Ψηφοφορία

Ακούτε Κλασσική Μουσική;

Φανατικά
7 (8%)
Αρκετά
29 (33%)
Πολύ λίγο
24 (27.3%)
Μόνο αν τύχει
21 (23.9%)
Καλος ο Μοτσαρτ κι'ο Μπετόβεν αλλα εχουν 300 χρόνια να βγάλουν σουξέ!
7 (8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 81

Αποστολέας Θέμα: Ακούτε Κλασσική Μουσική;  (Αναγνώστηκε 31328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #25 στις: 21/11/05, 09:37 »
Όχι δεν ακούω επειδή δεν ξέρω τι να ακούσω.Έχω την κλασσική στο μυαλό μου ως κάτι πολύ βαρετό επειδή κανείς ποτέ δε μου έδειξε από που να ξεκινήσω.Πάντως έχω όλη την καλή διάθεση να ακούσω.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #26 στις: 21/11/05, 14:00 »
Έχω την κλασσική στο μυαλό μου ως κάτι πολύ βαρετό επειδή κανείς ποτέ δε μου έδειξε από που να ξεκινήσω.Πάντως έχω όλη την καλή διάθεση να ακούσω.

Μια απο τα ίδια :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #27 στις: 21/11/05, 14:14 »
Και βεβαια! Αγαπημενος μου ειναι ο αυστηρος, αλλα συγχρονως μουσικοτατος, bach ( αχ....Toccata...κατα Ιωαννη...chorals...ax ax ). Μου αρεσει η "χαρα" του Chopin, ή μουσικη τεχνικη του Listz, ο "χαζουχαρουμενος" Haydn ( με αποκορυφωμα του , το εργο "Γεννεσις" ), η εθνικη ρωσσικη σχολη του 20ου αιωνα...και βεβαια ο πειραματιστης και παρεξηγημενος Σκαλκωτας!!! Και βεβαια, οπως ολοι, ακουω με μεγαλη ευχαριστηση τους συνθετης του κλασσικισμου ( ομως παντα θεωρω την εποχη μπαροκ, ως την κατεξοχην εποχη που με χαρακτηριζει σαν ηχο...ειμαι συντηριτικος..τι να κανουμε? )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Asterati*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Whatever doesn't kill us, olny makes us stronger..
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #28 στις: 21/11/05, 16:02 »
Μου αρέσει πολύ αλλά δεν ακούω πολύ συχνα. Η αγαπημένη μου μελωδία είναι το Hungarian Dance No.5 του Brahms
No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world...

Αποσυνδεδεμένος StRiNgBrEaKeR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #29 στις: 21/11/05, 20:07 »
πολυ παλια ακουγα, με σχετικη αδυναμια στον mozart ... ηρωικες μελωδιες.

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #30 στις: 22/11/05, 22:22 »
nai.arketa ews poli.
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #31 στις: 11/12/05, 19:59 »
Ενα απο τα αγαπημένα μου κομμάτια (MIDI):

http://rapidshare.de/files/8993590/Beethoven_-_Moonlight_Sonata__Third_Movement_.mid.html

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #32 στις: 12/12/05, 00:33 »
Καλή η τάση κουλτουροπώλησης, ακόμη καλύτερη η τάση απομυθοποίησης και περίφημη η αποφυγή των κλισέ.
Η "κλασική" μουσική σε όλες τις εποχές είχε και καλούς και κακούς συνθέτες, και ο κάθε συνθέτης είχε τις στιγμές του. Διαφωνώ με την άποψη που ειπώθηκε περί απλότητας του scarlatti και του bach (OMG δηλαδη, απλές οι 5φωνες φούγκες για "καλοσυγκερασμενο κλειδοκύμβαλο" που δεν υπάρχει κάτι πιο εγκεφαλικό για σολιστικό όργανο?).

Όταν είμαι χάλια, θα ακούσω άνετα το Αdagio του Samuel Barber. Θα το βρείτε και από τον dj ΞεΧιέστο να το χει κανει techno. Αποφέυγουμε το συγκεκριμένο mixaki και το ακούμε μόνο σε νετ καφε ή σε κλαμπακια. Αν ξέρουμε να ακούμε μουσική, ακούμε την κλασική ηχογράφηση, εκεί που τα "βαριά έγχορδα"¨σταματούν, και μένουν τα βιολιά...έχεις την αίσθηση ότι πετάς μαζί με τη λιτή μελωδία και ο κόσμος σου αδειάζει και τίποτα δε νιώθεις τόσο δυνατά όσο τη μικρότητά σου μπροστά στην απερνατοσύνη του/της.....(συμπληρωστε αναλογα το συναισθημα..).

Bach θα ακούσω μόνο όταν πρέπει. Δυστυχώς. Ακόμη ακούει ότι μου αρέσει. Θα αποφύγω όσο μπορώ τις ταρζανιές του Liszt, θα πορωθώ με την πολυπλοκότητα του Schuman, Scriabin  και Rachmaninov (θεε μου , τι αρμονια κατειχεο ανθρωπος).

Θα θαυμάσω τα μεγάλα βιολιστικά (Beethoven, Paganini, Brahms...)-πιανιστικα-κιθαριστικα κονσερτα καθως και το κονσερτο του Dvorak για τσελο (συνιστω ανεπιφύλακτα την εκτέλεση της Dupres).

Θεωρώ καταπληκτικό το Μολδαβό Kazchaturian (ίσως δεν το γραφω σωστα) και τρομερό το κονσερτο του για βιολι.

Μπαλαντίτσες, βαλσακια, πολωναιζες, πρελουδιακια, και σπουδες Chopin έχουν από συγκινητική απλότητα μέχρι απίστευτη ένταση (δειτε Μικρη και Μεγαλη Επαναστατική από τις 20 σπουδες του). Αφταστος λυρισμος και στα κονσερτα του.

Θλίβομαι που δεν έχω εντρυφήσει σε περισσότερους συνθέτες. Αυτά είναι από τα αγαπημένα μου πάντως. Και εννοείται ότι δε μίλησα καθόλου για κλασική κιθάρα που είναι το όργανό μου. Τώρα αρχίζω και γνωρίζω τον Sor (Περα από τις βαρετές σπουδες του) και τον Αguado, έργα του Joaquin Rodrigo έχουν απίστευτη πολυπλοκότητα, ο Barrios όμορφες αρμονίες και μελωδίες, ο Βrower είναι απίστευτα ψαγμένος και φοβερό τυπάκι, οι Assad και ο Dyens  εμμένουν μελωδικά και φέρνουν ταυτόχρονα επεμβάσεις στα "κρουστα" εφφε της κιθαρας (αποκορύφωμα ο "φίλος" τους Bellinati με το Jongo του. δευτερολεπτα κρουστοσολο στην κλασικη κιθαρα).
Ακόμα πιο σύγχρονοι υπάρχουν κι άλλοι... Zea, Domeniconi, Gismonti.. και φυσικά Astor Piazzolla. Ναι! Συνέθεσε και για κλασική κιθάρα! χοχοχο. (θα μου πεις...ακόμη και ο paganini το κρυβε ότι έπαιζε και συνθετε για κλασική κιθάρα...θα ήταν πασίγνωστο για τον Piazzolla? )
Τεσπα.

Πραγματα που δε μου αρέσουν στην κλασική μουσική είναι ελάχιστα. Ας πούμε μπορώ να αντέξω ελάχιστα Mozart, δεν έχω ακόμα την παιδεία να παρακολουθήσω όπερα, δεν μπορω να ακούσω καποια υπερσυγχρονα...κονσερτα για τρομπετα πχ, ή ατοναλ κουαρτετα. Κλασικό τραγούδι ότα πρόκειται για γυναικεία φωνή alto θα ακούσω. Επιλεγμένα πράγματα όμως, που θα μου έχουν εξηγήσει το στίχο πρώτα.
Επίσης βαρέθηκα σε ένα Δίπλωμα Κρουστών που είχα παει. Πολύ νταμπα ντούμπα για σόλο βρε αδερφέ..
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #33 στις: 12/12/05, 02:15 »
Θα σε απογοητεύσω αλλα ο Piazzolla, δν έγραφε για κλασσική κιθάρα.Τα κομμάτια που υπάρχουν είναι διασκευές των κομματιών του, παραμένουν όμως καλές κιθαριστικές αξίες.

Φίλε Βασίλη, αν θες τέτοια περίετγα, ψάξε για Dyens, Brouwer, Ginastera.

 Παιδία αν σας βρίσκεται η σονάτα Νο1 του Ginastera για κιθάρα ή πιάνο ,θα το εκτιμήσω....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #34 στις: 12/12/05, 02:17 »
Παιδία αν σας βρίσκεται η σονάτα Νο1 του Ginastera για κιθάρα ή πιάνο ,θα το εκτιμήσω....


Το χω αλλα δεν ειμαι βεβαιος αν το χω εδω (Θεσσαλονικη) ή στο σπίτι μου στην Αθήνα..Θα κοιτάξω αύριο και θα σου πώ...Αν δεν το χω εδω υπομονη κανα μηνα που θα πεταχτω Αθηνα...! ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #35 στις: 12/12/05, 03:53 »
h idiofieia tou bach(ena komati me 2 flaouta pou to ena paizei oti epeikse to allo 2 metra pio prin....)

Ακούω πολύ λίγο γιατί δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ, άσχετα αν ό,τι κομμάτι και να μου βάλεις απο κλασσική μου αρέσει πολύ... Τελευταία είχα φάει κόλλημα με το Toccata and Fugue in D minor του Bach, ξέρετε εκείνη η επιβλητική και σχετικά πομπώδης μελωδία σόλο του οργάνου που μετά έχει μερικές φοβερές και γρήγορες αλλαγές (νομίζω οτι αν πω Dracula αρκεί για όλα τα παραπάνω)...

Τέλος πάντων, Osirissss ποιό είναι αυτό? Μου λές λίγο το όνομά του? Με έβαλες σε περιέργεια τώρα!
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #36 στις: 12/12/05, 11:33 »
Θα σε απογοητεύσω αλλα ο Piazzolla, δν έγραφε για κλασσική κιθάρα.Τα κομμάτια που υπάρχουν είναι διασκευές των κομματιών του, παραμένουν όμως καλές κιθαριστικές αξίες.

Για ψάξου καλύτερα φίλε να δεις αν μπορείς να με απογοητεύσεις επί του θέματος... ;)
α) O Astor Piazzolla όταν άκουσε τις Bagatelles του Walton (που ο Walton φυσικα δεν ήξερε κλασικη κιθαρα, απλα, έγινε καποια μεταγραφη για το όργανό μας) λένε ότι είπε..."πιφ.. ποιος είναι αυτός που προσπαθεί να γράψει κομμάτια να ακούγονται σαν αυτά της πατρίδας μου?".. Ζήτησε να μάθει τα περί του οργάνου μας και έγραψε τα Cinco Piezas para guitarra (Campero, Romantico, Acentuado, Triston, Compadre).  ;)

β) Επίσης, ειδικά για κλασική κιθάρα με φλάουτο ή βιολί ( κατά την προαίρεση και την καλλιτέχνική/αισθητική άποψη του καθενός...)  έγραψε τo L'Histoire De Tango που η κιθάρα δεν έχει απλά συνοδευτικό ρυθμικό ρόλο, αλλά "κονταροχτυπιέται" ισότιμα με το φλάουτο/βιολί πολλάκις. (Bordel, Cafe, Nightclub, Concert d'aujourd'hui)

γ) Τέλος, οι 4 εποχές του Piazzolla, δεν είναι γραμμενες για κιθάρα.. ( Otono Porteno, Invierno Porteno, Verano Porteno, Primavera Porteno...τι άσχημα φαίνονται χωρίς το "~" πάνω στο "n"... ;D ) ... αλλά εξαιρετικά , ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λέγω, μετεγραμένες από Sergio Assad με εκμετάλλευση της πολυφωνίας της κιθάρας στο μέγιστο βαθμό. (που μεταράζεται σαν...."παλούκια.." ) Τις μεταγραφές του Assad τις είχε ακούσει και τις είχε εγκρίνει  απόλυτα ο ίδιος ο Astor και δε συγκρίνονται με τις δισέλιδες απλότητες που παίζει πχ ο Williams σε ενα ηχητικό δείγμα που κυκλοφορεί στο Internet. Αν παίζεις κιθάρα και δεν έχεις τις συγκεκριμένες παρτιτούρες δε σε παρεξηγώ. Κυκλοφορούν από ιαπωνική έκδοση σίγουρα.

Μπορεί κιθάρα να μην έχω φτάσει το επίπεδο που θέλω ακόμη, αλλά σπουδάζοντας δίπλα στον Κοτσιώλη έχω πρόσβαση σε τέτοιες παρτιτούρες και ένα κάποιο αρχείο κιθαριστικης βιβλιογραφίας μέχρι τώρα  ;)

P.S. Αν χρειάζεσαι παρτιτούρες, μπορώ να σε βοηθήσω αν το θέλεις.
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Maria_Adouaneta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #37 στις: 12/12/05, 12:50 »
Θα σε απογοητεύσω αλλα ο Piazzolla, δν έγραφε για κλασσική κιθάρα.Τα κομμάτια που υπάρχουν είναι διασκευές των κομματιών του, παραμένουν όμως καλές κιθαριστικές αξίες.

Με πρόλαβες Ommadwn, έτσι ακριβώς είναι..Επίσης υπάρχουν πολλά ανέκδοτα κομμάτια (δυστυχώς στην Ελλάδα δεν ξέρω άν μπορούμε να  βρούμε) τα οποία είναι καθαρά κιθαριστικά (λόγω κάποιων λίγων προσπαθειών του Piazzola να γραψει μουσική για  flamenco) αλλά και όχι μόνο αυτών..Αν πάτε στην Αργεντινή σε όποιο καφέ καθήσετε, σε όποιο μπαρ θα ακούσετε μια κιθάρα...κι αν ρωτήσετε τί ειναι αυτο που παιζει θα πάρετε την απάντηση :-Piazzola , por Dios!!!!

Y.Γ:όσο για το "~" ...πόσο δίκιο έχεις..σαν άλλη λεξη...(οτόνιο λοιπόν)
Η ανάσα σου ήτανε η πρώτη μου πατρίδα ...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #38 στις: 12/12/05, 13:01 »
Ακούω...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #39 στις: 12/12/05, 14:33 »
Αναφερόμουνα στις 4 εποχές, όταν έλεγα τα παραπάνω. Δν ξέρω αν αυτά που έχω εγω είναι μεταγραφές απο Αssad, αλλα αυτό που ήθελα να πώ το είπα.

Το κατα πόσο ο Williams παίζει απλότητες, δν μπορώ να σου απαντήσω, δν έχω ακούσει.

Τέλος, το κατα πόσο είναι λογικό να συγκρίνεις 2 κομμάτια μεταξύ τους, ειδικά όταν δν είναι απο τον ίδιο δημιούργό (και έχοντας υπόψιν τους δίσκους που έχω δει), σε διαφορετικό τόπο και χρόνο, το αφήνω στη κρίση σου.

Φίλε Ommadown δν θέλω να σου τη πώ.Οσον αφορά το Piazzolla έπεσα έξω.Και γω κλασσική κάνω, απλά δν έχω προλάβει να ασχοληθώ με αυτό το ρεπερτόριο.Η κουβέντα για τη συγκριση που έκανες αφορά κυρίως το γεγονός ότι μια ουσιαστική σύγκριση δν είναι εφικτή στα παραπάνω καθώς κάθε κοπμμάτι είναι μια μοναδική δημιουργία που δν συγκρίνεται με κάτι άλλο.. Μίλα για ταχύτητα, μίλα για τεχνική, αλλα καλό είναι να μη συγκρίνεις 2 κομμάτια μεταξύ τους.. 
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #40 στις: 12/12/05, 16:13 »
1) Προφανως αναφερόσουν στι 4 εποχές. Γνωρίζω τι εννοείς.
2)Φαίνεται ότι κάνεις κλασική καθώς ονόματα τύπουτ Brower, Ginastera, Dyens δεν είναι και ευρέως διαδεδομένα σε μη κιθαριστικό κοινό.
3)Δεν έθιξα τον Williams. Σέβομαι την καρίερα του. Άσε που τεχνικά βρίσκεται...στο θεό!! Έθιξα τη μεταγραφούλα που παίζει που είναι εξαιρετικά διαδεδομένη.
4)Δε γνωρίζω ποιες μεταγραφές των Εποχών έχεις. Του Assad είναι 4σελιδες για την κάθε εποχή.
5)Δεν κατάλαβα την ιστορία με τη σύγκριση δυο κομματιών από άλλους δημιουργούς. Μου φάνηκε εντελώς εκτός συζήτησης. Εξήγησέ μου αν θες.
6)Τέλος, το αν δίνω σημασία ή εκθειάζω σε ένα μουσικό κομμάτι τη δύναμη ή την τεχνική δε νομίζω να φάνηκε από το Post μου. Μάλλον έδωσα λάθος εντύπωση. Καμία σχέση, φτου φτου ! ;D
 ;)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #41 στις: 12/12/05, 17:34 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:14 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος _Aggeliki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #42 στις: 12/12/05, 23:36 »
Μόνο άμα τυχει.Πραγματικά πιστεύω ότι αξίζει.Ενας φίλος μου που παίζει πιάνο από μικρός,παίζει καταπληκτικά κομμάτια απο Chopin και με αγγίζουν.
Aλλα γενικά cd δεν έχω..
Never free,Never me...
So i dub the Unforgiven...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #43 στις: 13/12/05, 00:43 »
1) Προφανως αναφερόσουν στι 4 εποχές. Γνωρίζω τι εννοείς.
2)Φαίνεται ότι κάνεις κλασική καθώς ονόματα τύπουτ Brower, Ginastera, Dyens δεν είναι και ευρέως διαδεδομένα σε μη κιθαριστικό κοινό.
3)Δεν έθιξα τον Williams. Σέβομαι την καρίερα του. Άσε που τεχνικά βρίσκεται...στο θεό!! Έθιξα τη μεταγραφούλα που παίζει που είναι εξαιρετικά διαδεδομένη.
4)Δε γνωρίζω ποιες μεταγραφές των Εποχών έχεις. Του Assad είναι 4σελιδες για την κάθε εποχή.
5)Δεν κατάλαβα την ιστορία με τη σύγκριση δυο κομματιών από άλλους δημιουργούς. Μου φάνηκε εντελώς εκτός συζήτησης. Εξήγησέ μου αν θες.
6)Τέλος, το αν δίνω σημασία ή εκθειάζω σε ένα μουσικό κομμάτι τη δύναμη ή την τεχνική δε νομίζω να φάνηκε από το Post μου. Μάλλον έδωσα λάθος εντύπωση. Καμία σχέση, φτου φτου ! ;D
 ;)

Δεν είπα ότι εκθειάζεις τεχνική . Απλά η τεχνική είναι ένας λογικός τρόπος να συγκρινεις 2 κομμάτια.
Αυτά τα λέω επειδη συγκρινες τις μεταγραφές του  Assad με διάφορα αποσπάσματα του Williams.Και πιστεύω οτι αυτό δεν είναι λογικό, επειδή απο οτι έχω δει σε δίσκους, ο Williams ασχολείται κυρίως με baroque. Έτσι, οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ τους είναι ατοπη για μένα. Εσυ με τί μουσική ασχολείσαι;
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #44 στις: 13/12/05, 00:48 »
Μιας και το θεμα ειναι κλασικη μουσικη, να σας πω οτι την προηγουμενη εβδομαδα πηγα στην Αυστρια και ευχαριστηθηκα μουσικουλα.
Ειναι αλλο πραμα να πινεις το κεφεδακι σου με τη συνοδεια live πιανου απο εναν παπουλη που παιζει κλασικα κοματια και φαινεται οτι πραγματικα το φχαριστιεται!
Εχουν και μια τρελη ψυχωση με τον Μοτσαρτ εκει, αλλα το σπιτι/μουσειο του στο Σαλτσμπουργκ ειναι (κατα τη γνωμη μου) μια απατη.

Εχω παει και εγω σαλτσμπουργκ,το καστρο ειναι τελειο και σαν πολη ειναι αρκετα καλη!
το σπιτι του μοτσαρτ ειναι ψιλο απατη επειδη ο ιδιος ολο ταξιδευε και ποτε δεν εμεινε καπου για πολυ αλλα και επειδη ποσα να εχουν μεινει απο το 1600!
παντως τα σοκολατακια με τον μοσταρτ ειναι απεχτα!
και ο μοτσαρτ καλος ηταν πολυ μεγαλο ταλεντο αλλα και αυτος οπως ολα τα ταλεντα (απειρα ονοματα) πεθανε μικρος!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #45 στις: 13/12/05, 04:27 »
Είδες που δεν έγινα κατανοητός? Δε φταις εσύ, μιας και όταν συμβεί σφάλμα επικοινωνίας την ευθύνη μοιράζονται και ο πομπός και ο δέκτης του μηνύματος. (Εκτός και αν ο πομπός είναι κομπλεξικός, οπότε "φταίει ο μαλ**ας ο δέκτης" ;D ;D ).
Ο τρόπος με τον οποίο συνέκρινα τις δυο μεταγραφές ήταν παρα σάγγας διάφορος του τεχνικού ζητήματος. Δε μίλησα ευθέως (παρά μόνο σε παρένθεση) για την απαιτούμενη τεχνική των κομματιών, ούτε για τα όρια τεχνικής του Williams  ούτε για το πόσο κατώτερες λόγω τεχνικής είναι οι γνωστές μεταγραφές Piazzolla.

Μίλησα για ευρύτερη εξερεύνηση των δυναμικών της κιθάρας, των αρμονικών της ( πχ κατι αρμονικές στον αέρα στο "24ο ταστο" δλδ στον αέρα, που πρεπει να χεις σημαδεψει τη χορδη με μολυβι για να καταλαβεις που θα παιξεις ), εκμετάλλευση της πολυφωνίας της κλασικής κιθάρας με διαβατικά μπάσα, αναστροφές, πολλαπλές φωνές
(που σημαίνει περίεργες θέσεις, όταν έχεις να βγάλεις για παράδειγμα και τρεις φωνές σε κάποιο φουγκάτο movement - παίζοντας με λάθος στάση σώματος το Invierno έπαθα την τενοντίτιδά μου  ;) - και εξακολουθώ να μιλώ για τεχνικά θέματα σε παρένθεση.. ffs..μιλάμε για Assad!  ;D)...
Με ρυθμική αυστηρότητα και δυναμική χορού ενώ ταυτόχρονα ευελιξία στο ύφος μιας ΚΑΙ οι 4 εποχές έχουν και το αργό μέρος τους οπου προσωπικά ζητώ το λιτό και λυρικό παίξιμο εν αντιθέσει με τα ακροβατικά, ημιπιτσικάτα ριφάκια, τα ξεσπάσματα και τις πεταχτές διαφωνίες (βλέπε Primavera ;) ) των γρήγορων μερών - κυκλική θα χαρακτήριζα τη δομή της κάθε "εποχής" μεμονωμένα.
Ακόμα και ο Χειμώνας που αρχίζει ρομαντικά ( F Sharp Minor ), γυρίζει σε πιο απότομα μέρη, πέφτει σε λυρικό G Minor, ανεβαίνει σε δυναμικό A minor, πέφτει σε δραματικό E Flat Minor, πάλι σε G minor και κλείσιμο με ένα νέο θεματάκι σαν από bachικό πρελούδιο σε E  Flat major. Απλά καταπληκτικό.
Bach παίζω μόνο από ανάγκη, για τεχνική και brain exercise. Σέβομαι Tarrega, Sor, Aguado, Paganini... κλασικούς δλδ. Και λατρεύω τους της εποχής μας. Τον Αργεντίνο μάστορα, τον Κουβανό πρωτοπόρο και άλλα μικρά και μεγάλα ονόματα. Ακόμη δυστυχώς δεν έχω αναπτύξει μεγάλο ρεπερτόριο. Αλλά ξέρω τι μου αρέσει ;)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #46 στις: 05/01/06, 06:37 »
Από πιτσιρίκη μου άρεσε η κλασσική μουσική, ώσπου η καθηγήτρια στο Ωδείο μου με έκανε να την αγαπήσω πραγματικά. Αποτέλεσμα?...Σέρνω κάθε τρεις και λίγο την παρέα μου στο Μέγαρο. . . . . !! ;)
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #47 στις: 05/01/06, 11:11 »
Χωρις να ειμαι γνωστης αυτου του ειδους μουσικης, εχω μαθει να το εκτιμω.... Σιγουρα θελω να ασχοληθω και να το ψαξω στο μελλον περισσοτερο γιατι αυτη η μουσικη εχει πολυ βαθος μεσα της.... Προς το παρον λοιπον, αγαπημενο μου εργο ειναι οι 4 εποχες του μεγαλου Ιταλου μαεστρου Vivaldi.......
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #48 στις: 05/01/06, 20:48 »
Δεν ακουω πολυ, δεν ετυχε, δεν λεω καλη ειναι, αλλα δεν με εντυπωσιαζει!!

Πιο πολυ παντως θα μαρεζε η κλασικη μουσικη που ειναι καπως δραματικη, μελαγχολικη...
Μαρεσει παντως αρκετα καποια κομματια απο συμφωνικη ορχηστρα, κυριως του Σπανουδακη μονο εχω ακουσει...

Παντως, οσο και αν δεν ακουω κλασικη ενα ειναι σιγουρο: οτι ειναι η μονη μουσικη που μπορει να "δειξει" ολα τα συναισθηματα!!!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #49 στις: 05/01/06, 22:04 »
Μαρεσει παντως αρκετα καποια κομματια απο συμφωνικη ορχηστρα, κυριως του Σπανουδακη μονο εχω ακουσει...

Το μόνο κλασικό που έχει ο Σπανουδάκης είναι η εθνικοθεοληπτική αντιμετώπιση της μουσικής του...κατά τα άλλα, μάλλον υποτιμάμε πολύ τους κλασικούς του είδους και μόνο με την αναφορά του.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
41565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 10:05
από Mike Moss
356 Απαντήσεις
90841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 16:38
από Garvin
77 Απαντήσεις
23314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
17 Απαντήσεις
6947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
40 Απαντήσεις
12583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
1 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 03:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
1819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 17:51
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/18, 01:14
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/18, 00:21
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/18, 22:26
από Dagoth