Αποστολέας Θέμα: Φα  (Αναγνώστηκε 8236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora K.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Φα
« στις: 16/10/15, 18:52 »
Γειαααα σας είμαι νέα στην ομάδα κ αρχαρια  στην κιθαρα... Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο πως παίζεται η φα; Γιατί έχω δει δύο τρόπους κ δεν ξέρω ποιος είναι σωστός ή αν είναι κ οι δυο...


Στάλθηκε από το CRYSTAL Ultra IPS Intel Quad μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Φα
« Απάντηση #1 στις: 16/10/15, 19:35 »
Οπως θελεις παιζεται, αρκει να ακουγονται ταυτοχρονα οι νοτες F A C* (αν μιλας για F, φα ματζορε), ή οι νοτες F Ab C (αν μιλας για Fm φα μινορε).  ;)
Με λίγα λογια υπαρχουν πολλοι τροποι και σε διαφορες θεσεις στην ταστιερα..
Οι δυο τροποι που αναφερεις (αλλα δεν εξηγεις ποιοι ειναι πχ με ενα chord chart ή ενα Tab), αν περιεχουν αυτες τις νοτες που εγραψα, ειναι σωστοι.
Αν εκτος απο αυτες τις νοτες που εγραψα, περιεχουν κι αλλες νοτες, τοτε παμε αλλου που θελει μεγαλυτερη θεωρητικη αναλυση.

* Οχι απο μια φορα απαραιτητως μονο. Ουτε με αυτη τη σειρα απαραιτητως . Μπορει δλδ  να ειναι και F C F A C F.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/15, 19:48 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος theodora K.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φα
« Απάντηση #2 στις: 16/10/15, 20:14 »
Οπως θελεις παιζεται, αρκει να ακουγονται ταυτοχρονα οι νοτες F A C* (αν μιλας για F, φα ματζορε), ή οι νοτες F Ab C (αν μιλας για Fm φα μινορε).  ;)
Με λίγα λογια υπαρχουν πολλοι τροποι και σε διαφορες θεσεις στην ταστιερα..
Οι δυο τροποι που αναφερεις (αλλα δεν εξηγεις ποιοι ειναι πχ με ενα chord chart ή ενα Tab), αν περιεχουν αυτες τις νοτες που εγραψα, ειναι σωστοι.
Αν εκτος απο αυτες τις νοτες που εγραψα, περιεχουν κι αλλες νοτες, τοτε παμε αλλου που θελει μεγαλυτερη θεωρητικη αναλυση.

* Οχι απο μια φορα απαραιτητως μονο. Ουτε με αυτη τη σειρα απαραιτητως . Μπορει δλδ  να ειναι και F C F A C F.


Αυτοί είναι ου δύο τρόποι που εννοώ [emoji54] [emoji111]

Στάλθηκε από το CRYSTAL Ultra IPS Intel Quad μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Φα
« Απάντηση #3 στις: 16/10/15, 20:47 »
Το ενα  ειναι Ματζορε λοιπον και το αλλο Μινορε.
Δεν ειναι το ιδιο.
Αν στο τραγουδι ειναι γραμμενο "F" (σκετο εφ) ειναι ματζορε και παιζεις Φα ματζορε φυσικα. Αν εχει ενα "m" μετα το "F" (δλδ Fm) σημαινει μινορε  και παιζεις φυσικα Φα μινορε.
Αυτα ως προν τον μοντερνο και πλεον διαδεδομενο τροπο γραφης, γιατι υπαρχουν και πιο παλιοι σε στυλ Fa+ (φα ματζορε), Fa- (φα μινορε), Sol+ (σολ ματζορε), Sol- (σολ μινορε) κλπ.

Οι νοτες γραφονται  A, B, C, D, E, F, G (λα, σι, ντο, ρε , μι , φα, σολ)
Το Dm πχ, σημαινει ρε μινορε. Τo G σημαινει (σολ ματζορε) κλπ.
Γκουγκλαρωντας καθε συγχορδια και γραφωντας και "chord chart" διπλα στη συγχορδια που σε ενδιαφερει, μπορεις να βρεις πολλους τροπους.
Φυσικα καλο ειναι δεις και σε καποιο βιντεο ή φωτογραφια τουλαχιστον (αν δεν γραφει το chord chart ποια δαχτυλα να βαζεις σε καθε χορδη) και πως παιζεται η καθε συγχορδια για να μη τις μαθεις  με δυσκολη/"λαθος" δαχτυλοθεσια και μετα θα πρεπει να τις "ξεμαθεις".
Καλη συνεχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/15, 21:03 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος theodora K.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φα
« Απάντηση #4 στις: 16/10/15, 20:57 »
Το ενα  ειναι Ματζορε λοιπον και το αλλο Μινορε.
Δεν ειναι το ιδιο.
Αν ειναι γραμμενο "F" (σκετο εφ) ειναι ματζορε και παιζεις Φα ματζορε φυσικα. Αν εχει ενα "m" διπλα στο "F" (δλδ Fm) σημαινει μινορε  και παιζεις φυσικα Φα μινορε.
Αυτα ως προν τον μοντερνο και πλεον διαδεδομενο τροπο γραφης, γιατι υπαρχουν και πιο παλιοι σε στυλ Fa+ (φα ματζορε), Fa- (φα μινορε), Sol+ (σολ ματζορε), Sol- (σολ μινορε) κλπ.

Οι νοτες γραφονται  A, B, C, D, E, F, G (λα, σι, ντο, ρε , μι , φα, σολ)
Το Dm πχ, σημαινει ρε μινορε. Τo G σημαινει (σολ ματζορε)
Αααααααα οκ ευχαριστώ πολύ [emoji4] το πρώτο είναι ματζόρε;

Στάλθηκε από το CRYSTAL Ultra IPS Intel Quad μου χρησιμοποιώντας Tapatalk