Αποστολέας Θέμα: Όταν τα φώτα σβήνουν... (Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης)  (Αναγνώστηκε 5282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
(ENA XPONO META)


Oταν τα φωτα σβηνουν ...οι πορτες κλεινουν....Θα μπορουσε να ειναι ενας στιχος απο ενα καινουριο μας τραγουδι,αλλα δυστηχως ειναι μοναχα η πραγματικοτητα που βιωσαμε μετα τα 2 βραβεια στο «φεστιβαλ τραγουδιου Θεσσαλονικης 2006»..... Και δεν ειμασταν οι μονοι. Μα ποιος ακριβως ειναι ο λογος υπαρξης αυτου του φεστιβαλ?

Pωτησαμε.... "Η υποστηριξη και η προωθηση νεων ελληνων δημιουργων,που διαφερουν απ τα ηχοσκουπιδια και εχουν να παρουσιασουν κατι καινουριο,με σεβασμο στα ματωμενα αυτια του ελληνικου κοινου." Ετσι μας ειπαν, kι αυτο θα επρεπε κανονικα να συμβαινει,σ’εναν τοσο σημαντικο θεσμο. Δηλαδη να υπαρχει πραγματικη υποστηριξη αυτων των παιδιων.

Η πραγματικοτητα ομως ειναι πολυ διαφορετικη! Την επομενη μερα, ακριβως μετα το τελος του φεστιβαλ, ερχεται η «σιωπη» και παιρνει τη θεση των βραβειων,των χειροκροτηματων,και της ελπιδας οτι υπαρχει ενας καινουριος δρομος μπροστα σου. Ξαφνικα διαπιστωνεις οτι μαλλον πιαστηκες μεγαλο κοροϊδο ,παρολο που εφυγες με 2 βραβεια!! Βραβεια χωρις αντικρυσμα.......Μοναχα για να χεις να θυμασαι!!!!!!. Η πληρης αδιαφορια των διοργανοτων,και των μεγαλων ελληνων δημιουργων (που παρουσιαζονται ως δηθεν υποστηρικτες) ,για τους βραβευθεντες του θεσμου, μοιαζει σαν ενα τεραστιο χερι, που σου κλεινει καταμουτρα μια πορτα που παλευες να ανοιξεις χρονια ολοκληρα. Απλα πραγματα......Ελατε να σας βραβευσουμε και να σας ξαναστειλουμε απο κει που ηρθατε!

Ειναι πραγματικα αστειο να ξοδευονται πολλες εκατονταδες χιλιαδες ευρω για επιτροπες και φιεστες και να μην δινεται η δυνατοτητα σ’αυτους που το ιδιο το φεστιβαλ βραβευει να κυκλοφωρησουν εστω ενα δισκο.Να υπαρχει μια εξελιξη......ενα αυριο στην επιφανεια.Και ποσο μαλλον για εκεινους που βρισκονται εκτως Αθηνων. Φυσικα δεν μιλαμε για οικονομικο επαθλο.Ουτε να το σκεφτεστε .....Ακομα και τα πνευματικα δικαιωματα των 16 τραγουδιων ανηκουν στους διοργανωτες ...που σημαινει οτι οι καλλιτεχνες δεν παιρνουν δεκαρα τσακιστη απ τις πωλησεις του cd......Ειναι η υποστηριξη που λεγαμε.........

Ετσι καταληγουμε στο συμπερασμα οτι το φεστιβαλ τραγουδιου θεσσαλονικης, δεν ηταν ικανο να μας προσφερει τιποτα ουσιαστικο που να χει σχεση με ενα καλυτερο καλλιτεχνικο αυριο, που πιθανον ονειρευεται ο καθε υποψηφιος.

Δεν θα αρνηθουμε οτι ηταν μια αξεχαστη εμπειρια,οτι καναμε φιλους, οτι γνωρισαμε ανθρωπους του χωρου που θαυμαζαμε χρονια (και δεν εννοω τον Χατζηγιαννη βεβαια) και οτι μας ειδαν και μας ακουσαν χιλιαδες ανθρωποι σε ολη την Ελλαδα και οχι μονο.Δεν ειμαστε αχαριστοι..... Θα προτιμουσαμε ομως να χαμε κανει ενα δισκο,αντι ολων αυτων, ή καποιες συναυλιες. Δεν διεκδικησαμε ποτε αυτο που δεν μας αξιζε. Απλα ειναι κριμα που δεν υπαρχει καμια ελπιδα να κερδισουν τη θεση που τους αξιζει στην ελληνικη δισκογραφια, ολοι εκεινοι οι ταλαντουχοι ελληνες δημιουργοι, που δεν θελουν να ξεφτιλιστουν σε αθλια ριαλυτι, ουτε να κανουν ευκαιριακες εκπτωσεις στη μουσικη τους,και εμπιστευονται θεσμους σαν το φεστιβαλ τραγουδιου Θεσ-νικης για να ακουστει η δουλεια τους. Ειναι κριμα που η ΕΡΤ και η ΔΕΘ αδιαφορουν πληρως για τους καλλιτεχνες που βραβευουν..

Ευτηχως ομως ,υπαρχει ο Θεος που λεγεται ιντερνετ. Η ιστοσελιδα μας (EX-AIRESIS.GR) ειναι ο τοπος που χιλιαδες φιλοι και φιλες ακουνε τα καινουρια μας τραγουδια,τα οποια σε λιγο καιρο θα μπορουν να κατεβαζουν ΔΩΡΕΑΝ. Και χαιρομαστε ιδιαιτερα που το ιντερνετ ειναι ο καρκινος των κακων δισκογραφικων εταιριων και ολων εκεινων των κουφων που καταντησαν την ελληνικη δισκογραφια σαν τα μουτρα τους. Σ’αυτη την Αφρικανικη χωρα που λεγεται Ελλαδα δεν ακουνε ολοι σκυλοποπ, αταλαντων,αμουσων, αγραμματων μπουζουκο-δημιουργων και αφωνων ερμηνευτων-τριων με σεξι γλουτους και μυαλο κοτας, κι ετσι γι αυτο,συνεχιζουμε να ανπνεουμε αερα καθαρο.

Ελπιζουμε οτι οι φετινοι νικητες δεν θα εχουν την ιδια τυχη με μας και συνεχιζουμε να θεωρουμε το «φεστιβαλ τραγουδιου Θεσ-νικης» σπιτι μας........Γιατι απλα ειναι....
Μονο που χρειαζεται αμεσα καποιες επισκευες γιατι θα πεσει και θα μας πλακωσει....



ΘΟΔΩΡΗΣ ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ .......EX-AIRESIS.GR
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Αγαπητέ Θοδωρή Μανωλίδη, αυτά τα ξέρατε και πριν πάτε. Τότε γιατί πήγατε?

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Εγω παντως ακομα κ τωρα ακουω ανθρωπους που τραγουδανε ακομα το τραγουδι σας....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Το φεστιβαλ σου δινει ενα βημα για να ακουστεις,και ισως εισαι τυχερος και εκτιμησουν καποιοι το ταλεντο σου,ισως οχι.Οι πορτες δεν εκλεισαν για ολους οπως λες,το παιδι που πηρε την τριτη θεση,ο Μυρωνας,και δισκο εβγαλε και τραγουδαει και παιζει κιθαρα μαζι με το Φαμελλο και το Δρογωση στο Σταυρο του Νοτου.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Οι πορτες δεν εκλεισαν για ολους οπως λες,το παιδι που πηρε την τριτη θεση,ο Μυρωνας,και δισκο εβγαλε και τραγουδαει και παιζει κιθαρα μαζι με το Φαμελλο και το Δρογωση στο Σταυρο του Νοτου.

H πόρτα του Μύρωνα Στρατή είχε ανοίξει πριν από την συμμετοχή του στο Φεστιβάλ. Από τότε που ήταν session κιθαρίστας των Όναρ και τον πρόσεξε ο Ξυδούς...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Προσπερνώντας - όχι όμως ανώδυνα - την κακεντρεχή κριτική για τους ευνοούμενους της Ελληνικής δισκογραφίας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι:

Για ποιόν λόγο επιδιώκετε και ονειρεύεστε την αφομίωσή σας από τα γρανάζια των δισκογραφικών εταιρειών τις οποίες συνήθως λοιδωρείτε και απαξιώνετε? Δεν νομίζω ότι ο λόγος είναι η αμοιβή που θα πάρετε από τα πνευματικά δικαιώματα και την πώληση του cd σας, αφού είναι ελάχιστη. Πιθανότατα να σας "υποχρεώνει" το δίκτυο διανομής της και η διαφήμιση που θα αναλάβει να κάνει η όποια δισκογραφική εταιρεία.

Αλλά σε κείνην την περίπτωση δεν θα γίνετε κι εσείς μέρος του συστήματος προώθησης "αταλάντων" και "άμουσων"?

Αντ' αυτού για ποιον λόγο δεν πουλάτε τα τραγούδια σας μέσω διαδικτύου ή για ποιον λόγο δεν συνεταιρίζεστε όσοι ενδιαφέρεστε ώστε να προσπαθήσετε να κάνετε ένα δίκτυο διανομής και προώθησης?

Άκουσα ότι η Χαρούλα Αλεξίου προσπαθεί να δημιουργήσει και να εξελίξει μια τέτοια ιδέα. Είναι κρίμα οι μόνοι ριζοσπάστες σ' αυτόν την "Αφρικανική χώρα" που ζούμε να είναι "κάποιας ηλικίας".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Δε μου αρέσει να εμπλέκομαι σε τέτοιες συζητήσεις αλλά...

Το μεγαλύτερο σφάλμα του έλληνα μουσικού κατά τη γνώμη μου είναι ότι ξεχνάει πως στη "μουσική βιομηχανία" (music business) η λέξη μουσική κατέχει μόνο το μισό της φράσης.

Στο χώρο των business, ο ένας σκύλος τρώει τον άλλο, πάντα ήταν έτσι και πάντα θα είναι. Έχει κάπου 12 χρόνια που είχα διαβάσει ένα τέλειο άρθρο στο (κάτσε να δείς που βρήκα και το τεύχος) "guitar" special issue July 1996 - 'Everything you need to know about the Music Business'. Ένα τέλειο 20σέλιδο αφιέρωμα για θέματα που φεύγουνε πιο πέρα από τη μουσική.

Παραστρατώ όμως και δεν έχω scanner να περάσω τις σελίδες αν και θα προσπαθήσω να το κάνω σε κάποια στιγμη.

Γνωρίσατε τόσο κόσμο, τι έγινε με αυτές τις γνωριμίες; Η έκδοση ενός CD στις μέρες μας δεν είναι και το πιο ακριβό πράγμα στον κόσμο. Άντε να βγούνε το πολύ ενάμιση χιλιάρικο οι ηχογραφήσεις, κάνα δυο κατοστάρικα το mastering και μετά ότι χρειάζεται κανείς για artwork, printing τα οποία είναι ελέγξιμα. Με τις κατάλληλες γνωριμίες το κόστος μπορεί να κατέβει κατά πάρα πολύ.

Εμφανίσεις: Κερδίζεις σε ένα διαγωνισμό, ή δημιουργείς ένα Α όνομα. Μην περιμένεις διοργανωτές, κυνήγα τους!

Η μουσική είναι "καλή" τέχνη, αλλά όπως όλα είναι μια δουλειά, μια εργασία. Απαιτεί την ίδια σοβαρότητα που απαιτούνε όλες οι δουλειές, και ιδίως αν κάποιος κινήται στον εναλλακτικό χόρο, απαιτεί ακόμα περισσότερη αφοσίωση.

Θα μπορούσα να γράφω γι αυτά όλο το βράδυ αλλά δεν είναι κάτι το οποίο μπορώ τόσο εύκολα να το μεταδώσω, βλέπεις κι εγώ ακόμα μαθαίνω μέσα σε αυτό το υπέροχο (γιατί όντως είναι υπέροχο) σχολείο.

Όσο για τις δυσκολίες... άν ήταν εύκολα, θα βαριόμουνα  :P

Αυτά τα "ολίγα" από μένα
Καλό βράδυ
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Οι πορτες δεν εκλεισαν για ολους οπως λες,το παιδι που πηρε την τριτη θεση,ο Μυρωνας,και δισκο εβγαλε και τραγουδαει και παιζει κιθαρα μαζι με το Φαμελλο και το Δρογωση στο Σταυρο του Νοτου.

H πόρτα του Μύρωνα Στρατή είχε ανοίξει πριν από την συμμετοχή του στο Φεστιβάλ. Από τότε που ήταν session κιθαρίστας των Όναρ και τον πρόσεξε ο Ξυδούς...  ;)

Γνωριζω φιλτατε Ιασωνα.Μεχρι τοτε ηταν απλα ενας session κιθαριστας.Αμεσως μετα το φεστιβαλ ομως κυκλοφορησε η προσωπικη του δισκογραφικη δουλεια,στην οποια ειναι κιθαριστας αλλα και τραγουδιστης και τραγουδοποιος,διαφημισεις της δουλειας αυτης στην τηλεοραση κλπ,πραγματα που πιθανοτατα δεν θα γινονταν ή θα γινονταν πολυ αργοτερα εαν δεν ειχε προυπαρξει η συμμετοχη του στο φεστιβαλ Θεσσαλονικης,οπου συμετειχε με τις παραπανω ιδιοτητες.

Ουτε θα εγραφε στην αφισα Φαμελλος-Δρογωσης κλπ "Μυρωνας Στρατης" εαν δεν υπηρχε αυτη η συμμετοχη και το παιδι ηταν ακομη απλα ενας σεσσιονας.

Επισης συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο Papous.Ειναι παραδοξο να απαξιωνεις ενα συστημα του οποιου επιθυμεις διακαως να γινεις μερος.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/07, 07:34 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αγαπητοι Καρχαρία και Θοδωρή,

δυστυχώς δεν είναι εύκολο να αλλάξεις ένα σύστημα που δουλεύει με ένα συγκεκριμένο τρόπο για δεκαετίες, ειδικά αν είσαι νέος και από τους "απ' έξω".

Ναι, το ίντερνετ μπορεί να αλλάξει κάποια πράγματα και μπορεί να δώσει καινούργιες δυνατότητες. Παρ' όλα αυτά, από μόνο του το ίντερνετ δεν μπορεί να σώσει ένα καλλιτέχνη, μπορεί όμως να τον βοηθήσει αρκετά.

Η "μάχη" τελικά κερδίζεται επάνω στη σκηνή, στην επαφή με το κοινό, στο γράψιμο ωραίων τραγουδιών και στίχων, στη βελτίωση της τεχνικής και σε πολλά άλλα μικρά που τελικά κάνουν τη μεγάλη διαφορά.

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο. Η γρήγορη επιτυχία είναι πλάνη και απάτη, γιατί στο 99% των περιπτώσεων σημαίνει και εξίσου γρήγορη αποτυχία μετά. Αντίθετα, χρειάζεται επιμονή και υπομονή, γαϊδουρινών προδιαγραφών, και φυσικά μακροπρόθεσμο πλάνο και στόχους.

Όπως κάποιος πρέπει να επενδύσει 3, 4, 5 ή περισσότερα χρόνια για να κάνει κάποιες σπουδές και να βρει μια ικανοποιητική δουλειά, έτσι και ένας καλλιτέχνης πρέπει να κάνει κάποιες αντίστοιχα μακροπρόθεσμες "επενδύσεις" για να πάει μπροστά. Το ίντερνετ είναι ένα εργαλείο. Το Φεστιβάλ Θεσ/νίκης (και τα αντίστοιχά του) ένα ακόμα...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Να κάνω μια παράθεση από το άρθρο που ανάφερα.

"When a musician says to me, "Man, I just want to think about playing; I just want to be the guitar player," my response is, "If you don't pay attention to your business, you won't have the opportunity to play". One has to go with the other. If you leave your business alone and you ignore it, you're going to pay dire consequences, because you can't walk away from your business"
Ron Bienstock - attorney - Horing, Welikson & Bienstock

Ένα scanner βρε παιδιά, ένα scanner!!!
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website


Ένα scanner βρε παιδιά, ένα scanner!!!

Να βρεθούμε να μου το δωσεις να το σκανάρω....σημερα θα ειμαι κέντρο απο τις 17:00 ως τις 20:30 περίπου...οκ?

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες


Ένα scanner βρε παιδιά, ένα scanner!!!

Να βρεθούμε να μου το δωσεις να το σκανάρω....σημερα θα ειμαι κέντρο απο τις 17:00 ως τις 20:30 περίπου...οκ?

Σου έστειλα τηλέφωνα και λοιπά
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website


Ένα scanner βρε παιδιά, ένα scanner!!!

Να βρεθούμε να μου το δωσεις να το σκανάρω....σημερα θα ειμαι κέντρο απο τις 17:00 ως τις 20:30 περίπου...οκ?

Σου έστειλα τηλέφωνα και λοιπά
Λοιπά δεν έλαβα, ....εχει τπτ καλο?  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Λοιπόν!!!
Βρέθηκα με τον φίλο Gear χθες...μου εδωσε το περιοδικό, το σκάναρα και ορίστε...

http://www.4shared.com/dir/2767670/cfdc2c7e/sharing.html

Θα πρότεινα στον Gear (για να μην του φαω και τη δόξα  ;D) να το ανεβάσει ως ξεχωριστό θέμα στην ενότητα "Νομικά, διαδικαστικά, οργανωτικά" και οι συντονιστές να του βάλουνε και ένα binder ωστε να ειναι on top συνεχως.... (Μόνο σωστε το κάπου πιο σταθερά απο αυτό το λινκ για να μην εξαφανιστει επειτα από λίγο καιρο...)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Thanks για το scannάρισμα Στέργιο. Θα το mirror και στο site μας απ' όπου τουλάχιστον δε θα εξαφανιστεί.

edit: Το έκανα post στις μουσικές συζητήσεις, ας το κινήσουνε ανάλωγα οι συντονιστές. Όσο για τη δόξα, με το που χτύπησα το κουμπί, δε σταμάτησε να βαράει το τηλέφωνο.   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 31/10/07, 11:18 από Gear »
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
8993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 13:53
από dshakes
0 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/04, 01:32
από cybercartoon
114 Απαντήσεις
65225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/07, 08:45
από freemind
13 Απαντήσεις
9131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/05, 16:01
από maria
46 Απαντήσεις
17500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 13:46
από pimami
75 Απαντήσεις
25486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 14:31
από Costa Ex@rho
6 Απαντήσεις
4764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:49
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
5166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 15:57
από Μαργαρίτα Π.
6 Απαντήσεις
2970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 03:29
από christoq
0 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 22:59
από krios80