Αποστολέας Θέμα: Διηπειρωτική αποστολή δέματος  (Αναγνώστηκε 5470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Χαιρετώ όλο τον όμορφο κόσμο του Κιθάρα!!

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής:

Έχω βρει άκρη με ένα φίλο μου που μένει στην Αμερική και μπορεί να μου αγοράσει από εκεί υπολογιστή (laptop) μιας και όπως έχουν τα δεδομένα, η διαφορά τιμής έχει μεγαλώσει πάρα πολύ.......

Το πρόβλημα είναι ότι το καλοκαίρι που έχω προγραμματίσει αυτήν την αγορά, ο φίλος μου μάλλον θα είναι σε μετακόμιση, οπότε και δεν μπορεί να μου το φέρει ο ίδιος αυτοπροσώπως, ως δικό του και να μου το δώσει, οπότε η επόμενη λύση είναι να μου το στείλει με ένα δέμα....

Η περίπτωση αυτή θα μπορέσει (από ότι ξέρω μέχρι στιγμής) να γίνει αν το βαλει σε ένα δέμα και να γράψει από έξω την ένδειξη "gift".....

Δεν ξέρω όμως τί ισχύει για αυτές τις περιπτώσεις και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που το έχει κάνει, προκειμένου να αποφύγουμε τις παγίδες και εν πάσει περιπτώσει να μου πει πώς πρέπει να γίνει αυτή η φάση....

Όλες οι προτάσεις-παρατηρήσεις-σχόλια είναι ευπρόσδεκτα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια..
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #1 στις: 15/04/08, 16:27 »
η ένδειξη gift δεν παίζει κανένα ρόλο. Η ερώτηση προφανώς έχει να κάνει με το αν θα εκτελωνιστεί η όχι οπότε να σου γνωρίσω πως ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα αντικέιμενα που ταχυδρομούνται απο χώρες εκτός Ε.Ε υπόκεινται σε εκτελωνισμό ανεξαρτήτως παλαιότητας η  συσκευασίας, κλπ κλπ.
Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που λόγο φόρτου εργασίας δεν εκτελωνίζονται, όπως και να επιδιώξεις να σου αποστάλλει με UPS priority mail (είναι τα ΕΛΤΑ της αμερικής)  με κόστος για ένα laptop περίπου 100$ δηλαδή 70 ευρωπουλάκια, που λόγο ταχύτητας (5-7 εργάσιμες) κατά 90% δεν εκτελωνίζονται, χωρίς αυτό να είναι κανόνας.
Αν πάλι εκτελωνιστεί, η αξία εκτελωνισμού είναι το 25% της κατα δήλωση αξίας. Τώρα με τις ιδιωτικές courier ...άστο θα πληρώσεις τελωνείο 100% και έξοδα εκτελονισμού απο 50-150 ευρώ.
Στην περίπτωση USPS priority εχεις και tracking nr. και στη χειρότερη αν εκτελωνιστεί δεν έχεις έξοδα εκτελωνιστή που θα είχες στις ιδιωτικές UPS κλπ κλπ. Η κατα δήλωση αξία μπορεί να είναι οσο γράψει ο αποστολέας και μπορείς να του ζητήσεις να γράψει λιγότερο ώστε αν πληρώσεις τελωνείο να είναι λιγότερο με τη διαφορά πως στο τελωνείο έχουν καταλόγους με τιμές αγαθών και ίσως και να μήν πιάσει......
Ελπίζω να βοήθησα !

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #2 στις: 15/04/08, 17:01 »
Μια σημειωση: οι φοροι που πληρωνεις εξαρτωνται απο την συνολικη (αξια προϊοντος + μεταφορικα) αξια που δηλωνεται το πακετο που ερχεται απο εκτος ΕΕ χωρα.
Ετσι πχ, για μεχρι 75€ νομιζω ειναι αφορολογητο (δεν πληρωνεις τπτ) και απο κει και πανω, για πακετα αξιας εως 350€ νομιζω εχει μια % επιβαρυνση και για πανω απο 350€ πας για 25% κανονικοτατα. Ολα αυτα με την προϋποθεση βεβαια οτι το πακετο ειναι προσωπικο και οχι απο εταιρια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #3 στις: 15/04/08, 17:39 »
Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που λόγο φόρτου εργασίας δεν εκτελωνίζονται, όπως και να επιδιώξεις να σου αποστάλλει με UPS priority mail (είναι τα ΕΛΤΑ της αμερικής) 
Μικρή διόρθωση.. Τα "ΕΛΤΑ" των Η.Π.Α. είναι τα USPS (από το United States Postal Service).. UPS είναι ιδιωτική εταιρία courier (όπως άλλωστε αναφέρεις και στη συνέχεια του post σου)..

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #4 στις: 15/04/08, 23:14 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια....

Βασικα από ότι υπολογίζω, η αξία του laptop δεν θα είναι πάνω από 1500€, οπότε αν κατάλαβα καλά, θα πληρώσω έξτρα 400€ για τον εκτελωνισμό και 150€ για τον εκτελωνιστή.

Είναι έτσι όπως τα λέω ή κάτι δεν κατάλαβα καλά?
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #5 στις: 15/04/08, 23:28 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια....

Βασικα από ότι υπολογίζω, η αξία του laptop δεν θα είναι πάνω από 1500€, οπότε αν κατάλαβα καλά, θα πληρώσω έξτρα 400€ για τον εκτελωνισμό και 150€ για τον εκτελωνιστή.

Είναι έτσι όπως τα λέω ή κάτι δεν κατάλαβα καλά?
Όταν αγοράζεις από εκτός Ευρώπης υπολογίζεις 3 κόστη..
α) το κόστος του προϊόντος,
β) τα μεταφορικά,
γ) τον εκτελωνισμό (εκτελωνισμός και εκτελωνιστής είναι μία έννοια, εκτός αν εννοείς τη μίζα στον εκτελωνιστή για να σε εξυπηρετήσει πιο γρήγορα ;D).. Γενικά το ποσοστό τελωνειακής φορολογίας επί της τιμής δεν είναι το ίδιο για όλα τα προϊόντα.. As a rule of thumb υπολόγισε 25% για να κάνεις μια μέση πρόβλεψη.. Πάντως ο εκτελωνισμός γίνεται στην συνολική αξία του δέματος (προϊόν + μεταφορικά) οπότε υπολόγισε €1500 + 25% Χ €(1500+μεταφορικά)..

Αν αυτά τα 3 κόστη είναι λιγότερα της τιμής που θα έβρισκες το ίδιο προϊόν στην Ευρώπη τότε go for it.. Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο, την αναμονή και το ρίσκο να πάθει κάτι ειδικά όταν μεσολαβούν και τόσα "χέρια"..

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #6 στις: 16/04/08, 16:16 »
εξοδα εκτελωνισμού δεν υπάρχουν με usps μόνο με ιδιωτικές εταιρείες

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #7 στις: 16/04/08, 17:56 »
εξοδα εκτελωνισμού δεν υπάρχουν με usps μόνο με ιδιωτικές εταιρείες
Είσαι σίγουρος γι' αυτό SWEET*STRINGS ; Εγώ ποτέ δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνεία γιατί οι τιμές ήταν μικρές, αλλά αν μου φαίνεται ότι αν είναι έτσι όλοι θα στέλνανε με USPS και δεν θα πλήρωνε κανείς τελωνείο.. Τώρα πρόσφατα που αγόρασα κάτι από ebay, το οποίο θα σταλθεί με USPS, ο salesperson μου είπε ότι θα μου αφαιρέσει κάτι από την τιμή έτσι ώστε να μην πληρώσω customs.. Αν ισχύει αυτό που λες, δεν θα έπρεπε να μου το αναφέρει νομίζω.. ???

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #8 στις: 16/04/08, 19:13 »
εξοδα εκτελωνισμού δεν υπάρχουν με usps μόνο με ιδιωτικές εταιρείες
Είσαι σίγουρος γι' αυτό SWEET*STRINGS ; Εγώ ποτέ δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνεία γιατί οι τιμές ήταν μικρές, αλλά αν μου φαίνεται ότι αν είναι έτσι όλοι θα στέλνανε με USPS και δεν θα πλήρωνε κανείς τελωνείο.. Τώρα πρόσφατα που αγόρασα κάτι από ebay, το οποίο θα σταλθεί με USPS, ο salesperson μου είπε ότι θα μου αφαιρέσει κάτι από την τιμή έτσι ώστε να μην πληρώσω customs.. Αν ισχύει αυτό που λες, δεν θα έπρεπε να μου το αναφέρει νομίζω.. ???

+1 SWEET*STRINGS, με USPS δεν υπάρχουν έξοδα εκτελωνιστή (κερατιάτικα δλδ) αλλά μόνο το κανονικό κόστος εκτελωνισμού.
Φίλε faser σε πακέτα <100 ευρώ κατά 99% δεν πληρώνεις φόρο ανεξαρτήτως εταιρίας (UPS/DHL/USPS).
Σε μεγαλύτερα πακέτα όμως μεσολαβούν εκτελωνιστές όταν το δέμα έρχεται με UPS/DHL, ενώ μέσω USPS τον εκτελωνισμό αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ που εκτελωνίζουν ΔΩΡΕΑΝ.

Κάντε ένα search έχει συζητηθεί το θέμα...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #9 στις: 16/04/08, 19:32 »
εξοδα εκτελωνισμού δεν υπάρχουν με usps μόνο με ιδιωτικές εταιρείες
Είσαι σίγουρος γι' αυτό SWEET*STRINGS ; Εγώ ποτέ δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνεία γιατί οι τιμές ήταν μικρές, αλλά αν μου φαίνεται ότι αν είναι έτσι όλοι θα στέλνανε με USPS και δεν θα πλήρωνε κανείς τελωνείο.. Τώρα πρόσφατα που αγόρασα κάτι από ebay, το οποίο θα σταλθεί με USPS, ο salesperson μου είπε ότι θα μου αφαιρέσει κάτι από την τιμή έτσι ώστε να μην πληρώσω customs.. Αν ισχύει αυτό που λες, δεν θα έπρεπε να μου το αναφέρει νομίζω.. ???

+1 SWEET*STRINGS, με USPS δεν υπάρχουν έξοδα εκτελωνιστή (κερατιάτικα δλδ) αλλά μόνο το κανονικό κόστος εκτελωνισμού.
Φίλε faser σε πακέτα <100 ευρώ κατά 99% δεν πληρώνεις φόρο ανεξαρτήτως εταιρίας (UPS/DHL/USPS).
Σε μεγαλύτερα πακέτα όμως μεσολαβούν εκτελωνιστές όταν το δέμα έρχεται με UPS/DHL, ενώ μέσω USPS τον εκτελωνισμό αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ που εκτελωνίζουν ΔΩΡΕΑΝ.

Κάντε ένα search έχει συζητηθεί το θέμα...
Thx Zeppelin.. Now it makes sense.. Άρα στην ουσία με USPS γλιτώνεις τα έξοδα εκτελωνιστή.. Δεν είναι όμως μικρό αυτό το ποσό; ΟΚ.. Αναγνωρίζω ότι είναι κερατιάτικα εντελώς, αλλά αν με UPS σου έρχεται σε 3-4 μέρες και με USPS σε 2-3 εβδομάδες δεν αξίζει να τα δώσεις προς χάριν ταχύτητας;

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Διηπειρωτική αποστολή δέματος
« Απάντηση #10 στις: 16/04/08, 20:34 »
Παράθεση
Thx Zeppelin.. Now it makes sense.. Άρα στην ουσία με USPS γλιτώνεις τα έξοδα εκτελωνιστή.. Δεν είναι όμως μικρό αυτό το ποσό; ΟΚ.. Αναγνωρίζω ότι είναι κερατιάτικα εντελώς, αλλά αν με UPS σου έρχεται σε 3-4 μέρες και με USPS σε 2-3 εβδομάδες δεν αξίζει να τα δώσεις προς χάριν ταχύτητας;

Δεν θέλεις να μάθεις πόσο χρεώνουν οι εκτελωνιστές σε πακέτα αξίας... ;)

Επίσης, με USPS έχω λάβει γύρω στα 15 πακέτα από Αμερική, ΟΛΑ καθυστέρησαν εξαιτίας των ΕΛΤΑ.
Κ μιλάω για απλό Priority Mail όχι Express Mail Service...
Συνεπώς, εγώ ψηφίζω USPS σε κάθε περίπτωση...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
14999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/02, 10:33
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
44196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/05, 17:23
από blue_jazz
0 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 18:39
από Βραζίλης
65 Απαντήσεις
45760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 10:15
από rodort1
4 Απαντήσεις
5262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 22:08
από Jezus
2 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 18:03
από MechMech
0 Απαντήσεις
4482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 13:19
από Απόλλων
17 Απαντήσεις
20042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 10:42
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/15, 13:19
από Pavl0s
3 Απαντήσεις
11166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/18, 08:48
από saved