Αποστολέας Θέμα: Ζητω τη γνωμη σας...  (Αναγνώστηκε 3742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ζητω τη γνωμη σας...
« στις: 26/11/08, 21:27 »
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm
ειναι καλη λυση να το χρησιμοποιησω για τα πεταλ μου? ή μηπως θα εχω προβλημα?
δεν το εχω δει να το εχει καποιος γι'αυτο προβληματιζομαι.μηπως δλδ μου καψει κανανα πεταλ.
οποιος γνωριζει κατι τον ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #1 στις: 27/11/08, 01:46 »
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm
ειναι καλη λυση να το χρησιμοποιησω για τα πεταλ μου? ή μηπως θα εχω προβλημα?
δεν το εχω δει να το εχει καποιος γι'αυτο προβληματιζομαι.μηπως δλδ μου καψει κανανα πεταλ.
οποιος γνωριζει κατι τον ευχαριστω.


Προχώρα άφοβα! Είναι ένα ειλικρινές και χωρίς πολλά περιττά τροφοδοτικό.
Το έχω αρκετό καιρό, οδηγώ ήδη 6 πετάλια και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία.
Ρίξε μία ματιά σε μία παλαιότερη φωτογραφία της πεταλιέρας μου με αυτό:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=63758.msg527965#msg527965
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και η τιμή είναι πολύ λογική. Από εμένα, χτύπα το..


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #2 στις: 30/11/08, 20:32 »
Και εγω θελω να το παρω ρε παιδια...καλο φαινεται.


@adr1anos σορρυ θα σου φανει χαζη ερωτηση αλλα πανω στο case πως βαζεις τα πεταλια...ειναι με τα σχριτσ σχρατσ αυτοκολλητα..(τωρα οπως το εθεσα σιγα μη βγαλεις ακρη αλλα λεμε τωρα).Λογικα ναι..και αν ειναι ετσι στο πεταλι πανω πως κολλας το ενα απο τα δυο αυτοκολλητα(το σχριτσ βεβαια)...τι ειναι καλυτερο μια:
1)http://www.thomann.de/it/rockcase_gigboard_pedalpacker.htm   με το power supply πανω    η
2)μια http://www.thomann.de/it/rockcase_rc23010a.htm + το power supply..

σορρθ που βγηκα οφ

οκ το ειδα ειναι με Velcro tape αλλα και παλι πως την κολλας στο πεταλι???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #3 στις: 01/12/08, 10:03 »
@adr1anos σορρυ θα σου φανει χαζη ερωτηση αλλα πανω στο case πως βαζεις τα πεταλια...ειναι με τα σχριτσ σχρατσ αυτοκολλητα..(τωρα οπως το εθεσα σιγα μη βγαλεις ακρη αλλα λεμε τωρα).Λογικα ναι..και αν ειναι ετσι στο πεταλι πανω πως κολλας το ενα απο τα δυο αυτοκολλητα(το σχριτσ βεβαια)...τι ειναι καλυτερο μια:
1)http://www.thomann.de/it/rockcase_gigboard_pedalpacker.htm   με το power supply πανω    η
2)μια http://www.thomann.de/it/rockcase_rc23010a.htm + το power supply..

σορρθ που βγηκα οφ

οκ το ειδα ειναι με Velcro tape αλλα και παλι πως την κολλας στο πεταλι???


Μια χαρά το έθεσες.. Κοίτα:
Το Velcro έχει πάντα δύο πλευρές: μία μοιάζει με μικρά γαντζάκια (ας πούμε το αρσενικό) και η άλλη μοιάζει με παχιά τριχιά (ασ το πούμε θηλυκό).
Τώρα η θήκη είναι επενδεδυμένη με την πλευρά της τριχιάς, σε όλο της το εσωτερικό. Αυτό σημαίνει ότι για να κολλήσει κάτι πρέπει να έχει από κάτω την άλλη πλευρά με τα γαντζάκια.
Όταν παίρνεις την θήκη, σου δίνουν και δύο μεγάλες λωρίδες από Velcro με γαντζάκια για να το κόψεις και είναι αυτοκόλλητο από την άλλη πλευρά, για να το κολλήσεις από κάτω από τα πετάλια. Έτσι γίνεται η δουλειά!
Μάλιστα το καλό Velcro έχει την ιδιότητα ότι όσο το κουνάς με πίεση προς τα κάτω, τόσο πιο πολύ μαγκώνει και σταθεροποιείται διότι πιο πολλά γαντζάκια πιάνουν γερά πάνω στην τριχιά.
Σε κάποια πετάλια μπορείς να κολλήσεις το αρσενικό Velcro από κάτω όπως είναι, σε άλλα όμως ίσως χρειαστεί να ξεβιδώσεις τα ποδαράκια ή να βγάλεις τα λαστιχάκια που τυχόν έχουν.
Δεν χρειάζεται να γεμίσεις το πετάλι από κάτω με Velcro, δύο (πάντα όμως τουλάχιστον δύο) λωρίδες των 2-3 εκατοστών πάνω και κάτω κάνουν πολύ καλή δουλειά. Τώρα στα πετάλια Wah και Volume που τραβάνε πολύ κλώτσημα, βάλε λίγο περισσότερο.
Προσοχή όμως, αν γεμίσεις το πετάλι με Velrco από κάτω, μπορεί να μην μπορείς να το ξεκολλήσεις μετά ή/και να ξεκολλήσεις την επένδυση από την θήκη πράγμα που σχεδόν συνέβη σε μένα, γιατί από τον βλακώδη ενθουσιασμό μου να τά έχω όλα πολύ "σταθερά" το παράκανα στην αρχή με τα πρώτα πετάλια. Βλέπεις όλοι μαθαίνουμε..
Καλύτερα λίγο και καλής ποιότητας. Εγώ προσωπικά πήγα στο Praktiker και πήρα περισσότερο Velcro καλής ποιότητας (Heavy Duty):

Σημειωτέον ότι είναι λίγο ακριβό, αυτό στην φωτο έκανε περίπου 10€, νομίζω για 1 μέτρο αρσενικό+θηλυκό. Ήταν αρκετό για όλα τα πετάλια μου.
Χρησιμοποίησα το αρσενικό αυτού για περισσότερο σταθερότητα, αν και δεν χρειάστηκε τελικά, αυτό που είχε η Rockcase ήταν και αρκετό, και αρκετά καλό σε πρόσφυση.

Για να απαντήσω στην άλλη σου ερώτηση, το σκέφτηκα και εγώ αυτό και κατέληξα ότι γενικά χρειάζομαι θηκη και τροφοδοσία ξεχωριστά, για τρείς λόγους:
1. Αν χαλάσει το τροφοδοτικό το αλλάζω εύκολα με ένα άλλο, χωρίς στο μεταξύ να αχρηστεύσω όλο το pedalboard μου, καθώς μπορώ για λίγο διάστημα να παίζω και με μπαταρίες.
2. Αν χρειαστώ κάποιο τροφοδοτικό περισσότερο εξειδικευμένο (πχ με 2-3 εξόδους 18v) μπορώ να το αλλάξω εύκολα, χωρίς να μετακινήσω και όλα τα πετάλια.
3. Αν θελήσω κάποια μεγαλύτερη θήκη επειδή πήρα περισσότερα πετάλια, μπορώ να αλλάξω θήκη χωρίς ψάχνω για νέο τροφοδοτικό.

Edit: Στο συγκεκριμένο Rockcase που παρέθεσες με τροφοδοτικό ενσωματωμένο, μάλλον απ'ότι βλέπω πρέπει να βγαίνει το τροφοδοτικό. Όμως το συγκεκριμένο τροφοδοτικό πιάνει πάρα πολύ χώρο από τον χώρο της θήκης και μένει λίγος για πετάλια. Επίσης η θήκη είναι αρκετά ακριβότερη. Το άλλο είναι φθηνό, και πολύ λογικό σε μέγεθος και μπορείς να το μετακινείς πάνω δεξιά, αριστερά, ή και στο πλάι, όπου σε εξυπηρετεί ο χώρος που περισσεύει από τα πετάλια που έχεις την κάθε περίοδο. Δίνει περισσότερη ευελίξία.

Σκέψου το και εσύ και αποφάσισε, ελπίζω να σε βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/08, 10:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #4 στις: 01/12/08, 10:43 »
σε ευχαριστω παρα πολυ..οντως με βοηθισες πολυ(οπως ολα σου τα ποστ για να σου πω την αληθεια)γιατι δεν ειχα σκεφτει ολες αυτες τι παραμετρους...και εγω ειμαι για ξεχωριστα case κ power supply...οταν τα ετοιμασω θα ποσταρω μια φωτο με το φτωχο μου pedalboard..μεχρι τοτε μαλλον θα κανω ερωτησεις ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #5 στις: 01/12/08, 12:24 »
θα ποσταρω μια φωτο με το φτωχο μου pedalboard
Μην σε απασχολεί καθόλου, όλοι από κάπου ξεκινάμε και το ταξίδι είναι μακρύ.. και μην ξεχνάς ότι ουκ εν τω πολλώ το ευ!. Η ουσία είναι στον ήχο, όχι στην ποσότητα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #6 στις: 01/12/08, 16:23 »
μεχρι τωρα εχω το line6 Dm4(που δεν μπορω να πω πως με τρελαινει),memory man with hazarai delay,expansion pedal line6,cry baby q95 και θελω ενα κουρδιστιρακι και σιγουρα ενα volume pedal..και το ρευμα τους...αντε μετα τις γιορτες να μου λετε με γεια..
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζητω τη γνωμη σας...
« Απάντηση #7 στις: 01/12/08, 20:45 »
ευχαριστω και γω παιδια
με βοηθησατε πολυ γιατι και γω μολισ ξεκινησα να στεινω ενα pedalboard.
καλη συνεχεια σε οτι κανετε


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
8020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/10, 17:02
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
1973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/10, 22:26
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
2006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/10, 19:14
από ilianthos-Kanlis
11 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 12:45
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 14:11
από freemind
7 Απαντήσεις
3547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 15:28
από guitalele
10 Απαντήσεις
5308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
28 Απαντήσεις
9740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/13, 23:58
από Antony2198
2 Απαντήσεις
31709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/13, 13:36
από Παναγιωτης Γ.
18 Απαντήσεις
23861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/17, 15:14
από panixgr