάντηση #9 στις: 21/08/11, 20:17 »
Το εαν θα κινηθεις σε ψηφιακο ή αναλογικο ηχο εχει πολυ λιγη σημασια οταν σαν στουντιακο πλανο αναφερεσαι σε ηχογραφησεις χορωδιων, ορχηστρικων οργανων, drums, κλπ.

Αρχικα θα βρεις εναν ειδικο αρχιτεκτονα ακουστικης να σου κανει ενα σχεδιο για το χωρο σου, ωστε να το διαμορφωσει καταλληλα για να υποδεκτει ολα αυτα που θες. Χωρις να ειμαι υπερβολικος, το σχεδιο μαζι με τα υλικα ( ακομα κι αν ειναι απλα panel διαμορφωσης ακουστικης ) θα σου πανε κοντα στο προϋπολογισμο που αναφερεις  ;) .

Ειναι μεγαλο λαθος να αγορασεις καλα μικροφωνα, καλη κονσολα, καλα μηχανηματα επεξεργασιας ηχου και ξαφνικα ο χωρος να σου θολωνει το αποτελεσμα πριν ακομα καλα καλα ξεκινησεις τη δουλεια.


Κατα δευτερον θα βρεις εναν εμπειρο ηχοληπτη να δουλεψει ολα αυτα τα μηχανηματα που θα αγορασεις. Βουτας στα βαθια για τις δικες σου γνωσεις και θα σε προτεινα, ως ατομο, να αναλαβεις τελειως το κομματι της παραγωγης ( οικονμικης φυσεως ) και να εμπιστευθεις εναν ειδικο...παρα να βασανιζεις μουσικους και τον εαυτο σου με συνεχομενα λαθη.

Μια χορωδια, μια drums, ακομα και μια ηλεκτρικη κιθαρα δεν ειναι "παιξε γελασε". Θελει τα κολπα της και γι'αυτο το λογο η εμπειρια και οι γνωσεις ( με αυτη τη σειρα ) ειναι απαραιτητες για οποιον παει να δουλεψει σε τετοιο περιβαλλον.


Κατα τριτον, εαν πας να κινηθεις με οικονομικο κερδος σε αυτο που κανεις, να ξερεις πως θα βρεθεις αμεσα εκτεθειμενος σε studiο της περιοχης που ετσι και μαθουν πως τους παιρνει τη δουλεια ενας "ερασιτεχνης τσεπωμενος" θα σε κλεισουν πριν ακομα πεις "κιχ".  ;D


Δικη μου προταση; Φτιαξε ενα μικρο χωρο να ηχογραφεις φωνες, ακουστικα οργανα και γενικα πηγες που να μην απαιτουν διαμορφωμενα δωματια ( οπως drums, ή χορωδιες ) και κανε συμφωνια με καποιο studio της περιοχης σου για τα υπολοιπα οργανα, συν τη μιξη.

Θα γλυτωσεις χρηματα, χρονο κι ενδεχομενως βασανισμο μουσικων που μετα το 3ο take λογω δικου σου λαθους που θα οφειλεται σε αγνοια, θα αρχισουν να υποβιβαζουν και το τελικο αποτελεσμα παικτικα!  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 17:08
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
3006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 17:29
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 07:52
από Korgy
3 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 18:22
από Papainos
0 Απαντήσεις
1757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 15:12
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
9804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 11:46
από freemind
12 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 17:01
από diji grampsas
Digital Piano!!!

Ξεκίνησε από Neobek Πλήκτρα

1 Απαντήσεις
36127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/13, 19:57
από Neobek
0 Απαντήσεις
7072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/16, 19:51
από sfanfan
4 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 16:24
από adr1anos